معرفی و خلاصه کتاب بازاریابی محتوایی در رسانه های اجتماعی

معرفی کتاب بازاریابی محتوا معرفی کتاب بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک روش بازاریابی مدرن است. البته این روش خیلی جدید نیست اما استفاده جدی و گسترده از آن زمانی شروع شد که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفتند. به همین دلیل بازاریابی محتوا را بیشتر مختص اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌دانند. در این مطلب قصد داریم به معرفی کتابی در زمینه بازایابی محتوایی بپردازیم که به کمک آن بتوانید در رسانه‌های اجتماعی و اینترنت یک کمپین بازاریابی محتوای خوب داشته باشید.

معرفی کتاب بازاریابی محتوا

یکی از بهترین کتاب‌های بازاریابی محتوا کتاب جو پولیتزی است. زیرا این کتاب با بیانی بسیار ساده و مفاهیم کاربردی می‌تواند نقطه شروع خوبی برای یادگیری بازاریابی محتوایی باشد. جو پولیتزی اولین کسی بود که از اصطلاح بازاریابی محتوا استفاده کرد. البته جو پولیتزی امروزه زیاد در حوزه بازاریابی و محتوا فعالیت اما همچنان نام او به عنوان یکی از بزرگان این صنعت سر زبان است.

بررسی کتاب بازاریابی محتوا از جو پولیتزی

اصولا ما عبارت‌های بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا را به صورت مباحثی جدا از هم می‌دانیم. اما جالب اینجاست که آقای پولیتزی در کتاب خود این دو اصطلاح را تفکیک نکرده است و از عبارت

content marketing strategy در این کتاب استفاده شده است. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت پولیتزی مرز مشخصی را بین این دو مفهوم قائل نشده است.

از طرفی دیگر می‌توان گفت این کتاب فقط به بررسی بازاریابی محتوا نمی‌پردازد بلکه آموزش استراتژی محتوا نیز در این کتاب گنجانده شده است. به همین دلیل اگر دوست دارید هر دو مفهوم را در کنار هم و در یک کتاب یاد بگیرید این کتاب شدیدا توصیه می‌شود.

نگاهی به عناوین این کتاب

برای اینکه بهتر متوجه شوید در این کتاب چه مباحثی تعریف شده است لیستی از عناوین مطرح شده در این کتاب را در ادامه برایتان آورده ایم :

 • معرفی تاریخچه و مفهوم بازاریابی محتوایی
 • جایگاه بازاریابی محتوا در مدل کسب و کارو هدفگذاری برای استفاده از بازاریابی محتوا
 • ارائه مدلی برای مسیر بلوغ بازاریابی محتوا
 • معرفی قیف بازاریابی محتوا
 • توضیح پرسونای مخاطب در بازاریابی محتوا
 • تقویم محتوا
 • مدیریت تولید محتوا و فرآیند آن
 • معرفی انواع محتوا
 • ترویج و پروموشن محتوا
 • شاخص‌های اندازه‌گیری یا KPI برای تعیین میزان اثربخشی بازاریابی محتوا

نظرات سایرین درباره این کتاب

این کتاب به قدری خوب و ارزشمند است که بسیاری از افراد نظرات قابل توجهی درباره آن داشته و دارند. با هم برخی از این نظرات را نگاه می‌کنیم.

 • از نظر مجله فورچون کتاب جو پولیتزی از 5 کتاب مهم و برتر در زمینه کسب و کار است که باید آن را مطالعه کرد.
 • مدیر مارکتینگ کوکاکولا آقای جاناتان میلدن هال می‎گوید: این کتاب یک گردش درخشان از دنیای بازاریابی محتواییست که در حال تغییر سریع است.
 • جان بایر نویسنده یوتیلیتی می‌گوید: جو پولیتزی بیشتر از هرکسی درباره بازاریابی محتوا می‌داند و این موضوع را در کتابش به اثبات رسانده است.
 • استاد دانشگاه دان شوالتز می‌گوید : به حرف‌های جو پولیتزی گوش کنید او به معنای واقعی دنیای بازاریابی را درک کرده است.
 • نویسنده کتاب قوانین جدید بازاریابی، دیوید میرمان اسکات می‌گوید: همانطور که در کتاب جو پولیتزی نوشته شده دست از سر مردم با مزاحمت‌ها و … بردارید و در عوض محتوای باکیفیت و ارزشمند برای آنها منتشر کنید.

خلاصه ای از کتاب

اگر شما محصول یا خدمات جدیدی دارید باید سعی کنید آن را به مردم معرفی کنید. در بازاریابی سنتی تبلیغات اولین گزینه است که هزینه بالایی دارد. به علاوه مخاطبان از تبلیغات و بمباران شدن درباره یک محصول اصلا خوششان نمی‌آید. پس تبلیغات اولین گزینه شما نیست زیرا مانند گذشته موثر نیست. پس حالا باید چه کرد؟ امروز مخاطبان بیشتر جذب محتوایی می‌شوند که نیازها یا مشکلاتشان را رفع کند نه تبلیغات

بررسی مزایای بازاریابی محتوا در کتاب

در گذشته که از تبلیغات استفاده بیشتری می‌شد اینکه یک کسب و کار می‌خواست با افراد بسیار زیادی در حد چند میلیون نفر ارتباط برقرار کند بسیار مشکل و پرهزینه بود. اما امروزه به کمک اینترنت و بازاریابی محتوایی هر کسب و کار کوچکی می‌تواند خود را با هزینه بسیار کم به افراد زیادی معرفی کند. به همین دلیل امروزه شانس موفقیت کسب و کارهای کوچک بیش از پیش است.

موضوع برای تولید محتوا

قبل از اینکه کار تولید محتوا را شروع کنید باید مشخص کنید درباره چه موضوعی بنویسید. برای اینکار باید بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند. اگر در ابتدای کار هستنید بهتر است تمرکز خود را روی یک گروه از کاربران بگذارید.

سخن آخر

مباحث این کتاب بسیار گسترده است و ما در این مقاله فقط بخشی از آن را آوردیم تا با کتاب بازاریابی محتوا پولیتزی بیشتر آشنا شوید.

بازاریابی محتوا پولیتزی
بازاریابی محتوا پولیتزی

برای مطالعه بیشتر توصیه می‌کنیم مقاله بازاریابی محتوا در سایت آکادمی اینفوگرام را بخوانید. در مقاله  بازاریابی محتوا اینفوگرام آکادمی ابتدا توضیح داده شده که بازاریابی محتوا چیست؟ سپس کمی از تاریخچه و دلایل اهمیت استفاده از بازاریابی محتوایی صحبت شده است. در ادامه نیز با معرفی چند ابزار و گام‌های استراتژی محتوا سعی شده به شما کمک کنند تا با مراحل چیدن استراتژی محتوا آشنا شوید و بهترین محتوا را برای مخاطبانتان تولید کنید. این مطلب شاید کلی به نظر بیاید ولی شامل نکات مهم و مقدمه‌ای برای مقالات تخصصی‌تر بعدی اینفوگرام آکادمی است.
به امید موفقیت کسب و کارتان

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.