میزان اهمیت کاهش رتبه الکسا در ایران

کاهش رتبه الکسا کاهش رتبه الکسا

“در فضای اینترنت ایستایی و عدم تحرک معنا ندارد، همه چیز پویاست و فرصتی برای استراحت وجود ندارد!” شاید این جمله بهترین توصیف و دلیل برای بهبود سئوی هر سایتی باشد. باید بدانید موتورهای جستجو مانند گوگل دائما در حال تغییر هستند و شاخص‌های جدیدی برای سنجش سئو یک سایت مدنظر قرار می‌دهند. پس شما نیز باید با رعایت این شاخص ها بروز باشید. مهم نیست که متخصصی سئو دارید یا بهبود سئو سایتتان را خودت انجام می‌دهید، آن چیزی که حائز اهمیت است این است که محتوای با کیفیت بگذارید و به طور مداوم این کار را انجام دهید. افزایش ترافیک، افزایش نرخ تبدیل و افزایش فروش از مهم‌ترین معیارهای یک سایت با کیفیت است که سبب بهبود الکسای ایران می‌شود.

امروزه سایت و ابزارهای گوناگونی برای سنجش سئو و رتبه یک سایت در موتورهای جستجو وجود دارد اما تقریبا هیچ یک از آنها محبوبیت سایت الکسا را ندارند. در این مقاله ما 5 مورد از مهمترین روش‌ها برای بهبود رتبه الکسا را برای شما آورده ایم. حتما آنها را با دقت بخوانید و در سایتتان رعایت کنید.

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • بهینه سازی محتوای سایت
 • شناسایی و حذف لینک‌های شکسته
 • کارایی و عملکرد سایت
 • حافظه پنهان(cash) سایت خود را فعال کنید!
 • استفاده از HTML ،CSS و JavaScript را برای کاهش رتبه الکسا به حداقل برسانید!

بهینه سازی محتوای سایت

به طور کلی موتورهای جستجو، 4 فاکتور مهم را در بررسی محتوای سایت شما مدنظر قرار می‌دهند که عبارتند از:

 • عنوان(title)
 • توصیحات متا (meta description)
 • تک h1
 • برچسب alt

عنوان(title)

انتخاب یک عنوان جذاب و مرتبط با محتوا در سئو سایت شما بسیار موثر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد یک عنوان مناسب باید کمتر از 65 کارکتر باشد تا حداقل به احتمال 95 درصد این عنوان به خوبی در موتورهای جسجو نمایش داده شود و برای موتورهای جستجو بهینه باشد. پس در کنار اینکه سعی می‌کنید یک عنوان جذاب و مرتبط با محتوایی که نگارش کردید بنویسید، حتما تعداد آن را نیز کمتر از 65 کاراکتر در نظر بگیرید. در شکل زیر عنوانی را که برای سایت همیار انتخاب کرده‌ایم مشاهده می‌کنید.

seo title-کاهش رتبه الکسا
عنوان سئو

توصیحات متا (meta description)

مطابق شکل زیر توضیحات متا متنی است که در هنگام جستجو (مثلا در گوگل) در زیر عنوان شما قرار می‌گیرد که چکیده و خلاصه محتوای شما است. توصیحات متا اولین قدم در تعامل افراد با سایت شما می‌باشد. اگر هنگام جستجو یک عنوان، کاربران با یک توصیحات متا جذاب و مفید مواجه شوند که دقیقا مرتبط با عنوان جستجوی آنها باشد، یقینا بلافاصله بر روی آن کلیک کرده و وارد سایت شما می‌شوند. بدین ترتیب ترافیک سایت شما افزایش پیدا کرده و در کاهش رتبه الکسا شما بسیار موثر است.

meta description
توضیحات متا

تگ h1

تگ h1 برای ربات‌های موتورهای جستجو بسیار حائز اهمیت است به این خاطر که برای آنها مشخص می‌کند، صفحه‌ای که در حال آنالیز هستند چه موضوعی دارد. باید توجه داشته باشید که هر صفحه سایت شما باید فقط و فقط یک تگ h1 داشته باشد. الگوریتم مرغ مگس‌خوار (Hummingbird) گوگل که به تجزیه و تحلیلی معنایی می‌پردازد که فرصت بیشتری را برای بهینه سازی تگ h1 مهیا می‌سازد و اهمیت آن را دو چندان می‌کند.

برچسب alt

برچسب‌های alt یا متن جایگزین در پشت صحنه توضیحات عکس و ویدیوها قرار می‌گیرند که از دو جنبه حائز اهمیت است. اول اینکه اگر ویدیو یا عکس شما به درستی باز نشود و یا بازدیدکنندگانتان به درستی قادر به دیدن آن نباشد، متن جایگزین برای کاربران نمایش داده خواهد شد و آنها به موضوع عکس یا ویدیو پی خواهند برد. دوم هم اینکه موتورهای جستجو از متن جایگزین برای رمز گشایی و شناسایی توضیحات هر عکس یا ویدیو استفاده می‌کنند. بنابراین استفاده از متن جایگزین و رعایت این دو جنبه بسیار در کاهش رتبه الکسا در سایت شما موثر است.

  تبلیغات بنری گوگل ادز یا display campain چیست؟

فراموش نکنید که برچسب‌های alt باید مختصر، توصیفی و مرتبط با کلمات کلیدی باشند.

شناسایی و حذف لینک‌های شکسته

لینک‌های شکسته (Broken Link) می‌تواند آسیب بزرگی به تجربه کاربری سایت شما بزند و کاربران را آزرده خاطر کند. برای موتورهای جستجو نیز وجود لینک‌های شکسته باعث می‌شود که آنها سایت را بی کیفیت قلمداد کنند و اعتبار آن کاهش پیدا کند و این امر به طور مستقیم بر رتبه سایت شما تاثیر منفی می‌گذارد. ایجاد لینک‌های شکسته در سایت معمولا به دلیل:

 • تغییر آدرس صفحات سایت و عدم ریدایرکت آنها
 • ایجاد پیوند داخلی به صفحه‌ای از سایت که حذف شده است.
 • ایجاد لینک خارجی به سایتی که حذف شده است.
 • و…

رخ می‌دهد.

الکسا و سایت‌های مشابه آن به طور دقیق سایت شما را آنالیز کرده و لینک‌های شکسته را به راحتی پیدا می‌کنند و لیستی از این گونه لینک‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند و بنابراین می‌توانید به سرعت آنها را اصلاح کنید تا توسط موتورهای جستجو مانند گوگل جریمه نشوید. البته باید بدانید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. سعی کنید برای دادن لینک به سایت‌های خارجی از سایت‌های معتبر و قدیمی استفاده کنید و از سوی دیگر اگر صفحه‌ای از سایتتان را حذف کرده‌اید آن را ریدایرکت کنید. در همیار مقاله‌ای برای شناسایی و رفع لینک‌های شکسته وجود دارد، حتما به آن مقاله سر بزنید.

کارایی و عملکرد سایت

کارایی و عملکرد وب سایتتان بر تجربه بازدید کنندگان شما و رتبه‌بندی موتورهای جستجو بسیار تأثیر گذار است. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که 47٪ از افراد انتظار دارند یک صفحه وب در 2 ثانیه یا کمتر بارگیری شود. یعنی شما فقط کمتر از چند ثانیه فرصت دارید که بازدیدکنندگانتان را جذب سایتتان کنید و از آنها بخواهید که سایت شما را ترک نکنند. از نظر سئو نیز، گوگل گزارش داده است که سرعت بارگذاری صفحات سایت یک عنصر بسیار مهم در الگوریتم‌های رتبه‌بندی می‌باشد. ابزار‌هایی مانند الکسا برای رتبه‌بندی سایت شما و تحلیل سئو آن به سرعت بارگذاری صفحات سایتتان بسیار اهمیت می‌دهند پس اگر می‌خواهید رتبه خیلی خوبی در الکسا داشته باشید و در صفحه اول نتایج گوگل حضور داشته باشید حتما به عملکرد و بهینه سازی سایتتان اهمیت ویژه‌ای بدهید.

حافظه پنهان(cash) سایت خود را فعال کنید!

وقتی کاربر برای اولین بار به یک سایت مراجعه می‌کند، حافظه پنهان وب‌سایت، داده‌ها را برای صفحه وب ذخیره می‌کند. صرفه جویی در داده‌ها به جای بارگذاری مجدد آن در هر بار مراجعه کاربر، به سایت اجازه می دهد تا با سرعت بیشتری بارگیری شود و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. بسته به نوع سایتی که دارید، می‌توانید ذخیره سازی وب سایت را از طریق کد (به صورت دستی) و یا یک افزونه وردپرس مانند W3 Total Cache فعالسازی کنید.

استفاده از HTML ،CSS و JavaScript را برای کاهش رتبه الکسا به حداقل برسانید!

هرچه کدنویسیی‌های بیشتری در صفحه داشته باشید بارگیری بیشتر طول می‌کشد. بنابراین کاهش میزان HTML ،CSS و JavaScript می‌تواند بارگذاری سایت را سرعت ببخشد.

برای بهبود سرعت بارگذاری سایتتان از شتاب دهنده صفحات موبایل (accelerated mobile pages (AMP که برای به حداقل رساندن کدهای HTML و CSS طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

میزان اهمیت کاهش رتبه الکسا در ایران

کاهش رتبه الکسا به معنی بهبود سایت شما برای موتورهای جستجو است. بطوریکه بهبود رتبه شما برای موتورهای جستجوی سبب افزایش ترافیک، افزایش نرخ تبدیل و افزایش فروش می‌شود. افزایش ترافیک سایت سبب معرفی بهتر و توسعه کسب‌وکار شما می‌شود. پس اگر به دنبال افزایش درآمد و معرفی هرچه بهتر و بیشتر کسب‌وکار اینترنتی‌تان در بستر یک وب سایت هستید، حتما تمامی نکاتی را که در این مقاله به شما آموزش دادیم را مدنظر قراردهید و استفاده کنید.

درنهایت از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. لطفا نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید!

منبع: blog.alexa.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.