تحقیق کلمه کلیدی یا کیورد ریسرچ Keyword Research چیست؟

تحقیق کلمه کلیدی یا کیورد ریسرچ Keyword Research چیست؟
تحقیق کلمه کلیدی یا کیورد ریسرچ Keyword Research چیست؟

در دوره کنونی همه کسب وکارهای فعال در حوزه آنلاین برای بیشتر دیده شدن سایت خودشان روی سئو آن هزینه قابل توجهی میکنند تا بتوانند با استفاده از تکنیکها و اصول سئو رتبه خود را برای کلمات کلیدی هدف در موتورهای جستجو ارتقا دهند.اجرای استراتژی سئو بدون تحقیق کلمه کلیدی غیرممکن است و در واقع یکی از مهمترین مراحل تدوین استراتژی سئو همین تحقیق کلمات کلیدی هدف است که در این محتوا ما در مورد این موضوع با شما صحبت خواهیم کرد.

ما در این محتوا در مورد هریک از بخشهای زیر به صورت مجزا با شما صحبت خواهیم کرد:

• تحقیق کلمه کلیدی چیست؟
• علت اهمیت تحقیق کلمات کلیدی
• نحوه اجرای تحقیق کلمات کلیدی برای بهبود سئو

تحقیق کلمه کلیدی یا همان کیورد ریسرچ چیست؟

به طور کلی میتوان گفت تحقیق کلمات کلیدی فرآیند کشف و سازماندهی کلمات کلیدی خاصی است که مخاطبان هدف برای کشف و شناسایی محصولات ، خدمات یا یک بخش مفید از محتوا در موتورهای جستجو از آنها استفاده می کنند. با این تعریف میتوان گفت که تحقیقات کلمه کلیدی یکی از مهمترین ارکان تدوین یک استراتژی محتوایی برای بهبود سئو یک سایت است.
با استفاده از برخی معیارهای اساسی سئو مثل تعداد جستجوی ماهانه یک عبارت خاص ، میزان رقابت در آن عبارت برای کسب رتبه در موتورهای جستجو و میزان ارتباط آن کیورد با سایت مورد نظر ، میتوان کلمات کلیدی مناسب با فرصت مناسب که بیشترین ارتباط را با حوزه فعالیت سایت دارند شناسایی کرد و با تدوین یک استراتژی سئو مناسب با تکیه بر این کلمات کلیدی ، مخاطبین هدف را جذب سایت کرد و به این ترتیب به شکلی هدفمند ترافیک سایت را افزایش داد.
تدوین و اجرای یک استراتژی مناسب برای تحقیق کلمه کلیدی میتواند باعث بهبود رتبه سایت در کلمات کلیدی هدف و در نتیجه رشد چشمگیر ترافیک سایت با همین کیوردها شود که این موضوع برای موفقیت کسب وکارهای فعال در حوزه آنلاین میتواند بسیار مفید باشد.
توجه به این نکته ضروری است که تحقیق کلمات کلیدی فرآیندی پیچیده تر از یک بازی اعداد است که در آن فقط به عددها و تعداد جستجوی کاربران توجه میشود. تحقیق کلمات کلیدی مستلزم درک عمیق مخاطبین هدف ، رقبا و اولویتهای کسب وکار مورد نظر است و بدون این بینش عمیق تلاش در حوزه تحقیق کلمه کلیدی شاید چندان موفقیت آمیز نباشد.

علت اهمیت تحقیق کلمه کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی فرآیندی فراتر از شناسایی تمام عبارات یا کلمات مشابه هدف و ایجاد محتوای بهینه برای این عبارات است.
اگر در طول اجرای فرآیند تحقیق کلمات کلیدی فقط به اعداد و کلمات کلیدی مورد استفاده در آنها توجه کنید و حوزه فعالیت کسب وکار خود و خواسته ها ، نیازها و اهداف مخاطبین هدف خود را در نظر نگیرید سایت شما بعد از مدتی تبدیل به سایتی با تعداد بالای محتوای پراکنده و ناهماهنگ میشود و قطعا نمیتوانید به اهداف مورد نظر خود برسید.
وقتی در مرحله تحقیق کلمه کلیدی برای سئو به دنبال شناسایی مناسبترین عبارات هستید باید فراتر از اعداد و تعداد جستجوی آن عبارت توسط کاربران فکر کنید زیرا این کلمات کلیدی حاوی اطلاعات مهمی در مورد مخاطبین هدف و مشتریان بالقوه شما هستند برای شناسایی مناسبترین عبارات باید در مورد پرسشهای زیر به شکلی جدی تامل کنید:

• چرا کسی این عبارت را جستجو می کند؟
• کاربرانی که این عبارت را جستجو میکنند به دنبال رسیدن به چه هدفی هستند؟
• این عبارات چه نقشی در نقشه سفر مشتری یا همان customer journey map دارند؟
• کدام قالب محتوا به بهترین شکل ممکن به پرسش جستجوی کاربران پاسخ می دهد؟
• چگونه میتوان محتوایی مناسب برای رفع نیاز مخاطبین هدف ایجاد کرد؟

با در نظر گرفتن سوالات فوق میتوان مناسبترین عبارات را برای کلمات کلیدی مورد نظر شناسایی کرد و بهترین محتوای ممکن را برای هر یک از این کلمات کلیدی تولید کرد که همین موضوع میتواند تاثیر زیادی در بهبود تعامل با مشتریان ، افزایش نرخ تبدیل و در نتیجه افزایش درآمد داشته باشد. به عبارت ساده تر میتوان گفت اجرای مناسب تحقیق کلمه کلیدی میتواند تاثیر چشمگیری بر موفقیت کسب وکارهای آنلاین داشته باشد.

نحوه اجرای تحقیق کلمه کلیدی برای بهبود سئو

با استفاده از تحقیق کلمه کلیدی میتوان میزان ترافیک ارگانیک سایت را با تدوین و اجرای استراتژی مناسب پیشبینی کرد به طوری که میتوان حجم کلی بازار هدف و سهم کسب وکار مورد نظر از این بازار را به صورت تخمینی تشخیص داد. ما در ادامه این بخش قسمتی از اصول اولیه تحقیق کلمات کلیدی برای ایجاد مناسبترین استراتژی را بیان خواهیم کرد.

1. روی هدف جستجو مخاطبین تمرکز کنید

یکی از مهمترین نکاتی که برای تحقیق کلمات کلیدی باید در نظر بگیرید هدف کاربر از جستجوی آن عبارت است.
شما به عنوان یک مدیر سئو برای تدوین مناسبترین استراتژی باید شناخت مناسبی از مخاطبین هدف خود و خواسته ها و نیازهای آنها داشته باشد و حتی باید از این موضوع که در هنگام جستجوی آن عبارت در کدام مرحله از قیف فروش هستند مطلع باشید تا بتوانید مناسبترین محتوا را برای آنها ایجاد کنید و با برقراری تعاملی سازنده ، آنها را تبدیل به مشتریان وفادار کسب وکار خود کنید.

همانطور که میدانید قیف خرید از سه مرحله تشکیل شده است : آگاهی ، بررسی و تصمیمگیری. افرادی که در مرحله اول قیف خرید هستند به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول یا محصولات مورد نظر خود هستند و محتوای مربوط به صفحه فروش محصولات برای این افراد چندان مناسب نیست در حالی که مخاطبینی که در مرحله تصمیمگیری هستند قطعا به دنبال محتوای صفحه خرید محصول هستند.
به عنوان مثال مخاطبی که برای خرید لباس مناسب دوچرخه سواری در مرحله اول قیف فروش یعنی مرحله آگاهی است و عبارتی مثل “ویژگی های لباس دوچرخه سواری” را در گوگل جستجو میکند به دنبال محتوایی برای شناخت ویژگی های یک لباس مناسب برای دوچرخه سواری است و قطعا محتوای صفحه فروش یک محصول برای این فرد مناسب نیست و با مشاهده چنین صفحاتی خیلی سریع آن را ترک میکند.
برای موفقیت در جذب مخاطبین هدف باید در استراتژی محتوایی خود تعیین کنید که این فرد در کدام مرحله از قیف فروش قرار دارد تا بتوانید مناسبترین و جذابترین محتوا را برای جذب آن مخاطب ایجاد کنید و فروش خود را افزایش دهید.
در ادامه در بخش زیر یکی از تکنیکهای بسیار کاربردی برای بررسی میزان سازگاری محتوای شما با هدف کاربر از جستجوی عبارت مورد نظر را به شما آموزش میدهیم.

صفحه نتایج موتورهای جستجو یا در اصطلاح SERP را بررسی کنید.

اگر محتوای سایت شما خواسته ها و اهداف مخاطبین هدف را براورده نکند قطعا این افراد خیلی زود سایت شما را ترک خواهند کرد و در نتیجه نرخ پرش یا همان Bounce Rate سایت شما بالا خواهد رفت و این موضوع برای سئو سایت شما و حتی وجهه برند شما در بین مخاطبین اصلا خوب نیست.
یکی از کاربردی ترین و در عین حال ساده ترین روشها برای بررسی این موضوع که آیا محتوای شما به شکل مناسبی هدف مخاطبین مورد نظر شما را از جستجوی کلمه کلیدی در موتورهای جستجو برآورده میکند بررسی صفحه نتایج موتورهای جستجو یا همان SERP است.

عبارت یا کلمه کلیدی مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید و محتوای سایتهایی که برای آن کیورد در صفحه اول گوگل هستند را بررسی کنید اگر محتوا و قالب کلی محتوایی سایت شما با آنچه در این سایتها وجود دارد خیلی متفاوت است این موضوع میتواند به این معنی باشد که محتوای شما به احتمال خیلی زیاد ، هدف و خواسته مخاطبین هدف شما را برآورده نمیکند و باید آن را اصلاح کنید.

به عنوان مثال اگر برای یک کسب وکار فعال در حوزه زیبایی عبارت “ساده ترین روشهای مراقبت از پوست” یکی از کلمات کلیدی است که در مرحله تحقیق کلمه کلیدی آن را شناسایی کرده اید و به دنبال ایجاد محتوایی مناسب برای آن هستید میتوانید همین عبارت “ساده ترین روش های مراقبت از پوست” را در گوگل جستجو کنید. با جستجوی این عبارت احتمالا با محتوای آموزشی برخی از سایتهای فعال در حوزه زیبایی مواجه خواهید شد در نتیجه به راحتی میتوانید درک کنید که محتوای صفحه فروش مربوط به کرم مرطوب کننده قطعا برای این کلمه کلیدی ، محتوای مناسبی نیست.

2. به حجم جستجو کلمه کلیدی هدف توجه کنید

بعد از شناخت و درک مناسب هدف مخاطبین از جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر ، میتوان به داده ها و اعداد مربوط به تعداد جستجوی آن عبارت توجه کرد.
فرآیند کلی تحقیق کلمه کلیدی برای هر کسب وکاری با توجه به حوزه فعالیت و حتی استراتژی مورد استفاده در آن متفاوت است ولی قطعا یکی از مهمترین معیارها در تحقیق کلمات کلیدی تعداد جستجوی آن عبارت در موتورهای جستجو است.

بسیاری از ابزارهای سئو و تحقیق کلمه کلیدی لیستی از کلمات کلیدی پیشنهادی به همراه تعداد جستجوی ماهانه هر عبارت را به کاربران ارائه میدهند که با توجه به استفاده از روشهای متفاوت برای شناسایی کلمات کلیدی نتایج ارائه شده توسط هر ابزاری متفاوت از ابزار دیگر است ولی با توجه به اینکه همه این ابزارها از اصول و مفاهیم تقریبا مشابهی استفاده میکنند نتایج حاصل از آنها تا حدودی شبیه به هم میتواند باشد.
ما پیشنهاد میکنیم که در هنگام استفاده از این ابزارها به یکی از آنها بسنده نکنید و سعی کنید که از ترکیبی از آنها بهره ببرید به عنوان مثال دو ابزار SEMRush و Ahrefs از معروفترین ابزارهای سئو هستند که برای تحقیق کلمات کلیدی میتوانید از هر دو به شکل همزمان استفاده کنید.
برای هر صفحه از سایت خود بر اساس هدف جستجوی مخاطبین کلمات کلیدی با بیشترین تعداد جستجو را شناسایی کرده و مورد هدف قرار دهید.
البته باید این نکته را در نظر داشت که حجم و تعداد جستجوی کلمه کلیدی بر اساس موارد و معیارهای زیر نسبی است.
• نوع کلمه کلیدی : قطعا تعداد جستجوی یک عبارت کلی مثل “لباس” خیلی بیشتر از تعداد جستجوی یک کلمه کلیدی طولانی مثل “لباس ورزشی قرمز زنانه” است.
• میزان محبوبیت حوزه فعالیت کسب وکار : قطعا تعداد جستجوی عبارت “لباس” خیلی بیشتر از عبارت “پودر لباسشویی” است
• اعتبار سایت شما در مقایسه با رقبا
• کلمه کلیدی مربوط به مراحل مختلف قیف خرید
بنابراین با توجه به نکاتی که در این بخش به آنها اشاره کردیم در هنگام تدوین استراتژی کلمه کلیدی ، کلماتی با بیشترین تعداد جستجو را شناسایی کرده و هدف بگیرید.

3. کلمات کلیدی طولانی یا لانگ تیل کیورد را شناسایی کنید

در فرآیند تحقیق کلمه کلیدی فهرست اولیه کلمات کلیدی شما باید شامل هر عبارتی که به ذهن شما خطور میکند باشد در گام بعدی باید از بین این فهرست اولیه مناسبترین کلمات کلیدی طولانی را به عنوان بخش مهمی از کیوردهای سایت استخراج کنید.
یکی از ساده ترین روشهای شناسایی لانگ تیل کیورد استفاده از موتور جستجوی گوگل است برای این منظور میتوانید از ویژگی تکمیل خودکار عبارت جستجوی گوگل ، بخش جستجوهای مرتبط و یا حتی قسمت people also ask در صفحه نتایج گوگل استفاده کنید.
روش دیگر شناسایی کلمات کلیدی طولانی استفاده از ابزارهایی مثل Ahrefs و SEMRush است که لیستی از مناسبترین کیوردهای پیشنهادی را به همراه تعداد جستجوی آنها ارائه میدهد.

4. روی کلمات کلیدی سودآور و باارزش بیشتر تمرکز کنید

وقتی در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی لیست نهایی عبارات مورد نظر خود را شناسایی کردید نوبت به مرحله تولید محتوا میشود که شما در این مرحله میتوانید زمان ، منابع و هزینه یکسانی برای تولید محتوای مناسب برای هر کلمه کلیدی تخصیص دهید ولی بهتر است کمی هوشمندانه تر عمل کنید و تمرکز بیشتری روی عبارات سودآور کنید و زمان و هزینه بیشتری را برای این نوع کیوردها در نظر بگیرید.
به عنوان مثال یک کسب وکار فعال در حوزه پوشاک را در نظر بگیرید که انواع پوشاک زمستانی و تابستانی را به صورت آنلاین به فروش میرساند.مدیران سئو سایت این کسب وکار لیستی از کلمات کلیدی متفاوت را شناسایی کرده اند و میخواهند برای آنها تولید محتوا کنند آیا ارزش و سودآوری همه این کلمات کلیدی برای این کسب وکار یکسان است؟ جواب این سوال قطعا منفی است پس بهتر است مدیران سئو سایت این کسب وکار روی کلمات کلیدی سودآورتر تمرکز بیشتری داشته باشند. اگر این کسب وکار در فصل بهار به دنبال برنامه ریزی برای فروش فسل تابستان خود باشد قطعا ارزش کلمه کلیدی “تیشرت آستین کوتاه مردانه سبز” بیشتر از عبارت “کاپشن زمستانی اسپرت” است پس باید وقت و هزینه بیشتری را روی کلمه کلیدی اول صرف کند زیرا ارزش و سودآوری بیشتری برای آنها دارد.

5. عملکرد رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید

یکی از مهمترین بخشها در هر نوع کسب وکاری تجزیه و تحلیل عملکرد رقبا است در حوزه دیجیتال مارکتینگ هم این موضوع صادق است برای تحلیل عملکرد رقبای خود در حوزه سئو میتوانید از ابزارهایی مثل Ahrefs یا SpyFu استفاده کنید تا بتوانید کلمات کلیدی که رقبای شما روی آنها سرمایه گذاری کرده اند و یا حتی عباراتی که جز کلمات کلیدی آنها نیستند را شناسایی کنید.
استفاده از اطلاعات مفیدی که از طریق تحلیل عملکرد رقبا به دست می آورید میتواند از دو جهت برای تدوین استراتژی و تحقیق کلمه کلیدی مفید باشد:
• کلمات کلیدی که رقبا شما در آنها سرمایه گذاری کرده اند و صاحب رتبه مناسب هستند را شناسایی کنید و با تحلیل محتوا مربوط به هر عبارت و شناسایی نقاط قوت و ضعف رقبا ، محتوایی مناسب و جذاب برای کلمات کلیدی هدف تولید کنید و از این طریق بتوانید جایگاه رقبای خود را از آنها بدزدید و به نوعی آنها را شکست دهید!
• کلمات کلیدی مناسبی که رقبای شما از آنها غافل شده اند را شناسایی کنید و بتوانید با تدوین و اجرای استراتژی مناسب در این عبارات کمتر رقابتی به رتبه مناسبی در موتورهای جستجو برسید.
هر کسب وکاری برای موفقیت در حوزه سئو باید روی هر دو بخش بالا به شکل مناسبی عمل کند.

6. از دیدگاهها و نظرات مشتریان خود استفاده کنید.

روشهایی که تا این بخش برای تدوین استراتژی و تحقیق کلمه کلیدی به آنها اشاره کردیم بیشتر از ابزارهای سئو ، موتورهای جستجو و تحلیل عملکرد رقبا بهره میبرد ولی قطعا یکی از ارکان اصلی هر نوع کسب وکاری مخاطبین و مشتریان هدف آن هستند که از آنها میتوان به عنوان یک منبع اطلاعاتی مفید استفاده کرد در مورد کسب وکارهای آنلاین هم همین موضوع صدق میکند.
میتوان با استفاده از دیدگاهها و نظرات کاربران به اطلاعات مفیدی دست یافت و از این اطلاعات برای شناسایی و هدفگیری بهترین کلمات کلیدی استفاده کرد.
شما میتوانید از روشهای مختلفی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و اطلاعات مفیدی را از آنها دریافت کنید که از جمله این روشها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
• ایمیل
• مصاحبه حضوری با مشتری
• تماس تلفنی
• چت آنلاین
• نظرسنجی در هنگام خرید
• شبکه های اجتماعی
• بررسی نظرات کاربران در وبلاگهای مرتبط

7. از کلمات کلیدی عامیانه و پرکاربرد استفاده کنید

الگوی جستجوی کاربران در موتورهای جستجو طی سالیان گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته است و امروزه کاربران برای جستجو در موتور جستجوی گوگل بیشتر از عبارات عامیانه و رایج بین خودشان استفاده میکنند و این نکته مهمی است که در تحقیق کلمه کلیدی باید به آن توجه کنید.
اگر در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی برای انتخاب یک گزینه از بین دو یا چند عبارت مردد هستید از بین آنها ، عباراتی را که عامیانه تر و رایجتر هستند و بیشتر توسط مخاطبین هدف شما استفاده میشوند را انتخاب کنید.
برای مثال اگر کسب وکاری در حوزه فروش انواع مختلف کالای دیجیتال فعالیت میکند کلمه کلیدی تبلت قطعا انتخاب بهتری نسبت به عبارت “رایانه تخت” است که توسط فرهنگستان فارسی به عنوان معادل فارسی این وسیله انتخاب شده است زیرا مخاطبین معمولا از کلمه تبلت استفاده میکنند و خیلی کم پیش می آید که شخصی از عبارت رایانه تخت استفاده کند.

8. از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید

تدوین استراتژی سئو و تحقیق کلمات کلیدی نیاز به داشتن دانش تخصصی در این حوزه ها دارد ولی با استفاده از ابزارهای کیورد ریسرچ هم میتوان به اطلاعات مفید و سازنده ای برای ایجاد استراتژی های مناسب دست یافت. به طور کلی مدیران سئو بسیاری از سایتهای رقیب شما قطعا از این ابزارها برای بهبود سئو سایت خود استفاده میکنند بنابراین شما هم برای اینکه از آنها عقب نمانید باید به شکل موثری از این ابزارها استفاده کنید که از جمله این ابزارها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
• سایت Ahref
• سایت moz.com
• SEMRush
• Google Trends
• Google Keyword Planer
• KeywordTool.io
• Google Search Console
برای آشنایی با نحوه عملکرد و کاربرد هر یک از این ابزارها میتوانید به بخش معرفی ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی در محتوای کلمات کلیدی طولانی در سایت همیار مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در این محتوا ما به معرفی موضوع کاربردی تحقیق کلمات کلیدی پرداختیم و در ادامه یک سری از اصول اولیه برای تحقیق کلمه کلیدی را به شما آموزش دادیم و در بخش آخر اصول اولیه تدوین استراتژی تحقیق کلمات کلیدی هم ابزارهای کیورد ریسرچ کاربردی را به شما معرفی کردیم.

منبع : تراکت

راه حل نهایی برای کسب و کار های آنلاین
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.