تفاوت بین موبایل اپلیکیشن و وب اپلیکیشن چیست؟

موبایل اپلیکیشن ها در مقابل وب اپلیکیشن ها موبایل اپلیکیشن ها در مقابل وب اپلیکیشن ها

بین مردم تصور غلط و رایجی در مورد موبایل اپلیکیشن ها و برنامه های وب وجود دارد. مردم این دو را شبیه به هم فرض می کنند؛ اما درواقع، این دو تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. نه تنها از نظر کاربرد با یکدیگر متفاوت اند؛ بلکه هر کدام به روشی متفاوت توسعه یافته و اجرا می شوند، بنابراین شناخت تفاوت این دو مهم است. در مرحله اول، تشخیص تفاوت برنامه های وب و وب سایت ها می تواند مفید باشد. یک برنامه وب، وب سایتی است که به طور متناوب طراحی شده است و شما به راحتی می توانید از طریق گوشی های هوشمند خود به آن ها دسترسی داشته باشید. انواع مختلفی از وب سایت ها وجود دارد، بعضی از آن ها استاتیک هستند و به ندرت به روز می شوند، درحالی که برخی دیگر دائماً در حال به روزرسانی هستند و تعامل زیادی با محیطشان دارند. برنامه های وب به طور خاص مانند برنامه های دانلود شده عمل می کنند، به راحتی از مرورگر گوشی در دسترس هستند؛ اما تفاوت بین موبایل اپلیکیشن و یک برنامه وب چیست؟

موبایل اپلیکیشن ها در مقابل وب اپلیکیشن ها

برنامه های تلفن همراه در یک پلتفرم خاص مانند iOS در آیفون یا اندروید برای گوشی هایی مانند سامسونگ ساخته شده اند. آن ها از یک فروشگاه اپلیکیشن دانلود و نصب می شوند و به منابع سیستم، مانند جی پی اس و عملکرد دوربین دسترسی دارند. برنامه های تلفن همراه در دستگاه به صورت خودکار اجرا می شوند. اسنپ چت، اینستاگرام، گوگل­مپ و پیام رسان فیس­بوک نمونه هایی از برنامه های محبوب تلفن همراه هستند. از سوی دیگر، برنامه های وب از طریق مرورگر اینترنت در دسترسی هستند و به هر وسیله ای سازگار خواهند بود. آن ها فقط برای یک پلتفرم خاص ساخته نشده اند و نیازی به دانلود یا نصب ندارند. با توجه به ماهیت پاسخگو بودنشان، آن ها واقعاً بر برنامه های تلفن همراه برتری دارند . برای طراحی اپلیکیشن اندروید و ios باید شرکتی را پیدا کنید که در ارائه دو نسخه مهارت کافی داشته باشد چرا که توجه به نوع گوشی مخاطبین شما بسیار حایز اهمیت است.

برنامه Yelp و Yelp.com را در نظر بگیرید. اگر برنامه Yelp را روی تلفن همراه خود نصب کرده و سپس از طریق مرورگر گوشی خود به Yelp.com دسترسی پیدا کنید، متوجه خواهید شد که برنامه وب مانند برنامه تلفن همراه به نظر می رسد: نوار مرورگر شما را قرمز می کند و هنگامی که صفحه را پایین می کشید، نوار جستجو را در جای خود قفل می کند. درحالی که طرح ها مشابه هستند و همان فونت و طرح رنگ را دنبال می کنند، اساساً دو محصول با یکدیگر تفاوت دارند.

برنامه های وب برای اجرا به اینترنت نیاز دارند، درحالی که موبایل اپلیکیشن ها ممکن است در حالت آفلاین هم کار کنند. برنامه های موبایل سریع تر و کارآمدتر هستند، اما آن ها را باید به طور مرتب به روزرسانی شوند. از همه مهم تر، موبایل اپلیکیشن ها و برنامه های وب طراحی و ساختاری بسیار متفاوتی دارند. برای درک تمایز بیشتر بین این دو و کارکردشان باید اطلاعات بیشتری را درباره نحوۀ توسعه شان بدانید.

