تولید تقاضا در مقابل تولید لید ; تفاوت های کلیدی

تولید تقاضا در مقابل تولید لید ; تفاوت های کلیدی تولید تقاضا در مقابل تولید لید ; تفاوت های کلیدی

لید به عنوان حل کننده مشکلات کاری شما شناخته می‌شود که می‌تواند هر گونه مشکلی را که برایتان پیش می‌آید را به خوبی حل کرده و از بین ببرد. پس لید درواقع یک راه‌حل است که قادر می‌باشد کسب و کار یا سازمان شما را نجات دهد. فرآیند ساخت لید، در واقع دومین مرحله از امور بازاریابی به حساب می‌آید که پس از جذب نمودن مخاطب و تبدیل کردن آن‌ها به بازدیدکننده اتفاق می‌افتد. باید این نکته را بدانید که در طی این مراحل، بازدیدکنندگان به لید یا سرنخ تبدیل شده و سپس آن‌ها به تیم فروش واگذار می‌شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با تعریف لید آشنا کنیم و سپس به شما عزیزان توضیح خواهیم داد که تفاوت تولید لید و تولید تقاضا در چیست و به چه نحوی یک لید جدید ایجاد کنیم و… پس با همیار وردپرس همراه باشید تا شما هم در نهایت از این مطالب آگاه شوید.

آنچه در این مقاله جامع خواهید آموخت:

  • مفهوم ساخت لید چیست؟
  • تفاوت تولید لید و تولید تقاضا
  • مورد اهمیت بودن لید در امور بازاریابی
  • مراحل یا فرآیند ساخت لید به چه نحوی است؟

مفهوم تولید لید (LEAD GENERATION) چیست؟

باید بدانید که کلمه سرنخ می‌تواند معنای شروع اولیه را بدهد و بر اساس آن بقیه مراحل به خوبی سپری خواهند شد. اما در امور بازاریابی، لید به این معنی می‌باشد: افرادی که به هر نحوی با برند، محصولات و خدمات ما آشنا شده‌ و ترغیب شده‌اند که با شما ارتباط برقرار کنند تا اطلاعات بیشتری را به دست آورند. هنگامی که افراد برای نخستین بار با کسب و کار شما آشنا می‌شوند، اطلاعات خود را از جمله: نام، نام خانوادگی، ایمیل و… را در سایت وارد می‌کنند تا شما قادر باشید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و سپس شما به این روش می‌توانید این افراد را به مشتری دائم و همیشگی خود تبدیل کنید.

به عبارت دیگر، فرآیند تولید لید یک راه حل برای ایجاد اشتیاق در مشتریان بالقوه شما، به کسب‌وکارتان و ترغیب آن‌ها به خرید محصولات یا خدمات شما است. در مراحل تولید لید، افراد به‌قدری مشتاق و کنجکاو چگونگی برند شما می‌شوند که به خواست و علاقه خود می‌خواهند بیشتر با شما تعامل کنند و محصولاتتان را بخرند. اگر شما بتوانید کاری کنید که افراد با برند و محصولات و خدمات شما آشنایی پیدا کنند و اشتیاق داشته باشند که بیشتر از شما و خدماتتان بدانند، به این کار تولید لید یا سرنخ گفته می‌شود.

باید بدانید که لید یا سرنخ از اصطلاحات کلیدی در حوزه‌ی بازاریابی، تبلیغات و مدیریت ارتباط با مشتریان می‌باشد. این اصطلاح  اغلب در مورد افراد و همچنین سازمان‌هایی به کار گرفته می‌شود که به هر روشی با محصولات یا خدمات شما آشنا شده‌اند و برای یافتن جواب سوال خودشان یا خرید به شما مراجعه می‌کنند.

بنابراین باتوجه به موارد فوق، زمانی که کسی برای نخستین بار در مورد محصولات یا خدمات شما سوالی می‌پرسد؛ چنین به نظر می‌آید که امکان دارد به مشتری شما تبدیل شود، به او لید یا سرنخ یا مشتری راغب گفته می‌شود. درواقع به زبان ساده لید یا سرنخ، افرادی هستند که می‌توانیم به هر روشی آن‌ها را ترغیب کنیم تا به مشتری همیشگی تبدیل شوند و ما به این شکل شانس فروش محصولات و خدمات‌مان را به آن‌ها داریم که این کار سبب موفقیت در کسب‌وکار ما می‌شود و رتبه کسب‌وکارمان را بالا خواهد برد. ولی این امکان وجود دارد که در برخی موارد لید با مفهوم متفاوتی به کار رود؛ مثلا در مقاله، لید بعد از تیتر اصلی می‌آید و به آن پاراگراف قلاب می‌گویند که در اینجا قرار است به خلاصه مطالب بپردازد.

تولید تقاضا در مقابل تولید لید ; تفاوت های کلیدی

تفاوت تولید لید و تولید تقاضا

در این بخش سعی داریم تفاوت تولید لید و تولید تقاضا را توضیح دهیم؛ ابتدا باید بدانید که تولید یا ساخت تقاضا و لید، هر دو از مهم‌ترین استراتژی‌ها در امور بازاریابی هستند. اگر شما نتوانید تقاضایی برای خرید محصولات خود به وجود بیاورید، قادر نخواهید بود تا به صورت اثرگذارتر به ساخت سرنخ بپردازید و اگر قادر نباشید که تقاضا را به سرنخ تبدیل کنید، ایجاد یا ساخت تقاضا، ارزش و مقام خود را از دست خواهد داد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. احتمال دارد که ساخت سرنخ تحت تاثیر محیط و تقاضای عمومی قرار بگیرد ولی درواقع فقط قسمت بخصوصی از فرآیند است که مهارت‌های خاص و تخصصی را شامل می‌گردد. شما باید بتوانید بین تفاوت تولید لید و تولید تقاضا، خودتان تفاوت‌هایی ایجاد کنید تا قادر باشید سرنخ‌های بسیاری را جذب کنید که این کار ممکن است به وسیله قسمت فروش مورد قبول واقع شود و بدین ترتیب درآمد خوبی برایتان حاصل شود.

  تفاوت سایت استاتیک و داینامیک + معرفی هر کدام

مراحل تولید لید به چه صورت است؟

برای اینکه لید یا سرنخ خوبی را تولید کنید، ابتدا باید بدانید که راه‌ و روش‌های زیادی برای جمع‌آوری لید وجود دارد، نکته اصلی که وجود دارد این است که باید مواردی با کیفیت بالا و با ارزشی را به دست آورید. در ادامه به بررسی چند راه به منظور جمع‌آوری لید خواهیم پرداخت.

محتوای رایگان با کاربردهای فراوان

این روش از متداول‌ترین راه‌های جمع‌آوری لید می‌باشد که شما می‌توانید در ازای ارائه محتوای رایگان و کاربردی که افراد به آن علاقه‌مند هستند، اطلاعات مهمی را از آن‌ها دریافت کنید. یک روش دیگری هم وجود دارد و آن روش این است که از کاربر بخواهید با وارد کردن ایمیل خود در خبرنامه شما عضو شود و پس از وارد کردن اطلاعات خود، مقالات و محتواهای جذاب شما را دریافت کند.

ثبت کردن اطلاعات برای یافتن شغل

یکی از روش‌هایی که بسیار خوب جواب می‌دهد، آن مواقعی است که افراد برای پیدا کردن یک شغل خوب و مناسب، حاضر هستند که اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهند که این برای شما بسیار مفید است و شما می‌توانید در موارد دیگری هم از آن‌ها استفاده کنید. شما حتی می‌توانید به برگزاری مسابقات و کمپین‌های مختلف و… برای به دست آوردن اطلاعات موردنیاز خود استفاده کنید.

فرم‌ها: شما می‌توانید توسط انواع فرم‌ها مانند فرم نظرسنجی، فرم مسابقه، فرم تماس و… اطلاعات موردنظر را از کاربران به دست آورید و با آن‌ها تعامل کنید.

لندینگ پیج: صفحات فرودهای مختلفی که طراحی می‌کنید هم می‌توانند یکی از کانال‌های ایجاد لید در حوزه دیجیتال مارکتینگ به حساب بیایند.

ارائه کد تخفیف

باید بدانید که کدهای تخفیف برای کاربران بسیار مهم است چرا که به آن‌ها انگیزه لازم را برای خرید می‌دهد، پس شما می‌توانید آن‌ها را ترغیب کنید که اطلاعات خود را مثل نام، ایمیل و شماره موبایل و… وارد کنند تا بتوانند از کد تخفیف برخوردار شده و آن را دریافت کنند.

ارائه نسخه رایگان و یا آزمایشی

اگر شما نرم‌افزاری دارید که می‌تواند به مخاطبانتان کمک کند، از آن‌ها بخواهید که اطلاعاتی مانند نام و ایمیل و… را در اختیار شما قرار دهند تا بتوانند برای مدت زمان کمی از نسخه دموی نرم افزار شما استفاده کنند. حتی شما می‌توانید برنامه را در مدت زمان معینی به‌روزرسانی کنید و با این روش مخاطبان را ترغیب کنید تا نسخه پولی سرویس یا نرم افزار شما را خریداری کنند.

ایجاد دسترسی محدود

یکی دیگر از فرایندهایی که در تولید لید به ما کمک بسیاری می‌کند، ایجاد دسترسی محدود به محتوای ارزشمند یا کمیابی می‌باشد که برای درست کردن آن زحمت زیادی کشیده شده ‌است. به همین دلیل با این روشی که گفته شد کاربر اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به تمام قسمت‌ها دسترسی داشته باشد و از آن‌ها بهره لازم را ببرد.

تولید تقاضا در مقابل تولید لید ; تفاوت های کلیدی

سخن پایانی

امروزه حضور در فضای اینترنت برای اغلب کاربران ضروری شده است، به همین سبب آموزش دیجیتال مارکتینگ نیز یکی از موارد مهم برای تجارت شما به حساب می‌آید؛ پس باید این مورد را جدی بگیرید. همانطور که در بالا گفتیم، تفاوت تولید لید و تولید تقاضا خیلی مشخص و واضح است. در تولید لید افراد با روش و شیوه‌های مختلفی قصد جذب مخاطبان را دارند، درحالی که در برخی موارد حتی خود مخاطب هم از این موضوع خبری ندارد و ناخواسته اطلاعات خود را در سایت ثبت می‌کند ولی تقاضا آن شیوه‌ای نیست که امروزه از آن استفاده می‌شود. ما در این مقاله به بررسی هدف، چگونگی تولید لید و معنا و مفهوم واقعی لید و تفاوت تولید لید و تولید تقاضا پرداختیم؛ باتوجه به موارد گفته شده شما باید بتوانید لیدهای زیادی را به دست آورید و سعی کنید که این سرنخ‌ها باکیفیت‌تر و واقعی باشند تا مشتریان زیادی داشته باشید و در کسب‌وکار خود موفق‌تر شوید. همیار وردپرس به‌صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما عزیزان است. شما از جمع آوری لید چه تجربه‌هایی را کسب کرده‌اید؟ می‌توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : لینکدین

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.