آیا امکان کنسلی بلیط هواپیما بدون جریمه وجود دارد؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در سفر با هواپیما باید همیشه مد نظر داشته باشید، قوانین کنسلی و تغییر بلیط هواپیما است. شرایط در همه پروازها با هم یکسان نیست به همین دلیل در زمان خرید بلیط باید به این نکته توجه کنید. قوانین کنسلی، تغییر بلیط و استرداد وجه به نوع بلیط، شرکت ارائه دهنده، کلاس پروازی، شناسه پرواز و دیگر موارد بستگی دارد. به همین دلیل مسافران در زمان خرید باید به این شرایط توجه کنند تا در صورت بروز مشکل و یا کنسلی بلیط، بتوانند از حقوق ذکر شده در بلیط بهره‌مند شوند.

در برخی مواقع در برنامه‌ریزی‌های سفر تغییراتی ایجاد می‌شود. به همین دلیل مسافران به ناچار باید تاریخ پرواز خود را تغییر دهند و یا به کل سفر خود را کنسل کنند. در این صورت در اغلب موارد می‌توانید بخشی از هزینه‌های پرداختی برای بلیط را پس بگیرید.

اگر قصد دارید سفر خود را کنسل کنید و یا بلیط هواپیما را تغییر دهید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به این سوال که آیا امکان کنسلی بلیط هواپیما بدون جریمه وجود دارد؟ پاسخ خواهیم داد و قوانین کنسلی و تغییر بلیط را بررسی خواهیم کرد.

پیش از خرید بلیط، از قوانین کنسلی آگاه شوید

ممکن است برای همه افراد پیش بیاید که پیش از سفر مجبور به کنسل کردن بلیط خود باشند و سفر آن‌ها به طور ناگهانی لغو شود. در این زمان بیشترین چیزی که ذهن مسافران را به خود مشغول می‌کند، هزینه پرداختی بابت بلیط است. برخی تصور می‌کنند با کنسل کردن بلیط تمامی هزینه‌های آن‌ها از بین می‌رود در صورتی که این چنین نیست. مسافران می‌توانند براساس قوانین کنسلی و استرداد وجه که شرکت ارائه دهنده بلیط تعیین کرده است، بخشی از وجه پرداختی خود بابت بلیط را پس بگیرند. البته لازم به ذکر است که قوانین کنسلی بلیط همیشه به نفع مسافران هواپیما نیست. امکان دارد در برخی از مواقع در صورت کنسلی بلیط از طرف مسافر، هیج وجهی عودت داده نشود. این کار طبق قوانین صورت می‌گیرد و مسافر حقی برای اعتراض نخواهد داشت. مسافران سفرهای هوایی بهتر است از پیش قوانین تغییر و کنسلی بلیط را مطالعه کنند که پس از خرید و تغییر برنامه سفر ضرر نکنند.

قوانین تغییر و کنسلی پروازها، همواره از سوی سازمان هواپیمایی کشور به شرکت‌های مختلف هواپیمایی اعلام می‌شود. شرکت‌های هواپیمایی نیز موظف هستند مطالق آن قانون استرداد وجه را انجام دهند.

طبق مقرراتی که سازمان هواپیمایی کشور وضع کرده است، مسئولیت کنسلی، تاخیر در پرواز یا تغییر زمان انجام آن برعهده ایرلاین و شرکت صادر کننده بلیط است.

در صورتیکه عدم انجام سفر و لغو آن از سوی مسافر صورت بگیرد، شرکت هواپیمایی مجری باید براساس شرایط و قوانینی که سازمان هواپیمایی کشور مقرر کرده، وجهی را به مسافر برگرداند و درصدی از آن را به عنوان جریمه بردارد.

قوانین کنسلی بلیط در پروازهای مختلف

همانطور که می‌دانید پروازها در دو نوع سیستمی و چارتری به فروش می‌رسند. شرایط کنسلی بلیط هواپیما برای بلیط‌های سیستمی و چارتری متفاوت است و مسافران قبل از ثبت قرارداد باید به آن توجه داشته باشند.

اگر پرواز شما از نوع سیستمی باشد، کنسلی و تغییر آن کار آسانی خواهد بود. شما می‌توانید به حساب کاربری خود در سیستم های آنلاین فروش بلیط وارد شوید و از گزینه لغو استفاده کنید. آنگاه میزان خسارت و نحوه پرداخت پول به شما اعلام می‌شود.

اگر بلیط هواپیما خود را از آژانس‌های هواپیمایی خریداری کرده‌اید، امکان استرداد یا همان کسنل کردن تنها از طریق همان آژانس هواپیمایی صورت می‌گیرد. مسافران می‌توانند به آژانس مراجعه کنند و پرواز خود را کنسل یا جابه‌جا کنند. هزینه پرواز پس از کسر مبلغ جریمه به حساب مسافر واریز می‌شود.

در خصوص بلیط‌های چارتری باید گفت، نمی‌توانید به سادگی و از طریق ورود به حساب کاربری خود بلیط را کنسل کنید و یا تاریخ آن را تغییر دهید. این بلیط‌ها تنها از طریق چارترکننده کسنل می‌شوند. هر شرکت چارترکننده قوانین خاص خودش را دارد و نمی‌توان به طور واضح میزان خسارت با مبلغ قابل استرداد را بیان کرد. گاهی شرایط به گونه‌ای است که پس از کنسلی بلیط، هیچ وجهی به شما عودت داده نمی‌شود. در هر صورت بهتر است با کارشناسان آژانسی که بلیط خریداری کرده‌اید تماس بگیرید و یا از پشتیبانی سیستم آنلاین فروش بلیط استفاده کنید.

بلیط‌های چارتری

موارد مهم بر رقم کنسلی بلیط

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، سیستمی یا چارتری بودن بلیط از مهم‌ترین نکات در قوانین کنسلی است. اما جدا از آن دو عامل زیر نیز بررقم کنسلی بلیط هواپیما اثرگذار هستند.

  • زمان اعلام کنسلی
  • کلاس پروازی

مبلغ مربوط به کنسلی پس از کسر جریمه فقط به حساب کسی که آن را خریداری کرده باشد، بازگردانده می‌شود. در اغلب مواقع بازگشت وجه پس از کسر جرایم، طی ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت صورت می‌گیرد.

به طور کلی اغلب ایرلاین‌ها مبلغ جریمه از ۱۰ الی ۲۰ درصد آغاز و تا ۸۰ درصد نیز ادامه پیدا می‌کند. هرچه زودتر برای کنسل کردن بلیط پرواز خود اقدام کنید، نرخ جریمه کمتری به بلیط شما تحمیل می‌شود.

در چه صورتی بلیط هواپیما بدون جریمه کنسل می‌شود؟

گاهی امکان دارد یک پرواز به دلایل مختلفی همچون شرایط آب و هوایی، مشکلات فنی، مشکلات فرودگاه، شرایط جوی یا هر دلیل دیگری از سمت خطوط هواپیمایی لغو شود. در این صورت شرکت هواپیمایی باید به بازپرداخت هرینه‌ها و خسارت‌های ناشی از کنسلی سفر اقدام کند. برای آگاهی از روند بازپرداخت هزینه‌ها توسط خطوط ایرلاین می‌توانید با پشتیبان‌های سایت فروشنده تماس حاصل کنید. در صورتی که کنسل شدن پرواز از طرف ایرلاین یا در اثر مشکلات این چنینی باشد، هزینه بلیط تماماً به شما برگردانده می‌شود و هیچ جریمه‌ای به آن تحمیل نمی‌شود. همچنین در پروازهایی که بیش از 2 ساعت تاخیر داشته باشند، ایرلاین باید هزینه بلیط هواپیما را در صورت نارضایتی مسافر به آن بازگرداند و یا یک پرواز جایگزین به مسافر پیشنهاد دهد.

پرواز جایگزین

جریمه کنسلی بلیط نوزاد

کودکان بالای ۱۲ سال همگی بلیط مجزا دارند و کلیه قوانین کنسلی و استرداد وجه بلیط برای آن‌ها نیز در نظر گرفته می‌شود. اما از آنجایی که در پرواز داخلی و خارجی صندلی به نوزاد اختصاص داده نمی‌شود، بلیط نوزاد بدون جریمه کنسلی در نظر گرفته می‌شود.

سخن پایانی

اگر مجبور شدید بلیط هواپیما خود را کنسل کنید، سعی کنید سریعاً این موضوع را با شرکت هواپیمایی یا سایتی که از آن بلیط خریداری کرده‌اید، در میان بگذارید. هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهید، جریمه کمتری به بلیط شما تحمیل می‌شود. از آنجایی که سفرمارکت safarmarket.com فروشنده مستقیم بلیط هواپیما نیست و به عنوان بازار خدمات سفر، پس از مقایسه قیمت‌ها شما را به سایت تامین‌کنندگان سفر هدایت می‌کند، در زمان نیاز به کنسلی، باید از خدمات سایت آژانس هواپیمایی که در زمان خرید به آن هدایت شده‌اید استفاده کنید. اما در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید با پشتیبانی سایت تماس بگیرید تا کارشناس ما در این شما را همراهی کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.