برتری حافظه ssd به هارد های hdd

مقایسه هارد HDD با SSD مقایسه هارد HDD با SSD

از SSD چطور در کنسولها و PCها استفاده میشود؟ فرق بین حافظه یا درایو حالت جامد (SSD) و هارد دیسکهای سنتی چیست؟
هم در ایکس باکسهای سری X که به زودی به بازار میآیند و هم در پلی استیشن 5 از درایو حالت جامد که به عبارتی به آن SSD هم میگویند، استفاده میشود.

با اینکه حافظه حالت جامد همیشه یک ویژگی برجسته موبایلها و تبلتها بوده است، اما کاربرد و محبوبیت این درایو در لپتاپها روز به روز بیشتر میشود. این درایوها به خاطر فقدان قطعات متحرک، نسبت به هارد دیسکهای سنتی (HDD) قویتر هستند.

SSD بهتر است یاHDD؟

در این قسمت میخواهیم تمام نکات ریز و درشت را در مورد تکنولوژی SSD و HDD در قالب عبارات ساده توضیح دهیم، تا بدانید که HDD و SSD دقیقا چه هستند. فرقی نمیکند که واقعا قصد داشته باشید آن را بخرید یا اینکه فقط بخواهید آگاهی و دانش خود را در مورد این تکنولوژی افزایش دهید.

مقایسه SSD و HDD از نظر اصول اولیه

SSD یک قطعه “جامد” است، کلمه جامد یک عبارت کلیدی در SSD میباشد. این درایوها از فلش مموریهای ثابتی تشکیل میشوند که قطعات ثابت ندارند، مثل حافظه داخلی یک گوشی هوشمند یا USB استیک (این دقیقا همان تکنولوژی نیست ولی شبیه به آن است). دسترسی به دادهها توسط یک پردازشگر یکپارچه که در داخل درایو موجود است کنترل میشود.

ضمنا HDDهای قدیمی از پلاترهای دایرهای چرخان و یک سر (هد) خواندن و نوشتن استفاده میکنند که این سر به صورت فیزیکی روی پلاتر قرار گرفته و در صورت نیاز، دادههای هدف را اسکن میکند. این همان صدایی است که زمان کار کردن کامپیوترهای قدیمیتر میتوان شنید.

با اینکه تکنولوژی  SSD نسبت به HDD مزایای خیلی بیشتری را ارائه میدهد، اما تا همین اواخر، برای مقدار حافظه یکسان به میزان قابل توجهی گرانتر بوده است. در حال حاضر، این میزان تفاوت قیمت کمی تغییر کرده استو به همین دلیل است که روز به روز لپتاپها و دسکتاپهای بیشتری به بازار میآیند که سیستم عاملشان روی هارد SSD نصب شده است.

در حال حاضر، علاوه بر کنسولهای نسل آینده، SDDها نیز به خاطر مزیتهایی که دارند، معمولا داخل بیشتر لپتاپها مورد استفاده قرار میگیرند. در سایر موارد مثل درایوهای اکسترنال یا درایوهای ذخیره شبکهای، هنوز HDDها پرطرفدار هستند. با این حال، قابلیتهای SSDها به سرعت در حال افزایش است.

سرعت و عملکردSSD و HDD

سرعت، اصلیترین مزیت  SSD است، یک SSD میتواند نسبت به HDD خیلی سریعتر کار کند. سرعت دقیق  SSD به کاری که در آن زمان در حال انجام هستید و نحوه دسترسی شما به دادهها بستگی دارد.

و همچنین به همین دلیل است که در داخل کنسولها از  SSD استفاده میشود، چون مقادیر بسیار زیاد داده باید به طور مرتب خوانده شده و سپس روی دیسک نوشته شوند و همچنین به همین دلیل، هم شرکت سونی و هم شرکت مایکروسافت در مورد استانداردهای ذخیره سازی خود برای کنسولهای جدیدشان خیلی دقیق و منحصر به فرد عمل کردهاند.

به ویژه سونی، سرعت انتقال داده بسیار بالایی را در درایو مورد استفاده خود پشتیبانی میکند و قادر است که در هر ثانیه ۵/۵ گیگا بایت را منتقل کند که این مقدار برای دادههای فشرده به ۸ یا ۹ گیگا بایت در ثانیه هم میرسد.

سونی قصد دارد برای پلی استیشن 5 یک درایو ۸۲۵ گیگا بایتی را ارائه کند، در حالیکه مایکروسافت از ارائه درایو یک ترا بایتی برای ایکس باکس سری X خود صحبت میکند. SDD در هر دوی اینها مبتنی بر حافظه سریع پایدار (NVMe) است و به طور سفارشی طراحی شده است.

اتفاقا هر دو کنسول قابلیت توسعه را دارند، اما با اینکه این آپشن در ایکس باکس اختصاصی است، پلی استیشن 5 میتواند از یک SSD استاندارد و از نوع NVMe استفاده کند (هر چند این مورد باید توسط سونی تایید گردد).

باید توجه داشته باشید که باز کردن اپلیکیشنها، انکودینگ ویدیوها، مرور کردن وبسایتها، گوش دادن به موسیقی و همه کارها روی لپتاپ، با نصب SSD سریعتر انجام میشود.

بعضی از کامپیوترها در کنار HDD از یک SSD کوچک هم استفاده میکنند تا این حافظه کلی بتواند سیستم عامل را اجرا کند. زیرا با استفاده از تکنولوژی حالت جامد، بوت شدن کامپیوتر خیلی سریعتر انجام میشود. HDD قدیمیتر را با یک SSD جدیدتر ارتقا دهید تا متوجه تفاوت بین آنها بشوید.

اگر سریعترین کامپیوتری را بخواهید که با پول میتوان خرید، به یک کامپیوتر با یک SSD در داخل آن نیاز دارید. با این حال به خاطر داشته باشید که هارد درایو فقط یک جزء است و اگر دیگر سخت افزارهای داخلی در همان سطح SSD نباشند، در کار آن وقفه ایجاد میشود.

قابلیت اطمینان و طول عمرSSD بیشتر است یاHDD؟

حافظه SSD دارای قطعات متحرک نیست. SSD از فلش مموری برای ذخیره داده ها استفاده می کند که باعث عملکرد و طول عمر بهتری را نسبت به HDD فراهم می کند.

HDDقطعات متحرک و پلاترهای مغناطیسی دارد. به این معنی که هرچه بیشتر از آنها استفاده شود با سرعت بیشتری کهنه و خراب می شوند.

مقایسه طول عمر هارد HDD با SSD
مقایسه طول عمر هارد HDD با SSD

زمان دسترسی یک SSD و HDD

زمان دسترسی یک SSD برابر 30 تا 100 میکروثانیه است که تقریباً 100 برابر سریع تر است. این سرعت دسترسی سریع تر به این معنی است که برنامه ها می توانند سریع تر اجرا شوند که خیلی قابل توجه است. مخصوصا برای برنامه هایی که اغلب به مقادیر بزرگی از داده ها دسترسی دارند مثل سیستم  عامل کامپیوتر.

اما زمان دسترسی به داده ها در یک HDD معمولی حدود 5000 تا 10 هزار میکروثانیه است.

قیمتSSD و HDD

قیمت یک درایو حالت جامد نسبت به یک HDD به ازای هر مگابایت بالاتر است. کامپیوترهای رومیزی دارای SSD ممکن است یک یا تعداد بیشتری HDD نیز داشته باشند که برای حافظه ثانویه ارزان تر است.

حافظه HDD به طور قابل توجهی ارزان تر از SSD است، مخصوصا برای درایورهای بیشتر از یک ترابایت.گنجایش

با اینکه SSDهای بزرگی وجود دارند، یک SSD بیشتر از یک ترابایت معمولا خارج از محدوده قیمت اکثر افراد است.چندین درایو هارددیسک با ظرفیت ترابایت با قیمت هایی بسیار منطقی موجود هستند.

برق مصرفی

SSDنسبت به HDD استاندارد از برق کمتری مصرف می کند. این بدان معنی است که با گذشت زمان صورت  حساب انرژی کمتری در پی دارد و لپ تاپ نیز موجب افزایش عمر باتری می شود.

به علت وجود قطعات موردنیاز برای چرخیدن پلاترها، HDDها نسبت به SSDها از برق بیشتری استفاده می کنند.

سروصدای تولیدی SSD و HDD

با نداشتن قطعات متحرک، SSD هیچ سروصدایی تولید نمی کند.

یک HDD با پلاترهای چرخان و هدهای متحرک خواندن/نوشتن گاهی می تواند یکی از پرسروصداترین اجزای موجود در کامپیوتر شما باشد.

اندازه

SSDها در اندازه های 2.5 ، 1.8 و 1 موجود هستند که فضای موجود و در دسترس را در کامپیوترها مخصوصا کامپیوتر رومیزی یا سرور افزایش می دهد.

حافظه HDD معمولا به ترتیب برای کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها در اندازه های 3.5 و 2.5 موجود هستند و گزینه ای برای موارد کوچک تر وجود ندارد.

مقایسه اندازه هارد HDD با SSD
مقایسه اندازه هارد HDD با SSD

گرمای تولیدی

به خاطر اینکه SSD هیچ قطعه متحرکی ندارد و به خاطر ماهیت فلش مموری، SSD گرمای کمتری تولید می کند که به افزایش طول عمر و قابلیت اطمینان SSD کمک می کند.

در hdd ها به این دلیل که قطعات متحرک گرما تولید می کنند این می تواند در گذر زمان به آرامی به دستگاه های الکترونیک آسیب وارد کندبنابراین هرچه گرما بیشتر باشد پتانسیل بیشتری نیز برای فرسودگی و آسیب به دستگاه وجود دارد.

مغناطیسم

در حافظه های SSD از مغناطیسم استفاده نمی شود.به این دلیل که یک هارددرایو برای نوشتن اطلاعات روی پلاتر از مغناطیسم استفاده می کند، ممکن است به خاطر استفاده از مگنت های قوی اطلاعات ازروی آن پاک شود.

مقایسه SSD و HDDاز منظر سایر موارد

SDDها به خاطر نداشتن قطعات متحرک نیز با دوام تر از HDDها هستند. اگر تصادفا لپتاپ شما از روی میز به زمین بیفتد متوجه این مطلب خواهید شد. SSDها معمولا مدت بیشتری قابل استفاده هستند، اما با این حال تعداد چرخه خواندن/نوشتن در آنها محدود است. چرخه خواندن/نوشتن معمولا سال ها طول می کشد، بنابراین لازم نیست در مورد آن خیلی نگران باشید.

همچنین SSDها فشرده تر هم هستند که آنها را به یک انتخاب بسیار عالی تبدیل کرده است زیرا لپتاپ ها رفته رفته باریک و باریک تر می شوند. علاوه بر اینها، SSDها نسبت به HDDها توان کشی کمتری دارند، این بدان معنی است که عمر باتری لپتاپ شما طولانی تر خواهد بود.

پس با وجود همه این نکات مثبت در مورد SSDها، چرا هنوز هم از HDDهای قدیمی استفاده می شود؟ به دو دلیل.یک اینکه شما می توانید از یک درایو هارد دیسک سنتی با حافظه خیلی بیشتر استفاده کنید (به ۴ ترا بایت و بالاتر فکر کنید). در حالیکه درایوهای حالت جامد معمولا به سختی به این حد از حافظه می رسند.

HDDها برای کامپیوترهای رومیزی بزرگ، درایوهای اکسترنال (که باید حجم خیلی بالایی داشته باشند)، و درایوهای  NAS تحت شبکه بسیار عالی هستند.

مساله دوم، مساله قیمت است که پیش از این در مورد آن صحبت شد. وقتی حرف قیمت به ازای هر گیگا بایت باشد، باز هم HDDها در صدر قرار می گیرند. چون امروزه بیشتر افراد فایل های خود را در فضای ابری ذخیره می کنند، حافظه مستقر روی کامپیوتر، آن اهمیت سابق را ندارد. اما هنوز هم HDDها با پول کمتر دیتای بیشتری را نگه می دارند.پ

کدام برای شما بهتر است؟

شکی نیست که در حال حاضر،  SSD تکنولوژی برتر است. سریع تر و قابل اطمینان تر است و نسبت به حافظه های HDD انرژی کمتری مصرف می کند. اکثر کامپیوترهای مدرن با حداقل چند حافظه SSD در داخل ساخته می شوند.

همچنین ممکن است با کامپیوترهایی سر و کار داشته باشید که درایوهای هیبریدی در آنها نصب شده است. در این نوع درایوها از یک حافظه SSD کوچک برای مهمترین داده ها (یا داده هایی که مرتبا باید در دسترس باشند) و از یک جزء  HDD برای بقیه داده ها استفاده می شود. تا جایی که به سیستم عامل مربوط می شود، این فقط یک درایو است.

حافظه های  HDD همچنان هستند و فعلا نمی روند. اگر به بیشترین حافظه با کمترین قیمت ممکن نیاز دارید، ارزشش را دارد که این حافظه ها را در نظر بگیرید. اگر یک درایو اکسترنال خیلی بزرگ برای کامپیوتر خود می خواهید، در این صورت احتمالا درایو هارد دیسک سنتی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

با این حال، کاملا واضح است که SSDها گزینه بهتر امروز و آینده محاسبات و کنسول گیمینگ در سال های آینده هستند و منتظر این باشید که با افزایش فروش هارد ssd، قیمت های آن نیز شروع به پایین آمدن می کنند. برای بررسی قیمت هارد اینترنال و خرید ssd به فروشگاه بروز کالا مراجعه کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.