زمستان پر بارش سال ۱۴۰۱ + 2 راه مقابله با سیلاب

زمستان پر بارش سال ۱۴۰۱

پیش بینی بارندگی زمستان ۱۴۰۱

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس پیش بینی بارندگی زمستان ۱۴۰۱سازمان هواشنانسی در یک ماه پیش رو (از نیمه مهر تا نیمه آدر 1401) وضعیت بارش‌ها در کشور تا 50 درصد افزایش می‌یابد. این افزایش بارش به خصوص برای شمال غرب، شمال شرق و البرز مرکزی 30 تا 60 درصد برآورد شده است. در یک ماه بعد یعنی از نیمه آبان تا نیمه آذرماه نیز این روند با شدت بیشتری ادامه دارد و بیشترین افزایش بارش‌ها مربوط به استان‌های غربی و جنوب غربی کشور خواهد بود.

بر اساس گزارش سازمان هواشناسی، در این دوره میانگین بارش کشور بیشتر از نرمال پیش‌بینی شده است. مطابق با میانگین بلندمدت، در این دوره نیمه جنوبی و شرقی کشور بارش قابل توجهی دارند . بیشترین افزایش بارش به میزان 30 تا 60 درصد نسبت به نرمال در البرز مرکزی، شمال غرب، شمال شرق و به‌ویژه در استان‌های همسایه زاگرس روی می‌دهد.

این در حالی است که بارش در استان‌های گیلان، اردبیل و شرق آذربایجان شرقی در محدوده نرمال با گرایش اندک به بیش از نرمال است. به جز سواحل غربی خزر، در سایر مناطق کشور احتمال وقوع بارش انباشته بیشتر از نرمال کمتر از 55 درصد خواهد بود.

در این ماه بارش تمامی مناطق کشور بیشتر از نرمال است و بیشترین افزایش بارش این دوره در برخی مناطق به بیش از 70 درصد می‌رسد. افزایش بارش در استان‌های واقع در غرب و جنوب غرب و دو سوی دامنه‌های البرز (به جز مناطق غربی آن) کاملاً مشهود خواهد بود. در تمام مناطق کشور احتمال وقوع بارش انباشته بیشتر از نرمال کمتر از 75 درصد است.

نیمه آذر تا نیمه دی

در این ماه وضعیت بارش کشور به مقدار قابل توجهی بهبود می‌یابد. در حالی که پیش‌بینی می‌شود بارش در جنوب شرق، نوار شرقی، شرق البرز و بخش محدودی از غرب کشور کمتر از نرمال باشد، مناطق غربی خزر، استان اردبیل و جنوب غرب کشور، بارش در محدوده نرمال تا بیشتر از نرمال را تجربه خواهند کرد. انتظار می‌رود در مناطقی از شمال خلیج فارس، بارش در محدوده 20 تا 50 درصد بیشتر از نرمال باشد.

گاتر چیست ؟

انواع گاتر یا کانال هدایت آبهای سطحی جوی و آب راه ه­ای پیش ساخته از جنس پلاستیک، استنلس استیل و یا بتن پلیمری بوده که جهت جمع آوری آبهای سطحی در محیط­های مختلف از جمله پارکینگ، خیابان های شهری، بزرگراه­ ها ، فرودگاه ­ها ، بنادر ، موتورخانه ، کف سوله کارخانجات، آشپزخانه صنعتی، دور استخر، بام، تراس، کارواش ، سرویس بهداشتی و …استفاده می­ شود.

گریل نیز به درپوش این کانال ها گفته میشود که بسته به نوع کاربری و محل استفاده از گاتر می­تواند انواع مختلفی داشته باشد. در گذشته این مسیرهای آب در محیط­های ساختمانی با استفاده از سنگ، سرامیک و یا ملات و بتن ساخته می­شد که علاوه طولانی بودن زمان ساخت، فاقد کیفیت لازم بودند و نظافت آنها بسیار مشکل بود و از دوام بالایی در رو یا رویی با سرما و گرما نداشتند .

همچنین درپوش­های این کانال ها اغلب سنگ های برش خورده یا سوراخکاری شده یا درپوش های آهنی بودند که به دلیل ساخت غیر اصولی دچار شکستگی و  تخریب می­شدند. حال با توجه به تنوع و کثرت برندها و مدل­های کانال­های موجود در بازار کشور، کدام کانال و درپوش  جوابگوی نیازهای ما خواهد بود مقاوت در برابر سیالات  – تحمل در برابر مواد شیمیایی و اسیدی – استحکام – نصب آسان – استقرار مناسب .

کانال مقابله با سیلاب

کانال پیش ساخته هدایت آبهای سطحی (گاتر) بیشتر برای محوطه باز و سرپوشیده (دور استخرهای سرپوشیده یا باز , حیاط و پارکینگ , پشت بام , تراس و روف گاردن) کاربرد دارند اما سوال پیش می آید که برای هدایت آبهای سطحی در داخل منزل (حمام , آشپزحانه , سرویس بهداشتی) از چه روشی میتوان استفاده کرد که هم زیبایی منزل را حفظ کند و هم کاربرد بالایی داشته باشد.

کفشور خطی در واقع رابطی هستند که باعث می‌شوند؛ آب‌ها و مایعات سطح و روی زمین به داخل لوله‌های فاضلاب و در نهایت خود فاضلاب برسد و آب روی سطح جمع نشود. در کف تمام حمام‌ها، سرویس بهداشتی ها، آشپزخانه‌ها، حیاط‌ها و استخرها و … کفشور وجود دارد که آب از طریق آن تخلیه می‌شود.

کانال پیش ساخته

کفشور خطی سرامیک خورLinear Tile Shower Drain ) برای جمع آوری آب بصورت خطی در منازل مورد استفاده قرار میگیرد. و نوع دیگری از کفشور های خطی مشبک گفته میشوند که بر خلاف نوع سرامیکخور یا سنگخور آن دارای قاب یا درپوش مشبک میباشد.

همان طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، کفشورهایی که از جنس استیل هستند برای مکان‌های عمومی مثل استخرها بسیار مناسب هستند؛ هم از نظر تمیزی و رعایت بهداشت و هم از نظر زیبایی و دوام آن‌ها.

کفشور

با اینکه کفشور خطی استیل در سایزهای کوچک و محدود وجود دارند، اما گاهاً به طور سفارشی برای سطوح خاص هم طراحی می‌شوند.

کفشورهای خطی نسبت به کفشورهای نقطه‌ای مزیت‌هایی دارد که همین ویژگی‌ها باعث می‌شود برای استخرها بسیار مناسب باشد. یکی از این مزیت‌ها این است که کفشورهای خطی حجم زیادی از آب را در زمانی کوتاه به سمت خودشان می‌کشند.

برای این که آب به سمت کفشورهای نقطه ای برود حتماً نیاز است که شیب به سمت آن وجود داشته باشد و یا با جارو آب‌ها را به سمت آن هدایت کنید. ولی برای این که آب به سمت کفشورهای خطی برود نیازی به ساخت زمین شیب دار نیست.

معمولاً کفشورهای خطی استیل برای مکان‌هایی بزرگ مثل استخر، که وجود کفشور در آن بسیار مهم و اساسی است؛ به صورت سفارشی و مناسب با محیط ساخته می‌شوند.

این مقاله حاصل یک دهه فعالیت و تجربه تیم فنی گروه پرشین گاتر می­باشد و همکاران ما  تمامی این ویژگی­ها را در محصولات این شرکت اجرایی نموده اند تا راحتی و امنیت را برای کابران عزیز فراهم نمایند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.