آینده ی وردپرس

آینده ی وردپرس

سخنی که همه ی ما با آن تا حد زیادی موافق هستیم این است که آینده ی روشنی در انتظار وردپرس است!

تیم فعال و با انگیزه ی وردپرس با آمار و اطلاعاتی که ارائه کرده اند بستری را برای بحث پیرامون این آینده ی روشن فراهم کرده اند که در این مقاله به صورت کامل در مورد آن صحبت می کنیم.
22 درصد از وبسایت های جهان با سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده اند و دلایلی که برای این انتخاب وجود داشته عبارت است از متن باز بودن وردپرس یا open source بودن آن، دارا بودن قالب ها و افزونه های جالب و متنوع و وجود توسعه دهندگان قدرتمند با ذهنی خلاق که هر روز پیشرفت آن بیشتر و بیشتر می شود.
با این محبوبیت تکلیف آینده ی وردپرس به نظر شما چه خواهد بود؟ برای روشن شدن این موضوع به صحبت ها و نظرات برخی از کاربران برجسته که به صورت حرفه ای با وردپرس سر و کار دارند پرداخته شده که دیدگاه آن ها را از آینده ی وردپرس مطرح می کند.

ارتقای رابط کاربری (UI)

وردپرس یک نرم افزار قدرتمند است که به کاربران و توسعه دهندگان خود امکان توسعه و سفارشی سازی می دهد. چنانچه تمایل به استفاده ی خلاقانه از این سیستم نیز باشد می توان از افزونه های وردپرسی همانند ووکامرس، Happytables و AppPresser نیز بهره مند شد.اما چنانچه کاربران وردپرسی بخواهند از این قابلیت های قوی و پیشرفته استفاده کنند نیازمند خرج هزینه ای برای یادگیری و افزایش خلاقیت هایی پیرامون آن ها می باشند.

Mike Little یکی از بنیانگذاران وردپرس معتقد است و تاکید می کند که اولویت وردپرس پیشرفت و به جلو رفتن است! او می گوید:

من می دانم که بخشی از فعالیت ها در بهتر شدن رابط کاربری و راحت تر شدن عملکرد در وردپرس برای کاربران در حال انجام است. شما بسیار راحت آموزش های ابتدایی را در وردپرس می آموزید و تمامی این مراحل را به راحتی می گذرانید اما اینها فقط تا زمانی ممکن است که شما اصول اولیه را به خوبی یاد بگیرید در غیر اینصورت نمی توانید کاری از پیش ببرید. من می دانم که تمامی تلاش ها از همان مرحله ی اول آغاز می شود بنابراین شخصی که می خواهد تجارت خود را شروع کند و آن را به یک برند تبدیل کند می تواند با یک کلیک بر روی دکمه ی راه اندازی به راحتی به مرحله ی بعدی منتقل شود.
به نظر من این بزرگترین چالش است، به علت اینکه بسیاری از مردم از وردپرس استفاده می کنند و در واقعا بسیاری از آن ها نیز دانش کاملی ندارد و در واقع این سیستم با سادگی که دارد به آن ها کمک می کند تا بتوانند وبسایت خود را راه اندازی کنند.

سایر کارشناسان تیم وردپرس نظیر تم فارست، Codecanyon و… با این نظر کاملا موافق هستند. Stephen cornin یکی از افراد تیم توسعه کیفی وردپرس می گوید:

سایر سیستم های مدیریت محتوا مانند Ghost تجربه ی جدیدی را در یک سطح تازه منتشر کرده اند. اما وردپرس در ساخت پنل مدیریت ساده تر و عملکردی آسان در استفاده از آن به خوبی پاسخ گو و در واقع موفق بوده است. البته این امر درست است که بخش های قدرتمند تری نیز در وردپرس وجود دارد که مخصوص کاربران قوی تری است اما نمی توان گفت که سایر کاربران متوسط نمی توانند آن را یاد بگیرند و با آن کار کنند!
رسیدن به حد تعادلی کمی پیچیده و دشوار است اما من فکر می کنم تیم توسعه ی وردپرس به آن دست خواهند یافت!

ارتقای رابط کاربری یکی از جنبه های وردپرس است که به نظر می رسد هر کسی در آینده به یک جمله در مورد آن می رسد: پلتفرم وردپرس می تواند برای استفاده بسیار آسان تر از سایر پلتفرم ها باشد!
Matt Mullenweg می گوید هیچ کس نمی گوید که بخشی در وردپرس وجود دارد که سخت است و نمیتوان با آن کار کرد. او معتقد است که تیم وردپرس همچنان باید تغییراتی را به طور مداوم برای پیشرفت بهتر انجام دهند و به این صورت پیش روند.

البته این عملکرد در جامعه ی طرفداران وردپرس به صورت تدیجی است:

بیشتر تغییرات مثبتی که انجام شده بر روی پنل مدیریت وردپرس است که بسیار موثر نیز بوده و همکاران فعالی در حال حاضر به خوبی بر روی آن کار می کنند.به عنوان نمونه اگر بخواهیم بگوییم به بخش افزودن قالب های جدید توجه کنید! متوجه خواهید شد که با حالتی که در گذشته داشته بسیار بهتر و متفاوت تر شده است.

هر چند، برخی از افراد توسعه دهنده ی وردپرس بر این باورند که عملکرد آنطور که باید با سرعت پیش نمی رود! یکی از این افراد James Farmer موسس و مدیر عامل WPMU DEV می باشد که می گوید:

درست است که وردپرس 22 درصد از دنیای وب را به خود اختصاص داده و رشد خوبی داشته است اما هنوز هم ایستاده و آن حرکتی را که باید داشته باشد ندارد،مانند قایق بادبانی در یک اقیانوس است.
با این تفاسیر می تواند بسیار آسیب پذیر شود و مورد انتقادات بسیاری قرار گیرد. و در واقع می توان گفت بزرگترین چالش بر سر کار با نرم افزار آن است که کاربران زیادی را به سمت این سوال می کشاند که چه مدت زمانی طول می کشد تا تغییراتی چشم گیر دیده شود!

زمانی که پنل ادمین وردپرس در معرض مقایسه با سایر رقیبان خود قرار گرفت، روشن شد که از لحاظ رابط کاربری قدرتمند نیست و این سوال مطرح شد که: چقدر این موضوع واقعا حائز اهمیت است؟

پس تیم توسعه در راستای این موضوع تقسیم شدند و میزگردی را با عنوان دلایل اساسی برای تغییر رابط کاربری در پنل وردپرس برگزار کردند. تا آن روز این موضوع به صورت جدی مورد بازبینی قرار نگرفته بود و بعد از آن نسخه ی 2.7 وردپرس برای اولین با گذر بیش از 5 سال از انتشار آخرین نسخه، منتشر شد!

با توجه به تصاویری که در زیر ارائه میشود می توان تفاوت بین پنل های مدیریتی را در سیستم های مدیریت محتوا مشاهده کرد:

سطح مدیریتی سیستم مدیریت محتوای Ghost

ghost_admin-hamyarwp

سطح مدیریتی سیستم مدیریت محتوای Squarespace

squarespace-hamyarwp

سطح مدیریتی سیستم مدیریت محتوای Medium

medium-admin-hamyarwp

سطح مدیریتی سیستم مدیریت محتوای Wix

Wix-Admin-Panel hamyarwp

سطح مدیریتی سیستم مدیریت محتوای Weebly

weebly_admin hamyarwp

سطح مدیریتی سیستم مدیریت محتوای wordpress

wordpress-admin-hamyarwp

Matt Mullenweg همچنان تکرار و تاکید می کند که رسیدن به این موفقیت با کمک رویکرد تدیجی است که به صورت تلاش های حساب شده به سازگاری سیستم وردپرس کمک می کند.ما می توانیم انعکاس این نظریه را با مشاهده ی عملکرد تیم توسعه ی وردپرس در سطح کاربری مشاهده کنیم.
تغییری که اخیرا در عملکرد تیم توسعه دهندگان وردپرس مشاهده می شود، تغییراتی روی افزونه هاست تا به عملکردها سرعت بیشتری ببخشند و در مدت زمان های کمتری نسخه های وردپرس را بروز کنند.اما هنوز تنشی بین نوآوری و سازگاری در تیم وردپرس وجود دارد!

سازگاری

Matt Mullenweg معتقد است سازگاری بزرگترین قدرت برای وردپرس محسوب می شود.

تیم وردپرس برای تغییرات فراگیر روی وردپرس مردد هستند زیرا ممکن است در هسته ی وردپرس ناسازگاری هایی ایجاد شود.توسعه دهندگان با اطمینان کامل افزونه ها و قالب ها را برای وردپرس می سازند زیرا می دانند که چطور حرکت کنند تا کدهای آن ها باعث تخریب نشود. کاربران با اطلاعات درست و دقیق از اینکه قالب و افزونه ی آن ها پس از بروز رسانی همچنان سالم است می توانند از آن ها بهره مند شوند. همین عامل موثر باعث تصویت قدرتمند بودن وردپرس و در نتیجه اعتماد و رونق کار تیم وردپرس شده است.

در کنار وردپرس، سیستم هایی هم مانند دروپال همیشه باعث نگرانی کاربران و توسعه دهندگان خود بوده زیرا اعتماد و اطمینان کافی را نمی تواند جلب کند و عدم سازگاری در بخش های مختلف از خود نشان می دهد.
هنوز تاکید بر سازگاری بر هر چیزی اولویت دارد اما باید مواظب تغییرات غیر ممکن بود! این موضوع همچنان یکی از تنش هایی است که با تیم وردپرس همراه است. Collis Ta’eed مدیر عامل Envato می گوید:

تنها سیستمی که می تواند اشکالات خود را ظاهر کند وردپرس است که یک نمونه ی عالی به شمار می رود.بعد از گذشت 10 سال از عمر سایت های نیرومند در دنیای وب، وردپرس توانست با بازیابی های منظم نسخه های قدرتمندی را با تکنولوژی روز ایجاد کند و همچنین مبحث سازگاری به وردپرس اعتبار بیشتری بخشید.از قالب ها به افزونه ها، هاست به رابط کاربری و… در مورد تمامی این موارد نظرسنجی هایی از کاربران وردپرس شد تا به وردپرس امروز تبدیل شود. به عنوان یک مثال ملموس تر می توان کاربران ویندوز XP را در نظر گرفت که به مرور زمان توانستند با تغییر و تحولات پیش آمده به سمت ویندوز 8 کوچ کنند. حال سوالاتی در اینجا مطرح می شود. آیا نیاز به تغییر اساسی در هسته ی وردپرس هست؟یا تغییری در سمت کاربری؟ یا مبحث بازسازی افزونه های وردپرس؟ و سوالاتی از این قبیل!

به نظر Matt Mullenweg، تمامی نشانه ها از مدیریت اتوماتیک در حفظ سازگاری در وردپرس می باشد و بعلاوه برای ادامه ی فعالیت ها بر روی پلتفرم وردپرس لازم است.

Matt Mullenweg می گوید:

ما در هر نسخه از وردپرس حدود 10 الی 15 درصد بازنویسی و بازبینی های متعددی را انجام می دهیم.مواردی از جمله بالا بردن سرعت در سطح کاربر، بازسازی و تغییراتی در پس زمینه، برطرف کردن باگ ها و دریافت بازتاب هایی که از سمت کاربران دریافت می شود. گاهی اوقات برخی از عملکردها برای مدت زمانی از کار می افتند و به اصلاح هنگ می کنند مثلا  قسمت مربوط به  deprecated.php. به همین دلیل ما مدام سعی می کنیم روی سازگاری ها به خوبی کار کنیم تا در نهایت کاربران بدون نگرانی وردپرس خود را به آخرین نسخه بروز رسانی کنند.

بیش از یک پلتفرم وبلاگ نویسی

Collis Ta’eed مدیر عامل Envato می گوید:

مسلما با اطلاعاتی که از وردپرس به دست آورده ایم می توان گفت بهترین موقعیت برای ساخت یک وبسایت است طوری که در حال حاضر قدرتی برابر با 22 درصد از دنیای وب را به خود اختصاص داده است و توسط افراد زیادی در جهان به اشتراک گذاشته می شود. من فکر می کنم که وردپرس در آینده باید به این سوال اساسی پاسخ دهد که چه چیزی در آن است.برای یک لحظه در نظر بگیرید که چه کسی می تواند با وردپرس رقابت کند؟ آیا می توان آن را در برابر Thumblr و Medium دید؟ یا آیا می شود سیستم های Squarespace و Wix رقیب های آن باشند؟

در حال حاضر اثرگذاری وردپرس در دو دسته ی وبلاگ های وردپرس و وبسایت های وردپرس زیاد است. من تصور می کنم قدرت آن در وب به قدری است که می توان وبسایت وردپرسی را به وبلاگ و وبلاگ وردپرسی را به وبسایت تبدیل کرد. این خود یک تغییر اساسی است اما من باور دارم که وردپرس قدرت رهبری این موضوع را دارد.

ریشه ی اصلی وردپرس به عنوان یک پلتفرم وبلاگی می باشد که امروزه به عنوان بلاگ، وبسایت های تجاری، سایت های دارای کاربر، مجله خبری، حالت اپلیکیشن موبایل، خدمات شرکتی، انجمن ها و… استفاده می شود. در حقیقت هر گونه سایتی که در ذهن داشته باشید می توانید با کمک وردپرس پیاده سازی کنید. هر چند هنوز هم به عنوان یک پلتفرم وبلاگی شناخته شده است اما کم کم تبدیل به یک پلتفرم عمومی برای تمامی فعالیت ها محسوب شد زیرا با کمک پلاگین ها و قالب های سفارشی می توان وردپرس را به یک وبسایت مورد علاقه تبدیل کرد.

شرکت کنندگان در میزگرد  WP Think Tank بحث هایی پیرامون مشکلات هویتی وردپرس انجام دادند. زمانی که یک پلتفرم به صورت کلی تر فعالیت می کند و به سمت تخصصی تر شدن پیش می رود و سرویس های حرفه ای را ارائه می دهد، آیا این موضوع برای آن یک ریسک به حساب نمی آید؟

هر چند ما در مورد سیستم مدیریت محتوایی صحبت می کنیم که طبیعت آن به طور کلی قدرتمند است پس می تواند این مسیر را به درستی طی کند.

Stephen Cronin می گوید:

من شدیدا بر این باور هستم که برای رسیدن به یک شغل تخصصی باید از ابزارهای تخصصی نیز استفاده کرد و این موضوع در پلتفرم وردپرس کاملا مشهود است و می توان با کمک افزونه ها و قالب های آن این ابزارهای تخصصی را فراهم کرد. آیا می خواهید کار تخصصی خود را شروع کنید؟
به سادگی می توان قالب مناسب فعالیت خود را انتخاب کنید و افزونه های مورد نیاز را نیز نصب کنید!

وردپرس تمامی مزیت های عمومی یک پلتفرم را داراست مانند فرم های ورود و عضویت، امکان ایجاد جامعه ی فعال و… در حالی که در یک زمان می توان با ابزارهای آن یک وبسایت کاملا تخصصی بر اساس علایق مردمی ایجاد کرد.

Tom Willmot مدیر عامل و موسس وبسایت Human Made Limited می باشد که به کمک وردپرس، وبسایتی به نام Happytables ایجاد کرد که ابزاری برای ساخت وبسایت رستوران ها با پلتفرم وردپرس است و کاربران می توانند با کمک آن رستوران مجازی خود را بسازند.

happytables-hamyarwp

این وبسایت به گونه ای ساخته شده است که کاربران به سختی متوجه می شوند که با سیستم وردپرس راه اندازی شده و همانطور که در تصویر بالا هم مشاهده می کنید به نظر نمی رسد که با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته شده باشد. توسعه دهندگان این وبسایت، پنل مدیریت وردپرس را سفارشی سازی کرده اند تا برای ساخت وبسایت رستوران توسط کاربران هماهنگ شود.
اپلیکیشن هایی مانند Happytables نشان دهنده ی این موضوع است که وردپرس به قدرتی رسیده که بتوان از آن به عنوان یک پلتفرم ساخت اپلیکیشن نیز استفاده کرد.

Tom Willmot باور دارد که وردپرس به معنای اصلی خود می تواند همان سیستم وبلاگی باقی بماند اما ساخت سایت های نرم افزاری مانند Happytables نشان از نوآوری هایی است که وردپرس توانایی ایجاد آن ها را دارد. او می گوید:

بدیهی است که وردپرس یک سیستم مدیریت محتواست که مدت هاست از آن استفاده می شود.افرادی که در حوزه ی وب فعالیت می کنند باید بدانند که وردپرس سیستمی قدرتمند است و می توانند مشاغل اینترنتی خود را با آن راه اندازی کرده و تولید محتوا کنند.

هر چند، وردپرس را به عنوان یک سیستم وبلاگی نام می برند اما این بدین معنی نیست که ما نمی توانیم از آن به عنوان یک سایت نرم افزاری استفاده کنیم. بلکه وردپرس قابلیت این را دارد که به عنوان یک سایت قدرتمند نرم افزاری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

نرم افزارهای تحت وب که با وردپرس ایجاد شده اند از تنظیمات سفارشی در سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند که احتمالا این حالت های سفارشی در آینده متداول تر می شوند و برای تمامی وبسایت های نرم افزاری مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

هنوز  Cory Miller موسس  iThemes، متذکر می شود که نباید فراموش کرد چه چیزهایی باعث حرفه ای شدن وردپرس و خاص بودن آن شده است. او می گوید:

من عاشق این هستم که مادرم توانست با کمک وردپرس وبسایتی برای فارغ التحصیلان بسازد یا ساخت سایت های تمام عیار در حوزه ی تجارت الکترونیک، توانمند سازی مردم برای اشتراک گذاری های آزادانه در دنیای مجازی و… که دلایل اساسی هستند که وردپرس چگونه به جایگاه امروزی خود رسیده و 10 سال آینده ی آن چطور خواهد بود!

وردپرس همچنان در بین عموم به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای وبلاگی درک می شود اما در سطحی گسترده تر و در آینده بسیاری از وبسایت های تخصصی بر اساس وردپرس ساخته می شوند.

توسعه ی افزونه های وردپرس

Japh Thomson می گوید:

در واقع افزونه ها موردی بود که Matt Mullenweg به تیم معرفی کرد، افزونه ها یک ویزگی توسعه یافته هستند که با سیستم وردپرس ادغام شده و می توانند به کارایی آن کمک کنند.

افزونه های در حال توسعه در ابتدا چرخه ی سریعی را طی کرده و برای ایجاد هر چیزی آماده شدند در غیر اینصورت عملکرد کاربران در وردپرس به طور مستقیم بسیار مشکل ساز می شد. به عنوان مثال روی کار آمدن یک ابزارک جدید برای سفارشی سازی که در نسخه ی 3.9 به وجود آمد Json API نام داشت که در نسخه ی 4.1 وردپرس برنامه های جدیدی در آن اضافه شد و در واقع تکمیل گشت.

رهبری و مدیریت در امر توسعه ی وردپرس با کمک افزونه منجر به افزایش سرعت در انجام تغییرات بر روی پلتفرم وردپرس شد. اولین اثری که توسعه ی افزونه ها داشت این بود که تیم توسعه دهندگان توانستند عملکرد های جدیدی را تست کرده و هسته ی وردپرس را به حالت یکپارچه درآورند.

velocitypage-hamyarwp

افزونه ای مانند Velocity page که یک ابزار قدرتمند برای ایجاد صفحات در وردپرس است توسط Mark Jaquith مدیر تیم توسعه دهنده ایجاد شد. او توضیح می دهد که چرا تیم او احساس کردند این افزونه در وردپرس نیاز است:

من متوجه شدم که کاربران با ویرایشگر دیداری وردپرس مشکلاتی دارند مخصوصا برای وارد کردن کدها و همچنین شورت کدهای وردپرسی.برای همین تصمیم گرفتم ویرایشگری برای ساخت صفحات ایجاد کنم که بتوان به راحتی در آن متن، تصویر، ویدئو و… را وارد کرد. بنابراین من این افزونه را با تاکید زیاد بر دقت روی محتواهای ایجاد شده خلق کردم.

  بهترین افزونه های المنتور در حال حاضر را بشناسید

دیدگاه ها و نظرات از تیم توسعه وردپرس و بررسی عمیق پیشنهادات عموم برای قدرتمند شدن محتوا و طراحی و همچنین ابزار ویرایشی از اهداف آینده ی وردپرس است. برای رسیدن به این هدف تیم وردپرس باید بیشتر و بهتر شود…

جاوا اسکریپت

در میزگرد اخیر  WP Think Tank آقای  Matt Mullenweg بیان کرد که افزایش بررسی ها در مورد جاوا اسکریپت یک امر ضروری و مهم است و باید در اولویت اول قرار گیرد. از رقیبان وردپرس در بحث جاوا اسکریپت می توان  Wix، Weebly، Squarespace، Ghost و Medium را نام برد که با کمک جاوا اسکریپت از لحاظ ظاهری زیباتر ارائه شده اند زیرا جاوا اسکریپت در رابط کاربری اثرگذار است و وردپرس از این لحاظ در معرض خطر است! بعلاوه ابزارهای جاوا اسکریپت می تواند به کاربران امکان تغییرات در ظاهر محتوا و ویرایش ها را بدون استفاده از کدنویسی بدهد.

Mark Jaquith نیز تاکید کرده که پرداختن به مبحث جاوا اسکریپت برای وردپرس یک امر ضروری است و در اولویت کارها قرار دارد:

جاوا اسگریپت قدرتمند، سریع و بسیار تعامل گرا در سابقه ی وب به حساب می آید. یکی از سوابق و در واقع عملکرد های قدیمی آن ارسال تعدادی اطلاعات به سرور و سپس با کمی تامل صفحه ای حاوی پاسخ را دریافت می کردد. با جاوا اسکریپت ما می توانیم اطلاعاتی را در پرواز بروز رسانی کنیم، اطلاعاتی را در بک گراند کار به سرور ارسال کرده بدون اینکه توقفی انجام شود، می توان جستجو ها را به صورت زنده انجام داد و بسیاری موارد دیگر.

Japh Thomson یکی از اعضای X-Team و یکی از مدافعان همیشگی و قدیمی وردپرس، بر این باور است که جاوا اسکریپت اثر به سزایی بر آینده ی وردپرس می گذارد. او می گوید:

اگر افراد دارای دانش فنی و حرفه ای جاوا اسکریپت باشند، این می تواند به پروژه ی وردپرس در زمینه ی ویرایش ها بسیار کمک کند. در حقیقت، تمام بخش های مدیریتی وردپرس با کمک جاوا اسکریپت می تواند بسیار هوشمندانه تر و نرم افزاری طراحی شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، حتما اثرات آن را به طور مستقیم بر روی وردپرس خواهید دید.

در حال حاضر افزونه های  Barley، Aesop Story Engine، Visual Composer و Basis بهترین و محبوب ترین افزونه های ویرایشگر برای ساخت صفحات در وردپرس هستند و تا زمانی که تیم وردپرس به مبحث جاوا اسکریپت به طور کامل بپردازد می توانید از آن ها بهره مند شوید و محتوا و صفحات را در وبسایت وردپرسی خود ایجاد کنید.

رسیدن به سرمایه

Stephen Cronin می گوید:

بسیار دوست دارم ببینم که روزی عملکرد های وردپرس و تیم آن تحت حمایت دولت و سازمان های دولتی قرار گرفته است. یک دلیل اصلی این حمایت، نبودن وردپرس در مناقصه های سازمان های دولتی است.

به نظر می رسد که وردپرس نیاز به پافشاری برای نفوذ در شرکت ها و سازمان ها دارد تا به اشتراک گذاشته شود. Tom Willmot در این مورد می گوید:

بیشتر کسب و کارها احتیاج به بزرگترین شرکت ها برای فروش و عملکرد بهتر دارند و این موضوع برای وردپرس نیز صدق می کند.

هر چند، زمانی که درباره ی بزرگترین چالش در رشد وردپرس سوال می شود، Matt Mullenweg درباره ی مبحث موبایل و بهتر است بگوییم دستگاه های هوشمند و سرمایه گذاری برای آن ها سخن می گوید و معتقد است که چالش بعدی همین امر است:

بزرگترین چالش در رشد وردپرس که یک سیستم مدیریت محتوای قوی است و 22 درصد از دنیای وب را به خود اختصاص داده است، چیست؟

Matt: فکر می کنم موبایل یک مسئله ی چالش برانگیز است به دلیل اینکه اساسا یک عامل مهم در یک پلتفرم به حساب می آید.

اگر چه وردپرس پیشنهادات سرمایه گذاری از سمت VIP دریافت کرده است اما متاسفانه وردپرس هنوز هم توسط بسیاری از سرمایه گذاران پذیرفته شده نیست!

یکی از دانشمندان به نام  Chris Lema، معتقد است که این امر بیشتر به علت عدم بازاریابی و آموزش می باشد. در حقیقت، او وردپرس را برای سرمایه گذاران بهترین گزینه می داند و می گوید:

معاونت رییس جمهور از مجموعه Emphasys Software که یک شرکت با قدمت 35 ساله است و تخصص آن در زمینه ی سرمایه گذاری روی محصولات نرم افزاری است و همچنین در حوزه ی عملکردهای استارت آپی مشاوره هایی تخصصی ارائه می کند و از وردپرس به عنوان یک سیستم نرم افزاری تحت وب برای سرمایه گذاری روی پروژه های خود بهره می برد، حمایت می کند. من برای استفاده از وردپرس سه دلیل اصلی مطرح میکنم:
من از وردپرس استفاده می کنم زیرا ساده است.زیرا به صورت رایگان ارائه می شود. زیرا همه چیز در آن موجود است و به بهترین شکل ساخته می شود.

تصور کنید اگر بخواهید پروژه ی نرم افزاری را با net. انجام دهید به چند روز زمان نیاز دارید در حالی که همان پروژه با کمک وردپرس شاید فقط 2 ساعت زمان بخواهید!

افزونه های قدرتمند در بازار سرمایه گذاری وردپرس درخواست های بیشتری را به خود اختصاص می دهد. این موضوع ممکن است به افرادی که خارج از تیم جامعه ی وردپرس هستند و هنوز بر این باورند که وردپرس یک سیستم وبلاگ نویسی بیش نیست صدمه بزند اما سرمایه گذاران معتقد هستند که آگاهی در مورد  افزونه های قدرتمند باید همچنان بیشتر شود. افزونه هایی مانند ووکامرس و بادی پرس باید بیشتر شناخته شوند! سرمایه گذاران شروع به مشاهده روش هایی کرده اند تا به کمک سفارشی سازی وردپرس بتوانند بستری را برای تجارت خود فراهم کنند.

یکی از نویسندگان نخبه و قدرتمند به نام  Muhammad Haris نیز این امر را یادآورد شد.او و هم تیمی تجارش خالق قالب Avada بوده اند، یعنی پر فروش ترین قالب در تم فارست! او می گوید:

هیچ دلیلی برای انتخاب نکردن وردپرس وجود ندارد زمانی که شما می توانید تمامی مشکلات را به کمک افزونه های وردپرسی حل کنید!

دوره ی روی کار آمدن افزونه های پرمیوم

Magnus Jepson بنیانگذار woo themes می گوید:

من باور دارم که دوران طلایی برای افزونه های پرمیوم، زمان حال و همین جاست، بنابراین ما می توانیم افزایش تغییر در عملکرد از قالب وردپرس به سمت افزونه های وردپرسی را مشاهده کنیم.

تنها تست پایداری و عدم مشکلات در قالب های پرمیوم مسئله را بهینه نمی کند بلکه از زمانی که افزونه های پرمیوم روی کار آمدند، عملکرد قالب ها نیز بسیار بهتر شد زیرا سازگاری و پشتیبانی قالب ها از افزونه های پرمیوم نیز بیشتر شده و تقریبا می توان گفت عملکرد آن ها تا حدی بدون نقص انجام شد.

ما در حال ورود به زمانی هستیم که افزونه های وردپرسی تاثیر بیشتری نسبت به قبل دارند. این افزونه ها توسط تیم های ماهر و حرفه ای ارائه شده و به بازار عرضه می شود و سازندگان افزونه ها در حال توسعه ی مدل های کسب و کار هستند.

woo themes

Mark Forrester یکی از بنیان گذاران woo themes می گوید در حال حاضر ووکامرس 80 درصد درآمد شرکت ها را به خود اختصاص داده است. یعنی شرکت ها با کمک ووکامرس توانسته اند به این درآمد دست یابند. به عبارت دیگر تنها قالب ها نیستند که درآمد ها را به خود اختصاص می دهند بلکه افزونه هایی مانند ووکامرس امروزه بسیار موثر هستند.

در  CodeCanyon و  wpbakery که اخیرا عنوان برتر را به خود اختصاص داده است، بیش از 1 میلیون دلار از فروش افزونه ی ویژوال کامپوزر وردپرس به دست آورده است!این افزونه بیش از 27000 بار به قیمت 30 دلار به فروش رسیده است. این رقابت موفیت آمیز حتی تم های وردپرس را نیز در همه جا محبوب کرده است.

فکر می کنید در آینده افزونه های پرمیوم وردپرس می توانند رقیبی برای قالب های وردپرسی باشند؟ فقط زمان می تواند پاسخگوی این سوال باشد! هر چند Mark Jaquith که یک دانشمند است بر این باور است که قالب های وردپرسی نیروی محرکه ی اقتصاد وردپرس است. و می گوید:

من معتقدم که قالب ها همیشه قدرتی برای بزرگتر شدن بازار اینترنتی هستند. هر سایت وردپرسی نیازمند یک قالب وردپرسی است اما هر سایت وردپرسی نیازمند افزونه های خاص نیست!اما من فکر میکنم بازار افزونه ها کوچکتر هستند ولی برای کسب و کار در بازار اینترنتی مورد نیاز کاربران است.

جذب توسعه دهندگان

Collis Ta’eed مسئول و مدیر عامل Envato می گوید:

وردپرس در مقیاس گسترده ای مورد بررسی قرار گرفته که این کار سختی است زیرا 22 درصد از دنیای وب درصد کمی نیست! می خواهید در اینترنت تغییری ایجاد کنید؟ با وردپرس کار کنید! زیرا وضعیت بهتر می شود و بر پهنه ی گسترده ای از وب تاثیر می گذارد.

آن طور که به نظر می رسد وردپرس در حال تقویت کردن مهارت های جاوا اسکریپت می باشد اما رهبران آن از جمله  Jake Goldman اظهار می کنند که جذب برنامه نویسان قدرتمند و ماهر خارج از تیم توسعه ی وردپرس، برای این کار بسیار دشوار است! در اولین نشست WP Think Tank صحبت هایی که بین Goldman و برنامه نویسان صورت گرفت، آنها اظهار داشتند که وردپرس پلتفرم جالبی نیست! و این ادراک کار را برای انتخاب برنامه نویسان سخت می کند.

پی اچ پی معمولا در برنامه هایی نظیر اخبار هکرها به سخره گرفته شده و از بخش مطالعاتی حذف می شود و همین امر باعث شده که برنامه نویسان توجهشان را به پی اچ پی کم کرده و  پلتفرم هایی که براساس پی اچ پی تنظیم شده اند را نادیده می گیرند.

این نوع ادراک در زمان حال مسئله ای چالش برانگیز است. یعنی دقیقا زمانی که وردپرس در حال پیشرفت و فعالیت است و به دنبال برنامه نویسان ماهر برای گسترش هسته ی خود در حوزه ی جاوا اسکریپت می گردد!

برای رفع این مشکل، Tom Willmot می گوید در حال حاضر وردپرس فرصت هایی باور نکردنی برای جامعه ی خود فراهم کرده و یک حس فوق العاده ای را در آن ها به وجود آورده است. او همچنین می گوید:

سوالی که گهگاهی پرسیده می شود این است که چرا شما از وردپرس استفاده می کنید؟ اگر بخواهم صادقانه به این سوال پاسخ دهم می گویم زیرا وردپرس بهترین مکانی است که می توانم با آن کار کنم.

فقط کمی فکر کنید، میلیون ها وبسایت در حال حاضر موجودند که با وردپرس ساخته شده اند و هزاران توسعه دهنده هستند که براساس وردپرس کار می کنند و وبسایت ها را می سازند، هزاران نفر از مردم هر ساله در نشست WordCamps داستان ها و تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک می گذارند، شرکت های بزرگ و دولتی در سطح جهان با کمک سیستم های متن باز یا همان open source فعالیت می کنند، هزاران نفر از مردم زندگی خود را با کار کردن و مهارت های وردپرس تامین می کنند.

استفاده های خلاقانه از پلتفرم وردپرس مانند  AppPresser، Happytables، Restuarant Engine، Hello Bar وBarley این سیستم را برای استفاده در مشاغل بسیار مهیج کرده است. بسیار دیده شده که توسعه دهندگان از این سیستم برای ساخت سرویس ها و نرم افزارهای خود استفاده کرده اند.

پایگاه کاربری

Andy Wilkerson می گوید چشم اندازی که من از آینده ی وردپرس دارم این است که بزرگترین قدرت به اندازه ی پایگاه کاربری در وردپرس بر میگردد.

بسیاری از مردم در هنگام صحبت درباره ی این موضوع به قدرت پایگاه و بخش گاربری وردپرس اشاره می کنند. بازار بزرگی برای توسعه ی هر چیزی موجود است که این نشان دهنده ی چشم اندازی قوی از وردپرس است. استفاده از قالب های زیبا، افزونه های مفید و کاربردی و نرم افزارهای قدرتمندی که در هسته ی وردپرس ایجاد شده اند این امر را به خوبی نمایش می دهد.

اگر شما می خواهید یک مدل تجاری با کمک وردپرس ایجاد کنید، شانس شما برای موفقیت بسیار زیاد است! این حجم قدرتمند پایگاه کاربری در وردپرس همواره می تواند کارآفرینانی را برای توسعه ی وردپرس جذب کند، و این توسعه دهندگان همان سازندگان آینده ی این پلتفرم قدرتمند خواهند بود!

Muhammad Haris می گوید:

وجود یک بازار بزرگ و جامعه توسعه دهندگان به دو دلیل بزرگ است که به مبحث تجارت و کسب و کار در آن بر میگردد.

برخی از توسعه دهندگان مثل Andy Wilkerson، وردپرس را انتخاب کردند نه به خاط اینکه یک پلتفرم است بلکه به علت علاقه ای که به آن داشتند، و نه تنها به علت تکنولوژی مهیجی که دارد بلکه به علت پایه ی محکمی که در تجارت می توان از آن استفاده کرد و بسیار مشتری پسند است!

Wilkerson به عنوان یک توسعه دهنده با اینکه برای انتخاب وردپرس به عنوان یک پلتفرم شخصا مخالف است اما برای پیدا کردن چنین سیستمی خرسند است و می گوید:

به ندرت پیش می آید که من نتوانم با ساختاری که تیم وردپرس ایجاد کرده است کار کنم.هسته ی وردپرس همچنان در حال بهبود، قدرتمند شدن و ساده تر شدن است.

رشد پایگاه کاربری وردپرس توسط یک مجموعه ی پر جنب و جوش و فعال هدایت می شود، توسعه دهندگان ماهر به این پلتفرم جذب شده و منافع خود را در ساخت سایت ها با وردپرس می دانند.

با وجود اینکه پلتفرم وردپرس یک پایگاه کاربری است اما همچنان بسیاری از مردم نمی دانند که با وردپرس می توانند به راحتی وبلاگ و وبسایت خود را راه اندازی کنند. همچنان بسیاری از وبسایت ها با کد نویسی های غیر استاندارد اچ تی ام ال ساخته می شوند و صاحبان آن ها در جریان نیستند که با کمک وردپرس می توانند وبسایت های خود را تبدیل به فضایی شکیل و زیبا و کاربردی کنند. اما همانطور که قبلا هم گفته شد، شرکت ها در حال مطالعه ی مزیت های وردپرس در ساخت وبسایت های تجاری هستند.

وردپرس در واقع یک موقعیت قدرتمند محسوب می شود. در حال حاضر اکثر مردم در هر نقطه از جهان به اینترنت دسترسی دارند و تقریبا می توان گفت وبسایت یا وبلاگی دارند و بازار آن داغ است.

فقط یک سوال در اینجا مطرح می شود: چند درصد از سایت ها در وب در 5 سال گذشته با وردپرس ایجاد شده اند؟

تصویر کلی از آینده

وردپرس…

 • به قدرتمند شدن در حفظ سازگاری ادامه می دهد.
 • بهبود تکرارها و جلوگیری از تغییرات گسترده
 • ادامه دادن به افزودن ویژگی های بیشتر در افزونه ها
 • پیشرفت ویژگی های جاوا اسکریپت در ادمین وردپرس
 • بهتر شدن بخش ویرایشگر و ظاهر محتوا
 • ساده تر شدن برای افراد مبتدی
 • اطلاع رسانی بیشتر برای تغییر درک مردم در مورد وبلاگ بودن پلتفرم
 • تاخت و تاز بیشتر به سمت بازار سرمایه گذاری
 • پیشنهاد فرصت های بیشتر در زمینه ی فریم ورک های نرم افزاری
 • آماده سازی پلتفرم برای رشد سرویس های بیشتر
 • ادامه فعالیت همچنان به عنوان پلتفرم وبلاگ نویسی

افکار جامعه برنامه نویسان در مورد وردپرس

Marc Jenkins معتقد است که وردپرس باید در بخش هایی کمتر تحت نگهداری و حفاظت باشد به عنوان نمونه همین بخش سازگاری نیازمند این شدت از محافظت نیست. او همچنین می گوید:

شاید من جانبدارانه صحبت می کنم در حالی که من در بخش توسعه ی افزونه ها نقشی ندارم اما دوست دارم ببینم که وردپرس در ورژن جدید خود تمییز و منظم تر ارائه شود.

Aaron Bazinet که یک طراح وب است بر این باور است که وردپرس بیش از یک پلتفرمی بر پایه ی پی اچ پی خالص است:

من می دانم که بسیاری از طراحان به علت ترسی که از پی اچ پی دارند از آن دوری می کنند برای همین برای آن ها وردپرس یک گزینه ی فوق العاده است!

Cam Barrett استادی است که در یک موسسه غیر انتفاعی کار می کند. او از سیستم دروپال برای سایت آن موسسه استفاده کرده است اما معتقد است که وردپرس بسیار بهتر از دروپال است:

سطح مدیریت محتوای وردپرس 1000 بار بهتر از سیستم دروپال است و سطح کاربری آن از سرعت و کارایی بالاتری برخورداز است.ما استادانی هستیم که مشغله ی زیادی داریم و زمان زیادی برای کار کردن با سایت نداریم و وردپرس با سرعتی که دارد به ما کمک بزرگی می کند.

Jesse Cohen توسعه دهنده ی نرم افزار تحت وب می گوید بزرگترین مانعی که در وردپرس دیده می شود مبحث امنیت آن به صورت جهانی است که باید بررسی شود:

افزونه های بسیار بزرگی وجود دارند و نویسندگان آن ها افراد قوی و ماهری هستند که جای ستایش دارد. موردی که وجود دارد و من فکر میکنم به طور مداوم یافت می شود این است که اکثر افزونه های وردپرسی مطابق اصول امنیتی برای پنل مدیریتی ساخته نشده اند.همین امر خود یک حفره ی بزرگ امنیتی ایجاد میکند که سایت را در معرض خطر قرار می دهد.

Byron Houwens طراح وب و توسعه دهنده در مورد تمرکز وردپرس روی حل سایر مسائل ابراز نگرانی می کند.

سیستم Ghost متمرکز است و دقیقا تمرکز آن بر روی پلتفرم وبلاگی بودنش است.به همین ترتیب سایر سیستم های wix یا weebly نیز بر روی مبحث طراحی متمرکز شده اند. اما وردپرس این چنین نیست! یک سیستم ساخت وبلاگ است، یک سی ام اس ساخت وبسایت های تجاری است و…

راستی چشم انداز شما در مورد آینده ی وردپرس به چه صورت است؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.