هک رشد چیست ? هکر رشد کیست ؟

هک رشد چیست ? هکر رشد کیست ؟ هک رشد چیست ? هکر رشد کیست ؟

هک رشد (Growth Hacking) و هکر رشد دو کلید واژه‌ای هستند که در سال‌های اخیر بیشتر به چشم خورده‌اند. حال که ما در سال 2021 هستیم نیز این موضوع صدق می‌کند و هک رشد محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. اما شاید اکثر شما از خود بپرسید هک رشد چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم این مفهوم را به شما بشناسانیم و شما را با ویژگی‌های هکر رشد آشنا کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید. مشاوران، بازاریاب‌ها و سرمایه‌گذاران، هک رشد را بهترین روش برای توسعه کسب و کار می‌دانند. حتی برخی از آن به عنوان آینده مارکتینگ یاد می‌کنند. ولی هدف از این حرف‌ها چیست؟ اگر می‌خواهید بدانید هک رشد چیست و هکر رشد کیست، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

هک رشد چیست؟

هک رشد برای کسانی مناسب است که بودجه و منابع محدودی در اختیار دارند. در واقع این نوع کسب و کارها با این روش می‌توانند رشد کنند، فروش بیشتری به دست آورند و بیشتر دیده شوند. واژه هک نیز به همین خاطر استفاده شده است. زیرا در واقع شما از این روش به عنوان یک راه میانبر و ساده‌تر برای رسیدن به هدف استفاده می‌کنید. پس به خاطر داشته باشید که این موضوع با کدنویسی و نفوذ غیر قانونی به سایر سیستم‌ها ارتباطی ندارد.

استارت آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک بهترین بستر برای پیاده‌سازی هک رشد هستند. به طور کلی می‌توان گفت که اگر پول زیادی برای خرج کردن ندارید، ولی می‌خواهید در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه دست پیدا کنید باید این روش را مدنظر داشته باشید.

قابل ذکر است که شرکت‌هایی نظیر Uber، TikTok یا Shopify از این روش استفاده کرده‌اند.

هک رشد با بازاریابی معمولی چه تفاوتی دارد؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هک رشد همان بازاریابی معمولی است. اما باید بدانید که بین این دو مفهوم تفاوت‌های مهمی وجود دارد.

در حقیقت می‌توان گفت که هک رشد شبیه به مارکتینگ است؛ هدف شما در این روش هدف نهایی‌تان جلب توجه و تشویق کردن افراد برای استفاده از یک محصول یا سرویس است. تفاوت اصلی در این است که این روش بیشتر برای کسب و کارهای نوپا و استارت آپ‌ها مناسب است. زیرا این نوع از کسب و کارها ارتباطات قدرتمند ندارند و فاقد بودجه‌های کلان هستند.

در این روش خلق استراتژی جدید و نوآوری اهمیت زیادی دارد، در صورتی که در بازاریابی شما باید اصول و قواعد نسبتا ثابتی سر و کار دارید. در هک رشد رسیدن به بهترین نتیجه در کمترین زمان مهم است، اما مارکتینگ بیشتر روی روش‌هایی تاکید دارد که جواب پس داده‌اند و بلند مدت‌تر هستند.

معمولا یک هکر رشد برخلاف یک بازاریاب معمولی دارای مهارت‌هایی نظیر برنامه‌نویسی است و قابلیت استفاده از ابزار و نرم‌افزارهای مختلف را دارد.

هک رشد بازاریابی، بهینه‌سازی و توسعه را در یک قالب ترکیب می‌کند و از آن‌ها با وجود بودجه کم بهترین بهره را می برد. برای مثال ارسال ایمیل‌های خودکار، ساده‌سازی فرم‌های ثبت‌نام و در دسترس قرار دادن آن‌ها از جمله مواردی است که می‌توان در این روش به آن‌ها اشاره کرد.

هک رشد چیست ? هکر رشد کیست ؟

هکر رشد کیست؟

کسی که در امر هک رشد متخصص باشد، هکر رشد نامیده می‌شود. این اصطلاح را اولین بار شان الیس (Sean Ellis)، موسس و مدیر اجرایی کنونی GrowthHackers.com، به کار برد. در واقع شان الیس اولین کسی بود که مفهوم هک رشد را در سال 2010 مطرح کرد.

در واقع هکر رشد کسی است که از استراتژی کم هزینه وخلاقانه برای توسعه کسب و کار و جذب مشتری استفاده می‌کند. برخی به هکرهای رشد، بازاریاب‌های رشد نیز می‌گویند. اما باید بدانید که هکرهای رشد صرفا بازاریاب نیستند. هر کس در امر مربوط به کالاها و خدمات کسب و کار دخیل است، می‌تواند یک هکر رشد باشد. تفاوتی ندارد که او یک مهندس باشد یا یک مدیر بخش محصولات.

یک هکر رشد فردی دقیق، کنجکاو و تحلیل‌گر است که در ادامه با برخی ویژگی‌های‌اش آشنا می‌شویم:

 • هکر رشد صرفا روی استراتژی‌هایی کار می‌کند که در نهایت به توسعه کسب و کارش منتهی می‌شوند.
 • این افراد معمولا فرضیه پردازی کرده و اقدامات خود را اولویت‌بندی می‌کنند و سعی می‌کنند با نوآوری به بهترین نتیجه برسند.
 • هکرهای رشد اقدامات مختلف را تحلیل می‌کنند تا ببینند چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی کار نمی‌کند.

در ادامه به مهارت‌هایی اشاره می‌کنیم که معمولا یک هکر رشد باید آن‌ها را داشته باشد:

 • توانایی ساخت صفحه فرود (Landing Page)
 • توانایی ساخت وب‌سایت
 • توانایی طراحی و داشتن درک درست از رنگ‌ها، فونت‌ها و نحوه برندسازی
 • داشتن قابلیت استفاده از برنامه‌هایی نظیر فیسبوک و لینکدین
 • توانایی از استفاده از ابزارهایی نظیر Google Tag Manager و Google Analytics

هک رشد چیست ? هکر رشد کیست ؟

طرز فکر یک هکر رشد چگونه است؟

هکر رشد باید مانند سایر متخصصین در حوزه‌های دیگر خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد. این افراد معمولا طرز تفکر و ذهنیت متفاوتی دارند که باعث می‌شود بتوانند در این زمینه عملکرد خوبی داشته باشند. در ادامه به شما می‌گوییم که طرز فکر یک هکر رشد چگونه است.

سرعت را به عملکرد بی‌نقص ترجیح می‌دهد

یک هکر رشد ایده‌آل می‌تواند در اولویت‌بندی اقدامات بهترین انتخاب را داشته باشد. این افراد معمولا از یک روش واحد برای رسیدن به هدف خود استفاده نمی‌کنند و چگونگی رسیدن به نتیجه برای‌شان کم‌اهمیت است. آنچه اهمیت دارد، نتیجه نهایی و دستیابی به هدف است. از همین رو بسیاری از هکرهای رشد باید افراد خلاقی باشند تا بتوانند در مسیر خود دست به نوآوری بزنند و روش جدیدی را ابداع کنند تا بتوانند در کمترین زمان ممکن، به بهترین نتیجه دست یابند.

  لندینگ پیج یا صفحه فرود در وردپرس (Landing Page) چیست؟

اخذ تصمیمات با توجه به داده‌ها

هکر رشد همیشه با داده‌ها سر و کار دارد. او به این فکر می‌کند که چطور می‌تواند از منابع در زمان کمتر استفاده کند تا بتواند سریعا به نتیجه برسد. ارتقا کدام بخش می‌تواند سریع‌تر به رشد و مطرح شدن کسب و کار منجر شود؟ چه مخاطبی می‌تواند برای محصولات و خدمات مهم‌تر باشد و به رشد کسب و کار کمک کند؟ این سوالاتی است که هکر رشد همیشه از خود می‌پرسد

ارتقا بدون توقف

این موضوع هم در کسب و کار و هم در مورد خود شخص صدق می‌کند. همیشه در مسیر کسب و کار و زندگی شخصی چالش‌های پیش پای همه قرار می‌گیرد، در نتیجه یک فرد متخصص در هک رشد باید بتواند با یادگیری مداوم چالش‌های مختلف را پشت سر بگذارد. رسیدن به این هدف را می‌توانید همین امروز با جستجو و تحقیق در بستر اینترنت آغاز کنید.

هک رشد چیست ? هکر رشد کیست ؟

مزایای هک رشد چیست؟

هک رشد مزایای خاص خود را دارد که موجب می‌شود بسیاری از کسب و کارها از آن استفاده کنند. ما در ادامه مزایای مهم این روش را به شما معرفی می‌کنیم. هر یک از این مزایا به تنهایی می‌توانند تاثیر زیادی روی کسب و کار شما داشته باشند.

بازگشت سرمایه (ROI) قابل اثبات

با استفاده از داده‌های مربوط به هر یک از تصمیم‌گیری‌های‌تان، می‌توانید عملکرد هر کدام از روش‌هایی که به کار می‌برید را زیر نظر بگیرید. در نتیجه می‌توانید بفهمید که کدام روش به شکلی که انتظارش را داشته‌اید عمل کرده و کدام استراتژی عملکرد مناسبی را نشان نداده است. از همین رو می‌توانید روش‌های کارا و تاثیر گذار را ادامه داده و استراتژی‌های ناکارآمد را از چرخه کسب و کار خارج کنید.

کاهش هزینه‌ها

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، هک رشد با هدف کاهش هزینه‌ها و استفاده از حداقل بودجه به کار گرفته می‌شود. این یعنی استفاده از تاکتیک‌هایی نظیر سوار کردن محتوا بر سئو و استفاده درست از کلمات کلیدی مناسب به هدف حضور در بین صفحات و پیشنهادات ابتدایی موتورهای جستجو. در واقع هک رشد برای افزایش ترافیک سایت بسیار مهم است.

همچنین نوشتن محتوای مناسب و تخصصی نیز اهمیت زیادی دارد. در واقع شما باید بتوانید محتوایی تولید کنید که مخاطب از آن بهترین بهره را ببرد. سپس باید محتوای خود را از طریق شبکه‌های مجازی به دست همه مخاطبان برسانید تا بیشتر دیده شوید. استفاده و تاکید روی آزمون آ/ب (A/B Testing) می‌تواند راه بسیار خوبی برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به کاربران باشد. به یاد داشته باشید که در هک رشد خبری از خرج و مخارج‌های بازاریابی معمولی سنتی نیست.

منابع کم

هک رشد معمولا توسط یک نفر، جهت ارائه یک محصول یا کار تیمی پیاده‌سازی و اجرا می‌شود. در نتیجه برای به کار بردن آن نیازی به یک تیم بزرگ نیست.

هک رشد چیست ? هکر رشد کیست ؟

چه نقدهایی بر هک رشد وارد شده است؟

در سال‌های اخیر هک رشد توسط برخی از افراد مورد انتقاد قرار گرفته است. در واقع برخی می‌گویند که این روش به جای به کار بردن یک استراتژی مارکتینگ عمیق و مفید، از یک سری راه‌های میانبر و کم‌اهمیت استفاده می‌کند. بعضی از افراد نیز می‌گویند که هک رشد همان بازاریابی سنتی است که نام جدید و جذاب‌تری روی آن گذاشته‌اند.

به خاطر همین انتقادها و مواردی از این قبیل، برخی از متخصصین این حوزه خود را «بازاریاب‌های رشد» معرفی کرده‌اند. هدف از این کار نیز این بوده که آن‌ها قصد داشتند واژه «هک» را به خاطر ایجاد تاثیر منفی ذهنیت منفی کنار بگذارند.

مثال‌هایی از هک رشد

در ادامه ما مثال‌هایی از هک رشد را برای‌تان آورده‌ایم. این مثال‌ها کاملا شناخته شده هستند و نتایج خوبی را برای بسیاری از شرکت‌های بزرگ حوزه تکنولوژی به بار آورده‌اند.

 • هات میل (Hotmail): به کار بردن جمله «Get your free email at Hotmail» و قرار دادن یک لینک برای دسترسی به صفحه ثبت نام.
 • یوتیوب (YouTube): آسان کردن به اشتراک گذاری پست‌ها با ایجاد قابلیت استفاده از کدهای مربوطه در سایت‌ها.
 • توییتر (Twitter): ارسال خودکار ایمیل.
 • دراپ باکس (DropBox): استفاده از تاکتیک refer-a-friend و تشویق کاربران برای جذب مخاطب جدید

پس اگر یک استارت آپ راه انداخته‌اید و بودجه کمی دارید، بهترین روش برای شما هک رشد است. پس استفاده از تکنیک های هک رشد را از یاد نبرید. ما در این مقاله سعی کردیم به ساده‌ترین زبان ممکن شما را با این مفهوم آشنا کنیم تا بتوانید راحت‌تر به نتایج مورد نظرتان دست پیدا کنید. به یاد داشته باشید که هک رشد یک راه میانبر است که مانع از صرف هزینه‌های اضافی می‌شود. این بود هرآنچه باید درباره شناخت هک رشد و هکر رشد می‌دانستید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

منابع :

Growth hacking – Optimizely

What is Growth Hacking? (2021) What does a Growth Hacker do + Examples (growwithward.com)

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.