فناوری مجازی‌سازی و نیازهای روز کاربران اینترنت و مدیران کسب‌وکار

مقرون‌به‌صرفه بودن، عملکرد مناسب و مقیاس‌پذیری برخی از دلایلی است که بسیاری از کسب‌وکارها و سازمان‌ها از فناوری‌های مجازی‌سازی و رایانش ابری در سایت و شبکه اطلاعاتی خود استفاده می‌کنند. ایجاد سرور مجازی ارزان با استفاده از این فناوری، یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن محسوب می‌شود که مزایای بسیاری برای کاربران اینترنت، مدیران وب‌سایت‌ها و فریلنسرها داشته است. در این مطلب با این فناوری، مزایا و کاربردهای سرورهای مجازی آشنا می‌شویم.

سرور مجازی چیست؟

یک سرور فیزیکی می‌تواند یک سرور اختصاصی باشد که تمام منابع سخت‌افزاری خود را در اختیار یک مشتری قرار می‌دهد؛ اما زمانی که همین سرور فیزیکی را با استفاده از فناوری مجازی‌سازی سرور، پارتیشن‌بندی کنیم، هر بخش از آن تبدیل به یک سرور مستقل و مجازی می‌شود.

بنابراین سرور مجازی درست مانند یک سرور فیزیکی اختصاصی استقلال کامل دارد؛ می‌توانید هرنوع سیستم عاملی را روی آن نصب کنید و هر برنامه‌ای را در آن اجرا کنید، بدون آن‌که فعالیت‌های شما کمترین اثری روی سرورهای مجازی همسایه شما در درون سرور فیزیکی مادر داشته باشد.

سرورهای مجازی عملکردهای زیادی را می‌توانند که در میان آن‌ها به دلیل کنترل کامل منابع سرور و مقرون‌به‌صرفه بودن، در محیط‌های میزبانی وب محبوبیت زیادی دارند. همچنین در این روش، هر مشتری می‌تواند میزان تقریبی سخت‌افزار مورد نیاز در فعالیت شخصی، تجاری یا سازمانی خود را تعیین کند. برخی از کاربردهای این سرورها را با هم مرور می‌کنیم:

 • میزبانی وب‌سایت‌های پربازدید یا تعدادی از سایت‌ها با مصرف متوسط
 • استفاده از سرور مجازی برای رمزنگاری داده‌ها و عامل ارتباط ثانویه
 • انجام هرنوع عملیات تحت وب که به پهنای باند بالا و اینترنت پرسرعت نیاز دارد
 • افزایش عملکرد یا نظارت بر عملکرد سیستم‌ها در سازمان‌ها
 • بهره‌گیری از سرور مجازی با آی‌پی خارجی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی
 • استفاده از خدمات سرورهای مجازی ایرانی و خارجی برای انواع سرویس‌های وب مانند: Mail Server و Database Server

اجزا و معماری سرور مجازی

بخش فیزیکی، همان منابع سخت‌افزاری واقعی درون سرور فیزیکی است که به‌طور دیجیتالی، بخش‌بندی شده و بخشی از آن در اختیار سرور مجازی قرار گرفته است. سرور فیزیکی درون دیتاسنترها در کشورهای گوناگونی مانند: ایران، آلمان، آمریکا، فرانسه و کشورهای دیگر قرار دارند.

فناوری هایپروایزر

با استفاده از هایپروایزر (hypervisor)، سرور فیزیکی به چندین سرور از نوع مجازی تقسیم می‌شود. هایپروایزر که با عنوان مانیتور ماشین مجازی یا VMM نیز شناخته می‌شود، نرم‌افزاری است که ماشین‌های مجازی (VM) را ایجاد و اجرا می‌کند.

هایپروایزر به کامپیوتر میزبان اجازه می‌دهد تا از چندین ماشین مجازی با به اشتراک‌گذاری منابع خود مانند حافظه و پردازش پشتیبانی کند.

