15 روش برای افزایش شگفت‌انگیز سئوی وردپرس

افزایش سئوی وردپرس

با هزار ذوق و شوق سایتی را می‌سازیم و شروع به گسترش آن می‌کنیم اما بعد از مدتی متوجه می‌شویم کاربری به سمت وبسایتمان نمی‌آید و مرتب ناامیدتر می‌شویم. اینجاست که می‌فهمیم باید بخش دیگری با عنوان SEO را برای وبسایتمان در نظر بگیریم. بسیار خوب اشکالی ندارد، این همه فعالیت کردیم این هم امتحان می‌کنیم. اما چگونه؟ به همین سادگی‌ها هم نیست!
حال وبسایت ما وردپرسی است و برای بهینه‌سازی آن افزونه حرفه‌ای Yoast SEO سر و صدایی کرده که هر کاربر کمی با وردپرس آشنا باشد آن را نصب می‌کند. اما آیا این تمام کاری است که باید صورت گیرد؟
مقاله‌ای را برایتان آماده کردم که 15 روش برای افزایش سئوی وردپرس به طور کاملا شکفت انگیز را به شما می‌آموزد. خیلی هیجان انگیز است نه؟

افزایش سئوی وردپرس

از هر کسی که کمی در عرصه سئو اطلاعات داشته باشد سوال کنید به شما می‌گوید که SEO یک دریای عمیق و بی پایان است. اما این نباید شما را بترساند زیرا شما نیز در حد موفقیت خود می‌توانید روش‌های افزایش سئوی وردپرس را امتحان کنید. امیدوارم شما نیز با این 15 روش بتوانید قدمی محکم برای بالا بردن وبسایت خود بردارید.

1- انتخاب سرویس‌دهنده هاست مطلوب

fast webhost- افزایش سئوی وردپرس

اولین موردی که باید به فکر آن باشید، سرعت بارگذاری وبسایت است. اگر وبسایتی با سرعت قابل قبول داشته باشید، کاربران همیشه راضی هستند و از طرفی رتبه خوبی از گوگل دریافت می‌کنید. اگر بخواهم به طور دقیق به شما بگویم، وبسایتی داشته باشید که در 1.5 ثانیه کاملا بارگذاری شود. چنانچه اینگونه نیست با سرویس‌دهنده هاست خود تماس بگیرید و موضوع را اطلاع دهید.
اگر مشکل رفع نشد و قدرت هاست موجود در همین حد بود، بهتر است سرویس خود را عوض کنید!

2- ساخت وبلاگ برای وبسایت خود

هر سایتی که می‌سازید حتما برای افزایش سئوی وردپرس، وبلاگی برای آن در نظر بگیرید. ساختاری را برای آن در نظر گرفته و برایش محتوا تولید کنید تا در گوگل ایندکس شود و امتیاز کسب کنید. فقط موردی که باید در نظر داشته باشید تنظیم درست پیوند یکتاست. با این کار دیگر مطالب دچار خطای 404 در وردپرس نخواهند شد و همگی به خوبی نمایش داده می‌شوند.

3- تغییر ساختار پیوند یکتا از حالت پیش‌فرض

permalinks- افزایش سئوی وردپرس

حتما می‌دانید که وردپرس از آیدی برای پیوند یکتای پست‌ها استفاده می‌کند. متاسفانه چنین چیزی از نگاه گوگل پسندیده نیست! گوگل دوست دارد کلمه کلیدی شما را در نامک نوشته مشاهده کند و اینگونه به شما رتبه دهد. حتما آن را تغییر دهید و به نوع دیگری تبدیل کنید که تمایل دارید.

4- نصب افزونه نقشه سایت با فرمت xml.

حتما برای مطالب وبسایتتان از یک افزونه برای ساخت نقشه سایت استفاده کنید. یکی از راه‌های باارزش در افزایش سئوی وردپرس همین امر است. اینکه نوشته‌ها و برگه‌های شما در یک صفحه به نام نقشه سایت با فرمت xml. قرار گیرد، باعث ایندکس شدن وبسایت خواهد شد.
ما به شما افزونه Google XML sitemap را پیشنهاد می‌کنیم.

5- استفاده از یک افزونه سئو و فعال‌سازی تگ “rel=”canonical

برای محتوای وبسایت خود حتما نیازمند یک افزونه حرفه‌ای برای سئو هستید. برای افزایش سئوی وردپرس افزونه Yoast SEO پیشنهاد ما است. فقط یادتان باشد تگ canonical را فعال کنید. حتما الان این سوال در ذهنتان ایجاد شده که این دیگر چیست؟
این تگ به وبمستران کمک می‌کند تا متوجه انتخاب آدرس‌های مشابه یا همان نامک‌های مشابه در وبسایت شوند. یعنی اگر دو نامک مشابه داشته باشید با عدد 2 مشخص می‌کند تا بدانید به صورت تکراری استفاده کرده‌اید. این عملیات در Yoast SEO برایتان مشخص می‌شود.

6- فعال کردن امکان nofollow برای لینک‌های بی‌ارزش

nofollow- افزایش سئوی وردپرس

زمانی که برای یک لینک حالت nofollow انتخاب می‌کنید یعنی آن لینک از سمت موتورهای جستجو نیاز به بررسی و پیروی ندارد. مثلا زمانی که از لینک خارجی در وبسایتتان استفاده می‌کنید می‌توانید از این ویژگی کمک بگیرید.
گوگل برای افزایش سئوی وردپرس به شما پیشنهاد می‌دهد لینک‌های نامرتبط در مطالب وبسایت را حتما Nofollow کنید.

  ساخت آیکون شبکه های اجتماعی در وردپرس با Simple Social Icons

7- عدم ایندکس شدن صفحات مشابه

چنانچه دارای صفحاتی با آدرس، دسته و برچسب مشابه باشید و نمی‌خواهید خارج از این برنامه با آن کار کنید بهترین راهکار استفاده از حالت Noindex است. یعنی به موتور جستجو باید بگویید
<meta name=’robots’ content=’noindex’ />.

8- استفاده از افزونه Chache برای افزایش سرعت 

cache- افزایش سئوی وردپرس

استفاده از امکان cache برای هر وبسایتی ضروری است. استفاده از این نوع افزونه‌ها با دو نکته مفید همراه است. اولین نکته وبسایتتان پرسرعت می‌شود و نکته دوم سرعت بارگذاری وبسایت را از سمت سرور کاهش می‌دهد.
برای این منظور پیشنهاد می‌کنم از افزونه حرفه‌ای و کاملا رایگان W3 total cache کمک بگیرید.

9- استفاده از CDN برای افزایش کارایی سایت

cdn- افزایش سئوی وردپرس

برای وبسایت‌هایی که محتوای زیادی دارند استفاده از CDN امری ضروری است. CDN شبکه توزیع محتواست و در واقع چنین وبسایت‌هایی را با سرعت بالایی نمایش می‌دهد. برای این منظور پیشنهاد می‌کنم از Cloudflare یا MaxCDN استفاده کنید.

10- استفاده از ضداسپم برای دیدگاه‌ها

اسپم‌ها وبسایت را تخریب کرده و حتی بر روی سئوی آن تاثیر منفی می‌گذارند. از این رو بهتر است از افزونه‌های ضد اسپم یا کدهای کپچا در وردپرس استفاده کنید.
چرا اسپم‌ها در دیدگاه روی کل وبسایت اثرگذار هستند؟
اولین موردی که با اسپم‌ها پیش‌ می‌آید، اذیت شدن کاربران است. و دومین گزینه به اعتبار نوشته و محتوای شما پیش موتورهای جستجو برمی‌گردد.

11- دریافت امتیاز از sculptors 

sculptors الگوریتمی است که در سال 2009 توسط گوگل روی کار آمد. الگوریتمی است که رنک صفحات را بین تگ‌های nofollow بررسی می‌کند.

12- لینک کردن نوشته‌های جدید به نوشته‌های قدیمی

لینک‌های داخلی از هر چیزی مهم‌تر هستند و تاثیر بسزایی بر روی افزایش سئوی وردپرس دارند. البته نه اینکه به هر شکلی استفاده شوند، بلکه باید درست و به جا قرار گیرند. پس به دقت به محتوای خود توجه کنید و هر آنچه به مطالب قبلی وبسایت مربوط می‌شود را لینک دهید.

13- لینک دادن به بعضی از مطالب مهم

مطمئنا در وبسایت شما نیز مطالبی هستند که از بقیه دارای اهمیت بیشتری هستند. پس باید بیش از بقیه مطالب به آن‌ها لینک داده شود. برای اینکه بتوانید این مورد را به صورت خودکار مدیریت کنید می‌توان از افزونه‌ SEO Post Content Links استفاده کرد.

14- بهینه‌سازی تصاویر در وبسایت

optimize image- افزایش سئوی وردپرس

فشرده سازی و تغییر در اندازه تصاویر موجب بارگذاری سریع صفحات وبسایت می‌شود و در نتیجه به افزایش سئوی وردپرس کمک شایانی می‌کند. برای اینکه بتوانید این عملیات را امکان‌پذیر سازید باید از افزونه‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند استفاده کنید. یکی از این افزونه‌ها Smush.it است. این افزونه به صورت اتوماتیک حجم تصاویر را کاهش می‌دهد.
همچنین در نظر گرفتن کلمه کلیدی به عنوان متن جایگزین برای تصاویر نوعی بهینه‌سازی به حساب می‌آید که نباید از آن غافل شوید.

15- بررسی واکنش‌گرایی وبسایت

در حال حاضر اکثر قالب‌هایی که طراحی می‌شوند به صورت واکنش‌گرا هستند. چنانچه از قالب‌های قدیمی استفاده می‌کنید یا قالبی را طراحی کرده اما واکنش‌گرا نیست، فورا اقدام به تعویض آن نمایید. گوگل به این موضوع اهمیت می‌دهد و برای واکنش‌گرا بودن قالب شما امتیاز در نظر می‌گیرد.

نتیجه گیری

یادتان باشد همه چیز طراحی و افزودن امکانات به وبسایت نیست! باید تکنیک‌هایی را برای کسب امتیاز و جذب کاربر به کار بگیرید و تا مطمئن نشدید وبسایتتان موفق شده دست از تلاش نکشید. در نگاه اول عملیات بهینه‌سازی و افزایش سئوی وردپرس سخت به نظر می‌آید اما اگر کمی تلاش و دقت داشته باشید حتما به نتایج خوبی خواهید رسید و می‌توانید خود به تنهایی وبسایتتان را سئو کنید. لطفا همین امروز این کار را با همین 15 روشی که به شما گفتیم آغاز کنید.

مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه همیار آکادمی استفاده نمائید.
 
مشاوران آموزشی
همیار آکادمی
پاسخگوی شما هستند
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام خانوم کوهستانی بیخشید واسه سوالات زیادم
  میخواستم بپرسم از هر سایتی که به طریقی میشه بک لینک گرفت . بگیریم؟
  از چه وبسایت هایی نباد بک لینک گرفت
  در مقاله ای میخواندم اگر از وب سایت های غیر مرتبط بک لینک بگیریم تاپیر منفی داره درسته؟
  ایا ممکن هست پنالتی بگیری واسه بک لینک ها
  چگونه میشه بک لینک های مخرب را شناسایی و بر طرف کرد

  • 7 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   مسلما باید به مرتبط بودن سایت ها توجه کنید و از طرفی به هر سایتی هم نمیشه اعتماد کرد. باید از سایت‌های معتبر استفاده کنید.

 2. 2 سال عضو همیار وردپرس

  ساخت وبلاگ برای وبسایت خود
  یعنی بریم در وبسایت هایی ک اجازه وبلاگ نویسی میدن یک وبلاگ درباره مطلب خودمون بنویسیم؟

  • 7 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   بعضی سایت ها امکان ایجاد پست مهمان رو به شما میدن. مثلا سایت ویرگول یکی از این سایت‌هاست. می‌تونید برخی محتواهای ویژه سایت خودتون رو داخل اون منتشر کنید و لینک بدید به سایت خودتون. اینطوری کاربران زیادی رو جذب می‌کنید.

 3. 2 سال عضو همیار وردپرس

  sculptorsچیست
  من این بخشو نفهمیدم
  کجا بیشتر دربارش بخوانم؟

  • 7 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   sculptors یک الگوریتم گوگل است. ما دو نوع لینک follow و nofollow داریم که معمولا لینک‌هایی که نمی‌خواهیم گوگل از آن‌ها پیروی کند بصورت nofollow پیاده‌سازی می‌کنیم. اما این الگوریتم تمامی لینک‌های nofollow سایت را بررسی کرده و در بین آن‌ها جستجوی خود را انجام می‌دهد.

 4. 2 سال عضو همیار وردپرس

  جالبه اگر ما Sitemap تعریف نکنیم باز گوگل خودش صفحات رو بعد از مدتی میفهمه.سوالی که برام پیش میاد اینه که وقتی گوگل صفحات سایت ما رو فهمید و مدام داره Crawl میکنه ، چه نیازی به تعریف Sitemap هست؟

 5. سلام وقت بخیر .
  در رابطه با nofollow چه افزونه ای رو معرفی می کنید از نظر شما که با انواع قالب ها سازگار باشه . متاسفانه از قالب تیوا استفاده می کنم و این افزونه های پر مخاطب سه چهار تا شو که امتحان کردم جواب نداد و به صورتی بود که مطالب داخل پست nofollow می شد ، ولی لینک دانلود داخل باکس دانلود این مورد روش اعمال نمی شود .
  در مورد این مورد چاره ای است مشکل رو رفع کنم .
  متایفانه فروشنده قالب هم همش میگن نسخه جدید و تا الان مشکل رفع نکردند . و روی باکس دانلود هیچ اعمالی رو نکردند.
  و اگر‌ از طریق کد نویسی هم‌ اگر‌ بشه این امکان رو تعریف کرد خیلی عالی می شود .
  ممنون میشم . اگر اطلاعاتی در مورد این مشکل رو راهنمایی کنید یا یک پست در این زمینه منتشر کنید .

  تشکر .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی