کمپین Universal App چیست و چگونه راه اندازی می شود؟

کمپین Universal App چیست و چگونه راه اندازی می شود؟ کمپین Universal App چیست و چگونه راه اندازی می شود؟

کمپین Universal App در گوگل ادز یکی از بهترین راه‌ها جهت جذب کاربر جدید برای اپلیکیشن‌های موبایل است. این کمپین تبلیغاتی به شما اجازه می‌دهد در برخی از بزرگترین شبکه‌های تبلیغاتی گوگل تبلیغ کنید؛ از جمله این موارد می‌توان به یوتیوب شبکه مربوط به جستجو، Google Display Network و فروشگاه گوگل پلی اشاره کرد. قابل ذکر است که شما می‌توانید از طریق گوگل ادز تمام این موارد را مدیریت کنید. ما در ادامه شما را به صورت کامل با کمپین Universal App یا همان UAC آشنا می‌کنیم و نحوه راه اندازی آن را آموزش خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

هرآنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • کمپین Universal App در گوگل ادز چیست؟
 • کمپین Universal App در چه بستری اجرا می‌شود؟
 • نحوه عملکرد کمپین Universal App در گوگل ادز
 • بهترین اقدامات برای UAC
 • کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

علاوه بر موارد ذکر شده، گوگل برای نمایش مرتبط‌ترین تبلیغات، از ماشین لرنینگ (Machine Learning) استفاده می‌کند. در واقع دلیل اصلی گوگل برای استفاده از این روش این است که می‌خواهد به شما از طریق کمپین‌تان برای دستیابی به بالاترین نرخ تبدیل ممکن، کمک کند.

این مقاله تمام مباحث پایه‌ای کمپین Universal App را به شما آموزش می‌دهد و نحوه عملکرد آن را برای‌تان شرح خواهد داد. ما به شما خواهیم گفت که به بهره بردن از این کمپین چه تاثیری روی کسب و کارتان می‌گذارد و بهترین روش برای راه اندازی‌اش را ارائه می‌دهیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کمپین Universal App در گوگل ادز چیست؟

کمپین Universal App یک نوع از تبلیغات خودکار در گوگل ادز است که به تبلیغ‌کنندگان کمک می‌کند برنامه‌های‌شان بیشتر نصب شود و نرخ تبدیل داخل برنامه‌ای‌شان نیز ارتقا پیدا کند. تمام این اتفاقات به لطف ماشین لرنینگ رخ می‌دهد و این روش بهترین تبلیغات اجرایی شما را مشخص می‌کند و آن‌ها را به مرتبط‌ترین کاربران نمایش خواهد داد. در واقع گوگل ادعا می‌کند که این فرآیند می‌تواند کمک کند که در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغاتی گوگل، به ازای هر دلار، تبدیل‌تان (Conversion) 140 درصد ارتقا پیدا کند.

کمپین Universal App در گوگل ادز چیست؟

کمپین Universal App در سال 2015 راه اندازی شد و در پاییز سال 2017 بود که به صورت کامل جایگزین کمیپن‌های نصب شده برنامه گوگل ادز (سابقا با نام Google AdWords شناخته می‌شد) شد.

این روش تبلیغاتی نسبتا جدید هدف‌اش نمایش مرتبط‌ترین تبلیغات به کاربران است و در عین حال نیاز به بررسی تبلیغات جهت پیدا کردن بهترین روش‌ها را محدود می‌کند. برعکس کمپین‌های سابق گوگل ادز، شما دیگر به سایت تبلیغات جداگانه برای کمپین Universal App نیاز نخواهید داشت.

در عوض شما یک سری متن مختلف، تصاویر، ویدیوها یا Assetهای HTML5 را اضافه می‌کنید. پس از آن گوگل از داده‌های شما برای ایجاد تبلیغات استفاده می‌کند. با گذشت زمان این بستر می‌تواند بهترین راه‌های تبلیغات که موثر بوده‌اند را کشف و جمع‌آوری کند و سپس به نمایش دادن آن‌ها به کاربران ادامه دهد.

کمپین Universal App در گوگل ادز عملکردی مشابه تبلیغات جستجوی رسپانسیو گوگل دارد که آن هم به کمک ماشین لرنینگ کار خود را انجام می‌دهد. هرچند تبلیغات جستجوی رسپانسیو صرفا محدود به سرچ‌های گوگل می‌شود، در حالی که تبلیغات کمپین Universal App در بسیاری از بسترهای تبلیغاتی دیگر گوگل نیز به نمایش درمی‌آید.

کمپین Universal App در چه بستری اجرا می‌شود؟

قبل از معرفی کمپین Universal App در گوگل ادز شما باید تبلیغات را به صورت جداگانه روی AdMob، یوتیوب و Google Ads ایجاد می‌کردید تا بتوانید هر یک از ویژگی‌ها و قابلیت‌های گوگل را هدف قرار دهید؛ اما  دیگر نیازی به این کار نیست. به لطف UAC حالا شما در بسترهایی مثل سرچ گوگل، گوگل پلی، یوتیوب و Google Display Network نمایش داده خواهید شد.

در ادامه می‌توانید به صورت مختصر ببینید که کمپین Universal App در بسترهای مختلف چگونه به نمایش درمی‌آید:

کمپین Universal App در چه بستری اجرا می‌شود؟

همچنین تبلیغات شما در جایگاه‌های مخصوص UAC نیز نمایش داده می‌شود؛ مثلا تبلیغ‌ها در اپلیکیشن‌ها یا صفحات فهرست مربوط به Home در فروشگاه گوگل پلی به نمایش درمی‌آيد. این امر به شما اجازه می‌دهد که تبلیغات‌تان را برای کسانی که به دنبال اپلیکیشن‌های جدید می‌گردند، نشان دهید. قابل ذکر است که قابلیت بهره‌مندی از تبلیغات مربوط به کمپین Universal App در گوگل ادز هم برای کاربران iOS و هم برای دارندگان گوشی‌های اندرویدی فراهم است.

نحوه عملکرد کمپین Universal App در گوگل ادز

نیازی نیست که تبلیغ‌کنندگان برای هر مکان مختلفی یک تبلیغ جداگانه بسازند. در عوض گوگل با استفاده از متن و داده‌های دیجیتالی که در اختیارش گذاشته‌اید، خودش برای‌تان تبلیغ ایجاد می‌کند. همچنین گوگل هدف‌گذاری‌ها را با توجه به بودجه و اهداف شما مدیریت می‌کند تا شما بتوانید از کمپین‌ها حداکثر بهره را ببرید.

با این وجود برخی از کارها را باید هنوز به صورت دستی انجام دهیم که در ادامه این موارد ذکر می‌شوند:

 • بودجه روزانه
 • هف‌گذاری برای هزینه به ازای هر نصب (CPI) یا هزینه به ازای هر اقدام (CPA)
 • مکان هدف
 • زبان‌های هدف
 • تا چهار متن مختلف که هر یک از آن‌ها حداکثر طول‌شان باید 25 واژه باشد
 • تاریخ شروع کمپین (انتخاب تاریخ پایان اختیاری است)

شما می‌توانید در صورت تمایل تصاویر، ویدیوها یا Assetهای HTML5 را که دوست دارید گوگل از آن‌ها برای ساخت تبلیغات استفاده کند را اضافه کنید. اگر این موارد را خودتان تنظیم نکنید، گوگل از تصاویر و ویدیوهای موجود در صفحه اپلیکیشن‌تان در گوگل پلی استفاده خواهد کرد.

بهترین اقدامات برای UAC

 در ادامه قصد داریم بهترین اقدامات برای کمپین Universal App در گوگل ادز را مورد بررسی قرار دهیم. پس ادامه مطلب را با دقت کامل مطالعه کنید.

هدف مناسب را انتخاب کنید

مهم‌ترین ملاحظه در حین ساخت تبلیغ UAC چیزی نیست جز هدف ایجاد کمپین. شما در گزینه پیش روی خود دارید:

 • حجم نصب (CPI)
 • اقدامات درون برنامه‌ای (CPA)

هر دوی این موارد تبلیغات را با توجه به هزینه پیشنهادی شما، بهینه‌سازی می‌کنند. تبلیغات حجم نصب از مدل قیمت‌گذاری هزینه به ازای هر نصب (CPI) استفاده می‌کند، در حالی که اقدامات درون برنامه‌ای از مدل هزینه به ازای هم اقدام (CPA) استفاده می‌کند.

  روش های دیلیت اکانت واتساپ در گوگل، ios و اندروید

حجم نصب چه زمانی باید انتخاب شود؟ وقتی حجم نصب را انتخاب کنید یعنی می‌خواهید تا جای ممکن بیشترین کاربران جدید را به سمت اپلیکیشن‌تان جذب کنید. در این شرایط گوگل توصیه می‌کند بودجه کمپین را حداقل 50 برابر بیشتر از CPI هدف، در نظر بگیرید. مثلا اگر هدف CPI شما 5 دلار است، بودجه کمپین را باید احداقل 250 دلار در نظر بگیرید. قابل ذکر است که هزینه پیشنهادی شما باید میانگین هزینه‌ای باشد که حاضر هستید به ازای هر بار نصب برنامه‌تان توسط کاربر، پرداخت کنید.

اقدامات درون برنامه‌ای چه زمانی باید انتخاب شود؟ وقتی اقدامات درون برنامه‌ای را انتخاب کنید که می‌خواهید کاربرانی را جذب کنید که به انجام چنین اقداماتی تمایل دارند؛ از جمله این اقدامات می‌توان به انجام خرید، بالا بردن سطح (Level Up) یا مواردی از این قبیل اشاره کرد. اگر این هدف را انتخاب کردید، باید تنظیم ردیابی تبدیل (Conversion Tracking) را نیز مدنظر داشته باشید، زیرا این امر از اهمیت زیادی برخوردار است. با انجام این کار گوگل این اقدامات را درک کرده و آن‌ها را برای اهداف تبدیل (Conversion Goals)، بهینه‌سازی می‌کند.

در این حالت گوگل پیشنهاد می‌کند بودجه کمپین را حداقل 10 برابر بیشتر از مقدار CPA در نظر بگیرید. بنابراین اگر مثلا هدف CPA شما 10 دلار باشد، باید بودجه را حداقل 100 دلار تعیین کنید.

برای این نوع هدف نیاز است که حداقل 10 کاربر مختلف به صورت روزانه اقدام درون برنامه‌ای مورد نظر شما را انجام دهند. اگر اقدام درون برنامه‌ای مورد نظر شما به این مقدار نرسید، باید آن را با موردی که به این مقدار دست پیدا می‌کند، جایگزین کنید.

CPA هدف شما باید میانگین مقداری باشد که می‌خواهید به ازای هر بار کامل شدن اقدام درون برنامه‌ای توسط کاربر، بپردازید.

برای هر یک از این نوع کمپین Universal App در گوگل ادز، گوگل پیشنهاد می‌کند که پیش از ایجاد هرگونه تغییر، مدت زمانی را برای جمع‌آوری حداقل 100 تبدیل در نظر بگیرید تا داده‌های مورد نیاز برای بهینه‌سازی اهداف اجرایی‌تان گردآوری شوند.

در آخر نیز بد نیست اشاره کنیم که شما نباید خود را به انتخاب یک کمپین خاص محدود کنید. کاربران همیشه می‌توانند چندین کمپین را با اهداف مختلف ایجاد کنند. خود گوگل می‌گوید که اگر می‌خواهید بهینه‌سازی یک هدف متفاوت را شروع کنید، بهتر است که دست به ساخت یک کمپین جدید بزنید. یک کمپین جدید در بهینه‌سازی هزینه‌ها و تبلیغات برای رسیدن مخاطب به هر هدف تعیین شده، بهتر عمل خواهد کرد.

از Assetهای مختلف استفاده کنید و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید

به یاد داشته باشید که گوگل یک تبلیغات را با استفاده از متن‌‌ها و Assetهای اضافه شده توسط شما می‌سازد. برای بهره بردن حداکثری از تبلیغات کمپین Universal App در گوگل ادز، باید به صورت مداوم متن‌ها را اصلاح کنید (البته تا زمانی که به گوگل مدت زمان کافی برای بررسی تبلیغات‌تان را داده باشید) و تصاویر و ویدیوهای مختلف را مورد استفاده قرار دهید. همچنین مطمئن شوید که از تصاویر مختلف در اندازه‌های متنوع استفاده می‌کنید، زیرا آن‌ها باید در بسترهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

در جدول زیر اندازه‌های مختلف تصاویر برای مصارف مختلف ذکر شده است:

از Assetهای مختلف استفاده کنید و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید

علاوه بر این، شما می‌توانید در گوگل ادز از Creative Asset Report برای ارزیابی عملکرد تبلیغات مختلف‌تان استفاده کنید.

از Assetهای مختلف استفاده کنید و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید

این گزارش داده‌هایی درباره تعداد کلیک‌ها و ایمپرشن‌ها (Impression) مربوط به متن‌ها و Assetهای دیجیتالی مختلف را در اختیار ما قرار می‌دهد. در این بخش یک ستون به نام Performance grouping وجود دارد که در آن از عبارت‌های Best، Good و Low برای نمره‌دهی استفاده شده است. این عبارات نشان می‌دهند که کمپین Universal App در گوگل ادز آن متن‌ها یا Assetها را تا چه حدی در کمپین‌تان نسبت به سایر موارد ترجیح می‌دهد. اگر در این ستون واژه Learning را دیدید، یعنی گوگل هنوز در حال بررسی و جمع‌آوری داده‌های آن Asset خاص است.

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

برای راه اندازی UAC باید ابتدا وارد حساب کاربری گوگل ادزتان شوید. پس از ورود روی دکمه «+» که با رنگ آبی مشخص شده است، کلیک کنید. (تصویر 5)

حال در پنجره جدید گزینه New Campaign را انتخاب کنید.

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

در سمت راست پنجره‌ای که تازه باز شده است، گزینه Universal App را بزنید.

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

حالا باید نوع سیستم عاملی که می‌خواهید تبلیغات در آن به نمایش درآید و اپلیکیشن‌تان در آن پیدا شود را انتخاب کنید (اندروید یا iOS).

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

در این جا باید نام کمپین‌تان را انتخاب کرده و متن‌های مورد نظرتان را وارد کنید:

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

توجه داشته باشید که متن‌های وارد شده توسط شما، به صورت خودکار و چرخشی انتخاب می‌شوند تا بتوانند بهترین نتایج از تبلیغات را در کمپین Universal App در گوگل ادز برای‌تان به ارمغان آورند. مثلا اگر یکی از متن‌ها نسبت به دیگری عملکرد بهتری داشته باشد، آن متن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر دوست داشتید می‌توانید تصاویر، ویدیوها و Assetهای HTML5 مورد علاقه‌تان را نیز اضافه کنید تا در تبلیغات به نمایش درآیند:

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

پس از اضافه کردن متن، تصاویر و دیگر Assetها، می‌توانید مکان و زبان‌های هدف را نیز تعیین کنید.

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

سپس مقدار هزینه‌ها، بودجه و هدف کمپین را مشخص کنید.

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

فراموش نکنید که هزینه پیشنهادی باید میانگین هزینه‌ای باشد که می‌خواهید برای هر نتیجه بپردازید.

در قدم آخر باید زمان آغاز کار کمپین Universal App در گوگل ادز را مشخص کرده و موارد مورد نظر را تایید کنید.

کمپین Universal App در گوگل ادز چگونه راه اندازی می شود؟

کلام آخر

کمپین Universal App در گوگل ادز از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر می‌خواهید در امر تبلیغات عملکرد خوبی داشته باشید، باید از آن نهایت بهره را ببرید. ما در این مقاله شما را کاملا با این موضوع آشنا کردیم و نحوه راه اندازی آن را نیز آموزش دادیم. دیگر می‌توان گفت که بهتر است روش‌های سنتی را کنار بگذارید و شیوه‌های نوین برای ارتقا کسب و کارتان استفاده کنید. UAC یکی از همین روش‌های مدرن به حساب می‌آید.

این بود هرآنچه باید درباره کمپین Universal App در گوگل ادز و نحوه راه اندازی آن می‌دانستید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع: Universal App Campaigns 101: The Advertiser’s Complete Guide (instapage.com)

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.