نرم‌افزارهای ایجاد سرور مجازی

فناوری هایپروایز نرم‌افزارهای گوناگونی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به نرم‌افزارهای Microsoft Hyper-V ، VMware vSphere و Citrix XenServer اشاره کرد. با استفاده از این نرم‌افزارها، مدیران و متخصصان دیتاسنترها می‌توانند سرورهای فیزیکی خود را پارتیشن‌بندی کنند و چندین سرور مجازی بسازند. این نرم‌افزارها همچنین به کاربران کمک می‌کنند که بتوانند برنامه‌های سرور و چندین سیستم عامل مهمان را در محیطی مجازی اجرا کنند. این دقیقا همان چیزی است که سرورهای مجازی را در مقایسه با سرورهای فیزیکی مقرون‌به‌صرفه می‌سازد.

سرور مجازی بهتر است یا سرور فیزیکی اختصاصی

سرورهای فیزیکی را می‌توانید همچون رایانه‌های شخصی در نظر بگیرید، با این تفاوت که تفاوت اصلی قدرت محاسباتی بالاتر و سخت‌افزارهایی قدرتمندتر دارند. همچنین در صورت انتخاب یک سرور فیزیکی، شما در مدتی معلوم با هزینه‌ای معین، مستاجر یکی از آن‌ها به‌شمار می‌آیید.

سرورهای فیزیکی اختصاصی بیشتر مناسب کسب‌وکارهای بزرگ یا سازمان‌ها و ادارات هستند. اما برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، سرورهای مجازی عملکرد قابل قبولی دارند. برخلاف سرورهای فیزیکی، سرورهای مجازی ساختاری ساده‌تری دارند و با چند کلیک می‌توانید اطلاعات خود را در آن‌ها پشتیبان‌گیری یا بازیابی کنید.

 

در پایان مهم‌ترین عامل تمایز سرور مجازی و سرور فیزیکی اختصاصی را می‌توان مولفه هزینه معرفی کرد. در زمان استفاده از یک سرور فیزیکی اختصاصی، تمامی منابع سرور فیزیکی در اختیار شما قرار می‌گیرد که در اکثر مواقع، بیشتر از نیازهای کسب‌وکار و فعالیت‌های اینترنتی شماست. درحالی‌که در زمان خرید خدمات شما می‌توانید از یک پلن مشخص با میزان سخت‌افزار و هزینه متناسب با نیازهای خود استفاده کنید.

مزایای خرید سرور مجازی برای کسب‌وکارهای آنلاین

امروزه هیچ کسب‌وکاری بدون داشتن وب‌سایت با احتمال کمی به توسعه دلخواه  خود می‌رسد. اما داشتن یک وب‌سایت با عملکرد قابل قبول نیاز به خدمات میزبانی وب مناسب دارد.

وقتی کسب‌وکار شما توسعه می‌یابد یا می‌خواهید یک سایت فروشگاهی با میزان تراکنش بالا داشته باشید، دیگر هاست اشتراکی پاسخگو نیست و به منابع سخت‌افزاری بیشتری نیاز خواهید داشت. سرور مجازی می‌تواند انتخاب مناسبی در این زمینه باشد. از طرف دیگر مجازی‌سازی سرور باعث می‌شود، به زمان کمتری برای پیاده‌سازی فناوری‌ها و برنامه‌های جدید، بازیابی داده‌ها و توزیع حجم کار نیاز داشته باشید.

در ادامه با هم برخی از مزایای دیگر این نوع سرور را برای مدیریت کسب‌وکار مرور می‌کنیم.

کنترل کامل بر محیط سرور و وب‌سایت

سرور مجازی امکان دسترسی کامل و کنترل سرور را در اختیار شما قرار می‌دهد. در زمان استفاده از هاست اشتراکی، امکان نصب بسیاری از نرم‌افزارها برای شما وجود ندارد؛ درحالی‌که در زمان استفاده از آن، شما استقلال و دسترسی کامل دارید و می‌توانید هر نوع نرم‌افزاری را نصب کنید.

کاهش روزافزون هزینه‌ها

با افزایش کاربرد و محبوبیت سرورهای مجازی، قیمت این سرورها روزبه‌روز در حال کاهش است. همچنین شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات از جمله شرکت آریانت، پلن‌های بسیار گوناگونی از منابع سرور مجازی را در اختیار هرنوع کسب‌وکار با هرمقیاسی قرار داده‌اند. به‌طوری‌که حتی کسب‌وکارهای کوچکی که به‌تازگی می‌خواهند وب‌سایت خود را راه‌اندازی کنند هم می‌توانند از این خدمات با قیمت‌های بسیار مناسب بهره بگیرند.

میزبانی چند دامنه

هاست‌‌های اشتراکی هم امکان میزبانی از دامنه چندگانه را در اختیار مدیران وب‌سایت قرار می‌دهد؛ با این تفاوت که منابع هاست در آن‌ها محدود است و وقتی میزان استفاده از این منابع توسط یک شرکت زیاد باشد، بر عملکرد سایت‌های دیگر اثر می‌گذارد. از طرف دیگر هاست‌‌های اشتراکی، توسط منابع کافی سخت‌افزاری برای میزبانی چند دامنه پشتیبانی نمی‌شوند. درحالی‌که در سرورهای مجازی شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی از چند دامنه میزبانی کنید.

مدیریت آسان

سرورهای مجازی، امکان نصب انواع سیستم عامل و پلتفرم‌های مدیریت دامنه و سایت را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. امکان مدیریت آسان چند سرور مجازی در آن فراهم شده است. سیستم‌های مجازی‌سازی سرور دارای برنامه‌های مدیریت متمرکز هستند که در آن می‌توان وضعیت همه سرورهای مجازی را تحت نظارت قرار داد و در صورت نیاز تنظیم کرد. حذف ابزارهای مدیریت مختلف می‌تواند موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه شود.

برنامه توسعه آسان‌تر و ایمن‌تر

توانایی ایجاد و استقرار سرورهای مجازی به‌ویژه در زمان توسعه برنامه‌های بازاریابی و فروش بسیار اهمیت دارد. زیرساخت سرور از نوع مجازی انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری بسیار بیشتری را نسبت به یک سرور فیزیکی اختصاصی ارائه می‌دهد. پلن‌های گوناگونی هم با توجه به نیازهای سخت‌افزاری شما برای کسب‌وکار ارائه می‌شوند. برای مثال در زمان توسعه و فرصت‌های محدود ارائه سرور تحویل آنی از سوی شرکت آریانت می‌تواند راهگشا باشد. همچنین سرور مجازی هتزنر آلمان  ، پاسخگوی نیازهای بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین خواهد بود.

مدیریت معاملات فارکس با سرور مجازی

یکی از کاربردهای جدید و محبوب این سرور، استفاده از آن در مدیریت معاملات بازارهای مالی از جمله بازار فارکس است. فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی جهان از نظر حجم معاملات است و تریدرها و سرمایه‌گذاران به‌صورت شبانه‌روزی به‌طور مستقیم یا به‌واسطه نرم‌افزار متاتریدر یا روبات فارکس در آن به خرید و فروش رمزارزها می‌پردازند.

از آنجا که سرورهای مجازی به‌طور شبانه‌روزی آنلاین هستند، معامله‌گران فارکس می‌توانند با نصب و راه‌اندازی روبات فارکس یا برنامه‌های متاتریدر و اعمال تنظیمات لازم، انجام معاملات در قیمت‌های تعیین‌شده را به این برنامه بسپارند و حتی رایانه شخصی خود را خاموش کنند.

سرورهای مجازی هرگز از حالت آنلاین خارج نمی‌شوند و سرعت انتقال داده‌ها نیز در آن‌ها بسیار بالاست. برای چنین مواردی پیشنهاد ما این است که سرور کشوری را انتخاب کنید که به مکان بروکر نزدیک باشد؛ زیرا در این حالت، پینگ، به کمترین مقدار خود می‌رسد. مثلا اگر در ایران زندگی می‌کنید، سرور مجازی ایران می‌تواند گزینه مناسبی برای شما لقب گیرد.

گیمرها و سرورهای مجازی

دنیای بازی‌های آنلاین طرفداران زیادی پیدا کرده و بسیاری از گیمرها برای برخورداری از بالاترین منابع سخت‌افزاری، انجام بازی بدون لگ، بیشترین سرعت اینترنت و پهنای باند و استقلال کامل به استفاده از سرورهای اختصاصی و سرورهای مجازی رو آورده‌اند. بدیهی است که هزینه یک سرور اختصاصی بسیار بیشتر از سرور مجازی است؛ درحالی‌که منابع سخت‌افزاری آن، پاسخگوی تمامی نیازهای گیمرها است. بنابراین پیشنهاد ما قطعا انتخاب از یک شرکت ارائه دهنده معتبر این خدمات است. برخی از ویژگی‌های مورد نیاز گیمرها برای این نوع سرور عبارتند از:

 • امکان پردازش حجم زیادی از داده‌های بازی و اطلاعات کاربران
 • پاسخگویی سریع و مناسب به درخواست‌های کاربران
 • برخورداری از یک پردازشگر قوی و حافظه‌ قابل اعتماد و قدرتمند
 • میزان پینگ کمتر و ایجاد رضایت کاربران
 • امکان دسترسی کامل به فضای سرور
 • امکان استفاده از تمام قابلیت‌‌های سرور
 • امکان استفاده از سیستم عامل‌های مختلف مانند: ویندوز و لینوکس
 • امکان نصب آسان و پشتیبانی مناسب شرکت ارائه دهنده خدمات سرور

سرور مجازی برای اپل آیدی

اپل آیدی همان شناسه هویت هر فرد در شرکت اپل برای استفاده از محصولات اپل است؛ سرور مجازی اپل آیدی عموما از نوع کشور آمریکاست که افراد از آن برای ثبت شناسه اپل استفاده می‌کنند. استفاده از سرور آمریکا در زمان ثبت اپل آیدی، باعث می‌شود کاربران محصولات اپل بتوانند به اپ‌استور آمریکا دسترسی داشته باشند.

سرور مجازی برای برنامه‌نویسان

طراحی و توسعه نرم‌افزارها یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های برنامه‌نویسان رایانه و موبایل است. برنامه‌نویسان عموما دارای رایانه‌های شخصی حرفه‌ای هستند؛ اما هرقدر این رایانه‌ها قدرتمند باشند، معمولا به پای سرورهای مجازی یا اختصاصی نمی‌رسند. از سوی دیگر یکی از مشکلات توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، امکان تست نرم‌افزار در شرایطی ایزوله است؛ به‌طوری که درصورت بروز مشکل، نرم‌افزارهای دیگر و به‌طور کلی، سیستم دچار مشکل نشود. سرور اختصاصی با منابع سخت‌افزاری قدرتمند و استقلال کامل، امکان نصب و تست انواع نرم‌افزار بدون ایجاد مشکل برای سیستم کاربر و سرورهای مجازی همسایه، تمامی امکانات لازم را برای برنامه‌نویسان با هزینه‌‌ای اندک فراهم می‌کند.

به پرداخت بین‌المللی با پی پال نیاز دارید؟

استفاده از سرور مجازی یکی از راه‌های ایجاد اکانت و حساب پی پال و انجام پرداخت‌های بین‌المللی ارزی بدون نیاز به حواله بانکی است. پی پال (PayPal) یک قطب مالی در اینترنت، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مالی بین‌المللی و ارائه دهنده خدمات پرداخت‌های ارزی در سطح جهان است.

