تفاوت vps با vds چیست؟

تفاوت vps با vds

سرورهای کنونی در سطح جهان به‌ دو دسته سرور مجازی و سرور اختصاصی تقسیم می‌شوند. بسیاری از افراد و شرکت‌ها هنگام خرید این سرورها برای فعالیت‌های مختلف خود دچار ابهام و سردرگمی می‌شوند؛ این سردرگمی زمانی بیشتر خواهد شد که تبلیغاتی مانند عرضه سرور مجازی اختصاصی یا VDS پا به عرصه می‌گذارند. قبل از هرچیز باید بگوییم که سرور مجازی اختصاصی یک تبلیغ گول‌زننده و غیرحقیقی است که توسط شرکت‌های سودجو عرضه می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر با تفاوت vps با vds آشنا شوید، بهترین مقاله را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. درصورتی‌که شما نیز نیاز به خرید سرور دارید و دنبال انتخابی هوشمندانه و متناسب با نیازتان هستید، مطالعه این مقاله به بهبود فرایند کسب‌وکار و معاملاتتان کمک خواهد کرد.

درک مفهوم سرور مجازی و سرور اختصاصی؛ مقدمه‌ای برای فهم تفاوت vps با vds

سرورها به‌طورکلی به دو دسته «مجازی» و «اختصاصی» تقسیم می‌شوند. سرور اختصاصی یا dedicated server نوعی سرور فیزیکی و واقعی با سخت‌افزار قدرتمند است که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در مقابل، کلمه VPS مخفف عبارت Virtual Private Server به‌معنای سرور مجازی است. سرور مجازی درواقع همان سرور اختصاصی است که به‌واسطه تکنولوژی مجازی‌سازی به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم شده و به کاربر عرضه می‌شود. افرادی که برای کسب‌وکار خود به سخت‌افزار قدرتمند احتیاج ندارند و به‌دنبال یک سرور کاملا مقرون‌به‌صرفه هستند، با استفاده از سرور مجازی به هدف خود خواهند رسید.

مفهوم VPS و Dedicated Server را توضیح دادیم تا به توضیح سرور مجازی اختصاصی یا VDS برسیم. VDS درواقع همان سرور مجازی است که بعضی از شرکت‌ها برای ایجاد احساس تمایز بین محصولات خود و رقبایشان، این اسم را روی آن می‌گذارند. سرور مجازی اختصاصی یا VDS یک عبارت غلط و کاملا ساختگی است که وجود خارجی ندارد؛ زیرا یک سرور نمی‌تواند هم‌زمان مجازی و اختصاصی باشد. سرورها یا از تکنولوژی مجازی‌سازی استفاده می‌کنند که به آن‌ها VPS می‌گویند یا در عرضه آن‌ها از تکنولوژی و نرم‌افزارهای مجازی‌ساز استفاده نمی‌شود که به آن‌ها سرور اختصاصی می‌گویند؛ بنابراین مفهومی به نام سرور مجازی اختصاصی یا VDS کاملا غلط است.

اگر برای کسب‌وکارتان به یک سرور خارجی با IP ثابت نیاز دارید، توصیه می‌کنیم برای خرید vps با ip ثابت اقدام کنید و به تبلیغاتی مانند سرور مجازی اختصاصی یا VDS اهمیت ندهید.

VPS

آشنایی با ادعاهای نادرست عرضه‌کنندگان VDS برای درک فرق vps با vds

افرادی که مدعی فروش VDS هستند، همواره تلاش می‌کنند تا محصولات و خدمات خود را برتر از رقبایشان نشان دهند. ازهمین‌رو ویژگی‌های منحصربه‌فردی برای محصولاتشان بیان می‌کنند که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم. با خواندن ادامه این مطلب از تفاوت vps و vds آگاه خواهید شد و در دام فروشندگان سرور مجازی اختصاصی و سودجویان نخواهید افتاد.

تفاوت vps و vds در اختصاص منابع

شرکت‌های عرضه‌کننده VDS مدعی هستند که منابع یک سرور اختصاصی را به‌صورت مساوی بین کاربران تقسیم می‌کنند. به‌عنوان مثال، اگر یک سرور اختصاصی ۳۲ گیگ رم و ۸ پردازنده داشته باشد، عرضه‌کنندگان VDS ادعا می‌کنند که می‌توانند چهار ماشین مجازی را با ۸ گیگ رم و ۲ پردازنده به کاربران عرضه کنند؛ به‌این‌ترتیب کاربران را از یک سرور قدرتمند با کیفیت فوق‌العاده بهره‌مند خواهند کرد.

در مواجهه با این ادعا باید بگوییم: سروری که از تقسیم شدن سرور اختصاصی با تکنولوژی مجازی‌سازی به وجود می‌آید، دقیقا همان سرور مجازی یا VPS است؛ اما نکته مهم اینکه با تقسیم سرور به چند ماشین باز هم فعالیت و عملکرد VPSهایی که روی یک سرور اختصاصی میزبانی می‌شوند، روی کیفیت یکدیگر تاثیرگذار است.

اجازه بدهید با یک مثال این مورد را شفاف‌سازی کنیم. یک استخر را در نظر بگیرید که با طناب به چهار قسمت مساوی تقسیم شده و هر بخش به یک نفر اختصاص داده شده است. اگر شخصی در یکی از قسمت‌ها اسید بریزد، این اسید در کل استخر پخش خواهد شد و آسیب آن به سایر افراد نیز خواهد رسید. بااین‌تفاسیر، امکان مجازی‌سازی سرور به‌نحوی‌که هرکدام از ماشین‌ها عملکرد ۱۰۰ درصد مجزایی داشته باشند، وجود ندارد؛ بنابراین VDS یا همان سرور مجازی اختصاصی معنا و مفهومی ندارد و صرفا برای سودجویی به وجود آمده است.

اگر قصد خرید سرور مجازی ایران را دارید، ولی در انتخاب vds یا vps سردرگم هستید، از دانش متخصصان XVPS بهره ببرید. از طریق تماس با کارشناسان این مجموعه، به همه سوالات و ابهامات خود پیرامون سرورهای مجازی یا سرورهای مجازی اختصاصی پایان خواهید داد.

تفاوت وی پی اس

مقایسه امنیت VPS و VDS؛ آیا vdsها واقعا امن‌تر هستند؟

مدعیان فروش VDS برای عرضه این سرورها از تکنولوژی و برنامه‌های مجازی‌سازی استفاده می‌کنند؛ همان تکنولوژی‌ها و نرم‌افزارهایی که برای درست کردن VPS یا سرور مجازی به کار می‌رود. ازهمین‌رو هیچ تفاوتی بین تکنولوژی و نرم‌افزارهایی که فرایند مجازی‌سازی را در عرضه VDS انجام می‌دهند، وجود ندارد؛ بنابراین برخلاف ادعای عرضه‌کنندگان VDS، سرورهای مجازی اختصاصی هیچ‌گونه برتری و مزیتی نسبت به سرورهای مجازی ندارند. اگر بین خرید سرور مجازی و خرید vds سردرگم هستید، باید به شما بگوییم که از نظر امنیت هیچ تفاوتی بین vps و vds وجود ندارد.

فرق vps با vds از نظر قیمت

شرکت‌های عرضه‌کننده VDS در بیان ویژگی‌ها و مزایای محصولات خود از توصیف‌های اغراق‌آمیز استفاده می‌کنند؛ عرضه سرورهای کاملا اختصاصی قدرتمند و منحصربه‌فرد با امنیت فوق‌العاده از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در تبلیغات VDS استفاده می‌شود. شرکت‌های مذکور برای اثبات ادعای خود، معمولا قیمت‌های بالاتری را برای محصولاتشان در نظر می‌گیرند.

فرق vps با vds از نظر قیمت

نقش شرکت ارائه‌دهنده سرویس را هنگام خرید VDS یا VPS نادیده نگیرید!

در این مقاله تلاش کردیم از جنبه‌های مختلف به تفاوت vps با vds بپردازیم. با استفاده از اطلاعات این مقاله متوجه شدیم که سرور مجازی اختصاصی یا VDS تبلیغ گول‌زننده‌ای از سمت بعضی از شرکت‌های عرضه‌کننده سرور است که اصلا وجود خارجی ندارد. هنگام خرید سرور مجازی باید به نقش شرکت عرضه‌کننده سرویس بیشتر از تبلیغات بی‌پایه و اساس توجه کنید. شرکت ارائه‌دهنده سرور موظف است که به‌صورت ۲۴ ساعته روی عملکرد ماشین‌ها مانیتورینگ، نظارت و کنترل داشته باشد تا فعالیت یک ماشین باعث افت کیفیت سایر ماشین‌های مجازی نشود.

یکی از شرکت‌های معتبر و حرفه‌ای در زمینه فروش VPS، مجموعه XVPS است. مجموعه XVPS با پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته و با استفاده از شبکه قدرتمند و بهترین سخت‌افزارها، آماده عرضه سرور مجازی مقرون‌به‌صرفه به متقاضیان و علاقمندان است. درصورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات مجموعه XVPS، کافی است به وب‌سایت این مجموعه به آدرس www.xvps.ir مراجعه کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.