موبایل اپلیکیشن ها چگونه ساخته می شوند؟

هزینه ساخت اپلیکیشن از برنامه های وب گران تر است و به دلیل خاصیت پلتفرم و راه اندازی برنامه در سیستم عامل های مختلف، طراحی و توسعۀ آن ها بسیار پرهزینه و وقت گیر است. با این حال، آن ها بسیار سریع هستند و می توان ویژگی و قابلیت هایشان را ارتقا داد. برنامه های تلفن همراه با استفاده از زبان های خاص و محیط های توسعه (IDE) و پلتفرم موردنظر ساخته می شوند. دستگاه های اپل بر روی سیستم عامل مجهز iOS اجرا می شوند، بنابراین برنامه های اپل با استفاده از Objective-C یا Swift و Xcode IDE ساخته می شوند. برنامه های اندروید در جاوا نوشته شده و معمولاً با استفاده از Android Studio یا Eclipse IDE ساخته می شوند. اپل و گوگل همچنین ابزار توسعه خود، عناصر رابط و کیت توسعه نرم افزار (SDK) را که توسعه دهندگان می توانند برای ساخت اپلیکیشن استفاده کنند ارائه می دهند.

وب اپلیکیشن ها چگونه ساخته می شوند؟

برنامه های وب بیشتر با استفاده از جاوا اسکریپت، CSS و HTML5 ساخته شوند. برخلاف برنامه های تلفن همراه، هیچ کیت توسعه نرم افزاری استاندارد برای ساخت برنامه های وب وجود ندارد. با این حال، توسعه دهندگان به قالب ها دسترسی دارند. در مقایسه با موبایل اپلیکیشن ها، برنامه های وب معمولاً سریع تر و آسان تر طراحی می شوند، اما از نظر ویژگی ها بسیار ساده تر هستند.

برنامه های پیشرفته وب: بهترین ها کدم اند؟

با توجه به روند توسعه اخیر وب، بهتر است شما از برنامه های پیشرفته وب آگاه باشید. درحالی که برنامه های کاربردی وب قادر به ارائه برخی از ویژگی های برنامه های موبایل نیستند اما در تلاش اند که این خصوصیات را در خود بگنجانند. برخلاف برنامه های استاندارد وب، برنامه های پیشرفته وب بسیار سریع و قادر به کار در حالت آفلاین هستند. این موضوع در درجه اول به دلیل پیشرفت هایی است که در دنیای مدرن اتفاق افتاده است. با استفاده از ویژگی حافظۀ نهان (Cache)، وب سایت ها می توانند حجم زیادی از داده ها را به صورت آفلاین ذخیره کنند؛ بنابراین، برنامه های پیشرفته وب می توانند بدون اتصال به اینترنت مورداستفاده قرار گیرند، آن ها برخی از ویژگی های نرم افزار اصلی تلفن همراه مانند عکس، ویدیو و ضبط صوتی و پخش ویدئو را دارند. درست مانند برنامه های وب معمولی، برنامه های پیشرفته وب نیازی به دانلود یا نصب ندارند. به نظر می رسد بسیاری از آن ها کارشان را به بهترین نحو انجام می دهند. الکس راسل درباره این موضوع می گوید: «PWA ها، پاسخگو، مستقل از اتصال، نرم افزار مانند، تازه، ایمن، قابل نصب و قابل اتصال به وب هستند.»

موبایل اپلیکیشن ها در مقابل وب اپلیکیشن ها: جوانب مثبت و منفی

در حال حاضر ما می دانیم تفاوت های اساسی بین برنامه های تلفن همراه و وب وجود دارد، بنابراین می توانیم جوانب مثبت و منفی در طراحی اپلیکیشن را شرح دهیم:

موبایل اپلیکیشن ها

فواید:

 • اجرایی سریع تر از برنامه های وب دارند؛
 • قابلیت های بیشتر دارند و امکان دسترسی به منابع سیستم را نیز ایجاد می کنند؛
 • امکان کار در حالت آفلاین را دارند؛
 • امن هستند: برنامه های بومی باید از سوی فروشگاه App تائید شود؛
 • ابزارهای زیادی برای بازاریابی اپلیکیشن وجود دارد
 • با توجه به در دسترس بودن ابزار توسعه دهنده، عناصر رابط و SDK، ساخت آن آسان تر است

مضرات:

 • ساخت و طراحی آن ها از برنامه های وب گران تر است؛
 • سازگاری با سیستم عامل های مختلف (iOS و اندروید) معمولاً به معنای طراحی دوباره و ساخت برنامه از صفر است؛
 • دائماً باید به روزرسانی شوند؛
 • ممکن است یک برنامه که توسط فروشگاه App تائید شده است، به راحتی در دسترس نباشد؛

وب اپلیکیشن ها

فواید:

 • نیازی به دانلود و نصب ندارند، برنامه های وب در مرورگر گوشی اجرا می شوند؛
 • به راحتی و بدون در نظر گرفتن نوع سیستم عامل، شما می توانید از این برنامه ها استفاده کنید؛
 • به صورت خودکار به روزرسانی می شوند؛
 • ساخت آن سریع تر از برنامه های تلفن همراه است؛
 • نیازی به تائید فروشگاه App نیست، بنابراین می تواند به سرعت راه اندازی شود؛

مضرات:

 • در حالت آفلاین کار نمی کند؛
 • کندتر از برنامه های تلفن همراه هستند و ویژگی های پیشرفته کمتری دارد؛
 • ممکن است مانند برنامه های تلفن همراه شناخته نشود و به راحتی در دسترس نباشند زیرا آن ها در یک پایگاه داده خاص مانند فروشگاه برنامه فهرست نشده اند؛
 • کیفیت و امنیت تضمین شده ندارند زیرا برنامه های وب نیازی به تائید فروشگاه App ندارد

سوالات متداول

هزینه ساخت اپلیکیشن از برنامه های وب گران تر است و به دلیل خاصیت پلتفرم و راه اندازی برنامه در سیستم عامل های مختلف، طراحی و توسعۀ آن ها بسیار پرهزینه و وقت گیر است. با این حال، آن ها بسیار سریع هستند و می توان ویژگی و قابلیت هایشان را ارتقا داد. برنامه های تلفن همراه با استفاده از زبان های خاص و محیط های توسعه (IDE) و پلتفرم موردنظر ساخته می شوند. دستگاه های اپل بر روی سیستم عامل مجهز iOS اجرا می شوند، بنابراین برنامه های اپل با استفاده از Objective-C یا Swift و Xcode IDE ساخته می شوند. برنامه های اندروید در جاوا نوشته شده و معمولاً با استفاده از Android Studio یا Eclipse IDE ساخته می شوند. اپل و گوگل همچنین ابزار توسعه خود، عناصر رابط و کیت توسعه نرم افزار (SDK) را که توسعه دهندگان می توانند برای ساخت اپلیکیشن استفاده کنند ارائه می دهند.
برنامه های وب بیشتر با استفاده از جاوا اسکریپت، CSS و HTML5 ساخته شوند. برخلاف برنامه های تلفن همراه، هیچ کیت توسعه نرم افزاری استاندارد برای ساخت برنامه های وب وجود ندارد. با این حال، توسعه دهندگان به قالب ها دسترسی دارند. در مقایسه با موبایل اپلیکیشن ها، برنامه های وب معمولاً سریع تر و آسان تر طراحی می شوند، اما از نظر ویژگی ها بسیار ساده تر هستند.
اجرایی سریع تر از برنامه های وب دارند؛ قابلیت های بیشتر دارند و امکان دسترسی به منابع سیستم را نیز ایجاد می کنند؛ امکان کار در حالت آفلاین را دارند؛ امن هستند: برنامه های بومی باید از سوی فروشگاه App تائید شود؛ ابزارهای زیادی برای بازاریابی اپلیکیشن وجود دارد با توجه به در دسترس بودن ابزار توسعه دهنده، عناصر رابط و SDK، ساخت آن آسان تر است
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 4 سال عضو همیار وردپرس

  خانوم بهاره کوهستانی ازتون کمک میخام کلی نو نت اسمتون رو سرچ کردم تا به راه تماس با شما برسم دست آخر به یک سایت شما رسیدم که گویا کامل هم نبود و جز یک ایمیل که فکر نمیکنم به اون ایمیل هم دسترسی داشته باشید چیزی پیدا نکردم لطفا به من ایمیل بدید
  alireza96af@gmail.com