۵ اشتباه که در طراحی سایت باید از آنها اجتناب کرد!

اشتباه در طراحی سایت

با سلام خدمت کاربران عزیز؛
با اینکه طراحی سایت روز به روز در حال رشد و تکامل بوده اما باز هم در این میان بسیاری از وب سایت ها با اصول اشتباهی طراحی می شوند که چندان خوشایند نیست.
اگر در حال راه اندازی یک وب سایت تجاری هستید، استفاده از اصول درست طراحی را جدی بگیرید و از اشتباهات رایج در طراحی سایت اجتناب کنید. اجتناب از اشتباهات رایج در طراحی، تاثیر چشمگیری در افزایش محبوبیت و درآمد یک سایت تجاری دارد که دارای اهمیت زیادی است و نباید آن را نادیده گرفت.

اشتباه در طراحی سایت

اشتباه در طراحی سایت ، ناشی از استفاده نادرست از تکنولوژی ها و اصول طراحی جدید است که در این مقاله به شرح آن می پردازیم.

1 – مخفی کردن محتوای مهم

برخی از سایت ها اطلاعات مهم را از چشم کاربران مخفی می کنند که این کار برخلاف تصور آنها تاثیر منفی در جذب کاربران سایت خواهد داشت. و یک اشتباه در طراحی سایت محسوب می شود.
به عنوان مثال بعضی از سایت های فروشگاهی به کاربران اجازه مشاهده قیمت یک محصول را در ابتدای مراحل خرید نمی دهند تا زمانی که محصول به سبد خرید اضافه شود و کاربر به مرحله پرداخت برسد.
اکثرا سایت های تجاری این کار را برای جلوگیری از وارد شدن شوک به مردم انجام می دهند تا با این کار کاربران را تا مرحله پرداخت برای خرید تشویق کنند، در صورتی که مخفی نگه داشتن اطلاعات مهم ازچشم کاربران نه تنها آنها را به سمت خرید جذب نمی کند بلکه به احتمال زیاد باعث کاهش محبوبیت سایت در دید مشتریان می شود.

۲ – دسترسی به اطلاعات با استفاده ازتعدادی زیادی لینک

همانطور که می دانید لینک های موجود در یک سایت ، واسط دسترسی کاربران به بخش های مختلف سایت هستند. باید تا حد ممکن تعداد لینک ها را برای دسترسی به یک بخش کاهش داد به طوری که با تعدادی کمی کلیک کردن بتوانیم یک بخش از سایت را مشاهده کنیم.
اگر تعداد لینک ها برای دسترسی به یک بخش از سایت زیاد باشد، دسترسی کاربران سخت تر خواهد شد که این باعث تلف شدن زمان زیاد و گیج شدن کاربران می شود و خود یک اشتباه در طراحی سایت به حساب می آید.
درواقع یک وب سایت باید از مسیرهای مشخصی برای دسترسی کاربران به مطالب برخودار باشد که کاربران بتوانند به راحتی و در زمان کوتاهی به مطالبی که در جستجوی آن هستند دسترسی پیدا کنند.

۳- استفاده از عنوان نامناسب برای دسته بندی مطالب

گاهی انتخاب نام نامناسب برای عنوان یک بخش از سایت باعث نادیده گرفتن آن از چشم کاربران و از دست دادن مخاطبان آن بخش می شود که نباید نسبت به آن بی اهمیت باشیم.
تمام مطالب موجود در یک سایت را باید براساس محتوا دسته بندی کرد و به هر دسته عنوانی مناسب اختصاص دهیم تا دسترسی به محتوای هر دسته از مطالب برای کاربران آسان باشد.
طبقه بندی محتوای مطالب باید به گونه ای باشد که برای کابران واضح و دسترسی به آنها راحت باشد که در غیر اینصورت باعث سردرگمی کاربران می شود و منجر به یک اشتباه در طراحی سایت می شود.

مثال…

به عنوان مثال دسته بندی فهرست های موجود در صفحه اصلی یک سایت باید مرتب و منظم و واضح بوده و از عنوانی مناسبی برخودار باشند که از طریق آن بتوان به تمام مطالب سایت به راحتی دسترسی پیدا کرد.

۴- درج اطلاعات مشابه و تکراری

درج مطالب مشابه و تکراری در سایت چندان جذاب نیست و باعث کاهش محبوبیت سایت در بین مخاطبان می شود زیرا که وجود مطالب مشابه در یک سایت دسترسی کاربران به اطلاعات کامل در مورد موضوعات مختلف را سخت تر می کند.
باید برنامه ریزی کنیم که تا حد امکان مانع از درج مطالب مشابه در سایت شویم و به این نکته توجه کنیم که گاهی یک مطلب با حجم کم ومحتوای ارزشمند بر یک متن باحجم زیاد و محتوای ضعیف برتری دارد.

در واقع سایت های دارای محتوای ارزشمند بیشتر مورد توجه موتورهای جستجو قرار گرفته و بهتر مورد بازدید عموم قرار می گیرند که این باعث شهرت نام تجاری است.
اگر شما صاحب یک سایت تجاری هستید باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا محتوای ارزشمند سایت خود را بیشتر از گذشته افزایش دهید به ویژه زمانی که رقابت زیادی وجود دارد.

علاوه بر اینکه به افزایش محتوای سایت خود توجه دارید باید به دنبال این باشید که مطالب به روز و جدیدی را در اختیار عموم قرار دهید و از درج مطالب مشابه و قدیمی خودداری نمایید.
برای داشتن محتوای خوب و ارزشمند می توانید بر روی مطالب تخصصی مرتبط با فعالیت نام تجاری خود تمرکز کنید و مطالب تخصصی و جدیدی را در سایت خود منتشر کنید.

۵- استفاده از فیلترهای زیاد در جستجوی یک مطلب یا محصول

فراهم آوردن امکان جستجوی قوی برای مطالب سایت یک مزیت محسوب می شود اما اینکه مخاطبان با عبور از فیلترهای زیادی بتوانند یک مطلب یا محصول را جستجو کنند چندان خوشایند نیست.
در واقع اضافه شدن گزینه های زیادی به عنوان فیلترهای جستجوی مطالب برای کاربران خسته کننده خواهد بود و خوب یک شکاف و اشتباه در طراحی سایت می باشد.
به عنوان مثال گاهی گزینه انتخاب رنگ برای جستجوی یک محصول نیاز نیست و باید حذف شود.

موفق باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.