تاثیر گذاری با استفاده از روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

یک سایت از نظر طراحی به بخش های مختلفی تقسیم می شود بخش هایی نظیر کدنویسی ، گرافیک، محتوا، سئو و غیره. یکی از مهم ترین بخش های یک سایت، بخش طراحی گرافیکی سایت می باشد. طراحی گرافیکی سایت، نوعی ارتباط دیداری است. طراحی باعث می‌شود که کاربران یک سایت با یک برند، پیام یا ایده ارتباط برقرار کنند. اما چگونه برخی سایت‌ها توجه ما را جلب می‌کنند؟ آیا رنگ در طراحی یک سایت مؤثر است؟ آیا انتخاب یک عنوان هوشمندانه همراه با فونت جذاب در سایت بر روی ما تأثیر می‌گذارد؟ یا ترکیب‌بندی عالی طراحی باعث جلب توجه ما می‌شود؟ در واقع ترکیبی از همه موارد فوق چنین تأثیری را ایجاد می‌کند. می‌توان از موارد مطرح شده و همچنین برخی موارد دیگر در طراحی یک سایت استفاده کرد تا نوعی حس و حال و شخصیت برای طراحی ایجاد نمود.

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

آخرین باری که یک ارتباط واقعی با شخص دیگری مانند یک دوست جدید یا همکار تازه ایجاد کرده‌اید را به خاطر بیاورید. احتمالاً این ارتباط به دلیل جذابیت شخصیت آن فرد آغاز شده است. شخصیت هر فرد، مجموعه‌ای از خصوصیات رفتاری و کیفیت‌هایی است که باعث می‌شود، آن فرد منحصربه‌فرد باشد. موفق‌ترین سایت ها نیز دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند. یعنی با ارائه شخصیتی جذاب بینندگان را جذب می‌کنند. چنین شخصیتی باعث ایجاد ارتباط با مخاطبان هدف و پشتیبانی از هدف اصلی طراحی می‌شود. در واقع یک سایت با گرافیک خود می تواند کاربر خود را مجذوب خود نموده و باعث شود تا کاربر از استفاده از امکانات سایت لذت ببرد. در غیر اینصورت اگر یک سایت از گرافیک و طراحی ضعیفی بهره ببرد کاربر بلافاصله بعد از مواجهه با گرافیک ضعیف، اقدام به ترک سایت خواهد نمود و دیگر به دنبال امکانات ارائه شده نخواهد بود. پس در گام اول استفاده از یک طراحی زیبا، چشم نوار، حرفه ای و صد البته مطابق با استانداردها و اصول روانشناختی رنگ ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

یکی از مقالاتی که خیلی خوب به بحث روانشناسی رنگ ها پرداخته در سایت verywellmind هست که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید.

بنابراین سؤالی که در اینجا پیش می‌آید این است که چگونه می‌توانیم حس و حال صحیحی را در طراحی‌های خود بگنجانیم. در ادامه سه مفهوم طراحی را معرفی خواهیم کرد که چنین کاری را میسر می‌کنند: رنگ، تایپوگرافی و فضا.

برانگیختن عواطف بینندگان با استفاده از رنگ

رنگ ابزار قدرتمندی است. زمانی که قصد داریم ارتباط دیداری داشته باشیم، چند خصوصیت وجود دارند که برای جلب توجه مخاطبان بسیار مؤثر هستند و بر احساسات و ادراکات آن‌ها تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل رنگ، نقش بسیار مهمی در ایجاد حس و حال در طراحی دارد. رنگ‌ها چنان مؤثر هستند که راه خود را به عبارت‌های کلامی نیز باز کرده‌اند. مثلاً وقتی کسی خجالت زده شده باشد، می‌گوییم «فلانی سرخ شده بود» و یا وقتی کسی بی‌حال باشد می‌گوییم «فلانی رنگ پریده است». دلیل این مسئله آن است که رنگ‌ها ارتباط منحصربه‌فردی با حس و حال و عواطف ما دارند.

چنین ارتباطی هر زمان که از رنگ در طراحی استفاده می‌کنید، وجود دارد. بنابراین آگاهی از روانشناسی و نمادشناسی رنگ‌ها به طراحی هوشمندانه‌تر کمک می‌کند. اما همه افراد طرز فکر یا تجربه یکسانی در مورد رنگ‌ها ندارند. معانی و حس و حال‌هایی که ما به رنگ‌ها نسبت می‌دهیم، تا حدود زیادی به گروه‌های فرهنگی و اجتماعی که به آن‌ها تعلق داریم، مرتبط است. لذا همیشه باید در طرح های گرافیکی خود از رنگ های مرتبط استفاده کنیم. در  سایت مرجع دانلود طرح گرافیکی رنگ ها به خوبی در کنار هم طرح های جذابی را ایجاد کرده اند که پیشنهاد می کنیم از آن ها دیدن کنید.

در ادامه برخی معانی خاصی را که رنگ‌های پایه در فرهنگ غربی [و اغلب فرهنگ‌های دیگر] دارند، معرفی می‌کنیم و همچنین طراحی‌هایی را ارائه کرده‌ایم که از این ارتباط‌ها، برای ایجاد تأثیر مناسب استفاده کرده‌اند.

Psychology of colors in site design2
روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

قرمز: گرم و پرانرژی

رنگ قرمز بسته به زمینه آن می‌تواند ایده‌های بسیار مختلفی را انتقال دهد. از آنجایی که این رنگ با آتش ارتباط دارد، می‌تواند نشان دهنده گرما یا خطر باشد. همین‌طور چون قرمز در واقع رنگ خون است، به صورت یک رنگ پرانرژی و زنده در نظر گرفته می‌شود و به قلب و گاهی اوقات حتی خشونت ارتباط داده می‌شود. رنگ قرمز در صنعت طراحی سایت جایگاه ویژه ای دارد همانطور که ممکن است شما نیز به این مسئله پی برده باشید اغلب سایت های پر بیننده نیز در طراحی های خود از رنگ قرمز بهره برده اند.

ایجاد حس و حال

رنگ قرمز در طراحی و برندسازی غالباً نشان دهنده حس اعتماد، بزرگی، قدرت و اهمیت است. این رنگ توان نمایشی بالایی دارد.

نارنجی: جوانی و خوش‌بینی

رنگ نارنجی نیز یک رنگ آتشین محسوب می‌شود و گرمای رنگ قرمز را با سرخوشی رنگ زرد ترکیب کرده است. این رنگ طیفی ایجاد می‌کند که فعالیت، انرژی و خوش‌بینی را انتقال می‌دهد.

ایجاد حس و حال

رنگ نارنجی خود، چندان جدی گرفته نمی‌شود. در طراحی و برندسازی این رنگ غالباً برای ایجاد حس و حال جوانی و سبک شخصی و غیررسمی استفاده می‌شود.

زرد: درخشان و با طراوت

رنگ زرد به عنوان رنگ درخشش آفتاب، غالباً بیان کننده شادی، سرخوشی، دوستی و طراوت بهاری است. همچنین در برخی زمینه‌ها می‌تواند نشان‌دهنده هشدار و اخطار باشد.

ایجاد حس و حال

رنگ زرد خالص/روشن در طراحی و برندسازی مانند رنگ قرمز به خوبی جلب توجه می‌کند؛ اما به طور کلی یک حس دوستانه و سرگرم کننده خلق می‌کند.

سبز: تازه و طبیعی

سبز، رنگ طبیعت، حیات گیاهی و رشد است. به همین دلیل این رنگ غالباً بیان کننده مفاهیم سلامتی، تازگی یا کیفیت کاملاً طبیعی است. رنگ سبز و به خصوص پرده‌های تیره‌تر آن، همان‌طور که در طراحی لوگوی زیر مشاهده می‌کنید، می‌تواند نشان دهنده ثروت (یا هر چیزی در ارتباط با پول) باشد.

ایجاد حس و حال

رنگ‌های الهام گرفته از طبیعت مانند سبز و قهوه‌ای در طراحی و برندسازی غالباً به وسیله کسب‌وکارهایی انتخاب می‌شوند که می‌خواهند دوستدار طبیعت به نظر بیایند (چون مفاهیمی مانند طبیعی، سلامت، پایدار، دوستدار محیط زیست، ارگانیک و امثال آن را انتقال می‌دهد)

آبی: خونسردی و صداقت

رنگ آبی به عنوان رنگ آسمان و دریا غالباً بیان کننده کیفیت‌های پاکی و صلح است. رنگ آبی در تضاد با رنگ‌های گرم‌تر و پرانرژی‌تر، اغلب یک رنگ آرامش‌بخش محسوب می‌شود.

ایجاد حس و حال

رنگ آبی در طراحی و برندسازی، استفاده گسترده‌ای دارد و به عنوان یکی از رنگ‌های همه‌کاره در نظر گرفته می‌شود. این رنگ به طور عمومی، برای انتقال مفاهیم قابلیت اعتماد، امنیت و ثبات استفاده می‌شود. آبی تیره، گزینه محبوبی برای محیط‌های سازمانی است، زیرا حس حرفه‌ای بودن و کارآمدی را انتقال می‌دهد.

ارغوانی/بنفش: مجله و رمزآلود

رنگ ارغوانی به طور سنتی با پادشاهی، شکوه و افتخار مرتبط است. این رنگ همچنین معانی ضمنی معنویت/عرفان یا مذهب را در خود دارد.

ایجاد حس و حال

پرده‌های تیره‌تر رنگ ارغوانی در طراحی و برندسازی، غالباً برای نمادسازی از مجلل بودن یا ثروتمندی استفاده می‌شود، در حالی که پرده‌های روشن‌تر این رنگ می‌توانند حس زنانگی یا کودک دوستی را انتقال دهند.

سیاه: مدرن و پیچیده

رنگ سیاه مانند قرمز معانی زیادی دارد که حتی در برخی موارد با هم متضاد هستند. این رنگ می‌تواند نشان دهنده قدرت، لوکس بودن، پیچیدگی و انحصار باشد. از سوی دیگر این رنگ، نماد مرگ، شیطان یا رمز و راز است. این رنگ وقتی در پوشاک استفاده شود، نشان دهنده مراسم رسمی، یا مراسم تعزیه و سوگواری است.

ایجاد حس و حال

رنگ سیاه چنان استفاده گسترده‌ای در طراحی و برندسازی دارد که حالت خنثی یافته است، مگر در مواردی که هنوز می‌تواند معانی ذکر شده در بخش بالا را بسته به زمینه موضوعی انتقال دهد. بسیاری از طراحی‌ها به سادگی سیاه و سفید هستند. این انتخاب می‌تواند از روی علاقه شخصی یا به خاطر صرفه‌جویی در چاپ رنگی باشد. رنگ‌ها معمولاً بر روی پس‌زمینه سیاه درخشان‌تر و غلیظ‌تر دیده می‌شوند.

سفید: تمیز و مینی‌مال

رنگ سفید به عنوان رنگ نور و برف اغلب نشان دهنده خلوص، معصومیت، حسن نیت و کمال است و به صورت سنتی در لباس عروسی استفاده می‌شود، اما همزمان در بخش‌های بهداشتی و استریل نیز استفاده می‌شود.

ایجاد حس و حال

رنگ سفید در طراحی و برندسازی غالباً نشان دهنده سادگی یا یک کیفیت تمیز و مدرن است. طراحانی که به دنبال زیبایی‌شناسی مینیمال هستند، به طور مکرر از مقادیر بالایی رنگ سفید استفاده می‌کنند.

رنگ‌ها می‌توانند با این ارتباط‌های رایجی که بیان کردیم مطابقت داشته باشند و یا در مسیر کاملاً متفاوتی حرکت کنند و تأثیر پویا و غیر قابل انتظاری را ایجاد کنند. مهم نیست که از رنگ به چه نحوی در پروژه طراحی خود استفاده می‌کنید، در هر صورت مهم‌ترین ملاحظه‌ای که باید رعایت شود، حس و حال یا شخصیتی است که می‌خواهید در طراحی منتقل کنید.

 استفاده از شخصیت‌ درونی فونت برای بهبود طراحی

انتخاب فونت اغلب بر روی کل طراحی سایت تأثیرگذار است و می‌تواند بر احساس بیننده نسبت به طراحی و واکنشی که به آن دارد مؤثر باشد. به همین دلیل است که ارتباط حس و حال فونت با موضوع طراحی حائز اهمیت است.

یکی از چالش‌های انتخاب و ترکیب فونت‌ها این است که هر فونتی حس و حال و شخصیت خاص خود را دارد. این شخصیت می‌تواند، جدی، غیررسمی، متشخص یا خنثی باشد. باید متوجه باشید که یک فونت چه حس و حالی را منتقل می‌کند و آیا با موضوع سایت شما مطابقت دارد یا نه. اگر خصوصیاتی که فونت منتقل می‌کند با پیام کلی طراحی مرتبط نباشد، در این صورت یک انقطاع بصری با مخاطب رخ می‌دهد که به هیچ وجه مطلوب نیست.

زمانی که در میان فونت‌ها به دنبال فونت مناسب می‌گردید، ممکن است به راحتی شیفته یک فونت جالب و خنده دار بشوید؛ اما اجازه ندهید که ترجیح‌های شخصی به این ترتیب در کار مداخله کنند چون فونتی که شما متمایز یا تزیینی می‌پندارید، ممکن است برای پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، نامناسب باشد. اگر فکر می‌کنید دچار چنین حالتی شده‌اید، کافی است این سؤال را از خود بپرسید که آیا این فونت (این نوع تایپوگرافی) از کیفیت‌های برند من پشتیبانی می‌کند یا هدف طراحی را تکمیل می‌کند؟ بهترین انتخاب‌ها باید بتوانند به این سؤال پاسخ بدهند.

Psychology of colors in site design3
روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

سبک حروف نمایشی در برابر نوشتاری

با این که هر سبک حروفی برای خود نوعی حس و حال دارد اما برخی فونت‌ها دقیقاً مانند افراد مختلف برای خود شخصیت مشخص‌تر یا پرجلوه‌تری دارند. این نوع فونت‌ها به سبک حروف نمایشی، تزیینی یا نوظهور مشهور هستند. این فونت‌ها می‌توانند جالب باشند و کاربران مشخصی برای خود داشته باشند؛ اما به طور کلی خوانش آن‌ها در متون طولانی دشوار است و برای استفاده در طراحی‌های روزمره معمول در حوزه‌های تجاری یا حرفه‌ای چندان مناسب نیستند.

از یک تم یا سبک طراحی پشتیبانی می‌کند

این اثر یک کارت دعوت به جشن کارناوال است، بنابراین طراحی و سبک حروف از سبک بصری حمایت می‌کند. در یک طراحی که چنین تم مرتبطی وجود نداشته باشد، مثلاً در یک کارت تجاری یا وب‌سایت شرکتی، چنین فونتی می‌تواند نامناسب و نخ‌نما به نظر برسد.

بسیار کوتاه استفاده شده است

یکی از مهم‌ترین نکات استفاده مؤثر از سبک حروف نمایشی همین است. توجه داشته باشید که همه بخش‌های دیگر متن با فونت ساده نوشته شده است، که با سبک حروف به سبک کارناوال متعادل شده است. اگر همه متن با فونت نمایشی نوشته شده باشد، می‌تواند باعث غرق شدن کل طراحی شود.

با هدف مشخص استفاده شده است

این فونت برای برجسته ساختن بخش‌های مهم اطلاعات (نام‌های میزبان و تاریخ رویداد و نمایش بصری تم) استفاده شده است. این کار کمک می‌کند که فونت‌های انتخاب شده با کل سبک طراحی مرتبط به نظر بیاید و نه تصادفی. اگر دلیل خاصی برای استفاده از یک فونت نمایشی ندارید، بهتر است آن را کلاً کنار بگذارید.

از سوی دیگر سبک حروف نوشتاری برای متن ساده استفاده می‌شود مانند متن کتاب، مجله یا نوشته‌های روزنامه، محتوای وب‌سایت یا هر نوع نوشته دیگری که قرار است به مدت طولانی خوانده شود. این فونت‌ها برای چشم راحت‌تر هستند و خواندن آن‌ها آسان‌تر است. مهم‌ترین نکته این فونت‌ها آن است که حواس را پرت نمی‌کنند، بنابراین کاربران می‌توانند متن را از نظر بگذرانند و با چشم اسکن بکنند. فونت‌های serif و sans-serif به ترتیب مانند Times New Roman و Arial جزو فونت‌های عمده این دسته هستند. ولی این فونت‌ها هم بیش از حد استفاده شده‌اند و توصیه می‌کنیم که از فونت‌های جایگزین مشابهی استفاده کنید.

ایجاد تأثیر مثبت با فضای کافی و ترکیب‌بندی مناسب

احتمالاً همه ما سایت‌هایی را دیده‌ایم که چنان غرق در نوشته و تصاویر هستند که حتی تشخیص این که به چه نگاه می‌کنیم دشوار است. این گونه سایت ها با این نوع طراحی‌ها چه حسی در شما ایجاد می‌کنند؟ سردرگمی؟ استرس؟ سردرد؟

فضای بصری در طراحی سایت می‌تواند تأثیر مهمی بر نحوه تعامل بیننده و ادراک وی از طراحی داشته باشد. ترکیب‌بندی مناسب که گردش چشم درون آن آسان باشد به بینندگان کمک می‌کنند که حس راحتی با طراحی داشته باشند و تشویق شوند تا زمان بیشتری برای نگریستن به طراحی سپری کنند. برخی نکات سریع برای ایجاد یک احساس باز و راحت جهت درخشیدن طراحی در ادامه ارائه شده‌اند:

بین اجزای مختلف طراحی و پیرامون آن‌ها فضای خالی کافی تخصیص دهید

از فضاسازی و همسوسازی منسجمی برای هر نوع نوشته استفاده کنید

سلسله‌مراتب راحتی برای گردش در طراحی خود ایجاد کنید.

برای اینکه با ترکیب بندی مناسب رنگ ها بیشتر آشنا شوید می توانید از مقاله راهنمای تئوری رنگ ها در هاب اسپات استفاده کنید.

جمع‌بندی

طراحی گرافیکی سایت این پتانسیل را دارد که واکنش‌های عاطفی در مخاطب خود برانگیزد، بنابراین باید از این مزیت استفاده کرد. چه هدف از طراحی سایت، تشویق افراد به خرید یک محصول باشد، یا تشویق به شرکت در یک رویداد، ثبت‌نام در یک خبرنامه یا جستجو در وب‌سایت، در هر صورت احتمال پیگیری این کار از سوی مخاطب طراحی، زمانی که از لحاظ عاطفی با آن ارتباط بگیرد، بیشتر است. زمانی که افراد حس و حال طراحی شما را منطبق با احساس خود درک کنند، پیام‌هایی که می‌خواهید منتقل کنید در سطح عمیق‌تر و تأثیرگذارتری نفوذ می‌کنند.

و در نهایت باید گفت که این عواطف هستند که تعیین می‌کنند افراد چگونه با طراحی شما تعامل داشته باشند. اینکه یک کاربر چه مدت زمانی را در سایت شما سپری نمایند کاملا وابسته به این موضوع مهم می باشد. استفاده صحیح از رنگ ها مطابق با اصول و استانداردها، انتخاب صحیح و مناسب فونت ها، چیدمان اصولی و ترکیب بندی مناسب فضاها در یک سایت تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت یک سایت می باشد. پس در زمان طراحی یک سایت سعی نمایید تمامی مطالب عنوان شده را مد نظر قرار دهید و از تجربیات سایت های موفق و برتر جهان در زمینه کاری خودتان استفاده نمایید.

در نهایت امیدواریم تکنیک‌ها و نمونه‌هایی که در این نوشته ارائه کردیم، ایده‌هایی برای ایجاد حس و حال در پروژه‌ها و انتقال مؤثر پیام در طراحی‌ها به شما داده باشند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

  1. 8 سال عضو همیار وردپرس

    خیلی مفید بود. واقعا رعایت اصول رنگ ها در تمامی طراحی ها خیلی مهمه. ممنون از مقاله خوبتون

  2. 4 سال عضو همیار وردپرس

    سلام و تشکر
    مقاله سایت verywellmind خیلی جذاب بود حتما بخونید. سایت ایرانی تیک طرح هم که دیگه معرف حضور طراح ها هست.