راهنمای انتخاب مناسب ترین حجم هاست برای سایت وردپرس

حجم هاست برای وردپرس

به نظر شما به چه حجم از هاست برای سایت وردپرس خود نیاز داریم؟ این در واقع یکی از معضل‌هایی است که در تهیه هاست با آن مواجه می‌شویم. نکند میزان حجمی که تهیه می‌کنیم کم بیاید و مناسب نباشد! فضای هاست به اجزا و منابع مختلف بستگی دارد. وب‌سایت‌های محبوب‌تر به فضای بزرگ‌تری نیاز دارند، اما وب‌سایت‌های کم‌ترافیک می‌توانند با هاست کم حجم‌تر یا حتی اشتراکی کار کنند. در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید حجم هاست برای وردپرس را انتخاب کنید.

حجم هاست برای وردپرس

تهیه هاست نامناسب یا حجم زیاد و کم آن مسئله مهمی است که از همان ابتدا باید مشخص شود. معمولا ما در ابتدا خیلی اطلاعات درستی نداریم و نیازمند یک راهنمای عالی برای انتخاب خود هستیم. در این محتوا درباره موارد زیر صحبت خواهیم کرد:

  • هاست چیست؟
  • چه چیزی فضای هاست را تشکیل می دهد؟
  • نحوه محاسبه اندازه فضای مورد نیاز
  • اندازه سرور اشتراکی
  • اندازه سرور میزبان وردپرس مدیریت شده
  • اندازه سرور وب میزبانی VPS
  • اندازه سرور میزبانی اختصاصی یا سازمانی

حال به بررسی هر کدام از موارد بالا می‌پردازیم و درنهایت شما به راحتی قادر به انتخاب هاست موردنیاز خود خواهید بود.

هاست چیست؟

هاست یا سرور فضایی است که وب‌سایت‌ها را با افراد در اینترنت ذخیره می‌کند و به اشتراک می‌گذارد. می‌توانید مانند کتابداری که کتاب‌ها را مرتب نگه می‌دارد و آن‌ها را به هرکسی که درخواست می‌کند می‌دهد تا بتواند اطلاعات کسب کنند، همانند کنید. برای انجام همه این رایج ترین نرم افزارهای وب سرور در حال حاضر مورد استفاده Apache و Nginx هستند. یک وب سرور می‌تواند مانند رایانه‌های خانگی پیکربندی‌های مختلفی داشته باشد که آن را بدتر یا قدرتمندتر می‌کند. می توانید سرورهای وب را از شرکت‌های متخصص در میزبانی وبسایت اجاره کنید. این ارائه دهندگان خدمات، سرورهای وب را در پیکربندی‌ها و قیمت‌های مختلف ارائه می‌دهند تا نیازهای مختلف را برآورده سازند. به عنوان یک مشتری، می‌توانید حجم هاست مورد نظر خود را برای شروع انتخاب کنید. بعداً، می‌توانید در صورت نیاز آن را ارتقا دهید. این ارتقاء می‌تواند فضای ذخیره سازی بیشتر، قدرت پردازش، حافظه و موارد دیگر باشد. در یکی از مقالات پیرامون انتخاب بهترین هاست وردپرس صحبت کردیم تا راهنمای خوبی برایتان باشد.

چه چیزی فضای هاست را تشکیل می دهد؟

اندازه هاست با توجه به ظرفیت اجزای نصب شده بر روی آن تعیین می‌شود.

اندازه هاست وردپرس

اجزای با ظرفیت بالاتر، اندازه هاست را افزایش داده و آن را سریعتر و قدرتمندتر می‌کند. در مقابل، مولفه‌های ظرفیت کمتر، اندازه هاست را کاهش می‌دهند و از طرفی هم باعث می‌شود ظرفیت آن در مقابل ترافیک سایت کمتر شود. در اینجا برخی از مهم‌ترین اجزای یک هاست که اندازه و عملکرد آن را تعیین می‌کند، آورده شده است:

قدرت پردازش (CPU)

هر وب سرور دارای یک پردازنده کامپیوتر یا CPU (واحد پردازش مرکزی) است. این پردازنده مغز هاست شماست و به آن کمک می‌کند تا تمام فایل‌های وبسایت را به سرعت کنار هم قرار دهد. متن، تصاویر و ویدیوها را می‌گیرد، آنها را با هم ترکیب می‌کند و به رایانه یا تلفن کاربر ارائه می‌دهد تا بتواند وبسایت را ببیند. هرچه پردازنده سریعتر و قدرتمندتر باشد، هاست سریعتر می‌تواند این کار را انجام دهد. این مسئله بسیار مهم است زیرا باعث می‌شود وبسایت‌ها سریعتر بارگذاری شده و به راحتی کار کنند.
پردازنده های قدرتمندتر ممکن است چندین هسته (دو هسته‌ای، چهار هسته‌ای و بالاتر) داشته باشند. هر هسته یک مغز مجزا به پردازنده شما اضافه کرده و با اجازه دادن به آن برای انجام چندین کار به طور همزمان، سرعت آن را افزایش می‌دهد.

حافظه (RAM)

حافظه یا RAM (حافظه دسترسی تصادفی) یک ناحیه حافظه فوق سریع است که یک وب سرور می‌تواند به طور موقت فایل‌های مورد نیاز را ذخیره کند. RAM به سرور وب شما اجازه می‌دهد تا به طور موقت تمام فایل‌های مورد نیاز برای نمایش یک صفحه وب را برای دسترسی سریعتر جمع آوری کند. حافظه بیشتر به هاست شما فضای ذخیره سازی موقت بیشتری برای آن فایل‌ها داده و به آن اجازه می‌دهد سریعتر و کارآمدتر کار کند.

فضای ذخیره سازی (فضای دیسک)

فضای ذخیره سازی یا فضای دیسک، فضای ذخیره سازی فیزیکی هاست است. اندازه ذخیره سازی بالاتر به شما امکان می‌دهد اطلاعات بیشتری را در وبسایت خود نگه دارید. می‌توانید فضای ذخیره‌سازی را به‌عنوان گنجه‌ای بزرگ و دیجیتالی در نظر گرفته که در آن سرور تمام فایل‌های وب‌سایت، مانند تصاویر، متن و ویدیوها را در آن نگه می‌دارد. اگر فضای موردنظر شما به خوبی سازماندهی شده باشد، به شما کمک می‌کند تا همه چیز را سریعتر و راحت‌تر پیدا کنید. به همین ترتیب، داشتن فضای بیشتر به شما امکان می‌دهد اقلام بیشتری را ذخیره کرده و به سرعت آنها را پیدا کنید.

سرعت و پهنای باند اینترنت

یک وب سرور باید به اینترنت متصل باشد تا بتواند درخواست‌های کاربر را دریافت کرده و داده‌ها را پس دهد. اگر وبسایت شما بر روی یک سرور اینترنتی با پهنای باند بالا میزبانی می‌شود، این امر سبب می‌شود داده‌ها سریعتر ارسال شوند. پهنای باند مقدار داده‌ای است که وبسایت شما ارسال می‌کند. شما می‌توانید پهنای باند را به عنوان یک نی در نظر بگیرید. یک نی باریک فضای زیادی ندارد (پهنای باند کم) بنابراین نمی‌توانید آب زیادی بنوشید. با این حال، نی پهن‌تر (پهنای باند بالاتر) به شما امکان می‌دهد آب بیشتری بنوشید.
افزایش حجم اینترنت و پهنای باند باعث می‌شود وبسایت شما سریعتر به درخواست‌های کاربران پاسخ داده و داده‌ها را بسیار کارآمدتر ارسال کند.

نحوه محاسبه اندازه فضای مورد نیاز

اکنون که می‌دانیم چه چیزی هاست را تشکیل می‌دهد، باید حجم هاست برای وردپرس مطابق با نیازهای خود را محاسبه کنید. این امر مهم است زیرا میزبانی وب هزینه داشته و وب سرورهای بزرگتر با منابع زیاد گران هستند. در اینجا فرمول ما برای محاسبه اندازه هاست ایده آل برای وبسایت وردپرسی درنظر گرفته شده است.

۱. میانگین پهنای باند و مقدار داده‌هایی که وبسایت شما ارائه می‌کند

هر بار که کاربر درخواستی می‌دهد، هاست داده‌هایی را برای آن‌ها ارسال می‌کند. داده‌های بیشتر به معنای استفاده از منابع سرور بیشتر است. با مشاهده اندازه متوسط صفحه خود می‌توانید محاسبه کنید که وردپرس چه مقدار داده استفاده می‌کند. این کار با اجرای ۱۰ صفحه محبوب خود از طریق ابزارهای بررسی سرعت وبسایت مانند GTMetrix آسان است.

  خطای عدم بازسازی رمز عبور در وردپرس + رفع آن

بررسی حجم صفحات سایت

سپس باید میانگین اندازه صفحه را در تعداد بازدیدهای ماهانه وبسایت خود ضرب کنید.
گوگل آنالیتیکس داده‌هایی را در مورد ترافیک وبسایت شما جمع آوری می‌کند، از جمله بازدید از صفحه، میانگین مدت حضور افراد و موارد دیگر. در حالی که می‌توانید مستقیماً به Google Analytics بروید تا بازدیدهای صفحه خود را ببینید و از آنجا تخمین بزنید.

میانگین اندازه صفحه x کل بازدیدهای ماهانه صفحه = میانگین پهنای باند مصرف شده

به عنوان مثال:

200KB x 60000 بازدید = 12000000 KB پهنای باند استفاده شده

سپس برای راحتی می‌توانید آن را به مگابایت یا گیگابایت تبدیل کنید:

12000000 کیلوبایت / 1000 = 12000 مگابایت
12000 مگابایت / 1000 = 12 گیگابایت پهنای باند مصرفی در ماه

۲. به چه مقدار فضای ذخیره سازی نیاز است

همچنین باید بدانید که وبسایت شما به چه مقدار فضای ذخیره سازی نیاز دارد. شما می‌توانید این مسئله را با ردیابی فضای ذخیره سازی که وبسایت در حال حاضر استفاده می‌کند، محاسبه کنید. ساده‌ترین راه برای یافتن این مورد استفاده از ابزار Site Health است. فقط کافی است به صفحه ابزارها » سلامت سایت در داشبورد مدیریت وردپرس خود رفته و به برگه «اطلاعات» بروید.

اندازه فایل ها

از اینجا می‌توانید فضای دیسک مورد استفاده فایل‌ها و پایگاه داده وردپرس خود را محاسبه کنید. با این حال، همانطور که وبسایت شما رشد می‌کند، باید تخمین بزنید که چه مقدار داده در هر ماه آپلود می‌کند. ساده‌ترین راه برای محاسبه این است که اندازه کل نصب را هر ماه زیر نظر داشته باشید و تفاوت را نسبت به قبلی مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر حجم کل نصب شما در ماه گذشته 1.0 گیگابایت بود، و این ماه 1.4 گیگابایت است، پس 0.4 گیگابایت یا 400 مگابایت داده آپلود کرده‌اید. توصیه می‌کنیم هاستی را انتخاب کنید که حداقل ۳ برابر فضای ذخیره سازی فعلی وبسایت شما داشته باشد. اکنون که اندازه هاست مورد نیاز خود را محاسبه کرده‌اید، می‌توانید برای برآورده کردن نیازهای خود، خدمات میزبانی وب را خریداری کنید.

اندازه سرور اشتراکی

در برنامه‌های میزبانی اشتراکی، وبسایت شما منابع سرور خود را با سایت‌های دیگر به اشتراک می‌گذارد. این مورد به شرکت هاستینگ اجازه می‌دهد تا طرح‌های میزبانی ارزان قیمت‌تری را برای وبسایت‌ها و وبلاگ‌های کوچکتر ارائه دهد.

مناسب برای وبسایت‌ها و وبلاگ‌های کوچک زیر 10000 بازدید از صفحه در ماه.
اندازه وب سرور در اکثر شرکت‌های میزبانی اشتراکی خوب، پول زیادی را صرف می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که سرورهای مشترک آنها دارای پردازنده‌های سریع، رم کافی و فضای ذخیره سازی کافی هستند.
منابع ارائه شده توسط یک میزبان بسیار متفاوت است. اگر نمی‌توانید این اطلاعات را در وبسایت آنها پیدا کنید، می‌توانید قبل از ثبت نام از میزبان‌های فردی بپرسید.

به طور معمول، شما یک CPU تک هسته‌ای با 1 گیگابایت رم و 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی دیسک را برای یک برنامه مشترک شروع کننده دریافت می‌کنید. با این حال، مقدار منابع وب سرور موجود در وبسایت شما به تعداد سایت‌هایی که آن منابع را به اشتراک می‌گذارند بستگی دارد.

اندازه سرور میزبان وردپرس مدیریت شده

میزبانی مدیریت شده وردپرس یک ارتقاء از سرویس‌های میزبانی اشتراکی است. این امر به کاربران اجازه می‌دهد تا از یک پلتفرم سفارشی ساخته شده برای وبسایت‌های وردپرس استفاده کنند. شرکت‌های میزبان وردپرس مدیریت شده به‌روزرسانی‌های خودکار، امنیت بیشتر و گزینه‌های آسان را برای مقیاس‌بندی وب‌سایت شما در حین رشد ارائه می‌دهند. می‌توانید آن را به عنوان یک سرویس امنیتی برای وبسایت وردپرس خود در نظر بگیرید.

مناسب برای: وب‌سایت‌های تجاری، وبلاگ‌های در حال رشد و کسب و کارهای کوچک تا متوسط. شروع از 25000 بازدید صفحه.
حجم هاست برای وردپرس: اندازه هاست براساس برنامه شما متفاوت است. شرکت‌های میزبان وردپرس مدیریت شده نیز محدودیت‌های سختی در دیسک و پهنای باند برای اطمینان از استفاده منصفانه دارند.
به طور معمول، می‌توانید حداقل 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی، 50 گیگابایت پهنای باند، CPU تک یا دو هسته ای و 1 گیگابایت رم انتظار داشته باشید.

اندازه سرور وب میزبانی VPS

هاست VPS به شما امکان می‌دهد یک سرور خصوصی مجازی ایجاد کنید و از آن به عنوان وب‌سرور سایت استفاده کنید. این یک ارتقاء از برنامه‌های میزبانی وردپرس مدیریت شده و مشترک است. مزیت میزبانی VPS این است که می‌توانید حجم وب سرور خود را انتخاب کرده و با رشد وبسایت خود آن را مقیاس کنید. این نوع هاست تضمین می‌کند که شما مقدار منابع مورد نیاز خود را بدون ارتقاء به یک سرور اختصاصی یا برنامه میزبانی سازمانی دریافت کنید.

مناسب برای: فروشگاه‌های اینترنتی، وبسایت‌های بزرگ و غنی از محتوا با فایل‌های چند رسانه‌ای زیادی مانند فایل‌های صوتی یا تصویری میزبانی شده. ایده آل برای 30000 تا 100000 بازدید از صفحه، بسته به پیکربندی سرور.
اندازه وب سرور: تنظیمات سرور در بین شرکت‌ها متفاوت است و براساس آن قیمت گذاری می‌شود. می‌توانید از میان پیکربندی‌های مختلف انتخاب کنید یا تنظیمات خود را از یک کنترل پنل میزبانی ایجاد کنید.

اندازه سرور میزبانی اختصاصی یا سازمانی

میزبانی اختصاصی یا سازمانی یا به اصطلاح Dedicated ارتقای نهایی است، با اندازه‌های وب سرور سفارشی که برای بالاترین عملکرد و حجم عظیم ترافیک طراحی شده است. در یک سرور اختصاصی، وبسایت شما هیچ یک از منابع هاست خود را به اشتراک نمی‌گذارد. شما می‌توانید سرعت پردازنده و هسته، اندازه رم، فضای ذخیره سازی دیسک و پهنای باند مورد نیاز خود را انتخاب کنید.
برنامه های میزبانی سازمانی آخرین ردیف از برنامه‌های میزبانی اختصاصی است. یکی از این پلن‌ها به شما امکان دسترسی به تیم مهندسی شرکت میزبان را می‌دهد. آنها زیرساخت میزبانی را با توجه به نیازهای شما با پشتیبانی تلفنی 24 ساعته از تیم پشتیبانی اختصاصی شما مدیریت خواهند کرد.

مناسب برای: برندهای معروف، وب‌سایت‌های مهم ماموریتی با ترافیک زیاد، و فروشگاه‌های اینترنتی بزرگتر. ایده آل برای 200000 تا میلیون‌ها بازدید از صفحه.
اندازه وب سرور: شرکت‌ها سرورهای اختصاصی را با پیکربندی‌های مختلف ارائه می‌دهند. به طور معمول، می‌توانید پردازنده‌های دو هسته‌ای یا چهار هسته‌ای با رم ۴ تا ۸ گیگابایتی و فضای ذخیره‌سازی دیسک ۵۰۰ گیگابایتی تا ۱ ترابایتی را انتظار داشته باشید. شما همچنین می‌توانید سرور اختصاصی خود را با اجزای مختلف پیکربندی کنید.

سوالات متداول

مقدار فضای دیسک مورد نیاز یک وب سرور به میزان داده ای که در وب سایت خود آپلود خواهید کرد بستگی دارد. به طور معمول، برنامه های میزبانی استارت با 5-10 گیگابایت فضای ذخیره سازی دیسک شروع می شود که برای یک وب سایت کسب و کار کوچک یا یک وبلاگ شروع کننده کافی است.
اکثر وب سایت ها بر روی سرورهای وب میزبانی مشترک میزبانی می شوند. اندازه متوسط یک سرور وب میزبانی مشترک شروع کننده کمتر از 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی دیسک، 1 گیگابایت رم و یک پردازنده تک یا دو هسته ای است.
به طور معمول، شرکت های هاست اشتراکی پهنای باند نامحدود را با برنامه های میزبانی خود تبلیغ می کنند. با این حال، پهنای باند هزینه دارد و معمولاً محدودیت‌هایی در مورد میزان پهنای باندی که وب‌سایت شما می‌تواند بر اساس سیاست استفاده منصفانه استفاده کند وجود دارد. می توانید با پرسیدن از ارائه دهنده هاست خود در مورد خط مشی استفاده منصفانه برای محدودیت های پهنای باند، اطلاعات بیشتری دریافت کنید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.