آموزش قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

درود بر شما؛
امنیت در تمامی بخش های زندگی ما نقش ویژه ای دارد و بسیار مهم است که آن را همیشه در زندگی در الویت قرار دهیم خصوصا در زمان حال که با پیشرفت تکنولوژی موارد امنیتی نیز بسیار مهم و حائز توجه شده اند. اما در همیاروردپرس قصد داریم در مورد امنیت حوزه کاری خود یعنی وردپرس صحبت کنیم.در این مقاله قسمت های حساس وردپرس را بررسی کرده و مشخص میکنیم کدام یک از بخش ها نیاز به قرار گیری پسورد دارند. در واقع میخواهیم قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس را بیاموزیم.

قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس در حالت کلی امن است و در این مورد اصلا بحثی نیست.اما به صرف امن بودن وردپرس نباید از ایجاد پروتکل های امنیتی در آن غافل شد که در این سری از آموزش های امنیت به صورت گام به گام تمامی موارد را مورد بررسی و تحلیل قرار خواهیم داد.در نخستین آموزش در مورد قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس صحبت میکنیم.

مرحله نخست برای این کار شناسایی مناطق حساس و نیازمند پسورد است که به صورت زیر است:

  • قسمت ورودی به بخش ادمین سایت وردپرس شما
  • فولدر wp-admin در روی هاست وب سایت شما

در بخش بالا در قسمت اول که طبیعتا شما با آن آشنا هستید و بر روی ان رمز میگذارید و روش ان را نیز میدانید ولی برای محکم کاری در مورد ان توضیح میدهیم ولی در بخش دوم ممکن است شما تا بحال ان را نشنیده باشید ولی خب موردی بسیار مهم است که باید روش ان را دانسته و در وب سایت خود به کار ببندید

1. قسمت ورودی به بخش ادمین سایت وردپرس شما

برای این منظور دو روش وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها میپردازیم

الف – روش اول، تغییر از طریق پنل کاربری سایت

برای قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس ابتدا وارد بخش ادمین وب سایت خود شوید با آدرس http://yourdomain.ir/wp-admin و در این قسمت به بخش کاربران مراجعه نمائید.در این بخش تمامی کاربرانی که در وب سایت شما دارای حساب هستند نمایش داده میشود که شما در صورت داشتن دسترسی مدیریت میتوانید برای همه آن ها پسورد قوی قرار دهید که این بخش به صورت زیر است:

user accounts- قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

سپس همانند تصویر بالا یکی از اکانت ها را انتخاب کنید و وارد بخش ویرایش آن شوید و در انتهای صفحه روی گزینه “ساخت رمز” کلیک کنید پس از کلیک روی این گزینه برای شما یک پسورد جدید و بسیار دشوار نمایش میدهد و میسازد که میتوانید آن را برگزینید و یا رمز مورد نظر خود را به جای ان وارد کنید. به صورت تصویر زیر:

build password-قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

خب این روش همانطور که میبینید بسیار ساده است و باید این کار را برای تمامی اکانت ها نیز انجام دهید که این روش اول در آموزش قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس بود. اما روش دومی نیز برای این منظور موجود است.

ب – روش دوم، تغییر از طریق phpmyadmin

ابتدا وارد پنل کاربری هاست خود شوید و در این بخش همانند تصویر زیر به قسمت phpmyadmin وارد شوید

host panel-قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

در این بخش در ستون سمت چپ دیتابیس خود را که سایت بر آن سوار است انتخاب نموده و پس از انتخاب آن همانند تصویر زیر روی گزینه wp-users کلیک کنید تا بخش یوزر ها باز شود همانند تصویر زیر به ترتیب شماره های 1 تا 4 را انجام دهید:

database-قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

سپس باید دیتابیس مورد نظر خود را انتخاب کنید همانند تصویر زیر:

choose db- قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

حال باید جدول یوزر ها را انتخاب کنید همانند تصویر زیر:

choose user- قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

در جدول یوزر ها شما تمامی کاربران سایت را میتوانید مشاهده کنید که برای تغییر پسورد باید همانند تصویر زیر عمل کنید:

change pass- قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

برای تغییر پسورد کاربران همانطور که در بخش قبل نیز توضیح دادم باید وارد جدول یوزر شوید و همانند تصویر بالا روی گزینه edit کلیک کنید که وارد صفحه ای همانند تصویر زیر خواهید شد حال باید در بخش user_login نام کاربری جدید را بنویسید و  در بخش user_pass پسورد جدید را بنویسید و همچنین باکس جلوی پسورد را نیز روی md5 قرار دهید و ذخیره سازی نمائید.به همین سادگی شما توانستید در یک بخش عملیات قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس را انجام دهید.

username-قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

تذکر مهم: در صورتی که هاست شما دایرکت ادمین است باید برای ورود به phpmyadmin یوزر و پسورد دیتابیسی که در هنگام بالا آوردن سایت انتخاب کرده اید را وارد نمائید.

2. ایجاد پسورد بر روی فولدر wp-admin در هاست

از هاست خارج نشوید تا ادامه اموزش را بررسی کنیم. در پنل اصلی هاست وارد بخش file manager شوید و در صفحه اول فایل منیجر با تصویر زیر رو به رو خواهید شد که در این زمان وارد فولدر public_html شوید.در این دایرکتوری تمامی فایل های وردپرس و وب سایت شما موجود است که ما فقط با فولدر wp-admin کار داریم.

public_html-قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

برای قرار دادن پسورد بر روی این فولدر باید آن را انتخاب نموده و روی آن کلیک راست کنید.حال در منو باز شده گزینه password protect را انتخاب کنید همانند تصویر زیر:

pass protect-قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

در صفحه باز شده همانند تصویر زیر مراحل را انجام دهید و در انتها ذخیره سازی نمائید.

save- قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

پس از اتمام کار وقتی شما از پنل ادمین وب سایت خود خارج شوید و سپس بخواهید دوباره وارد شوید یک یوزر و پسورد اضافه تر نمایان میشود که در یک پاپ آپ برای شما گشوده خواهد شد.همانند تصویر زیر:

infortmation security-قرار دادن پسورد روی بخش های حساس در وردپرس

قرار گیری پسورد در این دو بخش بسیار بسیار مهم است که هر دو برای شما شرح داده شد.حال شما نیز تست نموده و در صورت داشتن سوال و ایجاد مشکلی در بخش نظرات با من همراه شوید و سوالات خود را مطرح نمائید.البته تجربیات خود را نیز در اختیار ما و دیگر دوستان قرار دهید.

روز و روزگار بر شما خوش

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.