ای پی ثابت چیست و چه کاربردی دارد؟ از کجا بخریم؟

ای پی ثابت

از هر کجای دنیا که به اینترنت وصل شوید، یک ای پی اختصاصی خواهید داشت که بیانگر موقعیت جغرافیایی شما خواهد بود. بسیاری از وبسایت‌ها نیز بر اساس همین IP، صفحات مختلفی را به شما نمایش خواهند داد. هنگامیکه یک عبارتی را جستجو می‌کنید، گوگل نتایج را بر اساس آی پی شما رتبه‌بندی کرده و به شما نمایش خواهد داد. بنابراین، اگر در شهر تهران به دنبال شعبه‌ای از یک فروشگاه زنجیره‌ای باشید و نام آن را جستجو کنید، نزدیک‌ترین شعبات تهران به شما نمایش داده شده، اما اگر در شهر دیگری همین عبارت را مجددا جستجو کنید، نتایج دیگری را مشاهده خواهید کرد. در حالت عادی، ای پی شما توسط ارائه دهنده اینترنت مشخص شده و بستگی به موقعیت جغرافیایی شما خواهد داشت. اما تا زمانیکه در ایران هستید، فارغ از اینکه از چه اینترنتی استفاده کنید، آی پی شما مربوط به کشور ایران خواهد بود.

برای مثال، از هر کجای ایران که از اپلیکیشن اینستاگرام استفاده نمایید، بعضی از قابلیت‌های آن به روی شما بسته خواهد بود، چرا که به درستی تشخیص می‌دهد که کاربر ایرانی یا حداقل فعلا در ایران بوده و بنابراین، بعضی از خدمات (خصوصا پخش موزیک) را برای وی غیر فعال خواهد کرد. اگر در حوزه‌ی طراحی وبسایت فعالیت می‌کنید، حتما می‌دانید که بسیاری از وبسایت‌ها ممکن است موقتا یا دائما، خدمات خود را به روی ایرانیان بسته باشند. برای مثال، خدمات گوگل آنالتیکز در ایران بسته بوده و چاره‌ای جز تغییر آی پی وجود ندارد. اگرچه در گذشته استفاده از اپلیکیشن‌های تغییر آی پی مرسوم بود، اما با بالا رفتن حساسیت وبسایت‌ها به تغییرات آی پی، امروزه ترجیح بر خرید ای پی ثابت بوده تا جغرافیای شما همواره یک مکان مشخص بوده و امنیت فعالیت شما (حتی بسته شدن اکانت) به خطر نیفتد.

تفاوت ای پی ثابت و متغیر

بسیاری از اپلیکیشن‌ها امکان تغییر آی پی را داشته، اما هیچ تضمینی در خصوص ثبات آن ندارند. آی پی ثابت یعنی اتصال شما هموراه از یک نقطه مشخص در یک کشور مشخص انجام می‌شود. خصوصا برای افرادی که در بازارهای مالی جهانی از جمله فارکس و رمزارزها فعالیت می‌کنند، تغییر کردن آی پی اتصال به منزله ارسال هشدار امنیتی به وبسایت مرجع (کارگزاری یا صرافی) بوده و همین امر ممکن است باعث بسته شدن اکانت کاربر شود. هنگامیکه از یک IP ثابت استفاده نمایید، هیچ هشداری نسبت به فعالیت شما به وبسایت ارسال نشده و تمامی اقدامات شما امن خواهد بود. عموما اکستنشن‌های کروم و فایرفاکس، وی پی ان های رایگان و … اتصال را به کمک یک سرور خلوت برای شما برقرار می‌کنند که همین امر به معنای تغییر دائمی آی پی شما خواهد بود. بنابراین، افرادی که قصد دارند تا بیشترین مراقبت را از فعالیت‌های اینترنتی خود انجام دهند، عموما از IPهای ثابت یا همان استاتیک استفاده می‌کنند.

کاربرد آی پی ثابت

امروزه بسیاری از وبسایت‌های خارجی و ایرانی یا از طرف اینترنت ایران مسدود شده‌اند یا از طرف وبسایت خارجی. این بدان معناست که کاربر ایرانی یا از طرف اینترنت ایران به وبسایت دسترسی نداشته و یا وبسایت تصمیم گرفته است که بخاطر ایرانی بودن مراجع، دسترسی وی را قطع کند. یکی از کاربردهای اصلی تغییر آی پی، دسترسی به تمامی وبسایت‌هایی است که در داخل ایران، قابل دسترس نیستند. برای مثال، یوتیوب از سمت ایران بسته بوده و در نقطه مقابل، بعضی از خدمات گوگل از سمت این شرکت برای ایرانیان محدود شده است. در هر صورت، کاربران ایرانی برای استفاده از خدمات این چنین سایت‌ها، نیاز به تغییر آی پی و معرفی خود به عنوان فردی ساکن در سایر شهرهای جهان دارد. عموما آی پی‌های استفاده شده توسط ایرانیان مربوط به کشورهایی همانند هلند، فرانسه، آلمان، ترکیه، کانادا، فنلاند و … بوده و اخیرا نیز امکان استفاده از آی پی امارات نیز توسط بعضی از شرکت‌ها فراهم شده است.

در کنار این موضوع، افرادی که در بازارهای مالی فعالیت کرده و یا از خدمات پرداخت خارجی استفاده می‌کنند نیز نه تنها نیاز به یک آی پی خارجی دارند، بلکه باید این IP را تا حد امکان ثابت و بدون تغییر نگهدارند. برای مثال، اگر فردی در وبسایت‌های فریلنسری خارجی Freelancer و Upwork استفاده کند، نیاز به یک ویزاکارت یا پی پل داشته تا درآمد خود را دریافت کرده و سپس آن را به ریال تبدیل نموده و از آن استفاده کند. عموما خدمات پرداخت خارجی برروی تغییر آی پی بسیار حساس بوده و کوچکترین مشکلی، باعث بلوکه شدن موجودی حساب فرد می‌شود. این امر در خصوص فعالیت در بازارهای رمزارز نیز صادق بوده، به نحوی که در صورت تغییر عجیب آی پی یک حساب در صرافی‌های خارجی، امکان تعلیق حساب وجود دارد. همانطور که می‌دانید بلوکه شدن کارت پرداخت یا معلق شدن حساب معاملاتی رمزارزی دردسر بزرگی برای فرد ایجاد کرده و باز کردن مجدد آن، نیازمند طی کردن یک پروسه‌ی نسبتا سخت و دشوار است.

آی پی ثابت را از کجا بخریم؟

در یک ارزیابی جامع که توسط تیم تحریریه‌ی وبسایت بهترین هست انجام شد، بیش از 10 شرکت ارائه دهنده‌ی آی پی ثابت مورد ارزیابی قرار گرفت تا یک ارائه‌دهنده‌ی امن و مطمئن که هم قیمت مناسبی داشته و هم کیفیت بالایی را ارائه دهد، انتخاب شود. این ارزیابی بر مبنای قیمت، کیفیت پشتیبانی، داشتن کیل سوئیچ، ارائه‌ی خدمات جانبی، پهنای باند ماهانه و … انجام گرفت و در این ارزیابی، مجموعه‌هایی همانند کریو میکر، IPsabet، پارس پک، بیت سرور، سرور جت، توشن، آذرفا، 7وی پی ان و … بررسی شدند. ابتدا اجازه دهید تا چند نکته در خصوص خرید ip ثابت را به شما بگوییم.

کیل سوئیچ چیست و چه کاربردی دارد؟

تصور کنید که پس از فعال کردن آی پی جدید، ناگهان مشکلی پیش آمده و این اتصال امن قطع شود. در این هنگام، سایت مقصد نه تنها متوجه ثبت آی پی جدید خواهد شد، بلکه تفاوت فاصله‌ی جغرافیایی را نیز فهمیده که حساسیت آن را چند برابر خواهد کرد. برای مقابله با این اتفاق، قابلیتی با نام کیل سوئیچ معرفی شد تا در صورت قطع شدن اتصال با آی پی جدید، دسترسی به اینترنت نیز همزمان قطع شود تا ناخواسته، باعث ثبت آی پی حقیقی نشود. اگر IP اصلی شما در وبسایت ثبت شود، به این حالت نشت آی پی یا همان IP Leak گفته می‌شود که راهکار مقابله با آن، داشتن Kill Switch است.

پهنای باند ماهانه

ارائه دهندگان آی پی عموما حد بالایی برای استفاده از خدمات خود معین می‌کنند. این بدان معناست که کاربر حداکثر می‌تواند 5، 10 یا مثلا 50 گیگ در ماه، از پهنای باند استفاده نماید. طبیعتا هرچقدر که این پهنای باند بیشتر باشد و در عین حال قیمت نیز مناسب باشد، استفاده از خدمات این ارائه دهنده بهتر خواهد بود. در بعضی موارد، ارائه دهندگان هیچگونه محدودیتی برای استفاده از پهنای باند قائل نشده و در بعضی موارد نیز قیمت بالایی را برای استفاده از پهنای باند بدون سقف در نظر گرفته‌اند.

فعالیت قانونی

اگرچه تا چند سال پیش، عرضه‌ی فیلترشکن‌ها غیر قانونی بود، اما امروزه به دلیل کاربرد گسترده‌ی آن‌ها در سطح جامعه، عرضه‌ی آی پی ثابت خارجی تبدیل به یک فعالیت قانونی شده و ارائه دهندگان آن می‌توانند (و بهتر است) که مجوزهای لازمه را دریافت نمایند. ارائه دهندگانی که به صورت قانونی فعالیت می‌کنند، عموما نماد الکترونیک یا همان ای-نماد را در سایت خود قرار داده‌اند. اگر ارائه دهنده خدمات آی پی ثابت دارای ای-نماد باشد، می‌توان از فعالیت مستمر آن اطمینان حاصل نمود. در غیر این صورت، ممکن است که وبسایت خود این مجموعه بسته شده و یا حتی با کسب و کار آن‌ها، برخورد قضایی شود.

اتصال چند دستگاه

یکی از نکاتی که در هنگام خرید ای پی ثابت باید به آن توجه نمایید، تعداد دستگاه‌هایی است که به صورت همزمان می‌توانند از این آی پی جدید استفاده نمایند. عموما ارائه دهندگان، قابلیت اتصال همزمان دو دستگاه را ارائه کرده‌اند که هدف آن‌ها، استفاده همزمان از این خدمت در کامپیوتر و تلفن همراه است. اما این امکان نیز وجود دارد که بتوان تعداد کاربران متصل را به بیش از 5 نفر نیز افزایش داد. بدین ترتیب، با خرید یک آی پی ثابت می‌توانید همزمان از پنج دستگاه مختلف از آن استفاده نموده و یا آن را برای 5 نفر مختلف در نظر بگیرید که همگی با بیشترین سرعت از اینترنت آزاد بهره ببرند.

لوکیشن های متعدد

در صورتیکه دامنه‌ی فعالیت شما گسترده بوده و همزمان مایل هستید از چندین آی پی ثابت مختلف (از کشورهای مختلف) استفاده نمایید، حتما به تعداد لوکیشن‌های قابل دسترسی دقت نمایید. ارائه دهندگانی که سابقه و قدمت خوبی ندارند، عموما نهایتا چهار لوکیشن مختلف را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. اما ارائه دهندگان با سابقه، می‌توانند قابلیت اتصال شما از 8 منطقه از سرتاسر جهان فراهم نمایند.

تعداد سرورها

عموما ارائه دهندگان ip ثابت، در هر کشور چندین سرور مختلف داشته تا در صورت بروز مشکلی برای یک سرور در این کشور یا افزایش تعداد کاربران متصل به آن (که باعث کند شدن سرعت می‌شود)، کاربر بتواند از یک سرور دیگر در همان کشور (و ترجیحا همان شهر) استفاده نماید. در صورتیکه ارائه دهنده فقط یک سرور را در هر کشور در اختیار کاربر قرار دهد، امکان بروز مشکلاتی از جمله قطع شدن چند ساعته اتصال و یا کند شدن سرعت اتصال به اینترنت وجود خواهد داشت.

تفاوت آی پی ثابت با سرور مجازی

سرور مجازی در حقیقت همانند یک کامپیوتر بوده که علاوه بر داشتن مشخصات فنی مشخص (هارد، رم، سی پی یو و …)، محل کاملا ثابتی دارد. برای مثال، اگر مقاله سرور مجازی امارات را مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که خریدن یک سرور مجازی امارات، به منزله داشتن یک کامپیوتر در کشور امارات است. این بدان معناست که هم مشخصات فنی آن را باید بررسی کنید و هم باید توجه داشته باشید که امکان تغییر لوکیشن وجود نداشته و اتصال به این سرور، به منزله اتصال به اینترنت از کشور امارات متحده عربی و عموما شهر دبی یا ابوظبی است.

در نقطه مقابل، آی پی ثابت به معنای تغییر آی پی ثبت شده بوده و هیچ مشخصات فنی ندارد. در حقیقت، اتصال شما به اینترنت تنها از یک نقطه به نقطه‌ی دیگری منتقل می‌شود. بنابراین، هر زمان که مایل باشید می‌توانید از لیست کشورهای مختلف ارائه شده، یکی را انتخاب کرده و از آی پی جدید خود استفاده نمایید.

بهترین سایت خرید آی پی ثابت

در ارزیابی‌های انجام شده توسط متخصصان با تجربه مجموعه بهترین هست، لیست رتبه‌بندی بهترین ارائه کنندگان ip ثابت مشخص شده است. برای اینکه بدانید بهترین سایت خرید آی پی ثابت متعلق به کدام مجموعه است، برروی لینک کلیک نمایید تا با مزایا و محدودیت‌های هر یک از ارائه دهندگان آشنا شده، قیمت آن‌ها را بررسی کنید و سپس خودتان از میان آن‌ها، یکی را انتخاب نمایید. اما به صورت کلی بهتر است بدانید که مجموعه‌های کریومیکر و ipsabet جزو بهترین انتخاب‌ها برای خرید این خدمت در سطح ایران هستند.

هر دو مجموعه قیمت مناسبی داشته، لوکیشن‌های متعددی در اختیار مشتری قرار داده و در هر لوکیشن نیز چندین سرور تعبیه کرده‌اند. علاوه بر آن، هر دو قابلیت استفاده از کیل سوئیچ را فراهم کرده‌اند که باعث بالا رفتن امنیت کاربر خواهد شد. مجموعه کریومیکر به دلیل داشتن قیمت مناسب و پشتیبانی فعال در تلگرام و همچنین سابقه‌ی بسیار طولانی، انتخابی بسیار مناسب برای کسانی است که نیاز به خرید ای پی ثابت خارجی دارند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید