چگونه دستکش دروازه بانی انتخاب کنیم

چگونه دستکش دروازه بانی انتخاب کنیم

یکی از مهم ترین مسائل این است که مطمئن شوید که دستکش دروازه‌ بانی مناسبی برای لحظات حساس بازی تهیه کرده اید

دستکش های دروازه بانی فوتبال یک وسیله ضروری از وسایل دروازه بانی هستند. هر یک از اجزای دستکش به محافظت از دست دروازه بان به روش های مختلف کمک می کند و تا در تغییرات مختلف بازی واکنش هیا خوبی نشان دهند و بتوانند در شرایط خاص بازی کنند. پس با ما همراه شوید تا قبل از اینکه  وارد زمین شوید، یاد بگیرید که هنگام خرید یک جفت دستکش دروازه بانی به چه نکاتی توجه کنید و چگونه به درستی دستان خود را اندازه بگیرید تا اندازه مناسب را پیدا کنید.

ساختار دستکش دروازه بانی

ساختمان دستکش های دروازه بانی از چهار قسمت مختلف تشکیل شده است که همگی دارای عملکردهای خاصی هستند.

  • بک هند: پشت دستکش به طور قابل توجهی به شکل بالشتکی ساخته شده تا هنگام مشت زدن به توپ از دست محافظت کند. کیفیت بهتر معمولا به قیمت بستگی دارد. دستکش‌های ارزان‌تر معمولاً فقط یک لایه فوم دارند، در حالی که مدل‌های بالاتر با لاتکس پوشانده شده اند.
  • انگشتان: انگشتان بهترین مکانیسم دفاعی یک دروازه بان هستند، زیرا اجازه گرفتن و نگه داشتن توپ را می دهند. دستکش های محافظ انگشت حاوی خارهایی در داخل انگشتان هستند که به حمایت از انگشتان کمک می کند. این خارها دارای ماده ای هستند که با اعمال نیرو سفت می شود و به جلوگیری از کشش بیش از حد و شکستن انگشتان هنگام گرفتن توپ های فوتبال با ضربه محکم کمک می کند. نوع محافظت یک دستکش از انگشتان بستگی به ترجیح دروازه بان دارد. برخی نوع کنترلی را که دستکش‌های سفت‌تر ارائه می‌دهند دوست دارند، در حالی که برخی دیگر مدل شل‌تری را انتخاب می‌کنند تا امکان حرکت بیشتر انگشتان را فراهم کند. برای بهترین محافظت از انگشتان، به دنبال دستکش هایی باشید که دارای تکیه گاه های خم شونده و پلاستیکی هستند، به جای اینکه فقط بالشتک داشته باشند . این نوع دستکش ها به جلوگیری از فشار و آسیب های دیگر کمک می کند.
  • کف دست: جنس کف دست دستکش دروازه بانی به گرفتن و محکم کردن توپ کمک می کند. انواع کف دستکش ها دارای دو بافت هستند: صاف و گود. کف دست های صاف برای بازی کردن مناسب هستند. این مدل ها یک عامل چسبنده دارند که به بازیکن کمک می کند تا توپ را بگیرد، اما با استفاده بیشتر از بین می رود، بنابراین بهتر است این مدل ها را فقط در بازی ها استفاده کنند تا عمرشان طولانی شود. برعکس، دستکش هایی با کف دست های فرورفته برای تمرین بهتر هستند. این مدل ها هم یک عامل چسبندگی دارند، و در حالی که به اندازه مدل اول چسبندگی قوی ندارند ، بسیار بادوام تر هستند ، بنابراین برای تمرین مناسب می باشند .
  • محفظه : محفظه قسمتی از دستکش است که روی دست شما محکم می کند و در سه نوع قلاب و حلقه، شکاف V و بانداژ موجود است . محفظه های قلاب و حلقه از پلاستیک ساخته شده اند و دارای یک بند قابل تطبیق هستند که می تواند سفت یا شل شود. محفظه های v شکل اجازه تهویه دست را می‌دهند ، از این رو دستان شما را خنک و خشک نگه می‌دارد. , و در آخرمحفظه های بانداژ به طور ایمن در اطراف مچ دست شما پیچیده می شود، درست مانند یک بانداژ معمولی، و پشتیبانی عالی مچ را فراهم می کند.

انواع دستکش دروازه بانی

مسابقه ای : دستکش های دروازه بانی مسابقه ای برای بازیکنان رقابتی فوتبال در لیگ های دبیرستانی یا بزرگسالان طراحی شده اند. این مدل دستکش ها از لاتکس با کیفیت برای محافظت از انگشتان ساخته شده اند و دارای فناوری پیشرفته گرفتن توپ هستند. به دلیل این استانداردهای بالا، این دستکش نیاز به مراقبت زیادی دارند و مانند دیگر انواع دستکش های دروازه بان دوام نمی آورند.

تمرینی : دستکش های تمرینی برای بازیکنان مبتدی و همچنین نیازهای تمرینی بازیکنان نخبه در نظر گرفته شده است. آنها چسبندگی کمتری دارند، اما به گونه ای ساخته شده اند که دوام بیشتری نسبت به دستکش های کبریتی و حرفه ای داشته باشند.

مناسب آب و هوا بد : این مدل دستکش ها برای پوشیدن در مسابقات خاص ساخته شده اند، زیرا برای محافظت از دست ها در برابر شرایط شدید آب و باد ساخته شده اند. آن‌ها دارای کف دست‌های لاتکسی هستند که در واقع وقتی خیس می‌شوند چسبناک‌تر می‌شوند، که هنگام بازی در باران بسیار مهم است.

انواع دستکش دروازه بانی از نظر برش و دوخت

تخت: این مدل سنتی ترین برش دستکش است. کف دست با یک تکه از مواد فوم مسطح ساخته شده است. تناسب روی دست شل تر است که به آن فضای بیشتری برای حرکت می دهد.

در هم تندیده : کناره های کف دست به اطراف “غلتانده” شده و در پشت انگشتان دوخته می شود. این کار به دستکش ها تناسب محکم تری می دهد.

برش منفی : این برش دارای انگشتان دوخته شده از داخل است که بهترین جا را در بین دستکش ها فراهم می کند. برش های منفی اغلب به دروازه بان های زن یا مردی که دست های باریک تری دارند توصیه می شود.

پیچیده : برش های هایبریدی ترکیبی از دو مورد از موارد فوق است.

چگونه می توان اندازه مناسب دستکش دورازه بانی  را پیدا کرد

اکنون که ویژگی هایی را که باید هنگام انتخاب یک جفت دستکش دروازه بان به دنبال داشته باشید، می دانید، زمان آن رسیده است که اندازه ای را که برای شما مناسب است را پیدا کنید.

برای یافتن اندازه درست با یک متر  دور پهن ترین قسمت دست خود را بگیرید و انگشتان خود را در اندازه گیری قرار ندهید. برای اکثر افراد، اندازه متر  باید در زیر جایی که رنگ صورتی پوست شما به پایان می رسد و بالای انگشت شست شما هست ، متوقف شود.

این عدد را سپس رند کنید

1 اینچ  ( 2.5 سانتی متر ) به عدد بدست آمده اضافه کنید و حالا اندازه دستکش دروازه‌بان فوتبال خود را خواهید داشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید