چرا خطاهای سری 400 رخ می دهد؟ (به همراه روش حل آن‌ ها)

خطاهای 400

ما در فضای اینترنتی با خطاهای متعددی مواجه می‌شویم. این خطاها هر کدام نشان دهنده یک اتفاق مشخص در سایت موردنظر است. امروز روی صحبت ما با خطاهای سری 400 بوده و می‌خواهیم بدانیم که دقیقا این مدل خطاها به چه دلیل رخ می‌دهند و چگونه می‌توان هر کدام را رفع کرد. عموما خطاهای ۴۰۰ شامل خطاهایی با عدد 400،401،403،404 و… است که هر کدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چرا خطاهای سری 400 رخ می دهد؟

اکثر افراد حداقل یک بار با خطاهای 400 که تقریبا از خطاهای رایج وردپرس نیز هستند، مواجه شده‌اند بنابراین باید دلیل آن را هم بدانیم. این خطا زمانی رخ می‌دهد که مشکلی در سمت مرورگر کاربر وجود داشته و در نتیجه سرور پاسخی نمی‌دهد. به خطاهای سری ۴۰۰ خطاهای 4xx نیز گفته می‌شود که طور واضح در زمان‌هایی که کاربر به اشتباه آدرس سایت را وارد کرده و درخواست ناقص و نادرستی بدهد مشاهده می‌شود یا زمانی که در سایتی امکان احراز هویت وجود دارد و برای کاربر به درستی انجام نشود این خطا مواجه می‌شود. حال با دانستن این اطلاعات باید ببینیم چگونه می‌توان این مشکل را رفع کرد.

خطای ۴۰۰

معروف‌ترین خطای موجود در اینترنت، خطای ۴۰۰ است. این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که سرور به خاطر درخواست اشتباه کاربر پاسخگو نباشد. وقتی این اتفاق بیفتد فرد با خطاهی ۴۰۰ مواجه می‌شود. در وهله اول کش مرورگر را بطور کامل پاک کنید و مجدد سایت یا پیج مربوطه را باز کنید. اگر اینگونه نشد می‌توانید کوکی‌ها و رکوردهای DNS را حذف کنید؛ گاهی با این کار نیز مشکل برطرف می‌شود. راه دیگر این است که در یک مرورگر دیگر سایت موردنظر را چک کنید.

خطای ۴۰۱

اگر در سایتی نیاز به احراز هویت دارید و آن را انجام ندادید، به احتمال زیاد با یکی از ارورهای 400 به نام خطای ۴۰۱ مواجه خواهید شد. یعنی هر صفحه‌ای از سایت را که از کنید با این خطا مواجه می‌شود. مواردی را برای رفع این خطا باید درنظر گرفت:

 • کش مرورگر را بطور کامل پاک کنید.
 • کش فایروال را حذف کنید.
 • پاک کردن کش DNS
 • غیرفعال کردن تمامی افزونه‌های امنیتی نصب شده روی سایت.
 • وارد کردن صحیح آدرس سایت

گاهی با تمامی موارد بالا مشکل حل نمی‌شود و شما باید این مشکل را به هاستینگ خود اطلاع دهید.

خطای ۴۰۲

این خطا را بسیار کم دیدیم زیرا مربوط به سطح دسترسی است. معمولا این اتفاق برای سایت‌هایی رخ می‌دهد که اشتراک ویژه دارند و پس از پرداخت وجه امکان دسترسی به صفحات سایت را خواهید داشت. زمانی که پرداخت انجام نشود قطعا در آن صفحات با خطای ۴۰۲ مواجه خواهید شد. چگونه این خطا از خطاهای 400 را رفع کنیم؟
به عنوان صاحب سایت از صحت عملکرد درگاه پرداخت اطمینان حاصل کنید. حتما از روش پرداخت مطمئن شوید و چنانچه مشکل هنوز پابرجاست با تیم پشتیبانی هاست تماس بگیرید.

خطای ۴۰۳

یکی از ارورهای سری 400 ، خطای ۴۰۳ است. این خطا نیز از سری خطاهای سطح دسترسی است. یعنی ممکن است زمانی که حتی کاربر به صفحه موردنظر دسترسی هم دارد، باز با این خطا مواجه شود. برای حل این مشکل اول از همه صفحه موردنظر را مجدد رفرش کنید. کش مرورگر خود را پاک کنید. از آدرسی که وارد نوار مرورگر کرده‌اید مطمئن شوید و از مرورگر دیگری استفاده کنید. اما اگر صاحب وبسایت هستید موارد زیر را حتما بررسی کنید:

 • بررسی افزونه های سایت
 • بررسی سطح دسترسی فایل ها
 • غیرفعال کردن CDN

خطای ۴۰۴

یکی از رایج‌ترین ارورهای 400، خطاب ۴۰۴ است. این خطا زمان که مسئولین سایت پیجی را حذف کرده باشند رخ خواهد داد. برای جلوگیری از این خطا اصلی‌ترین کار ریدایرکت کردن صفحه حذف شده است اما موارد دیگری را نیز باید درنظر گفت. رفع خطای ۴۰۴ بصورت زیر انجام می‌شود:

 • بررسی و پیدا کردن لینک‌های شکسته و درست کردن آن‌ها
 • و ریدایرکت کردن صفحات حذف شده به صفحه مرتبط

خطای ۴۰۵

اگر سرور از نوع درخواست کاربر پشتیبانی نکند قطعا خطای ۴۰۵ را نشان خواهد داد. برای رفع این خطا باید تمام بروزرسانی‌هایی که اخیرا روی سایت خود داشتید را بررسی کنید. همچنین باید به بررسی خطاهای دیتابیس پرداخته و اگر مشکلی بود رفع کنید.

خطای ۴۰۷

یکی دیگر از خطاهای 400، خطای ۴۰۷ یا Proxy Authentication Required است که اگر کاربر قبل از احراز هویت خود درخواستی ارسال کنذ ممکن است با این خطا مواجه شود. برای رفع این خطا به عنوان مدیر سایت باید ابتدا تنظیمات مربوط به سرور پروکسی را بررسی کنید که آیا درست تنظیم شده یا خیر.

خطای ۴۰۸

اگر بار ترافیکی زیادی روی سرور باشد و به اصطلاح سرور شلوغ باشد با این خطا مواجه خواهیم شد. برای رفع خطای ۴۰۸ یا به اصطلاح Request Timeout باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:
اگر کاربر هستید و در مشاهده سایت با این خطا مواجه شده‌اید اتصال شبکه را بررسی کرده و سپس رفرش کنید. اگر مدیر سایت هستید باید میزان بار روی سرور را بررسی کنید و به بهینه سازی کدهای سایت بپردازید.

  جدیدترین راهنمای کامل حفظ امنیت وردپرس

خطای ۴۱۰

اگر صفحه‌ای در سایت به هر علتی حذف شده و در دسترس نباشد، کاربر با خطای ۴۱۰ مواجه می‌شود. برای رفع این مورد از ارورهای 400، حذف کامل لینک‌های حذف شده و ریدایرکت کردن صفحاتی که دیگر حذف شده و در دسترس نیستند، کاری است که باید انجام دهید.

خطای ۴۱۲

کاربر درخواستی را ارسال می‌کند که با قوانین امنیتی سرور مشکل دارد و در این صورت خطای ۴۱۲ را دریافت می‌کند. برای رفع این خطا کافیست ابتدا آدرس موردنظر را صحت سنجی کنید و در صورتی که مشکلی وجود نداشت کش مرورگر را پاک کنید.

خطای ۴۱۳

گاهی حجم درخواست کاربر برای سرور بالاست و امکان پردازش برای آن وجود ندارد. به همین علت کاربر با خطای ۴۱۳ مواجه می‌شود. در مواجه با این ارورهای سری 400، صاحب سایت باید وارد عمل شده و تمامی داده‌های غیرضروری را حذف کند تا از حجم اضافی خلاص شویم.

خطای ۴۱۴

خطای ۴۱۴ یا به اصطلاح URI Too Long برای درخواست طولانی است که کاربر داده و سرور امکان پردازش آن را ندارد. برای رفع این مشکل حتما کش مرورگر خود را پاک کنید. اما اگر مشکل همچنان باقیست افراد صاحب سایت باید تنظیمات فایروال را چک کنند و با بررسی کدهای موجود در htaccess خطا را رفع نمایند. چنانچه پس از این پیگیری‌ها مشکل همچنان باقیست باید با پشتیبانی سرور خود تماس بگیرید.

خطای ۴۱۵

این خطا به اصطلاح لاتین Unsupported Media Type نامگذاری شده که حاکی از ارسال یک فایل تصویری از سمت کاربر است. در صورتی که سرور تنها فایل متنی را می‌پذیرد! یعنی سرور از نوع فایل موردنظر پشتیبانی نکرده و شما را با خطای ۴۱۵ مواجه می‌کند. برای رفع این خطا تنها کافیست به رسانه‌ای که پشتیبانی می‌شود توجه کرده و از آن استفاده کنید.

خطای ۴۱۶

یکی دیگر از خطاهای سری 400 ، خطای ۴۱۶ یا Range Not Satisfiable است. این خطا زمانی رخ می‌دهد که کاربر بخشی از فایلی در سایت را درخواست می‌کند که توسط سرور پشتیبانی نمی‌شود. در این زمان با خطای ۴۱۶ مواجه خواهیم شد. برای رفع این مشکل مسئولین سایت باید به تنظیمات سرور رفته و در قسمت آپاچی اسکن انجام داده و تنظیماتی را روی محدوده بایت انجام دهند تا فایل‌ها بدون مشکل اجرا شوند.

خطای ۴۱۷

یکی دیگر از خطاهای 400 ، خطای Expectation Failed یا همان ۴۱۷ است که مربوط به محدودیت IP است. یعنی اگر با یک آی پی غیرمجاز وارد سایتی شوید با این خطا مواجه خواهید شد. به عنوان مثال اگر با یک آی پی ایرانی که در حال حاضر در برخی وبسایت‌های خارجی محدود است وارد شوید، این خطا به شما نمایش داده خواهد شد. برای رفع این مشکل باید فیلد هدر Expect را حذف کرده و تنظیمات سرور را بررسی کنید. اگر مشکل حل نشد حتما با پشتیبانی سرور خود ارتباط بگیرید.

خطای ۴۱۸

خطای I’m a teapot یا همان ۴۱۸ یک خطای طنزگونه است پس زیادی نباید آن را جدی گرفت.

خطای ۴۲۱

این خطا بابت ارسال اشتباه درخواست توسط کاربر رخ می‌دهد. برای رفع این خطا باید مراحل زیر را بررسی کنید:

 • اطمینان از صحت آدرس وارد شده در مرورگر
 • بررسی تنظیمات مربوط به DNS
 • اطمینان از صحت آدرس‌های ریدایرکت شده

خطای ۴۲۲

خطای Unprocessable Entity یا ۴۲۲ زمانی رخ می‌دهد که سرور متوجه درخواست کاربر شده اما از نظر معنایی امکان پردازش آن را ندارد. را رفع این خطا اول از همه ببینید آدرسی را که در مرورگر وارد کردید اشتباه املایی نداشته باشد. اگر مدیر سایت هستید حتما کدهای سمت سرور و API را بررسی کنید تا اشتباهی در آن‌ها وجود نداشته باشد.

خطای ۴۲۳

چنانچه صفحه موردنظر برای کاربر قفل شده و سطح دسترسی در آن محدود شده باشد، کاربر خطای ۴۲۳ از سری ارورهای 400 را دریافت می‌کند. برای رفع این خطا که 423 Locked نیز نام دارد، تنها کاری که می‌توان انجام داد برداشتن محدودیت برای مشاهده صفحه موردنظر است که طبق نظر مدیر انجام می‌شود.

خطای ۴۲۶

زمانی که پای نسخه جدیدی درمیان باشد و شما از آن استفاده نکنید قطعا با خطای ۴۲۶ مواجه می‌شوید. برای رفع این مشکل، در قدم اول مرورگر خود را بروزرسانی کرده و کش را پاک کنید. همچنین پروتکل HTTP را بررسی کنید.

جمع بندی

خطاهای 400 از سری خطاهای کدهای وضعیت HTTP است که معمولا کاربران با آن مواجه می‌شوند. این مسئله و دریافت این خطاها تاثیر نامناسبی بر تجربه کاربری دارد پس تا جای ممکن باید آن‌ها را رفع کنیم.

سوالات متداول

عموما خطاهای ۴۰۰ شامل خطاهایی با عدد 400،401،403،404 و… است.
این خطا زمانی رخ می‌دهد که مشکلی در سمت مرورگر کاربر وجود داشته و در نتیجه سرور پاسخی نمی‌دهد. به خطاهای سری ۴۰۰ خطاهای 4xx نیز گفته می‌شود که طور واضح در زمان‌هایی که کاربر به اشتباه آدرس سایت را وارد کرده و درخواست ناقص و نادرستی بدهد مشاهده می‌شود یا زمانی که در سایتی امکان احراز هویت وجود دارد و برای کاربر به درستی انجام نشود این خطا مواجه می‌شود.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.