تحلیل تفاوت های سرمایه گذاری در طلا در برابر بیت کوین

در 50 سال اخیر با توجه به اینکه اقتصاد جهانی تورم های بالایی را تجربه کرد، گرایش معامله گران برای خرید طلا و دارایی های ایمن دیگر بیشتر از قبل افزایش داشت. در دهه‌ی گذشته اما رقیبی بزرگ برای طلا ظهور کرد. بیت کوین با ویژگی های امنیتی بسیار خاص، نگهداری آسان و سرعت انتقال فوق العاده سریع، چشم انداز سرمایه گذاری بازار های مالی در سال های آینده را به طور کلی تغییر داد. با وجود اینکه عمر بیت کوین به زحمت از یک دهه تجاوز می کند اما بازده بسیار ایده آل آن در همین 10 سال اخیر انتظارات سرمایه گذاران را از این ارز دیجیتال به طور چشمگیری بالا برده است.

حفظ ارزش

قطعا یکی از اصلی ترین فاکتور هایی که مردم را به سمت خرید بیت کوین و طلا سوق می دهد، حفظ ارزش دارایی آن ها خصوصا در زمان بحران های اقتصادی است. بررسی سابقه‌ی قیمتی بیت کوین و طلا نشان می دهد که در سال های گذشته همیشه در دوره های بد اقتصادی، طلا بهترین گزینه برای حفظ ارزش دارایی به حساب آمده است. البته این آمار درخشان به این معنا نیست که سرمایه گذاران طلا هیچ وقت طعم تلخ افت و کاهش قیمت را نچشیده اند.

نمودار قیمت طلا

بررسی نمودار قیمت طلا در سپتامبر 2011 نشان می دهد که خریداران طلا در این بازه ی زمانی تا ژوئیه ی 2020 یعنی یک بازه ی زمانی حدودا 9 ساله حتی از اصل سرمایه خود نیز ضرر شناسایی کرده بودند. بعد از این دوره ی زمانی نیز باز هم خریدارن ماه سپتامبر 2011 اگرچه به اصل دارایی خود رسیده بودند اما موفق به شناسایی سود نشدند و قیمت موفق به شکست سقف قبلی نشد.

آیا بیت کوین میتواند پوشش بهتری در برابر تورم باشد ؟

آنچه باعث شده تا خریداران و سرمایه گذاران بازار های مالی مدام به سمت خرید طلا حرکت کنند، افزایش ارزش طلا همگام و همسو با تورم های حاکم بر اقتصاد های محلی و جهانی است.. در واقع طلا در تمام طول عمر خود سپر تورمی مطمئنی برای سرمایه گذاران و دولت ها به حساب آمده است. بیایید حالا با یک بررسی دقیق تر نمودار طلا و بیت کوین را در بازه ی زمانی دو ساله ی منتهی به 2022 مقایسه کنیم. در این بازه ی دو ساله طلا موفق شد تا با بازده مثبت 21.84 درصدی برای سرمایه گذاران خود سود شناسایی کند.

هزینه های جاری

در روزهایی که رشد تورم و هزینه های زندگی بسیار سریع تر از رشد دستمزد های مردم جامعه در حرکت است، خرید یک دارایی برای سرمایه گذاری بلند مدت که رشدی بیشتر از میزان تورم داشته باشد بسیار ضروری است. در این صورت تا علاوه بر حفظ ارزش دارایی، برای سرمایه گذار ثروت نیز تولید شده است. شاید کاهش قیمت بیت کوین در بازه های زمانی اواخر سال 2021 و 2022 تا حدودی سرمایه گذاران و فعالان این حوزه را نا امید کرده باشد اما هنوز هم بررسی پارامترهای تکنیکال و فاندامنتال بیت کوین نشان می دهد که آینده بسیار روشن است.

نقد شوندگی

نقدشوندگی یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم طلا و بیت کوین به حساب می آید. طلا مثل دارایی های متمرکز دیگر از طریق واسطه های دولتی و یا صندوق های تحت نظارت دولت خرید و فروش می شود. مدت زمان فعالیت این نوع بازار ها معمولا بسته به باز بودن بازار های رسمی محدود است. در طرف مقابل اما بیت کوین و بازار های دیجیتال به صورت 24 ساعت شبانه روز فعال هستند و هر زمان که کاربر اراده کند میتواند به صرافی ارز دیجیتال مراجعه کند و به دارایی های دیجیتال خود اضافه کند و یا آن ها را بفروش برساند.

تنش های سیاسی و سرمایه گذاری در بیت کوین

طلا به دلیل بازده های خوبی که در هنگامه ی تنش های سیاسی داشته، بین مردم به ” کالای روز های بحرانی” شناخته می شود. در واقع وقتی ساختار و نظم جوامع بشری به دلیل تنش های سیاسی بهم میخورد، طلا ارزش دارایی های مردم را در مقابل تکانه های اقتصادی بوجود آمده از تنش های سیاسی، حفظ می کند. اما اصلی ترین مشکل دقیقا همان خرید طلا در تنش های سیاسی است. علاوه بر اینکه معمولا طلا از بازارهای رسمی باید تهیه شود و در مواقع تنش های سیاسی و یا جنگ، بازارهای رسمی کارایی اصلی خود را از دست می دهند، در هنگامه این مشکلات، معمولا اصلی ترین فاکتور زندگی بشر، یعنی امنیت نیز از بین می رود. در چنین شرایطی نگهداری از یک دارایی با ارزش فیزیکی بسیار سخت است. اینجا است که دیجیتالی بودن بیت کوین بیشتر به چشم می آید.

کاهش ارزش دلار

بین سرمایه گذاران بازار های مالی بسیار مرسوم است که در مواقعی که دلار آمریکا در مقابل ارزهای دیگر و یا طلا ضعیف تر می شود، سرمایه گذاران دارایی های خود را به طلا و یا بیت کوین تبدیل می‌کنند تا ارزش دارایی های خود را حفظ کنند. در شرایطی که امروز صدای پای تضعیف دلار و تشکیل یک جهان چند قطبی در دنیا شنیده می شود، باید توجه داشته باشیم که در صورت تضعیف و یا حذف دلار قطعا سرمایه های خارج شده از دلار به سراغ ارزهای ضعیف تر نخواهند رفت. در واقع تضعیف دلار می تواند گرایش به سمت خرید طلا و بیت کوین را افزایش دهد.

در حالی که بیش از هزاران سال است که همه ی مردم دنیا طلا را به عنوان یک دارایی فیزیکی با ارزش و مناسب سرمایه گذاری مورد استفاده قرار داده اند اما نسل جدید با آن همه گرایشی که به سمت دنیا دیجیتال دارد، امروز بیشتر از آنکه به خرید طلا علاقه مند باشد به سمت دارایی دیجیتالی به نام بیت کوین در حرکت است. بیت کوین را می تواند به صورت دیجیتالی ذخیره کند و برای خرید بیت کوین نیازی به مراجعه به نهاد های بانکی و دولتی نیز ندارد. به راحتی می تواند از صرافی بیت کوین اقدام به تهیه آن کند. همچنین بخوانید:حقایق شگفت انگیز در مورد اتریوم

بیت کوین محدود و ضد تورمی است

همه کارشناسان، تحلیل گران و سرمایه گذاران فعال در بازار های مالی معمولا برای خرید طلا تردید نمی کنند. چرا که با توجه به منابع محدود طلا در دنیا و وجود تقاضای همیشگی برای خرید آن در زمینه های مختلف، به سادگی می توان نتیجه گرفت قیمت طلا همیشه صعودی است. در صورتی که منابع و معادن جدیدی از طلا نیز کشف شود با توجه به بازه ی زمانی 5 الی 10 ساله ی لازم برای به بهره برداری رساندن معادن طلا، معمولا عرضه تا میزان قابل توجهی برای اشباع بازار افزایش نمی یابد. بررسی های تحقیقاتی نشان میدهد که 50.000 تن متریک طلا هنوز در دنیا وجود دارد که بشر به دنبال استخراج آن ها است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.