پاسخ به مهم ترین سوالات درباره نقشه سایت در وردپرس

سلام کاربران محترم
وجود نقشه ی سایت برای وبمستران ابزار بسیار مهمی تلقی می شود. نقشه ی سایت به سه صورت در وبسایت ها موجود هستند.

نقشه سایت در وردپرس

  • نقشه ی سایت XML
  • نقشه ی سایت HTML
  • نقشه ی سایت دیداری

که این موارد به صورت یک استراتژی برای وبسایت ها استفاده می شوند. اما متاسفانه کاربران همیشه مشکلات و بهتر بگوییم سوالاتی درباره نقشه سایت در وردپرس دارند و همین امر سبب می شود که به آن اهمیت ندهند. امروز مهم ترین سوالات را استخراج کردیم و تصمیم گرفتیم پاسخ جامعی به آنها بدهیم. امیدوارم پاسخ خوبی دریافت کنید.

1- نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت در وردپرس در واقع لیستی از اطلاعات سایت است که به صورت برگه موجود می باشد. نقشه ی سایت به صورت جداولی از محتوا طبقه بندی شده که به کاربران و شما اجازه می دهد که همه بخش های محتوایی موجود در برگه ها و صفحات وبسایت را مشاهده کنید.
بعضی از نقشه ها به صورت بصری یا دیداری هستند و شما می توانید اطلاعات را به شکل سلسله مراتبی مشاهده کنید.
برخلاف تصور بسیاری نقشه سایت در وردپرس یا هر سایت دیگر عامل اصلی و مهمی را دارد و بسیار مفید است زیرا اگر وبسایت شما به مرور زمان گسترده شود می تواند تمامی اطلاعات را به صورت یک جا به صورت سلسله مراتبی به نمایش بگذارد.

بسیاری از وبمستران از نقشه ی سایت به صورت HTML استفاده می کنند تا کاربران آنها به علت شکل ساده ای که دارد، بتوانند اطلاعات را مشاهده کنند.

2- نقشه ی سایت XML چیست؟

نقشه سایت در وردپرس به صورت XML یک حالت استاندارد برای پروتکل های وب محسوب می شود! زیرا به موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ اجازه می دهد تا آن را ایندکس کنند. زمانی که شما از آن به درستی استفاده کنید، هیچ خطایی برای بازبینی موتورهای جستجو پیش نخواهد آمد و تمامی صفحات به راحتی یافت می شوند.

3- آیا نقشه سایت همچنان اهمیت دارد؟

اگر می خواهید که مطالب و محتوای سایتتان به راحتی در موتورهای جستجو یافت شود باید یک نقشه ی سایت برای آن ایجاد کنید. زمانی که شما وبسایت یا آدرس های موجود در آن را بروز رسانی می کنید اینجاست که وظیفه ی نقشه ی سایت کامل مشخص می شود و می تواند اطلاعات را به خوبی برنامه ریزی کند.
پیشنهاد می کنیم نقشه سایت در وردپرس خود را به صورت XML بسازید زیرا html بسیار ساده و فاقد کاربرد درستی است و بهتر است فقط برای تمرین اولیه استفاده شود.

4- آیا من احتیاج به استفاده از نقشه سایت XML دارم؟

بله! اگر می خواهید وبسایتتان در چرخه ی جستجوی موتورهای جستجو قرار گیرد باید حتما یک نقشه ی سایت XML داشته باشید. چنانچه شما می خواهید وبسایتی جدید بسازید باید برای نقشه ی سایت آن به موارد زیر توجه کنید.

  مقایسه بهترین افزونه های عضویت وردپرس در ۲۰۲۴

سایت های بزرگ: گوگل مواردی که جدید اضافه شده اند، بروز رسانی های انجام شده در برگه ها و محتوای آنها را مورد بررسی قرار می دهد.

سایت های جدید: گوگل بررسی می کند که لینک های خارجی و داخلی آنها به چه میزان است و برای شروع برند سازی آن را ترغیب می کند.

سایت ها با حداقل لینک های داخلی: بسیاری از سایت ها دارای تعداد بسیار زیادی صفحات آرشیو شده هستند. این دست از وبسایت ها احتیاج صد در صد به نقشه ی سایت دارند زیرا موتور جستجو نمی تواند به راحتی اطلاعات را بیابد و حتما باید نقشه سایت در وردپرس به صورت XML موجود باشد.

سایت هایی که به صورت مکرر محتوا تولید می کنند: اگر وبسایت شما به گونه ای است که به صورت مرتب تولید محتوا صورت می گیرد حتما باید نقشه ی سایت برای آن بسازید.

5- آیا نقشه سایت به سئو کمک می کند؟

مطمئنا بله! نقشه سایت در وردپرس و سایر سایت ها باعث می شود که موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و … مطالب را ایندکس کنند و این خود تاثیر عالی روی بهینه سازی دارد. چنانچه می خواهید ترافیک مثبتی را وارد سایت خود کنید باید کاری کنید که کاربران راحت تر صفحات سایت شما را پیدا کنند. نقشه ی سایت بر روی کلمات کلیدی تاثیر گذار نیست بلکه بر روی برگه های وبسایت شما موثر است.

6- چگونه می توان نقشه سایت بهینه ای را در وردپرس ایجاد کرد؟

شما می توانید به راحتی با کمک افزونه های موجود در این زمینه نقشه سایت در وردپرس را ایجاد کنید. و برخلاف تصور بسیاری ساخت نقشه سایت به صورت اتوماتیک غیر ممکن است. توصیه ی ما استفاده از نقشه ی سایت yoast می باشد که یک پکیج کامل هم برای سئوی وردپرس و هم برای ساخت نقشه ی سایت است. چنانچه میخواهید با این افزونه نقشه سایت را ایجاد کنید به دستورالعمل مختصر زیر توجه نمایید:

  • نصب و راه اندازی افزونه yoast seo در وبسایت وردپرسی
  • کلیک بر روی گزینه ی XML sitemap در زیر Seo
  • چک کردن فعال بودن نقشه ی سایت

به همین سادگی!

7- چگونه می توان نقشه سایت XML را بروز رسانی کرد؟

شما می توانید به راحتی با رفرش کردن  نقشه سایت در وردپرس بروز رسانی ها و اطلاعات اضافه شده را در آن مشاهده کنید.

8- چگونه می توان نقشه سایت را در گوگل ثبت کرد؟

در موتور جستجوی گوگل بر روی امکان “crawl” کلیک کرده و در بخش نقشه سایت یا sitemap آدرس مربوط به نقشه سایت خود را وارد کنید. بدین ترتیب می توانید گوگل را از نقشه سایت خود باخبر سازید.

در این مقاله سعی کردیم تعریف کلی از نقشه سایت در وردپرس داشته باشیم و به سوالاتی پاسخ دهیم که مشکل بسیاری از دوستان و کاربران در این حوزه است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.