معرفی سوئیچ های سیسکو  

معرفی سوئیچ های سیسکو

سوئیچ های سیسکو علاوه بر این که موجب ارتقا امنیت شبکه می گردند، از جمله تجهیزاتی هستند که ترکیبی از بهترین قابلیت های هاب و روتر را دارند. سوئیچ cisco می تواند یا در لایه Data Link از مدل OSI فعالیت داشته باشد و یا در لایه ی Network. و اما یک سوئیچ cisco چندلایه می تواند در هر دو لایه ی فوق کار کند. به عبارت دیگر هم به عنوان سوئیچ عمل می کند و هم به عنوان روتر. سوئیچ چندلایه cisco، دستگاهی با عملکرد بالا است که از پروتکل های routing مشابه روتر پشتیبانی می کند.

سیسکو امروزه نامی آشنا در حوزه‌ی شبکه است که تقریبا بسیاری از کاربران اینترنت و کسانی که با شبکه سر و کار دارند، آن را می شناسند. با توجه به تنوع بالای محصولات این برند و وجود محصولات متنوع متناسب با هرنوع شبکه، محصولات سیسکو در تمامی اداره ها، شرکت های بزرگ یا کوچک و سازمانهای دولتی و غیردولتی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری این برند به راحتی تمامی نیازهای کاربران را برطرف می نماید، سیسکو به پرچم دار تجهیزات شبکه مبدل شده است.

سوئیچ شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچ های سیسکو را باید به عنوان پایه و اساس هر شبکه دانست. آن ها وظیفه ی اتصال تجهیزات مختلف مانند کامپیوترها، اکسس پوینت های وایرلس، پرینترها و سرورها را در داخل شبکه بر عهده دارند. در حقیقت یک سوئیچ امکان به اشتراک گذاری اطلاعات را میسر می سازد.

طیف گسترده ای از سوئیچ های شبکه برای سازمان های بزرگ، دیتاسنترها و مشاغل کوچک توسط سیسکو ارائه شده است. این راهکارها برای صنایع مختلف از جمله ارائه دهندگان خدمات، دپارتمان های مالی و بخش های عمومی طراحی و بهینه شده اند.

انواع سوئیچ های سیسکو

راهنمای خرید سوئیچ سیسکو   شامل کاتالیست های سری 2960X، 3650، 3850، 9000، سری Nexus و غیره می باشند. لازم به ذکر است سوئیچ های کاتالیست سیسکو برای شبکه های campus و سوئیچ های Nexus برای دیتاسنترها طراحی شده اند.

در شکل زیر سوئیچ های سیسکو  پیشنهادی برای سازمان ها نشان داده می شود. هرچند که در بازار رقابتی سوئیچ های شبکه، سیسکو به طور مداوم در حال به روزرسانی سوئیچ های کاتالیست به قابلیت های جدید، عملکرد بهتر و هزینه پایین تر می باشد.

به طور کلی سوئیچ های شبکه سیسکو به دو دسته تقسیم بندی می شوند: سوئیچ های fixed configuration و سوئیچ های modular. با سوئیچ های fixed configuration بر خلاف سوئیچ های modular، نمی توان ماژول های دیگری را اضافه یا تعویض کرد. معمولا از سوئیچ های سری 2960X در لایه access استفاده می شود.

اما در لایه distribution بسته به نیازهای شبکه می توان از سوئیچ های fixed configuration یا سوئیچ های modular سیسکو استفاده کرد. نمونه ای از سوئیچ های سیسکو ماژولار که در لایه distribution مورد استفاده قرار می گیرند، سوئیچ های سری 3850X سیسکو می باشند. این سری از سوئیچ های سیسکو، امکان انتخاب ماژول های مختلف شبکه (اترنت یا فیبر نوری) و ماژول های اضافه ی منبع تغذیه را فراهم می کنند. در سازمان های کوچکی که فاقد لایه distribution هستند می توان از سوئیچ های سری 3850-X در لایه core استفاده کرد. در شبکه ی سازمان های بزرگ که افزونگی بالا و تمامی قابلیت های لایه 3 در لایه ی access ضروری می باشند، می توان سوئیچ های سری 3850-X را در لایه access به کار برد.

در لایه ی core سازمان ها، غالبا سوئیچ های modular مانند سوئیچ های کاتالیست 6500 یا کاتالیست 6800 به چشم می خورد. در سوئیچ های سری 6800 تقریبا تمامی المان ها مانند ماژول route processing/ supervisor و مدل های اترنت به صورت جداگانه بر روی شاسی نصب می شوند. به این ترتیب در صورت لزوم،  امکان سفارشی سازی میسر می شود.

چنانچه شبکه سازمانی شما پرترافیک باشد، می توانید از سوئیچ cisco های کاتالیست سری 4500-X در لایه distributer  استفاده کنید. این سوئیچ ها از فرایند supervisor/route و همچنین اترنت 10 گیگابیتی پشتیبانی می کنند.

کلیه ی سوئیچ cisco های سری 2960-X، 3850-X، 4500-X و 6800-X سوئیچ های قابل مدیریت (managed) هستند. به عبارت دیگر می توان یک آدرس آی پی را بر روی دستگاه، پیکربندی نمود. بنابراین با در اختیار داشتن آدرس آی پی management، می توان با استفاده از Secure Shell (SSH) یا Telnet به دستگاه متصل شد. این در حالی است که یک سوئیچ غیر قابل مدیریت (unmanaged)، تنها برای منازل و یا مشاغل بسیار کوچک مناسب می باشد. در ضمن به شدت توصیه می شود از سوئیچ های غیر قابل مدیریت در شبکه های campus استفاده نگردد.

سوئیچ های غیر قابل مدیریت (unmanaged switches)

این سوئیچ cisco ها به این منظور طراحی شده اند که بتوان به سادگی و بدون نیاز به پیکربندی، آن ها را مورد استفاده قرار داد. غالبا سوئیچ های unmanaged را در شبکه های خانگی و یا هرجا که نیاز به چندین پورت اضافه هست به کار می گیرند.

سوئیچ های قابل مدیریت (managed switches)

با توجه به این که این دسته از سوئیچ شبکه سیسکو قابل تنظیم و پیکربندی هستند، امنیت بالاتر، ویژگی های پیشرفته تر و انعطاف پذیری بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند. به واسطه ی کنترل بیشتری که وجود دارد، می توان امنیت بالاتری را تامین نمود و کیفیت خدمات را برای افرادی که به شبکه دسترسی دارند، بهبود بخشید.

مقایسه سوئیچ های سیسکو سری 2960 و 3750

سوئیچ های Cisco سری 3750 و 2960 دو سری از محبوب ترین های مجموعه سوئیچ های سیسکو می باشند که به بررسی دقیق آن ها خواهیم پرداخت.

سوئیچ های کاتالیست سیسکو انواع مختلفی دارد. برخی از آن ها قدیمی هستند اما هنوز هم عملکرد فوق العاده ای دارند. به عنوان مثال سوئیچ های 2960 و 3750  با نسل جدیدی از سوئیچ ها جایگزین شده اند. هرچند که این به روز رسانی ها نیز به فناوری هایی که در مدل های قدیمی تر مورد استفاده قرار می گیرند، وابسته می باشند.

Cisco 2960 Cisco 3750
Stacking no Stackwise+ 64G
DRAM/Flash 128/64 MB with USB 256/238 MB with USB
Uplinks 1GE, 10GE 1GE, 10 GE, modular
Private VLANs No Yes
Layer 3 support Limited Extensive

ویژگی هایی که برای انتخاب سوئیچ مناسب باید در نظر بگیریم

برای انتخاب سوئیچی با ویژگی های برترِ  routing، مدل 3750 در مقایسه با 2960 مناسب تر خواهد بود. این سوئیچ از قابلیت های لایه 2 و لایه 3 پشتیبانی می کند، این در حالی است که سوئیچ  سیسکو 2960 تنها DHCP، IMGP و MLD snooping را عرضه می کند. سوئیچ های لایه ی 3 سیسکو قابلیت هایی مانند FlexLinks، L2P2، LACP،  Private VLAN، Jumbo frames،  STP controls،  policy routing، NSF awareness و ابزارهای دیگری را برای خروجی بهینه ارائه می دهد. در نهایت باید گفت سوئیچ 3750 پهنای باند بیشتری را نسبت به 2960 ارائه می دهد.

کاربران می توانند از طریق بلوتوث، USB console، پروتکل SNMP و یک web-UI با 3750 خود کار کنند. این در حالی است که 2960 تنها با در اختیار داشتن یک web-UI، پورت RJ45 و USB امکانات کمتری را در اختیار می گذارد. به همین دلیل است که برای دسترسی به چندین دستگاه متعدد، 3750 بسیار راحت تر از 2960 می باشد.

معرفی سوئیچ c9200l-24t-4g-e 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.