چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

اهمیت دیجیتال مارکتینگ اهمیت دیجیتال مارکتینگ

زمانی که به دنبال راه های جدید برای بازاریابی در کسب و کار خود هستید، از اهمیت بازاریابی دیجیتال هم باخبر می شوید. دیجیتال مارکتینگ یک سرمایه ارزشمند برای رشد کسب و کارهاست. این استراتژی به شما کمک می کند با حضور آنلاین در شبکه های اجتماعی و وب های معتبر برای خود برندسازی کنید. دیجیتال مارکتینگ شامل سئو، تبلیغات در گوگل، فعالیت در شبکه  های اجتماعی و بازاریابی محتوایی است.

سئو (SEO) و تبلیغات کلیکی (PPC) بهترین روش ها در دیجیتال مارکتینگ محسوب می شوند. به طوری که تا 80 درصد بر روی افزایش آگاهی از برند تاثیر دارند. حالا چرا دیجیتال مارکتینگ اهمیت دارد؟ در این پست قصد داریم شما را با چند دلیل اهمیت بازاریابی دیجیتال آشنا کنیم.

با افرادی روبرو هستید که بیشتر وقت خود را در آنجا سپری می کنند

در دیجیتال مارکتینگ شما می توانید روزانه با تعداد زیادی از افراد روبرو شوید که همگی در اینترنت حضور دارند. طبق آخرین آمارها از کاربران سراسر دنیا، بیش از 7.7 میلیارد نفر از اینترنت استفاده می کنند. انجام جستجوهای روزانه، حضور در شبکه های اجتماعی، خرید از فروشگاه های اینترنتی و … همه به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره مان تبدیل شده است.

دیجیتال مارکتینگ شرایطی را فراهم می کنند تا شما به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید. چه از طریق سئو و چه از طریق تبلیغات در گوگل تعداد کاربران بیشتری به سمت کسب و کار شما روانه می شوند. این در حالیست که بدون چنین استراتژی هایی بهره برداری از قابلیت های اینترنت دشوار می شود.

بررسی و ارزیابی رقبا

یکی از خدمات دیجیتال مارکتینگ به تمامی کسب و کارها، قابلیت بررسی رقباست. در گذشته بسیاری از مشاغل به سختی می توانستند بفهمند رقبایشان چطور موفق می شوند و چطور مشتری بیشتری کسب می کنند؟ و یا چطور آگاهی از برندشان را افزایش می دهند؟

اما اکنون به لطف دیجیتال مارکتینگ شما می توانید بفهمید رقبا در چه حالی هستند. آیا رقبا از تبلیغات در گوگل استفاده می کنند؟ آیا ترافیک سایت آن ها از سایت شما بیشتر است؟ آیا از سایت های معتبری بک لینک دریافت می کنند؟ در روند سئو شما می توانید به این سوالات پاسخ دهید. در نهایت به نتیجه گیری کلی از فعالیت رقبا دست پیدا کنید.

بررسی و ارزیابی رقبا
بررسی و ارزیابی رقبا

افزایش توان رقابت با شرکت های بزرگ

یکی دیگر از خدماتی که دیجیتال مارکتینگ به کسب و کارها ارائه می دهد، افزایش توان آنها برای رقابت با برندهای بزرگ است. در گذشته کمپانی های بزرگ از طریق صرف هزینه زیاد برای تبلیغات در تلویزیون، رادیو و بنرهای شهری برندسازی می کردند. به همین دلیل رشد کردن در چنین شرایطی برای برندهایی که تازه تاسیس بودند و سرمایه زیادی برای تبلیغات نداشتند، کار دشواری بود. اما دیجیتال مارکتینگ شرایطی را فراهم کرد تا برندهای کوچک هم بتوانند در کنار برندهای بزرگ رشد کنند.

برای مثال اهمیتی ندارد که شما به تازگی وارد دنیای کسب و کار شده اید و یا چندین دهه است که فعالیت دارید. آنچه که مهم است توان رقابت در سئو و یا انجام تبلیغات در گوگل است. این روش ها به افزایش آگاهی از برند کمک زیادی می کند.

شما می توانید با کمک SEO و تبلیغات به ازای هر کلیک (PPC) میزان فروش خود را هم بالا ببرید.

پیدا کردن مخاطبان هدف در دیجیتال مارکتینگ

اگر قرار باشد یکی از بهترین مزیت های دیجیتال مارکتینگ را نام ببریم، باید به هدف گرفتن مشتریان بالقوه اشاره کنیم افراد زیادی هستند که به دنبال خدمات یا محصولات شما می گردند. اما از آنجا که با نام شما آشنایی ندارند، خریدی هم انجام نمی دهند. اما سئو و تبلیغات در گوگل شرایطی را فراهم می کند تا همان افرادی که در جستجوی محصولات شما هستند، سریع تر به وب سایتتان دسترسی پیدا کنند.

در دیجیتال مارکتینگ می توانید اطلاعات مهمی را در اختیار مخاطبان قرار دهید و از این طریق ذهنشان را برای خرید از خود آماده کنید.

رصد کردن کمپین های تبلیغاتی

یکی از استراتژی های تاثیرگذار در دیجیتال مارکتینگ راه اندازی کمپین های تبلیغاتی است. اما داستان به همین جا ختم نمی شود. در واقع دیجیتال مارکتینگ در پایش و ردیابی تلاش های کمپین های تبلیغاتی نیز کاربرد دارد. شما با کمک ابزارهای سئو که برای آنالیز وب سایت یا شبکه های اجتماعی استفاده می شوند، می توانید کمپین تبلیغاتی خود را دریابی کنید.

به راستی تلاش شما تا چه اندازه تاثیرگذار بوده است؟ چه تعداد مشتری را با این تلاش ها بدست آورده اید؟ آیا نرخ بازگشت سرمایه رضایت بخش بوده است؟ با ردیابی کمپین تبلیغات می توانید به این سوالات پاسخ دهید. برای مثال ابزارهایی مثل گوگل آنالتیکس، AHerfs، Moz و … به شما کمک می کنند تا تاثیر استراتژی های تبلیغاتی خود را به راحتی دنبال کنید.

رصد کردن کمپین های تبلیغاتی
رصد کردن کمپین های تبلیغاتی

افزایش بازدهی سرمایه گذاری

اگر می خواهید از اهمیت دیجیتال مارکتینگ، سئو و تبلیغات در گوگل مطلع شوید، باید به نتایج حاصل از آن برای مشاغل مختلف نگاه کنید. استراتژی های بازاریابی آنلاین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالاتری نسبت به بازاریابی سنتی دارد. در نتیجه با دیجیتال مارکتینگ سود بیشتری هم عایدتان می شود.

طبق بررسی هایی که در کشورهایی اروپایی و آمریکا انجام شده است، به ازای هر 1 دلاری که برای ایمیل مارکتینگ هزینه می شد، 44 دلار برای برند سودآوری داشت. ایمیل مارکتینگ در ایران هم در حال رشد است و یکی از بخش های مهم سئو محسوب می شود.

برتری تخصص و کیفیت بر سابقه کار

در گذشته مشتریان فقط از برندهایی خرید می کردند که سابقه فعالیت بیشتری داشتند. به هر حال تصور مشتریان این بود هر چه یک برند در کار خود سابقه فعالیت بیشتری داشته باشد، محصولات یا خدمات بهتری را هم ارائه می دهد. اما دیجیتال مارکتینگ نشان داد این رویه همیشه درست نیست. بلکه برندهای تازه تاسیسی هم وجود دارد که کیفیت و تخصص بالاتری نسبت به برندهای قدیمی دارند.

از سوی دیگر اگر در دیجیتال مارکتینگ تخصص کافی داشته باشید، می توانید در مدت زمان کوتاه به اهداف سازمانی خود دست پیدا کنید. براستی در ذهن شما چه می گذرد و چه نقشه ای برای بهبود برند، افزایش مشتری و بازدهی بیشتر دارید؟ برای اینکه افکار و برنامه هایتان به واقعیت تبدیل شود به دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.