فیگما چیست و چه کاربردی در طراحی سایت دارد؟

فیگما چیست

آیا تا به حال نام فیگما را شنیده‌اید؟ فیگما یک ابزار رابط برای طراحی و بهینه‌سازی رابط کاربری و تجربه کاربری است که کار طراحان را آسان کرده است. در واقع با کمک این ابزار می‌توان نمونه‌های عالی و قابل تعامل ایجاد کرده و با سایر اعضای تیم به اشتراک گذاشت. با کمک فیگما طراحان بسیار راحت و با سرعت بالایی نمونه‌های مختلف در طرح‌های رابط کاربری را بررسی کرده و تست می‌کنند. در این مقاله قصد داریم بطور کامل بدانیم فیگما چیست و چه کاربردی در طراحی سایت دارد. اگر این سوال شما هم هست، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

 

فیگما (Figma) چیست

فیگما یک ابزار طراحی سایت است که مخصوص طراحان وبسایت تعبیه شده و قبل از اینکه طرح خود را در محیط اصلی اجرا کنند، بارها امکان تست و بررسی را به آن‌ها خواهد داد. در واقع اگر بخواهیم پاسخی سرراست به اینکه فیگما چیست بدهیم باید بگوییم یک ابزار عالی طراحی سایت و گرافیک است که برای تیم‌های طراحی سایت تعبیه شده است. این ابزار با فاکتور گرفتن از محدودیت‌های زمانی و مکانی به طراحان اجازه می‌دهد به همکاری در طراحی سایت و اپلیکیشن‌ها بپردازند. حال در ادامه به کاربرد و ویژگی‌های فیگما می‌پردازیم.

 

کاربردهای فیگما در طراحی سایت

همانطور که گفته شد فیگما مخصوص طرحان سایت است پس باید ببینیم دقیقا چه کاربردهایی در طراحی سایت داشته و چه وظایفی را ایفا می‌کند.

 • طراحی رابط کاربری
 • طراحی تجربه کاربری
 • هماهنگی و همکاری تیمی
 • توسعه وب
 • تست و آزمایش

 

طراحی رابط کاربری (UI Design)

UI Design یا user interface design یا به اصطلاح فارسی طراحی رابط کاربری برای ارتباط انسان و ماشین محیطی جذاب و آسان را ایجاد می‌کند. اینجاست که معلوم می‌شود figma چیست. فیگما به تیم طراحی اجازه می‌دهد به‌صورت هماهنگ و هم‌زمان در طراحی واسط کاربری برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها کار کنند. افراد یک تیم می‌توانند به‌صورت هم‌زمان تغییرات صورت گرفته را به اشتراک گذاشته و از طریق نمایشگاه‌ها و پروتوتایپ‌های تعاملی ایده‌ها و طرح‌های خود را بهبود بخشند.

 

طراحی تجربه کاربری (UX Design)

UX یا user experience design شاخه‌ای از طراحی است که بر ایجاد محصولات و وب‌سایت‌های کاربرمحور تمرکز داردطراحی تجربه کاربری همان احساسی است که کاربر هنگام ارتباط با یک سیستم دارد و آن را مشاهده می‌کند. با استفاده از فیگما می‌توانید تجربه کاربری سایت یا محصول خود را طراحی کنید. از ایجاد نمودارهای مدل‌سازی شده کاربری تا ارائه پروتوتایپ‌های تعاملی، نیز ابزاری مناسب برای طراحی تجربه کاربری است. اگر می‌خواهید از کسب‌وکار مجازی خود، بهترین نتیجه را بگیرید و مخاطب بیشتری جذب کنید، باید UX حرفه‌ای و بجایی را برای سایت خود داشته باشید.

هماهنگی و همکاری تیمی

فیگما به گروه‌های چندنفره امکان می‌دهد در یک پروژه بطور هماهنگ و هم‌زمان کار کنند. طراحان و توسعه‌دهندگان در واقع قادر به ایجاد تغییرات خود به‌طور لحظه‌ای بوده و می‌توانند آن را به اشتراک گذارند. همین امر سبب می‌شود با استفاده از نظرات و بازخوردهای همکاران، توسعه لازم را در طرح‌ها انجام دهند.

توسعه وب

فیگما ابزارهایی برای توسعه وب دارد که شامل ویرایشگرهای تصویر برای طراحی وب، ابزارهای کد نویسی برای تولید کدهای CSS و HTML و همچنین امکانات مدیریت پروژه است. با استفاده از این ابزارها توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌صورت هماهنگ با طراحان کار کرده و نتایج عملکرد خود را بهبود بخشند.

تست و آزمایش

فیگما امکاناتی برای تست و ارزیابی پروتوتایپ‌های تعاملی ایجاد می‌کند. می‌توانید تعامل کاربران با پروتوتایپ‌ها را رکورد کرده و نظرات آن‌ها را دریافت کنید. همین نظرات موجب بهبود عملکرد شما شده و می‌توانید اشکالات کار خود را برطرف کرده و تصحیح کنید.

مزایا و معایب نرم افزار فیگما

حال که تا اینجای کار فهمیدیم فیگما چیست و با کاربردهای آن آشنا شدیم، بهتر است مزایا و معایب آن را برایتان مشخص کنیم تا بتوانید برای استفاده از آن تصمیم درستی اتخاذ کنید.

مزایای فیگما

 • فیگما برای هماهنگی و همکاری در گروه‌های طراحی و توسعه بسیار قدرتمند عمل می‌کند. تیم‌های طراحی می‌توانند به‌صورت هم‌زمان در یک پروژه کار کرده، تغییرات خود را به اشتراک بگذارند و منتظر دریافت بازخورد از سمت همکاران برای بهبود کار باشند.
 • با کمک فیگما می‌توان پروتوتایپ‌های تعاملی سریع و قابل‌اجرا ایجاد کرد. این مسئله به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت ایده‌ها و طرح‌های خود را تست کرده و توسعه لازم را اعمال کنید.
 • فیگما ابزارهایی برای توسعه‌دهندگان خود دارد که به آن‌ها کمک می‌کند در مسیر توسعه وب و اپلیکیشن‌ هماهنگ با طراحان کار کنند. این مسئله باعث افزایش ارتباط هماهنگ بین طراحی و توسعه شده و کیفیت نهایی محصول را بالا می‌برد.
 • امکانات زیادی برای طراحی مانند ابزارهای رسم شکل، استفاده از رنگ‌ها و قالب‌ها، ویرایشگرهای تصویر و پشتیبانی از فونت‌ها و آیکون‌ها دارد.
  چگونه یک طراح سایت حرفه‌ای باشیم؟

معایب فیگما

 • برای استفاده از فیگما باید به اینترنت متصل شوید. این مسئله ممکن است برای برخی کاربران که محدودیت‌های اینترنتی دارند، مشکل‌ساز باشد.
 • نسخه رایگان این نرم‌افزار قابلیت‌ها و امکانات زیادی دارد اما برای داشتن نسخه حرفه‌ای باید هزینه پرداخت کرده و نیاز به اشتراک ماهانه یا سالانه است. این مسئله ممکن است برای برخی کاربران مخصوصا افرادی که در پروژه‌های کوچک یا شخصی کار می‌کنند هزینه‌بر باشد.
 • فیگما با فرمت‌های استاندارد خروجی مانند PNG و SVG سازگار بوده؛ اما ممکن است برخی فرمت‌های خاص و نرم‌افزارهای مورداستفاده در بعضی صنایع را به‌خوبی پشتیبانی نکند.
 • برای استفاده از figma به‌ ایجاد حساب کاربری آنلاین نیاز است و تمام فایل‌ها و پروژه‌های شما در آنجا ذخیره می‌شوند. این امر ممکن است برای برخی کاربران به‌خصوص کسانی که امنیت و حریم خصوصی برایشان مهم است، مشکل‌ساز شود.

 

آشنایی با ابزارهای فیگما

تا اینجای کار متوجه شدیم که فیگما ابزار قدرتمند و حرفه‌ای برای طراحان و افرادی است که می‌خواهند عملیاتی را بصورت تیمی مدیریت کرده و پیش ببرند. اما حالا باید بدانید که این ابزار خود دارای ابزارهای متعددی است که مسیر فعالیت را تسهیل می‌کند. با هم به بررسی این ابزارها می‌پردازیم.

tools یا ابزارها

Tools به شما کمک می‌کند شکل‌های مختلفی را ترسم کنید، از جمله خطوط، دایره‌ها، مستطیل‌ها و… . در قسمت tools می‌توانید به تمامی ابزارهای موردنظر دسترسی داشته باشید، از جمله: ابزار متن، ابزار برای انتخاب، حذف، جابجایی و تغییر اندازه اجزای مختلف در طرح، ابزار Crop، ابزار Slice، ابزار انواع انتقال‌ دهنده‌ها، کلیک‌های موس و… .

ابزارهای pen و pencil و Blend

با استفاده از ابزار Pen، می‌توانید خطوطی با شکل، سایز و رنگ موردنظر رسم کنید. ابزار Pencil نیز به شما کمک می‌کند تا به صورت آزاد و با دست، خطوطی با شکل و سایز دلخواه بکشید. همچنین ابزار دیگری به اسم Blend موجود است که به شما کمک می‌کند رنگ‌ها و شکل‌های مختلف را با یکدیگر تلفیق کرده و به صورت دقیق و با کیفیت بالا مورد استفاده قرار دهید.

ابزار متن در فیگما

برای افزودن متن در فیگما، می‌توانید از ابزار Text استفاده کنید. این ابزار در قسمت ابزارهای سمت چپ صفحه قرار گرفته است. با کلیک بر روی این ابزار، می‌توانید محل مورد نظر در طرح خود را انتخاب کرده و متن را وارد کنید. همچنین با دو بار کلیک روی متن، می‌توانید اندازه، رنگ و سبک متن را تغییر دهید.

بخش layers در فیگما

layer یا لایه ابزاری در فیگماست که از دکمه “Add Layer” در پنل Layers در سمت راست صفحه قابل انتخاب است. با کلیک بر روی این دکمه، یک لایه جدید به طرح شما اضافه شده که می‌توانید آن را به دلخواه خود نامگذاری کنید. همچنین می‌توانید عناصر مختلف را به صورت مستقیم به لایه جدید اضافه کرده یا آنها را از لایه‌های موجود به لایه جدید منتقل کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به این سوال مهم که figma چیست پرداختیم. در واقع فیگما یک نرم‌افزار یا ابزار کاربردی با دارا بودن ابزارهای حرفه‌ای در خود است که در اختیار طراحان و تیم‌های همکاران قرار می‌گیرد. زمانی که احتیاج به فعالیت گروهی روی بخش‌های مختلف یک پروژه طراحی دارید اینگونه با کمک فیگما می‌توانید با هم روند انجام آن را ببینید، رفع اشکال کرده و پیش ببرید.

سوالات متداول

خیر، فیگما اپلیکیشن نصبی هم دارد که می‌توانید آن را بر روی سیستم خود نصب کرده و استفاده نمایید. مزیت نسخه اپلیکیشن آن نسبت به نسخه وب آن در این است که در نسخه وب امکان استفاده از هر فونتی را ندارید.
ابزار Blend در Figma رنگ‌ها و شکل‌های مختلف را با یکدیگر تلفیق کرده و به صورت دقیق و با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می دهد.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.