بلیط هواپیما: همه نکاتی که باید درباره آن بدانید

از کوپن های رنگ و رو رفته مقوایی گرفته تا دفترچه های اعتباری قطور، بلیط هواپیما از نخستین پرواز مسافرتی در سال 1909 تا این لحظه، تاریخ پرفراز و نشیبی را طی کرده و دستخوش تغییرات بسیاری شده است تا در شکل و شمایل امروزی خود و در سهل الوصول ترین و سریع ترین زمان ممکن به دستان ما برسد. این برگه کوچک کاغذی که جواز ورود ما به امن ترین و سریع ترین وسیله نقلیه قرن 21 بشمار می رود، از انواع مختلفی تشکیل شده که آشنایی و خرید به موقع هرکدام می تواند کیفیت سفر شما را به مراتب بهبود بخشد. ما در ادامه این مطلب ابتدا اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد بلیط هواپیما در اختیار شما قرار خواهیم داد و سپس به معرفی انواع مختلف بلیط هواپیما خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تاریخچه بلیط هواپیما

تاریخچه بلیط هواپیما با تاریخچه صنعت سفرهایی هوایی گره خورده است. درست پس ازاینکه نخستین سفر هوایی برای مسافران در سال 1909 مهیا گشت، از بلیط هواپیما نیز رونمایی شد. اما در آن زمان بلیط هواپیما با چیزی که در حال حاضر در دسترس ماست، بسیار متفاوت بود. درحالی که امروز به لطف پیشرفت فناوری به راحتی و در کسری از ثانیه می توان با مراجعه به سایت سفرستان، بلیط خود را در کوتاه ترین زمان ممکن خریداری و در ایمیل خود دریافت کرد، مردم درگذشته برای دریافت بلیط هواپیما –که دفترچه ای از کوپن های کاغذی بود- مجبور بودند با تماس با شرکت هواپیمایی بلیط خود را رزرو و چندین روز بعد از طریق نامه دریافت کنند. این روال تا سال 1950 ادامه داشت تا اینکه سامانه خودکارسازی ثبت بلیط در دهه 50 میلادی و درست زمانی که شرکت های هواپیمایی به دسترسی لحظه ای به اطلاعات پرواز مسافران نیاز داشتند، راه اندازی شد. این سامانه خرید بلیط هواپیما را نسبت به گذشته آسان تر کرد، اما هنوز هم فرآیند خرید بلیط هواپیما، دردسرساز بود. ظهور اینترنت در دهه 90 میلادی سبب شد که فرآیند خرید بلیط هواپیما بسیار ساده تر از گذشته انجام شود و این امکان فراهم آمد تا افراد بلیط خود را به صورت آنلاین سفارش داده و بلیط الکترونیکی خود را در کوتاه ترین زمان ممکن در ایمیل خود دریافت کنند.

بلیط هواپیما شامل چه اطلاعاتی است؟

مهم نیست شما چه نوع بلیط هواپیمایی خریداری می کنید، تمامی بلیط ها، اطلاعات زیر را در خود جای داده اند:
• نام مسافر
• اطلاعات پرواز (مبدأ، مقصد، تاریخ پرواز، ساعت شروع پرواز، ساعت رسیدن به مقصد)
• نام شرکت هوایی صادرکننده بلیط هواپیما
• شماره بلیط هواپیما
• نام شهرهایی که بلیط هواپیما برای گذر از آن ها اعتبار دارد.
• میزان مجاز حمل بار (معمولاً قابل رؤیت نیست و به صورت الکترونیکی روی بلیط چاپ می شود)
• هزینه بلیط هواپیما و مالیات (معمولاً قابل رؤیت نیست و به صورت الکترونیکی روی بلیط چاپ می شود)
• شرایط استرداد بلیط هواپیما
• نحوه خریداری بلیط هواپیما
• نرخ برابری ارزی

بلیط هواپیما به چند نوع تقسیم می شود؟

به طورکلی بلیط هواپیما به دو دسته بلیط هواپیما سیستمی و بلیط هواپیما چارتر تقسیم می شود. منظور از بلیط هواپیما سیستمی، بلیط پروازهای ثابتی است که قیمت مشخصی داشته و از سه دسته مجزای بلیط هواپیما نوزادان کوچک تر از 2 سال، بلیط هواپیما کودکان 2 تا 12 سال و بلیط هواپیما افراد بزرگ تر از 12 سال تشکیل شده است. حال شاید بپرسید که خرید بلیط هواپیما سیستمی چه مزایایی دارد؟ یکی از مزایای خرید بلیط هواپیما سیستمی این است که هزینه بلیط کودکان 2 تا 12 سال در بلیط سیستمی نصف قیمت محاسبه می شود. همچنین در بلیط سیستمی قابلیت کنسلی وجود دارد و اگر شما از پرواز خود منصرف شده باشید، قادر خواهید بود که بخشی از هزینه پرداختی خود را دریافت کنید. البته بسته به زمان انصراف و تاریخ پرواز شما، ممکن است مبلغی به عنوان جریمه از پول شما کسر شود. اما داستان بلیط هواپیما چارتر متفاوت است. ازآنجایی که در نوع چارتر بلیط هواپیما، آژانس های مسافرتی و یا مؤسسات دیگری تمامی صندلی های هواپیما را پیش خرید می کنند، هزینه بلیط هواپیما ممکن است در زمان هایی از سال که تردد کمتر است، بسیار ارزان تر از بلیط هواپیما سیستمی برای شما تمام شود. اما به خاطر داشته باشید که در صورت خرید بلیط هواپیما چارتر، به هیچ وجه قادر نخواهید بود که هزینه کنسلی را استرداد کنید.

چه زمانی بلیط هواپیما ارزان تر است؟

مانند سایر خریدها، خرید بلیط هواپیما نیز اگر در زمان درستی صورت گیرد، می تواند بسیار ارزان برای ما تمام شود. از آنجایی که هزینه بلیط هواپیما در ماه های کم تردد کاهش میابد، یکی از راه های خرید بلیط هواپیما ارزان قیمت، تهیه بلیط در این زمان از سال است. همچنین شما در طول این ماه ها می توانید از آفرهای چارتری استفاده کرده و سفری ارزان قیمت را در تجربه کنید. از دیگر راه های خرید بلیط هواپیما ارزان، موکول کردن خرید بلیط به لحظات آخر است؛ اما این کار خود ریسکی بزرگ محسوب می شود، زیرا ممکن است تمامی صندلی ها پرشده و سفر شما با تأخیر همراه شود.
علاوه بر موارد ذکرشده، افراد دارای شرایط زیر می توانند در پروازهای داخلی خود از 50 درصد تخفیف بهره مند شوند:
خانواده شهدا و یا اسرا با ارائه معرفی نامه از سازمان بنیاد شهید می توانند از تخفیف 50 درصدی بلیط هواپیما برخوردار شوند.
معلولان عزیز با کارت معلولیت و یا معرفی نامه سازمان بهزیستی کشور می توانند بلیط هواپیما خود را با 50 درصد تخفیف خریداری کنند.
پرسنل سازمان هوایی با ارائه کارت شناسی معتبر می توانند یک بار در سال از 50 درصد تخفیف خرید بلیط هواپیما بهره مند گردند.
و در آخر نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با ارائه کارت شناسی خود قادر خواهند بود که از تخفیف 50 درصدی خود برای خرید بلیط هواپیما (فقط مسیر تهران تا استان حوزه منتخب) استفاده کنند.
منبع: مجله گردشگری سفرستان https://mag.safarestan.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.