ارز دیجیتال چیست + آموزش خرید ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست + آموزش خرید ارز دیجیتال

نحوه خرید ارز دیجیتال یکی از چالش‌هایی است که اکثر تازه‌واردان در حوزه کریپتو با آن روبرو هستند. امروز بیشتر درباره این مسئله صحبت خواهیم کرد.

ارزهای رمزنگاری شده، سکه‌ها یا توکن‌های دیجیتالی هستند که معمولاً به فناوری دفتر کل توزیع شده و رمزنگاری تکیه وابسته‌اند تا امکان نگهداری و انتقال ارزش یا سود نشان‌داده‌شده توسط کوین یا توکن را فراهم کنند.

دارایی‌های رمزنگاری شده ممکن است به‌عنوان ذخیره‌ای از ارزش (مانند پول)، عملکردی را انجام دهند یا نشان‌دهنده منافعی در یک دارایی یا شرکت باشند. امروز تلاش خواهیم کرد که بیشتر درباره این موضوع و نحوه خرید ارز دیجیتال صحبت نماییم..

ارز دیجیتال چیست؟

کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال مجازی است که با رمز‌ها ایمن می‌شوند و ایجاد نسخه تقلبی از آن را تقریبا غیرممکن می‌کند. بسیاری از ارزهای دیجیتال، شبکه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک‌چین هستند، بلاک‌چین؛ یک دفتر کل توزیع‌شده است که توسط شبکه‌ای متفاوت از رایانه‌ها اجرا می‌شود. یکی از ویژگی‌های مشخص ارزهای دیجیتال این است که معمولاً توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی‌شوند و از نظر تئوری از دخالت یا دستکاری دولت مصون هستند.

ارز دیجیتال شکلی از دارایی دیجیتال مبتنی بر شبکه‌ای است که در تعداد زیادی از رایانه‌ها توزیع شده است. این ساختار غیرمتمرکز به آنها اجازه می‌دهد خارج از کنترل دولت ها و مقامات مرکزی وجود داشته باشند.

کارشناسان بر این باورند که بلاک چین و فناوری‌های مرتبط با آن بسیاری از صنایع از جمله امور مالی و حقوقی را مختل می‌کند.

مزایای ارزهای دیجیتال شامل انتقال پول ارزان تر و سریع تر و سیستم های غیرمتمرکز است که در یک نقطه شکست از بین نمی‌روند.

از معایب ارزهای دیجیتال می توان به نوسان قیمت، مصرف انرژی بالا برای فعالیت های ماینینگ و استفاده در فعالیت های مجرمانه اشاره کرد. اما به هرحال با گسترش بازار کریپتوکرانسی و افزایش توجهات به این عرصه خرید ارز دیجیتال می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مناسب باشد.

اکنون پس از صحبت درباره چیستی کریپتوکرانسی، در ادامه بحث خرید ارز دیجیتال می‌خواهیم درباره کارکردهای آن صحبت کنیم.

خرید ارزهای دیجیتال

نحوه کارکرد ارز‌های دیجیتال

رمزارزها، ارزهای دیجیتال یا مجازی هستند که زیربنای سیستم‌های رمزنگاری دارند. آنها امکان پرداخت آنلاین امن را بدون استفاده از واسطه‌های شخص ثالث فراهم می‌کنند. کریپتو به الگوریتم‌های رمزگذاری مختلف و تکنیک‌های رمزنگاری اشاره دارد که از این ورودی‌ها محافظت می‌کنند، مانند رمزگذاری منحنی بیضوی، جفت‌ کلیدهای عمومی-خصوصی، و توابع هش.

ارزهای دیجیتال را می توان استخراج کرد یا از صرافی های ارز دیجیتال مانند صرافی نوبیتکس، صرافی اکس اونیکس و اوکی اکسچنج خریداری کرد. همه سایت های تجارت الکترونیک امکان خرید با استفاده از ارزهای دیجیتال را ندارند. در واقع، ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای محبوب مانند بیت‌کوین، به سختی برای معاملات خرده فروشی استفاده می‌شوند. با این حال، ارزش سرسام آور ارزهای رمزنگاری شده باعث محبوبیت آنها به عنوان ابزار معاملاتی شده است. به میزان محدودی از آنها برای نقل و انتقالات برون مرزی نیز استفاده می‌شود.

مرکز جذابیت و عملکرد بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین است. همانطور که از نام آن مشخص است، بلاک‌چین در اصل مجموعه‌ای از بلوک‌های متصل یا یک دفتر کل آنلاین است. هر بلوک شامل مجموعه‌ای از تراکنش هاست که به طور مستقل توسط هر یک از اعضای شبکه تایید شده است. هر بلوک جدیدی که ایجاد می‌شود باید قبل از تأیید توسط هر گره تأیید شود و جعل تاریخچه تراکنش‌ها تقریباً غیرممکن است.

کارشناسان می‌گویند که فناوری بلاک چین می تواند به چندین صنعت مانند زنجیره تامین و فرآیندهایی مانند رای گیری آنلاین و تامین مالی جمعی خدمت کند. موسسات مالی مانند JPMorgan Chase & Co (JPM) در حال آزمایش استفاده از فناوری بلاک چین برای کاهش هزینه‌های تراکنش با ساده کردن پردازش پرداخت هستند.

اکنون پس از صحبت درباره کارکردهای ارزهای دیجیتال، قصد آن را داریم در ادامه بحث خرید ارز دیجیتال ، درباره انواع کریپتوکارنسی صحبت نماییم.

خرید و فروش ارز دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال

بیت کوین محبو‌ب‌ترین و با ارزش‌ترین ارز دیجیتال است. شخصی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو آن را اختراع کرد و از طریق وایت پیپر در سال 2008 به دنیا معرفی کرد. امروزه هزاران ارز دیجیتال در بازار وجود دارد.

هر ارز دیجیتال ادعا می‌کند که عملکرد و مشخصات متفاوتی دارد. به عنوان مثال XRP ریپل توسط بانک‌ها برای تسهیل نقل و انتقالات بین مناطق جغرافیایی مختلف استفاده می‌شود.

بیت کوین که در سال 2009 در دسترس عموم قرار گرفت، همچنان پرمعامله‌ترین و تحت پوشش‌ترین ارز دیجیتال است. تا نوامبر 2021، بیش از 18.8 میلیون بیت کوین با ارزش کل بازار حدود 1.2 تریلیون دلار در گردش بود.

جالب است بدانید که تنها 21 میلیون بیت‌کوین وجود خواهد داشت.

در پی موفقیت بیت‌ کوین، بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر که به نام «آلت‌کوین» شناخته می شوند، راه اندازی شده‌اند. برخی از این ها کلون یا فورک بیت‌کوین هستند، در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا ساخته شده اند. آنها عبارتند از Solana، Litecoin، Ethereum، Cardano و.EOS. تا نوامبر 2021، ارزش کل همه ارزهای دیجیتال موجود به بیش از 2.1 تریلیون دلار رسیده بود و بیت کوین تقریباً 41٪ از ارزش کل را تشکیل می‌داد.

اکنون پس از صحبت درباره انواع ارزهای دیجیتال، در ادامه بحث می‌خواهیم درباره نحوه خرید ارز دیجیتال صحبت کنیم.

نحوه خرید ارز دیجیتال از صرافی اکس اونیکس

مهم‌ترین سوال درباره ارزهای دیجیتال، درواقع مربوط به نحوه خرید آن می‌شود. در ارزهای دیجیتال نیز به‌مانند دیگر بازارهای مالی، واسطه‌هایی وجود دارند که شما قادر هستید از طریق آن‌ها به‌خرید ارز دیجیتال بپردازید. همانطور که احتمالا می‌دانید، صرافی‌های متعدد ایرانی و خارجی وجود دارد که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. انتخاب کردن میان این صرافی‌ها نیز خود یک چالش مهم است که برخی را دچار ابهام می‌نماید.

شما با انتخاب صرافی اکس اونیکس می‌توانید به سادگی از این ابهام رها شوید. چراکه این صرافی پیشرو با رابط کاربری ساده خود خرید و فروش ارز دیجیتال را به آسان‌ترین شکل ممکن، فراهم می‌سازد. همچنین این صرافی برخلاف بسیاری دیگر از صرافی‌های موجود دارای احراز هویت‌های پیچیده و طاقت‌فرسا نیست و شما تنها درعرض چند دقیقه می‌توانید با انجام چند کار ساده ثبت‌نام و سپس به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید. در ادامه مراحل خرید ارز دیجیتال را از صرافی اکس اونیکس به شما نشان خواهیم داد.

مرحله اول: در ابتدا وارد سایت این صرافی به آدرس exonyx.ir شوید.

صرافی ارز دیجیتال اکس اونیکس

مرحله دوم: بر روی گزینه ثبت‌نام کلیک نمایید.

مرحله سوم: اکنون، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

مرحله چهارم: پس از وارد کردن شماره تلفن همراه کد تایید دریافت شده را وارد نمایید.

مرحله پنجم: پس از تایید تلفن همراه، اطلاعات اولیه خود را وارد نمایید.

مرحله ششم: بعد از تکمیل اطلاعات، ثبت‌نام اولیه به‌پایان می‌رسد و شما می‌توانید اکنون به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

به همین سادگی شما می توانید در صرافی آنلاین اکس اونیکس به خرید وفروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

جمع‌بندی

کریپتوکارنسی، نوعی پرداخت است که می‌تواند بدون نیاز به یک مقام پولی مرکزی مانند دولت یا بانک در گردش باشد. در عوض، ارزهای رمزنگاری شده با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری ایجاد می‌شوند که افراد را قادر می‌سازد تا با خیال راحت آنها را بخرند، بفروشند یا معامله کنند.

ارزهای دیجیتال را می توان برای کالاها و خدمات مبادله کرد، اگرچه اغلب به عنوان ابزار سرمایه گذاری استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال همچنین بخش مهمی از عملکرد برخی از شبکه‌های مالی غیرمتمرکز است که در آن توکن‌های دیجیتال ابزار مهمی برای انجام تراکنش‌ها هستند. امروز تلاش کردیم درباره تمام ابعاد این حوزه و از مهم‌تر درباره نحوه خرید ارز دیجیتال صحبت کنیم. امیدواریم توانسته باشیم در این جهت به شما یاری رسانیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید