نحوه کاهش زمان به بایت اول (TTFB) در وردپرس

کاهش زمان به بایت اول در وردپرس

آیا می‌خواهید عملکرد وبسایت وردپرس خود را بهبود بخشید و زمان را به بایت اول (TTFB) کاهش دهید؟ هنگام بهینه سازی زمان بارگذاری سایت وردپرسی، بسیاری از افراد سمت سرور را نادیده می‌گیرند. کاهش TTFB (Time To First Byte) در سرعت بخشیدن به سایت شما و ارائه تجربه کاربری بهتر کمک می‌کند. در این مقاله نحوه کاهش زمان به بایت اول در وردپرس را به شما نشان خواهیم داد.

کاهش زمان به بایت اول در وردپرس

مواردی که در این مقاله به آن می‌پردازیم در زیر آمده است:

  • زمان برای اولین بایت (TTFB) چیست؟
  • چرا TTFB را در وردپرس کاهش دهیم؟
  • چگونه TTFB را در وبسایت خود بررسی کنیم؟
  • اطمینان حاصل کنید که وردپرس، پلاگین‌ها و تم‌ها به روز هستند
  • نسخه PHP سایت وردپرس خود را به روز کنید
  • از یک افزونه ذخیره سازی وردپرس استفاده کنید
  • شبکه تحویل محتوا (CDN) را به وردپرس اضافه کنید
  • پایگاه داده وردپرس خود را بهینه کنید
  • به سریعترین سرویس میزبانی مهاجرت کنید

زمان برای اولین بایت (TTFB) چیست؟

TTFB یا زمان برای اولین بایت، زمانی است که سرور به درخواست پاسخ می‌دهد و صفحه وب را در مرورگر کاربر بارگذاری می‌کند. به عبارت ساده‌تر، TTFB زمان بین کلیک کاربر روی یک صفحه وب تا زمانی که مرورگر ابتدا پاسخی را از سرور وبسایت دریافت می‌کند، اندازه گیری می‌کند. هر چه مدت زمان بیشتری طول بکشد تا یک سرور اولین بایت داده را ارسال کند، مرورگر برای نمایش وبسایت شما بیشتر طول می‌کشد. عوامل متعددی در محاسبه TTFB نقش دارند. به عنوان مثال، جستجوی DNS، دست دادن TLS، اتصال SSL و موارد دیگر را در نظر می‌گیرد.

علاوه بر این، بهبود امتیاز TTFB می‌تواند سئوی وردپرس شما را نیز تقویت کند. گوگل از آنچه Core Web Vitals می‌نامد برای اندازه گیری عملکرد و تجربه کلی کاربر در یک وبسایت استفاده می‌کند. TTFB یک معیار Core Web Vitals نیست، اما می‌توان از آن برای اهداف تشخیص استفاده کرد. از آنجایی که سرعت پاسخ‌دهی سرور وب را اندازه‌گیری می‌کند، می‌توانید از کاهش زمان به بایت اول در وردپرس برای کشف اینکه آیا مشکلی وجود دارد یا خیر و بر روی Core Web Vitals وبسایت شما تأثیر می‌گذارد، استفاده کنید. با این اوصاف، بیایید روش‌های مختلف اندازه‌گیری زمان تا بایت اول را بررسی کنیم.

چرا TTFB را در وردپرس کاهش دهیم؟

شما می‌توانید از ابزارها و نرم افزارهای مختلف برای بررسی زمان اولین بایت (TTFB) وبسایت وردپرسی خود استفاده کنید.

اندازه گیری TTFB با استفاده از Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights ابزار رایگان گوگل است که سرعت صفحه شما را در موبایل و دسکتاپ تجزیه و تحلیل می‌کند. این امتیاز کلی از ۱۰۰ می‌دهد و Core Web Vitals را همراه با سایر معیارها، از جمله زمان تا اولین بایت اندازه گیری می‌کند. ابتدا باید به وبسایت Google PageSpeed Insights مراجعه کرده و URL وب سایت خود را وارد کنید. پس از آن، به سادگی روی دکمه “Analyze” کلیک کنید.

بررسی سرعت سایت

سپس این ابزار وبسایت شما را تجزیه و تحلیل می‌کند و نتایج را نشان می‌دهد. سپس می‌توانید امتیاز زمان اولین بایت (TTFB) و سایر معیارها را مشاهده کنید.

زمان مشخص

اندازه گیری TTFB با استفاده از Google Chrome

همچنین می‌توانید از ابزارهای توسعه‌دهنده Google Chrome خود برای مشاهده زمان اولین بایت استفاده کنید. ابتدا می‌توانید روی صفحه وب خود کلیک راست کرده و به گزینه “Inspect” بروید. همچنین، می‌توانید Ctrl + Shift + I را برای ویندوز یا Cmd + Opt + I برای Mac روی صفحه‌کلید خود فشار دهید تا ابزارهای بازرسی عنصر را باز کنید.

اندازه گیری TTFB با استفاده از Google Chrome

در مرحله بعد، می‌توانید به تب “Network” بروید. پس از آن، به سادگی ماوس خود را روی نوارهای سبز رنگ زیر ستون Waterfall قرار دهید.

واترفال

اکنون یک پنجره بازشو با معیارهای مختلف می‌بینید. پیش بروید و زمان «Waiting for server response» را یادداشت کنید، زیرا TTFB وبسایت شما را به شما نشان می‌دهد.

زمان انتظار برای سرور

اندازه گیری TTFB با استفاده از GTmetrix

روش دیگر برای اندازه گیری TTFB سایت و کاهش زمان به بایت اول در وردپرس استفاده از GTmetrix است. این یک ابزار رایگان است که سرعت سایت شما را نیز اندازه گیری می‌کند. به سادگی از وبسایت GTmetrix دیدن کنید و آدرس سایت خود را وارد کنید. پس از آن، پیش بروید و روی دکمه «Analyze» کلیک کنید.

جی تی متریکس

چند دقیقه طول می‌کشد تا ابزار سایت شما را تجزیه و تحلیل کند و نتایج را نشان دهد. در مرحله بعد، برای مشاهده زمان پاسخگویی به منابع و عناصر صفحه وب خود، می‌توانید به برگه «Waterfall» بروید. GTmetrix TTFB را به عنوان “Waiting” در داده‌ها نشان می‌دهد.

زمان TTFB در جی تی متریکس

چگونه TTFB را در وبسایت خود بررسی کنیم؟

اکنون که می‌دانید چگونه TTFB را اندازه گیری کنید، قدم بعدی کاهش آن و بهبود عملکرد سایت است. بیایید به مراحل مختلفی که می‌توانید برای کاهش زمان به بایت اول در وب‌سایت وردپرس خود بردارید، نگاه کنیم.

  آموزش تغییر نوشته به برگه و بالعکس در وردپرس با Post Type Switcher

اطمینان حاصل کنید که وردپرس، پلاگین‌ها و تم‌ها به روز هستند

هنگامی که سایت خود را برای TTFB بهینه می‌کنید و عملکرد کلی را بهبود می‌بخشید، ساده‌ترین کار این است که مطمئن شوید آخرین نسخه وردپرس را اجرا می‌کنید. هر نسخه جدید وردپرس با بهبود عملکرد همراه است. این امر می‌تواند به معنای بهینه سازی
پرس و جوهایی باشد که کد را در پایگاه داده اجرا می‌کنند، رفع اشکالاتی که باعث کاهش سرعت سایت شما می‌شود و افزایش کارایی کلی سایت شما.

به طور مشابه، شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که افزونه‌ها و تم‌های وردپرس به روز هستند. درست مانند وردپرس، نسخه‌های جدیدتر افزونه‌ها و تم‌ها می‌تواند شامل بهینه سازی عملکرد باشد که می‌تواند سرعت سایت شما را افزایش دهد. علاوه بر این، باید بررسی کنید که آیا یک افزونه یا موضوع باعث کاهش سرعت وبسایت شما و افزایش TTFB می‌شود. می‌توانید TTFB را اندازه‌گیری کنید و ابتدا با فعال کردن افزونه و سپس غیرفعال کردن آن، تست سرعت وب‌سایت را اجرا کنید تا هر گونه مشکلی برطرف شود.

نسخه PHP سایت وردپرس خود را به روز کنید

بروزرسانی نسخه PHP همچنین می‌تواند عملکرد سایت شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد و کاهش زمان به بایت اول در وردپرس دهد. PHP یک زبان برنامه نویسی متن باز است که وردپرس روی آن نوشته می‌شود. هر نسخه جدید PHP با کارآمدتر کردن فرآیندها و کاهش استفاده از حافظه، عملکرد را بهبود می‌بخشد. این امر باعث کاهش بار روی سرور وبسایت شما هنگام بارگذاری صفحات وب می‌شود.

نسخه پی اچ پی

بروزرسانی نسخه PHP همچنین به تقویت امنیت وردپرس شما کمک می‌کند. این مانع از سوء استفاده هکرها از نسخه قدیمی PHP و دسترسی به وب‌سایت شما می‌شود.

از یک افزونه ذخیره سازی وردپرس استفاده کنید

یک راه ساده دیگر برای کاهش زمان به بایت اول (TTFB) استفاده از یک افزونه کش برای وردپرس است. Caching یک کپی موقت از صفحه وب شما را پس از بارگیری اول ذخیره می‌کند که در صورت درخواست به سرعت قابل دسترسی است. این روند را سرعت می‌بخشد، زیرا وردپرس مجبور نیست تمام مراحل تولید یک صفحه را طی کند. همچنین زمان پاسخگویی سرور را کاهش می دهد و TTFB را کاهش می‌دهد.

اکثر ارائه دهندگان هاست وردپرس با برنامه های میزبانی خود ذخیره کش را ارائه می دهند. با این حال، می‌توانید از افزونه‌های کش مستقل برای وردپرس نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، WP Rocket یکی از بهترین افزونه‌های کش است که برای مبتدیان مناسب است. به طور خودکار سایت شما را برای بهبود عملکرد بهینه می‌کند و ویژگی‌هایی مانند lazy load برای تصاویر، واکشی اولیه DNS و موارد دیگر را ارائه می‌دهد.

شبکه تحویل محتوا (CDN) را به وردپرس اضافه کنید

همراه با یک افزونه کش، می‌توانید از شبکه تحویل محتوا (CDN) نیز برای کاهش زمان به بایت اول در وردپرس استفاده کنید. CDN شبکه‌ای از سرورها است که محتوای کش شده از وبسایت‌های شما را براساس موقعیت جغرافیایی کاربر به آنها تحویل می‌دهد.

این امر روند نمایش صفحات وب را برای کاربرانی که دور از سرور وب سایت شما قرار دارند سرعت می‌بخشد. مردم مجبور نخواهند شد منتظر بمانند تا درخواست صفحه تمام مسیر را به سمت مکان سرور طی کند. در عوض، یک CDN فوراً نسخه کش آن صفحه را نشان می‌دهد. می‌توانید لیست ما از بهترین خدمات CDN وردپرس را مشاهده کنید تا مناسب‌ترین گزینه را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

پایگاه داده وردپرس خود را بهینه کنید

همچنین می‌توانید پایگاه داده خود را بهینه کنید و فایل‌های وبسایت را فشرده کنید تا زمان بایت اول را کاهش دهید و عملکرد را بهبود بخشید. اگر پایگاه داده سایت شما حاوی اطلاعات غیر ضروری است و مدتی است که پاک نشده است، می‌تواند TTFB را کاهش دهد. به عنوان مثال، پست‌های سطل زباله، بازبینی پست‌ها و نظرات هرزنامه می‌توانند در پایگاه داده بنشینند و بر TTFB تأثیر بگذارند. می‌توانید به صورت دستی این موارد را حذف کنید تا پایگاه داده پاک شود یا از یک افزونه وردپرس استفاده کنید تا همه چیز را برای شما مدیریت کند.

به سریعترین سرویس میزبانی مهاجرت کنید

انتخاب ارائه دهنده هاست مناسب برای وبسایت وردپرس شما مهم است. یک سرویس میزبانی معتبر برای سرعت بهینه شده است و عملکرد بالا را تضمین می‌کند.

سوالات متداول

TTFB یا زمان برای اولین بایت، زمانی است که سرور به درخواست پاسخ می‌دهد و صفحه وب را در مرورگر کاربر بارگذاری می‌کند. به عبارت ساده‌تر، TTFB زمان بین کلیک کاربر روی یک صفحه وب تا زمانی که مرورگر ابتدا پاسخی را از سرور وبسایت دریافت می‌کند، اندازه گیری می‌کند. هر چه مدت زمان بیشتری طول بکشد تا یک سرور اولین بایت داده را ارسال کند، مرورگر برای نمایش وبسایت شما بیشتر طول می‌کشد. عوامل متعددی در محاسبه TTFB نقش دارند. به عنوان مثال، جستجوی DNS، دست دادن TLS، اتصال SSL و موارد دیگر را در نظر می‌گیرد.
اکنون که می‌دانید چگونه TTFB را اندازه گیری کنید، قدم بعدی کاهش آن و بهبود عملکرد سایت است.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.