چرا کاربران محتوای وبسایت شما را نمی‌خوانند؟

content of user- خوانده نشدن محتوای وبسایت

بازاریاب‌‏ها و اهالی کسب و کار، ساعت‌ها وقت صرف می­‌کنند تا محتوایی برای وب­سایت خود بنویسند… بیشتر از ۶۰% آن­ها روزانه حداقل یک محتوا را آماده می­‌کنند. سوالی که پیش می‌­آید این است، که حتی وقتی محتواها شامل اطلاعاتی ارزشمند هستند، دلیل خوانده نشدن محتوای وبسایت توسط کاربران چیست؟

خوانده نشدن محتوای وبسایت

همه ما تلاش می‌کنیم تا محتواهایی منحصر بفرد و مناسب تهیه کنیم. اما بسیاری از وبسایت‌‏ها و وبلاگ­ها، به نتیجه مطلوبی که می‌خواهند نمی­رسند. بسیاری از نویسندگان محتوا از نکات اساسی برای نوشتن محتوایی ارزشمند آگاه نیستند یا نکات را فراموش می‌کنند.
در ادامه پنج عنصر مهم در ایجاد محتوای مناسب را بیان خواهیم کرد:

 1. عنوان: اولین چیزی که کاربر می­‌خواند و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.
 2. ساختار محتوا: محتوای شما باید روان و گویا باشد.
 3. الگوی F شکل برای محتوا: کاربران معمولاً با این الگو، محتواهای وبسایت شما را می‌‏خوانند.
 4. کلمات کلیدی: کلمات کلیدی را پیدا کنید و در محتوای خود قرار دهید.
 5. ویرایش: محتوا را ویرایش کنید تا محتوایی مناسب و بی‏‌نقص داشته باشید.

حال با هم به بررسی کامل این 5 مورد برای یافتن دلایل خوانده نشدن محتوای وبسایت می‌پردازیم.​​

1- عنوان محتوا مناسب نیست

شما فقط چند ثانیه فرصت دارید که توجه خواننده را به محتوا جلب کنید، تا علاقمند به خواندن محتوا شود. عنصر اصلی و مهم در جلب توجه خواننده، عنوان مناسب است. عنوان همیشه اولین چیزی است که کاربر از محتوای شما خواهد دید. از عناوینی که خواننده را علاقمند کند، استفاده کنید.
عنوان می‌تواند درباره چگونگی یادگیری انجام چیزی، یا شوخ‌طبعی باشد یا کنجکاوی و حتی ترسی در خواننده ایجاد کند.
عنوان، اصلی‌­ترین چیزی است که خواننده از محتوا در ذهن خواهد داشت. هرگز موردی که محتوای آن را پوشش نمی‌دهد، در عنوان ذکر نکنید… عنوان باید:

 • ساده و واضح باشد.
 • جالب باشد و خواننده را مشتاق به خواندن محتوا کند.
 • واقعی باشد و محتوا را منعکس کند.

اگر این مورد رعایت نشود باعث خوانده نشدن محتوای وبسایت می‌گردد.

2- ساختار محتوا ضعیف است

content- خوانده نشدن محتوای وبسایت

یکی از بهترین راه­‌ها برای درگیر کردن خواننده با محتوا این است که، محتوا آسان و روان باشد. پاراگراف­‌های کوتاه، جملات قوی و ساده، به این هدف ختم خواهند شد. همچنین از سمبل‌­ها مانند نقاط تیره استفاده کنید تا بر قسمت­‌های مهم محتوا تاکید کند و خواننده سریع‌­تر مطالبی را که شما به او ارائه می­‌دهید، درک کند. در محتوا باید:

 • پاراگراف­‌های کوتاه با جملاتی ساده به کار ببرید.
 • از نقاط تیره، شماره و زیرعنوان برای جلب توجه کاربر استفاده کنید.
 • قسمت­‌های بلند متن را با تصاویر و ویدئوها و دیگر علائم بصری بشکنید.

3- الگوی F شکل برای محتوا انتخاب نشده ­است

f pattern-خوانده نشدن محتوای وبسایت

جلب توجه کاربر برای خواندن محتوای وبسایت، اولین گام است… سپس باید محتوا را در قالبی مناسب به او ارائه دهید، تا درگیر محتوا شود و آن را بخواند. گروه Nielsen Norman مطالعه‌­ای روی ۲۳۲ کاربر اینترنت انجام دادند و پی بردند که کاربران اینترنت، محتواهای وبسایتی را می‏‌خوانند که در الگوی F شکل آماده شده­ است. ممکن است الگوها در مواردی تفاوت جزئی داشته باشند؛ اما اساساً همگی یک شکل پایه را دنبال می‌کنند.

در شروع خواندن مقاله، کاربر چند خط اول مقاله را می­‌خواند که این بخش، خط افقی حرف F را شامل می‌شود. سپس چند خط پایین می‌­رود و چند خط دیگر را می‌خواند، یا اینکه اطلاعات متفاوت با قسمت اول را خواهد خواند. این قسمت، دومین خط افقی F است. سرانجام کاربر به سمت پایین صفحه حرکت می‌کند… در این زمان، کاربر تنها کلمات اولیه جملات را در متن می‏‌خواند، این قسمت خط عمودی حرف F است.

پس این الگو را در نوشتن مطالب وبسایت­ خود رعایت کنید.

 • مهم‌‏ترین اطلاعات را در دو پاراگراف اول قرار دهید. در شروع مقاله، مطالب غیرضروری را ننویسید.
 • سعی کنید جملات را با کلمات کلیدی که خواننده را مشتاق کند، شروع کنید. در زیر عنوان­‌ها و نکات برجسته شده متن، از کلمات کلیدی استفاده کنید تا خواننده زمانی که نگاهی گذرا به محتوا دارد، کلمات کلیدی را ببیند و به خواندن محتوا ترغیب شود.

این موضوع نیز یکی از دلایل اصلی در خوانده نشدن محتوای وبسایت است که باید به آن توجه کنید.

4- قبل از نوشتن محتوا، تحقیق نکرده‌­اید

تحقیق درباره کلمات کلیدی، عنصر مهمی در نوشتن محتوا است که بسیاری از نویسندگان آن را در نظر نمی­‌گیرند. کلمات کلیدی در رتبه سایت شما در موتورهای جستجو نیز مهم هستند. پس برای انتخاب کلمات کلیدی محتوا وقت بگذارید.

کلمه کلیدی به خواننده در خصوص موضوع محتوای شما اطلاعاتی می­‌دهد. لیستی از کلمات کلیدی آماده کنید… کلمات کلیدی را در اینترنت جستجو کنید و ترافیک مربوط به هر یک را بررسی کنید، سپس کلمات کلیدی که بیشتر جستجو شده‌­اند را انتخاب کنید. از کلمات کلیدی برای بهینه سازی محتوا استفاده کنید و رتبه­ سایت خود را در موتورهای جستجو ارتقاء دهید.

استفاده از کلمات غیر مرتبط با محتوا، با هدف بهبود نتایج جستجو، هرگز ایده خوبی نیست! زیرا در این شرایط رتبه شما توسط موتورهای جستجو نزول خواهد کرد. برای بهینه‌سازی محتوای سایت خود، از کلمات کلیدی مرتبط و مناسب استفاده کنید تا هم به کاربر کمک شود و هم موقعیت خود را در موتورهای جستجو بهبود دهید. با این مورد می‌توانید از خوانده نشدن محتوای وبسایت جلوگیری کنید.

5- محتوا را ویرایش نکرده‌­اید

edit post- خوانده نشدن محتوای وبسایت

ویرایش خوب به ارتقای کیفیت محتوا کمک می‌کند. همچنین کاربر تجربه خوبی از خواندن محتوای شما خواهد داشت. نوشته­‌های با کیفیت به خواننده حس اعتماد می‌دهند و خواننده را با محتوا درگیر می­‌کند.

ویرایش مناسب در کیفیت محتوا بسیار مهم است. بعد از تمام شدن محتوا بارها آن را بخوانید و با دقت ویرایش کنید تا اشتباهی در آن نباشد. از یک ویراستار کمک بگیرید تا به شما کمک کند محتوای خود را بهبود دهید… زیرا ما اغلب متوجه اشتباهات و ایرادهای نوشته خود نمی­‌شویم.

نوشتن محتواهای موثر و مناسب همیشه کار آسانی نیست؛ اما یک نوشته خوب، کاربر را درگیر می­‌کند. وبسایتی که محتوای آن مناسب و ویرایش نشده نیست، خواننده­‌ای را جذب نخواهد کرد؛ هر چقدر هم که محتوای آن مفید و آموزنده باشد.

تهیه شده توسط سرکار خانم سمیه زارع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. سلام
  من حدود دو هفته هست که با سایت شما آشنا شدم. مقالات جالب و آموزنده ای دارید. فقط یک سوال، یک سری از مقالات مشابه این، صفحه نویسنده مشخص نیست و من نتونستم به صفحه ایشون مراجع کنم تا تمام مقالاتشون رو یکجا ببینم.