مشاوره افزایش فروش

مشاوره افزایش فروش

هر زمان که حرف از فروش می‌شود، همیشه این تصور شکل می‌گیرد که صحبت دربارهٔ یک کسب‌وکار مشخص است. اما در حقیقت تفاوتی نمی‌کند که شما تولیدکننده، بازرگان و صاحب هر کسب‌‌وکار دیگری باشید یا حتی کارمند، کارگر یا خانه‌دار محسوب شوید، باید بدانید که هر روز و هر لحظه درحال فروش خواسته‌ها، نیازها، خدمات و محصولات خود هستید.

فروشندگی یکی از پول‌سازترین شغل‌های موجود در دنیاست. با توجه به این موضوع و آنچه در بند قبل بیان شد، در این مقاله تلاش می‌کنیم تا مراحل و نکاتی را تحت قالب مشاوره افزایش فروش ارائه دهیم، بنابراین اگر شما هم به دنبال افزایش فروش در کسب‌وکار خود هستید، این نوشته را تا پایان بخوانید.

هر زمان که حرف از فروش می‌شود، همیشه این تصور شکل می‌گیرد که صحبت دربارهٔ یک کسب‌وکار مشخص است. اما در حقیقت تفاوتی نمی‌کند که شما تولیدکننده، بازرگان و صاحب هر کسب‌‌وکار دیگری باشید یا حتی کارمند، کارگر یا خانه‌دار محسوب شوید، باید بدانید که هر روز و هر لحظه درحال فروش خواسته‌ها، نیازها، خدمات و محصولات خود هستید.

فروشندگی یکی از پول‌سازترین شغل‌های موجود در دنیاست. با توجه به این موضوع و آنچه در بند قبل بیان شد، در این مقاله تلاش می‌کنیم تا مراحل و نکاتی را تحت قالب مشاوره افزایش فروش ارائه دهیم، بنابراین اگر شما هم به دنبال افزایش فروش در کسب‌وکار خود هستید، این نوشته را تا پایان بخوانید.

اهمیت افزایش فروش

اهمیت‌ افزایش فروش در هر شرکت، میزان سودآوری آن را افزایش می‌دهد، به همین دلیل هر کسب‌وکار چه کوچک باشد چه بزرگ، برای بالا بردن حجم فروش خود تلاش می‌کند. رساندن فروش به حداقل مقدار خود، لازمهٔ تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ و موفق است. همین موضوع است که باعث می‌شود مدیران کسب‌وکارها، مسیرهای مختلف را برای پیدا کردن راه حل افزایش فروش امتحان کنند.

مسئولیت بهبود بخشیدن میزان فروش در هر شرکت، تنها برعهدهٔ تیم فروش نیست. هر بخش در یک کسب‌وکار نقشی اساسی را در حجم فروش آن ایفا می‌کند. ایجاد یک برنامهٔ فروش حساب‌شده و حرفه‌ای، یکی از این راه‌حل‌ها در افزایش فروش مجموعه است. البته این برنامهٔ فروش شامل مجموعه‌ای از طرح‌ها و اقدامات خواهد بود که بازاریابی فروش نیز یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. در ادامهٔ این مقاله، 8 مرحلهٔ طلایی برای تجربهٔ مشتریان بیشتر و میزان فروش بالاتر را با جزئیات توضیح خواهیم داد.

مراحل افزایش فروش در کسب‌وکار

وجود استراتژی‌های مؤثر برای افزایش تعداد مشتریان و میزان فروش، لازمهٔ اصلی رسیدن یک کسب‌وکار به پتانسیل واقعی خود است، بنابراین در این نوشته، 8 نکتهٔ کلیدی را در قالب مشاوره افزایش فروش ارائه خواهیم داد که اهمیت فروش، نحوهٔ بهبود آن و نکات دیگری در این رابطه را در هر کسب‌وکار کوچک یا بزرگ توضیح می‌دهد.

1. درک مشتریان خود

بدون شک قلب تپندهٔ هر کسب‌وکار، مشتریان آن هستند، بنابراین آشنایی با چالش‌ها، خواسته‌ها و سایر موارد مرتبط با آن‌ها، در انتخاب محصول یا خدمات مناسب به شما کمک می‌کند. توجه داشته‌باشید که هنگام ارتباط با مشتریان خود، به نظرات و سوالات آن‌ها دقت کنید تا با خواسته‌ها و دغدغه‌هایشان بیشتر آشنا شوید. طبیعی است که وقتی خود را با این نیازمندی‌ها و نگرانی‌های آن‌ها هم‌سو می‌کنید، به مشتریان وفادار شما تبدیل خواهند شد.

2. تهیهٔ برنامهٔ بازاریابی

بازاریابی فروش بخشی جدانشدنی از کسب‌وکارهای مختلف است، بنابراین تمامی مشاغل برای گسترش کار خود نیازمند یک برنامهٔ بازاریابی قوی هستند. به‌عنوان یک مشاوره افزایش فروش، می‌توان گفت که در ایجاد برنامهٔ بازاریابی، از رسانه‌های اجتماعی، نظرات آنلان و ایمیل بهره ببرید که مزایای زیر را دارند:

  • تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی:

پرداخت هزینه برای تبلیغات در این پلتفرم‌ها، داده‌های کاربری و الگوریتم‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که دستیابی به مخاطب هدف را برای شما آسان می‌کند.

  • حضور آنلاین:

تفاوتی نمی‌کند که سبک فروش شما به‌صورت حضوری است یا آنلاین؛ حضور و خودنمایی کسب‌وکار شما در فضای دیجیتال، به دستیابی و جذب مخاطبان هدف شما کمک خواهد کرد.

  • بازاریابی ایمیلی:

حتما بارها با عضویت در خبرنامه وب‌سایت‌های مختلف روبرو شده‌اید؛ با ایجاد یک لیست ایمیل مشتری، محصولات جدید یا تخفیف‌های خود را در قالب خبرنامه برای مشتریان ایمیلی خود ارسال کنید.

حضور آنلاین در مشاوره

3. ایجاد حساب Google My Business

اگر می‌خواهید از طریق Google به مشتریان جدید دست‌یابید، شرکت شما باید در نتایج جستجوی آن ظاهر شود. Google My Business ابزاری رایگان است که برای راه‌اندازی یک نمایه و  وب‌سایت تجاری در گوگل به شما کمک می‌کند. پس از آن، نمایهٔ کسب‌وکار شما در جستجوی Google، Google Maps و پنل دانش Google

برای دستیابی به مشتریان جدید از طریق Google، مطمئن شوید که شرکت شما در نتایج جستجوی آن ظاهر می‌شود. Google My Business ابزاری رایگان است که می‌توانید از آن برای راه‌اندازی یک نمایهٔ تجاری و وب‌سایت تجاری در Google استفاده کنید، سپس نمایهٔ کسب‌وکار شما در بخش محلی جستجوی Google، Google Maps و پنل دانش Google ظاهر خواهد شد.

4. ارائه گزینه‌های پرداخت متنوع

هر مشتری ترجیحات پرداخت مختص به خود را دارد؛ برخی کارت‌های اعتیاری را ترجیح می‌دهند، درحالی‌که بعضی دیگر با روش‌های دیجیتالی مانند PayPal یا Stripe راحت‌تر هستند. طبیعی است که اگر کارت‌های اعتباری شبکهٔ بانکی کشور تنها انتخاب ممکن باشند، مشتریان از این محدودیت استقبال نخواهند کرد.

5. ارائه تخفیف

ارائه تخفیف به مشتریان، یک راه حل افزایش فروش به‌حساب می‌آید که در عموم کسب‌وکارها مشاهده می‌شود. این تخفیف‌ها می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد؛ تخفیف‌های ارجاعی برای دوست و آشنا و بسته‌های محصولی، دو نمونه از این موارد هستند.

ارائه تخفیف

6. ارائه قیمت مناسب

درزمینهٔ مشاوره افزایش فروش، مقولهٔ قیمت را نمی‌توان نادیده گرفت. همواره به سه نکتهٔ زیر در تعیین قیمت توجه کنید:

  1. دربارهٔ رقبا تحقیق کنید و قیمت‌های خود را با آن‌ها مقایسه کنید.
  2. همواره بازار و اتفاقات آن را زیر نظر داشته‌باشید تا قیمت‌ها را با توجه به آن‌ها و نیازهای احتمالی مشتریان تنظیم کنید.

7. ارائه حداقل انتخاب

ارائه محصولات متنوع، تکنیک کسب‌وکارهای بزرگ برای افزایش فروش است. درحالی‌که کسب‌وکارهای کوچک احتمالاً از انتخاب محصول کمتری برخوردار هستند. اگر محصولات شما محدود است، انتخاب برای مشتریان ساده‌تر است و اگر محصولات متنوعی دارید، با دسته‌بندی دقیق آن‌ها تعداد محصولات در هر صفحه را به حداقل برسانید.

8. ارائه ضمانت بازگشت وجه

ضمانت بازگشت وجه یک راه حل افزایش فروش بسیار کاربردی است، چراکه باعث اعتماد بیشتر مشتریان می‌شود و آن‌ها را به خرید محصول شما تشویق می‌کند. ریسک تصمیم‌گیری برای مشتری، یکی از قسمت‌های مهم در بازاریابی فروش محسوب می‌شود.

کلام پایانی

افزایش فروش یکی از مواردی به‌شمار می‌رود که همواره در میزان سودآوری یک شرکت یا هر کسب‌وکار دیگری مؤثر است. همین موضوع دلیلی است که مشاغل مختلف کوچک یا بزرگ، همواره برای بازاریابی فروش اهمیت زیادی قائل هستند.

در این مقاله نیز تلاش کردیم که برای مشاوره افزایش فروش، 8 مرحلهٔ بسیار حیاتی را نام ببریم و آن‌ها را تا حد امکان توضیح دهیم. درک مشتریان خود، تهیهٔ برنامهٔ بازاریابی، ایجاد حساب Google My Business، داشتن روش‌های متنوع پرداخت، ارائه تخفیف برای مشتریان، قیمت مناسب، ایجاد حداقل انتخاب برای کاربران و نهایتاً ضمانت بازگشت وجه، نکاتی هستند که در پیشرفت کسب‌وکار شما مؤثر خواهند بود.

برای تجربه یک مشاوره کسب و کار، شرکت در دوره‌های مدیریت، آموزش نیروی انسانی و …، می‌توانید از خدمات مرکز توسعه کسب و کار آکو بهره‌مند شوید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

۸ راه طلایی افزایش فروش

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.