متاسفانه سرویس‌ پی پال به دلیل تحریم‌های بین‌المللی از دسترس ایرانیان خارج شده است. به‌همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها به بستری امن، همواره آنلاین، مستقل و با آی‌پی خارج از کشور نیاز دارند تا بتوانند از خدمات سرویس پی پال استفاده کنند. سرور از نوه مجازی بهترین انتخاب برای این شرکت‌ها است. در چنین شرایطی پیشنهاد ما استفاده سرورهای اروپایی مانند سرور مجازی فرانسه، هتزنر آلمان یا آمریکاست.

سرورها را بر اساس کشور انتخاب کنید

یکی از مهم‌ترین نکات در زمان انتخاب سرورها، کشوری است که میزبانی فیزیکی آن را برعهده دارد. برای مثال سرور مجازی آمریکا به معنای داشتن یک سرور در موقعیت مکانی آمریکای شمالی است؛ به‌طوری‌که این سرور از اینترنت کشور آمریکا برای اتصال به شبکه جهانی اینترنت استفاده می‌کند و دارای آی‌پی این کشور است.

سرور مجازی ایران

سرور مجازی ایران واقع در مدرن ترین دیتاسنترهای ایران نظیر برج میلاد هستند. شما با پرداخت هزینه کمی می‌توانید از این نوع سرور ارزان و در عین حال با سخت‌افزارهای قدرتمند و پشتیبانی مناسب استفاده کنید. این سرورها امکاناتی نظیر: کنترل امور وب‌سایت‌های کسب‌وکار، میزبانی چندین ‌سایت با مصرف متوسط ، بهبود عملکرد سیستم‌ها و پینگ بسیار پایین را در اختیار شما قرار می‌دهند.

سرور مجازی هتزنر آلمان

هتزنر آلمان، سروری است که با واسطه شرکت‌هایی مانند آریانت در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. دیتاسنتر هتزنر یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین دیتاسنترهای اروپاست که از سال 1997 در حال ارائه خدمات به مشتریانی از سراسر جهان است. ما در شرکت آریانت پلن این سرور را برای مشتریان خود فراهم کرده‌ایم.

سرور مجازی آمریکا

یکی از مهم‌ترین مزایای این سرور داشتن آی‌پی آمریکاست که بسیاری از مدیران کسب‌وکار برای پرداخت‌های ارزی بین‌المللی و بسیاری از فریلنسرها برای ایجاد اکانت‌های گوناگون با آی‌پی آمریکا و دسترسی به خدمات گوناگون سرویس‌های مختلف به آن نیاز دارند؛ به‌همین دلیل فروش این سرور در ایران به‌شمار بسیار بالاست. شرکت آریانت از خدمات باکیفیت دیتاسنتر XLHost آمریکا برای سرورهای مجازی ارائه شده به مشتریان خود استفاده می‌کند.

سرور مجازی فرانسه

شرکت آریانت دیتاسنتر OVH را برای ارائه خدمات سرور مجازی به مشتریان انتخاب کرده است. Anti DDoS سخت‌افزاری رایگان تا ۹۰ گیگابیت برای تمام سرورها، پهنای باند نامحدود و سرعت دسترسی مناسب از داخل ایران‌ بعضی از خدمات این نوع از سرورها است.

خرید سرور مجازی تحویل آنی از آریانت

شرکت آریانت یکی از فعال‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی وب و سرورهای اختصاصی و مجازی ارزان با امکان تحویل آنی با پنل ری استارت و نصب مجدد سیستم عامل بصورت خودکار و بالاترین ویژگی‌های سخت‌افزاری در ایران است. آریانت از سال 1395 دارای نشان اعتماد از وزارت صنایع و معادن است. این شرکت انواع سرور مجازی ایران، آمریکا و سرورهای مجازی اروپایی با دیتاسنترهای کشورهای آلمان، فرانسه، هلند و فنلاند را برای مدیران وب‌سایت‌ها، فریلنسرها، برنامه‌نویسان و گیمرها فراهم کرده است. برای بهره‌مندی از خدمات آریانت می‌توانید به سایت این شرکت مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری به دست آورید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید