نحوه نمایش فایل های مخفی شده در ویندوز

نمایش فایل های مخفی شده در ویندوز

بنا به مسائل امنیتی گاهی تصمیم به مخفی کردن برخی اطلاعات می‌گیریم. این امکان یعنی مخفی کردن فایل‌ها و فولدرها در ویندوز امکانپذیر بوده و از طرفی می‌توانیم در زمان‌هایی که به آن احتیاج داریم، آن را نمایش دهیم. این یک مسئله کاملا امنیتی برای سیستم‌هاست که توسط شرکت‌ها یا شخص قابلیت استفاده دارد. ما در این مقاله قصد داریم بدانیم نمایش فایل های مخفی شده در ویندوز به چه صورت است اما قبل از این مسئله حتما باید بدانیم چگونه اول آن را مخفی می‌کنیم. با ما همراه باشید…

مخفی سازی فایل و فولدر در ویندوز

اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، File Explorer را باز کنید و به فایل یا پوشه‌ای که می‌خواهید مخفی کنید بروید. من انتخاب کردم که یک فایل را از دسکتاپ مخفی کنم.

انتخاب یک فایل

روی فایل یا پوشه کلیک راست کرده و در منوی ظاهر شده روی Properties کلیک کنید یا روی آن ضربه بزنید. همچنین می‌توانید فایل/پوشه را انتخاب کرده و ALT + Enter را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا به همان نتیجه برسید.

کلیک راست برای رفتن به تنظیمات

پنجره Properties را برای فایل یا پوشه انتخاب شده مشاهده می‌کنید. سپس در تب General، کادر Hidden را علامت بزنید و روی OK کلیک کنید یا ضربه بزنید.

کلیک روی مخفی

اگر یک فایل را به عنوان فایل مخفی تنظیم کنید، تغییر بلافاصله اعمال می‌شود.

اگر پوشه‌ای را به‌عنوان پوشه پنهان تنظیم کنید، اعلانی به نام «Confirm Attribute Changes» را مشاهده می‌کنید. در مرحله بعد، از شما پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید تغییر را فقط در پوشه یا زیرپوشه‌ها و فایل‌های آن اعمال کنید. اکثر کاربران احتمالاً گزینه دوم “Apply changes to this folder, subfolders and files” را می‌خواهند. گزینه مورد نظر خود را انتخاب کرده و دوباره OK را فشار دهید.

تایید ویژگی ها

تغییر با توجه به انتخاب شما اعمال می‌شود. پس از تنظیم فایل یا پوشه به عنوان پنهان، نماد آن خاکستری شده تا تغییر ویژگی را نشان دهد.

خاکستری شدن فایل مخفی

برای مخفی کردن کامل این فایل و همچنین سایر فایل‌ها یا پوشه‌های مخفی، روی تب View در File Explorer کلیک یا ضربه بزنید و گزینه Hidden items را از حالت انتخاب خارج کنید.

مخفی سازی کامل

مخفی کردن فایل و فولدر در ویندوز ۱۱

اگر از ویندوز ۱۱ استفاده می‌کنید، مراحل مشابه ویندوز ۱۰ هستند، اما پنجره File Explorer متفاوت به نظر می‌رسد. بنابراین، بهتر است یک بخش اختصاصی برای کاربران این سیستم عامل داشته باشیم. با باز کردن File Explorer (Windows + E) و رفتن به فایل یا پوشه‌ای که می‌خواهید مخفی کنید شروع می‌کنیم. سپس، آن را انتخاب کرده و ALT + Enter را در صفحه کلید خود فشار دهید یا روی آن راست کلیک کنید (یا فشار دهید و نگه دارید) و Properties را در منوی زمینه انتخاب کنید.

انتخاب در ویندوز۱۱

در پنجره Properties فایل یا پوشه انتخاب شده، کادر Hidden را در تب General علامت بزنید و روی OK کلیک کنید.

انتخاب فایل مخفی

اگر ویژگی‌های یک پوشه را تغییر دهید، از شما خواسته می‌شود که آیا می‌خواهید ویژگی Hidden را فقط در این پوشه اعمال کنید یا زیرپوشه‌ها و فایل‌های آن هم تحت چنین پنهان‌سازی قرار گیرند یا خیر؟ اکثر مردم ترجیح می‌دهند «Apply changes to this folder, subfolder and files» را انتخاب کنند. پس از انتخاب، دوبار OK را فشار دهید. کار تمام است.

فایل یا پوشه انتخاب شده برای پنهان شدن، علامت گذاری شده و نماد آن خاکستری می‌شود. برای پنهان کردن کامل آن از نگاه افراد، روی دکمه View در بالا کلیک کنید یا ضربه بزنید، Show را انتخاب کنید و سپس گزینه Hidden items را در پنجره File Explorer از حالت انتخاب خارج کنید.

  آموزش صفر تا صد سرچ کنسول Google Search Console یا وبمستر گوگل

مخفی سازی از نگاه مخاطب

همه فایل‌ها و پوشه‌های مخفی دیگر در ویندوز ۱۱ نشان داده نمی‌شوند.

نحوه مخفی کردن فایل ها و پوشه ها با استفاده از Command Prompt

Command Prompt را باز کنید و سپس این دستور را اجرا کنید:

attrib +h “path to file or folder”

«path to file or folder» را با مسیر واقعی به سمت فایل یا پوشه‌ای که می‌خواهید پنهان کنید، جایگزین کنید، مشابه تصویر زیر:

جاگزین کردن مسیر

پس از اینکه Enter را فشار دادید، آن فایل یا پوشه به عنوان مخفی علامت گذاری می‌شود.

توجه: با توجه به سایر وب‌سایت‌ها در اینترنت و مستندات مایکروسافت، برای دستور attrib، باید پارامترهای «/s /d» را به دستوری که قبلاً به اشتراک گذاشته شده اضافه کنید تا در یک پوشه، همه زیرپوشه‌ها و فایل‌های آن اعمال شود. اگر از این پارامترها در یک پوشه استفاده می‌کنید، فقط پوشه به عنوان مخفی تنظیم می‌شود. فایل‌ها و زیر پوشه‌های داخل آن پوشه به همان شکلی که هستند باقی می‌مانند.

چگونه یک فایل یا پوشه را به عنوان مخفی از PowerShell تنظیم کنیم؟

می‌توانید PowerShell را به عنوان مدیر یا یک برگه PowerShell را در پنجره ترمینال ویندوز باز کرده و با استفاده از دستور زیر یک فایل را به عنوان فایل مخفی تنظیم کنید:

$FILE=Get-Item ”path to file\filename.extension” -Force

$FILE.attributes=’Hidden’

باید «path to file» را با مسیر واقعی فایلی که می‌خواهید پنهان کنید و «filename.extension» را با نام دقیق و پسوند همان فایل، مانند تصویر زیر، جایگزین کنید.

جایگزینی مسیرها با هم

اگر می‌خواهید یک پوشه را مخفی کنید، دستور یکسان است. حال نوبت به زمان نمایش فایل های مخفی شده در ویندوز می‌رسد. به هر حال ما نیاز داریم تا فایل‌های مخفی شده را برای زمانی نمایان کنیم و ببینیم.

نمایش فایل های مخفی شده در ویندوز

برای این منظور نیز راه‌هایی وجود دارد که به بررسی آن‌ها در ادامه می‌پردازیم.

نمایش فایل / فولدر مخفی با کمک CMD

ابتدا CMD را باز کنید و سپس دستور زیر را در آن وارد نمایید:

attrib -h +s D:/mizbanfa.txt

حواستان باشد نام فایل دقیق و بدون فاصله باشد. همچنین مسیر را درست و دقیق وارد کنید در غیراینصورت پیامی دریافت نکرده و امکان مشاهده فایل و فولدر برایتان فراهم نمی‌شود.

نمایش فایل / فولدر مخفی در ویندوز

برای این منظور به قسمت This PC رفته و از تولبار روی منوی view بزنید. حال hidden items را در حالت تیک‌دار درآورید:

گزینه های مخفی

به این شکل امکان نمایش فایل های مخفی شده در ویندوز برایمان فراهم شده و می‌توانیم تمامی فایل و فولدرهای مخفی را ببینیم. اینکار برای هر کسی که این تنظیم را بلد باشد امکانپذیر است اما اگر بخواهیم کمی پیچیده‌تر رفتار کنیم باید فایل‌هایمان را به گونه‌ای مخفی‌سازی کنیم که با این روش نیز قابل مشاهده نباشد.

به This PC رفته و از منوی view روی گزینه Options بزنید سپس گزینه change folder and search options را انتخاب کنید.

انتخاب options

حال در پنجره‌ای که باز شد از تب view از قسمت Hidden files and folders تعیین کنید که فایل و فولدرهای مخفی شده بصورت پیش‌فرض نمایش داده شوند یا خیر.

نمایش بصورت پیش‌فرض

جمع بندی

از سیستمی که استفاده می‌کنید افراد دیگری نیز استفاده می‌کنند؟ برای این منظور ممکن است فایل یا فولدرهایی داشته باشید که شخصی بوده و باید مخفی شوند. بدین منظور فقط کافیست تنظیمات مخفی‌سازی را در ویندوز اجرا کنید تا امنیت لازم برقرار شود. همچنین نگران نباشید امکان نمایش فایل های مخفی شده در ویندوز هر زمان که بخواهید وجود دارد.

سوالات متداول

بنا به مسائل امنیتی گاهی تصمیم به مخفی کردن برخی اطلاعات می‌گیریم. این امکان یعنی مخفی کردن فایل‌ها و فولدرها در ویندوز امکانپذیر بوده و از طرفی می‌توانیم در زمان‌هایی که به آن احتیاج داریم، آن را نمایش دهیم.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.