داستان موفقیت سیستم رستوران های مک دونالد

همانطور که میدانید در حال حاضر مک دونالد بزرگ ترین رستوران زنجیره ای دنیاست . این رستوران زنجیره ای بیش از 37 و 800 شعبه در 119 کشور دارد که هر روز به چیزی حدود 64 میلیون نفر سرویس میدهد! اما چه چیزی جز سیستم سازی کسب و کار این اجازه را به رستوران های مک دونالد داده است که به چیزی حدود 65 میلیون نفر به صورت روزانه سرویس بدهد؟

در این مقاله قصد داریم به سراغ بررسی داستان موفقیت رستوران های مک دونالد برویم  و این موضوع رو بررسی کنیم که سیستم سازی این کسب و کار چگونه بوده است که توانسته این قدر به خوبی گسترش پیدا کند؟

مک دونالد و سیستم سازی کسب و کار

فرقی ندارد که شما به کدام شعبه از مک دونالد مراجعه کنید حتی فرقی ندارد که شما در کدام کشور به سراغ رستوران های مک دونالد بروید در هر حالت شما همان چیزی را دریافت خواهید که سایرین نیز در شهرهای مختلف و شعبه های متفاوت دریافت میکنند. علت اصلی این موضوع این است که مک دونالد استانداردهای مشخصی را تعیین کرده است و این استاندارد به یک مدل موفق در این کسب و کارها تبدیل شده اند . این مدل کسب و کار بر اساس یک سیستم سازی درست و حرفه ای شکل گرفته است و این سیستم سازی باعث شده است تا هیچ گونه تغییر یا مغایرتی در محصولات (در شعبه های متفاوت)‌ وجود نداشته باشد

جالب است بدانید زمانی که شما برای دریافت یک شعبه از مک دونالد مراجعه میکنید ابتدا باید در کلاس ها و دوره های مخصوص این رستوران شرکت کنید و یاد بگیرید که چه طور باید با استفاده از سیستم موجود در این رستوران ، مدیریت شعبه خود را بر عهده بگیرید

بهتر است مقدار بیشتری در موضوع سیستم سازی مک دونالد عمیق شویم و ببینیم آیا همه کسب و کارها میتوانند با استفاده از همین مدل به موفقیت برسند؟

سیستم سازی به سبک مک دونالد

به نقل از مرکز بیزینس کوچینگ ایران یکی از مهمترین کارهایی که این رستوران زنجیره ای معروف انجام داده است این است که تلاش کرده است تا کارکنان با حداقل مهارت  بتوانند وظیفه خود را به بهترین شکل انجام بدهند. موضوع حداقل مهارت در این بخش اهمیت زیادی دارد چرا که شما نمیتوانید با افراد متخصص ،  کسب و کار خود را بسیار زیاد گسترش دهید . این موضوع دو دلیل اصلی  دارد:

  • اول اینکه تعداد نیروی های متخصص کم است و شما نمیتوانید در سراسر دنیا از نیروهای متخصص استفاده کنید.
  • دوم این که نیروهای متخصص حقوق و مزایای زیادی دریافت میکنند و این موضوع نیز کاملا طبیعی است.

اگر شما سعی کنید از افراد متخصص استفاده کنید باید حقوق بیشتری پرداخت کنید و همین موضوع باعث میشود تا شما قیمت کالا و خدمات تان را هم بیشتر کنید و در نهایت این اقدام باعث میشود تا شما مزیت رقابتی خود (‌یعنی قیمت کم )‌ را از دست بدهید و رقبای شما سهم بیشتری از بازار به دست بیاورند.

پس بهترین استراتژی در حال حاضر این است که شما یک سیستم حرفه ای طراحی کنید و بعد افراد را در این سیستم و در جایگاه مناسب قرار دهید در این حالت است که شما میتوانید بسیار سریع تر از رقبای خود رشد کنید. این نکته را فراموش نکنید که نیاز نیست برای خلق یک کسب و کار بزرگ و استثنائی ، دست به کارهای عجیب و غریب بزنید فقط کافی است دیدگاه درستی نسبت به سیستم سازی و مدل کسب و کار خود داشته باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید