آموزش گام به گام دریافت پرینت گواهی عدم سوء پیشینه

ممکن است افراد بنا به الزامات استخدامی، شغلی یا مسائل دیگر نیاز به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشند. توجه کنید زمانی که یک فرد مرتکب جرمی شده باشد و حکم محکومیت قطعی برای او صادر شود این حکم در سابقه او ثبت می‌شود؛ این دسته از جرائم در قانون مجازات اسلامی تعیین شده‌اند و می‌توانند منجر به آثاری همچون عدم استخدام فرد در دستگاه‌های دولتی شوند. در زمان‌های گذشته دریافت گواهی عدم سوء پیشینه تنها به صورت حضوری و با مراجعه به پلیس + ۱۰ امکان‌پذیر بود. اما امروزه با شکل‌گیری دولت الکترونیک و ارائه خدمات غیر حضوری و آنلاین ارائه گواهی عدم سوء پیشینه به صورت آنلاین و اینترنتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری نیز امکان‌پذیر شده است. بنابراین افراد می‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیکی قضایی که تحت عنوان سامانه ثنا شناخته می‌شود درخواست خود را جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه ثبت کرده و این گواهی را دریافت کنند.

مراحل دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت آنلاین با سامانه ثنا

 • برای اقدام به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت آنلاین ابتدا باید وارد سامانه خدمات الکترونیک قضایی که تحت عنوان سامانه ثنا نیز شناخته می‌شود شوید.
 • پس از ورود به صفحه اصلی این سامانه در منوی سمت راست گزینه ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه را جستجو کرده و بر روی آن کلیک کنید.
 • سپس در فیلد خالی مشخص شده کد ملی خود را وارد کرده و رمز شخصی خود را وارد نمایید و بر روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید. قابل توجه است که دارا بودن رمز شخصی در این مرحله مستلزم آن است که شما پیش از آن در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشید تا بتوانید آن رمز را دریافت کنید که در ادامه به نحوه ثبت نام در سامانه ثنا اشاره خواهیم کرد.
 • در این مرحله رمز موقت را وارد سامانه کنید این رمز به تلفن همراه شما ارسال می‌شود که ۱۲۰ ثانیه برای وارد کردن آن زمان دارید.
 • در مرحله بعد شما وارد صفحه کاربری شخصی خود در سامانه ثنا شده‌اید بنابراین لازم است بر روی گزینه ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه کلیک نمایید.
 • با کلیک بر گزینه ثبت درخواست یک صفحه جدید باز شده که در آن مشخصات شما ثبت شده است با کلیک بر روی قسمت نارنجی رنگ در سمت چپ صفحه واحد قضایی بررسی کننده را انتخاب می‌کنید.
 • در ادامه استان محل سکونت شهر محل سکونت و آدرس خود را انتخاب کرده سپس دادسرای عمومی شهر مورد نظر را که قصد دارید از گواهی عدم سوء پیشینه به آنجا ارسال شود انتخاب می‌کنید؛ توجه داشته باشید امکان انتخاب سازمان، اداره یا مرجع مشخصی که شما می‌خواهید گواهی خود را به آنجا ارسال کنید وجود دارد و اگر گواهی را برای نیاز شخصی خود می‌خواهید می‌توانید گزینه شخصی را انتخاب کنید.
 • سپس بر روی منوی سبز رنگ ثبت موقت درخواست کلیک می‌کنید پس از این مرحله اگر سیستم درخواست شما را با موفقیت ثبت کند شما وارد مرحله بعد شده و بر روی گزینه محاسبه هزینه کلیک می‌کنید.
 • برای پرداخت هزینه دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت آنلاین امکان استفاده از کارت اعتباری و درگاه الکترونیک وجود دارد.

دریافت گواهی عدم سو پیشینه

مراحل ثبت نام سامانه ثنا برای استفاده از خدمات این سامانه

برای دریافت این گواهی لازم است که شما رمز شخصی برای ورود به سامانه ثنا داشته باشید. بنابراین پیش از انجام این مراحل باید در سامانه الکترونیک ثنا ثبت نام کرده باشید.

 • برای ثبت نام در سامانه ثنا باید به آدرس سایت ثنا به نشانی adliran.ir وارد شده و پس از آن بر روی گزینه ثبت نام برخط ثبت نام شخص حقیقی کلیک کنید پس از آن در صفحه باز شده و در فیلد خالی باید شماره ملی تاریخ تولد شماره سریال شناسنامه و کد ارائه شده را وارد کنید.
 • پس از تایید اطلاعات صفحه مربوط به مقررات ثنا برای شما باز می‌شود که پس از مطالعه قوانین دکمه تایید را بزنید.
 • در ادامه این مرحله صفحه مربوط به وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای باز می‌شود که باید آن اطلاعات را تکمیل کرده و بر روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید و در مرحله بعد صفحه اطلاعات تماس را تکمیل کرده و بر روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید.
 • در مرحله بعد در ثبت نام اطلاعات مربوط به آدرس محل سکونت یا محل کار باید تکمیل شود.
 • در ادامه اطلاعات شغلی و تحصیلی شما درخواست می‌شود که باید آنها را تکمیل کرده و بر روی گزینه ثبت اولیه اطلاعات کلیک کنید.
 • بعد از طی این مرحله سامانه ثنا کدی به هم شماره همراه شما ارسال خواهد کرد با وارد کردن این کد به مرحله پرداخت هزینه احراز هویت می‌رسید یکی از کارگذاری‌های موجود را انتخاب کرده و بر گزینه پرداخت هزینه کلیک کنید.
 • سپس وارد درگاه پرداخت می‌شوید و با وارد کردن اطلاعات مربوط به کارت بانکی خود و دریافت رمز پویا گزینه پرداخت را بزنید.
 • پس از پرداخت هزینه صفحه احراز هویت برای شما باز می‌شود که مرحله شروع احراز هویت غیر حضوری است در این مرحله مطابق با دستورالعمل خواسته شده روبه‌روی دوربین تلفن همراه یا وبکم لپ‌تاپ یا کامپیوتر قرار بگیرید.
 • بعد از مرحله انداختن عکس دکمه ثبت را زده و به مرحله بعد بروید در مرحله بعد امضای خود را در کادر خواسته شده با استفاده از صفحه لمسی گوشی یا لپ‌تاپ وارد کنید.
 • بعد از وارد کردن امضا صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که یک عبارت برای شما نمایش داده می‌شود شما باید این عبارت را در قالب یک ویدیو ضبط کرده و ارسال کنید.
 • پس از تکمیل این مرحله فرایند ثبت نام شما تمام می‌شود و نام کاربری و رمز ثنای شما به شماره همراه شما ارسال خواهد شد؛ توجه داشته باشید که از قرار دادن نام کاربری و رمز صنایع خود در اختیار دیگران خودداری کنید.
 • دریافت گواهی عدم سوء پیشینه فوری عموما در کمتر از سه روز انجام می‌گیرد البته احتمال ایجاد تاخیر در این روند و طولانی شدن پروسه دریافت گواهی وجود دارد.

مندرجات گواهی عدم سوء پیشینه

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم مندرجات گواهی عدم سوء پیشینه شامل هرگونه شکایتی نمی‌شود چرا که موارد درج در گواهی عدم سوء پیشینه صرفاً محدود به مواردی می‌شود که قانون مجازات اسلامی آنها را تصریح کرده است.

همچنین امکان پاک کردن سوء پیشینه کیفری نیز وجود دارد.

بر اساس ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

 • الف) هفت سال در محکومیت به مجازات‌های صالح به حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی
 • ب) سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه ۴
 • پ) دو سال در محکومیت به شلاق حدی قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه ۵

بنابراین قابل توجه است غیر از موارد فوق الذکر محکومیت‌های دیگر در سوء سابقه افراد ذکر نمی‌شود و بر اساس تبصره این ماده در غیر موارد فوق مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لاکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذی‌ربط منعکس نمی‌شود مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.

در خصوص اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی باید به این نکته توجه کرد به طور کلی اعتبار این گواهی عدم سوء پیشینه یک ماه بوده که در این مدت باید به مراجع داخل کشور یا دارالترجمه ارائه شود اما در صورت ترجمه اعتبار ترجمه آن تا ۶ ماه برای ارائه گواهی سوء سابقه به سفارت مربوطه دارای مهلت خواهد بود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.