بررسی و مروری بر فروشگاه ساز ووکامرس 3.0

ووکامرس 3.0

سلام دوستان؛
این هفته شاهد بروز رسانی افزونه فروشگاه ساز ووکامرس به نسخه 3.0 بودیم که تمرکز آن بر روی ساختار داخلی بوده و در واقع می توان گفت بیشتر برای بهبود عملکرد فروشگاه اینترنتی این بروز رسانی صورت گرفته در حالی که خبرها حاکی از بروز رسانی های مجدد در مقیاس گسترده تر در آینده می باشد. در واقع ووکامرس از نسخه 2.6.14 به ووکامرس 3.0 ارتقا یافته و این ارتقا تنها در محدوده ساختار داخلی بوده است.

ووکامرس 3.0

همانطور که گفته شد ووکامرس 3.0 بر روی بهبود کارایی متمرکز شده است. این اقدامات شامل رشد بخش فروشگاهی ووکامرس می شود که مدیریت و افزودن محصولات و بخش سفارشات در ووکامرس را بهبود بخشیده و مشکلات احتمالی قبلی برای کاربران را رفع کرده است.

در حالی که می توان گفت بسیاری از فروشگاه های اینترنتی مشکلی در این زمینه نداشتند مگر فروشندگان خرده فروشی که بیش از هزاران فروش در یک زمان داشته اند گاهی با این مشکلات برخورد می کردند و نمی توانستند در آن واحد آن همه سفارش را مدیریت کنند. به همین علت ووکامرس بر روی این عملکرد متمرکز شد تا مشکل را از بین ببرد.

در ووکامرس 3.0 قسمت های مربوط به محصولات مانند موجودی انبار یا ویژگی ها بهبود یافته اند و می توان گفت تا 94 درصد افزایش سرعت داشته اند. حتی این امکان اضافه شده که می توان به راحتی موجودی انبار را برای محصولات دلخواه پنهان کرد. البته قسمت محصولات متغیر نیز تغییراتی داشته و در بخش همگام سازی نیازمند مشخص کردن قیمت محصول می باشد.

چنانچه موافق باشید با هم به تغییرات در بخش های مختلف ووکامرس 3.0 بپردازیم.

گالری تصاویر محصولات

ووکامرس 3.0 در حال حاضر گالری تصاویر خود را تغییر داده و بهبود بخشیده است. اساسا تغییرات بسیاری در این بخش رخ داده که شامل گزینه های زیر می باشد:

 • کاربران قادر به بزرگنمایی و باز کردن تصاویر به صورت لایت باکس می باشند. همچنین در حالت لایت باکس دکمه های قبل و بعد نیز دارد که به راحتی می توان بقیه تصاویر را مشاهده کنید.
 • عملکرد گالری بهتر و آسان تر شده است. با کلیک کردن روی بروز رسانی تصویر شاخص می توانید بدون باز کردن پنجره ی لایت باکس تصویر اصلی و در اندازه ی واقعی را مشاهده کنید.
 • تصاویر برای مرورگرها در تلفن های همراه پیشرفت گسترده ای داشته و برای حالت های لمسی به درستی کار می کند. برای بزرگنمایی و مقایسه بین دو تصویر دیگر می توانید با موبایل خود نیز کار کنید.
 • لایت باکس ها در حالت موبایلی باز نمی شوند و با کلیک روی آن می توانید تصاویر را در اندازه ی واقعی مشاهده کنید.

گالری تصاویر در ووکامرس 2.6 به صورتی بود که تصاویر به شکل لایت باکس باز می شدند و با فلش می توانستید تصاویر را مشاهده کنید مانند تصویر زیر:

اما در ووکامرس 3.0 شما این گالری به صورت اسکرول تغییر یافته است و می توانید آن را با ابزار زوم بزرگ کنید:

gallery3.0-ووکامرس 3.0

ساختار اطلاعات محصولات

ساختار اطلاعاتی امر مهمی برای موتورهای جستجو می باشد. فروشگاه اینترنتی نیز در مورد محصولات باید ساختار اطلاعاتی قدرتمندی داشته باشد! پس باید اطلاعات موجود در صفحه ی محصولات فروشگاه به خوبی دیده شود و توسط موتورهای جستجو بررسی شود. در ووکامرس 3.0 ساختار اطلاعاتی برای موتورهای جستجو بهبود یافته و براساس فرمت  JSON-LD بروز رسانی شده است.

مناطق حمل و نقل

بخش حمل و نقل در ووکامرس به صورت UI مدیریت می شود و در ووکامرس 3.0 تنظیماتش آسان تر شده و بهتر می توانید آن را بروز کنید. برای اینکه بخواهید مناطق مختلفی را وارد کنید می توانید از مسیر ووکامرس>> تنظیمات>> حمل و نقل این کار را انجام دهید. در نسخه 3.0 شما می توانید توضیحاتی پیرامون مناطق ببینید و در بالای جدول با کلیک روی دکمه منطقه دلخواه را اضافه کنید.

origin -ووکامرس 3.0

در نسخه قبلی، با اضافه کردن مناطق، همه در یک خط قرار می گیرند اما در ووکامرس 3.0 می توانید یکی یکی تمامی مناطق را وارد کنید و به صورت ستونی زیر هم قرار خواهند گرفت.

shipping- ووکامرس 3.0

در نسخه جدید ووکامرس می توانید نرخ مناطق را برای یک بار وارد کنید و با کلیک روی نرخ، مدل های آن را باز کنید و تنظیمات را انجام دهید.

  ساخت پنجره پاپ آپ در ووکامرس با YITH WooCommerce Popup

محصولات گروهی

مدیریت بخش محصولات گروهی نیز در این نسخه تغییر کرده و به راحتی از پنل مدیریت وردپرس می توانید آن را تنظیم کنید. در نسخه های قبلی باید چندین مرحله را طی می کردید تا محصولات گروهی را ایجاد کنید و این امر کمی گیج کننده بود. برای اینکار باید به صورت زیر عمل میشد:

1.با انتخاب محصولات گروهی در بخش اطلاعات محصول نوع آن را مشخص کنید. پس از آن می توانید تنظیمات مربوط به آن را ببینید.
2. برای محصولات ساده که متعلق به گروهی خاص هستند می توانید با مراجعه بخش محصول ساده و افزودن به گروه مربوطه از تب محصولات مرتبط اقدام نمایید.

محصولات ساده- ووکامرس 3.0

3. برای تمامی محصولات ساده ای که میخواهند گروهی داشته باشند باید مدام این عملیات را تکرار کنید.

مسلما این فرآیند برای محصولات زیاد بسیار زمانبر می باشد. همچنین فرض کنید نیاز باشد شما تمام آنها را در یک زمان دیگر ویرایش کنید. اما در ووکامرس 3.0 برای نمایش محصولات گروهی و ایجاد آن نیاز به طی کردن این مسیر طولانی نیست!

simple product- ووکامرس 3.0
شما به راحتی می توانید با افزودن تمامی محصولات به یک گروه مورد نظر که ایجاد کرده اید این کار را انجام دهید. در بخش محصولات گروهی شما چندین اتتخاب می توانید انجام دهید و آیتم های زیادی را به یک محصول اضافه کنید.

محصولات گروهی- ووکامرس 3.0

هر چند شاید این بخش به صورت کامل توسعه نیافته باشد زیرا ورودی موتور جستجو در صفحه محصولات گروهی قابل ویرایش نیست. در حال حاضر شما می توانید محصول متغیر اضافه کنید و آن را به صورت گروهی انتخاب کنید. در صورتی که در نسخه های قبلی این امکان وجود نداشت.
چنانچه محصول متغیر را به صورت گروهی انتخاب کردید می توانید دکمه “انتخاب تنظیمات” را در صفحه محصول مشاهده کنید.

سایر تغییرات در ووکامرس 3.0

تغییر دیگری که به چشم میخورد بخش تخفیفات درصدی است که به شکل قبل در دسترس نیست زیرا تخفیفات کارت تخفیف درصدی با تخفیفات محصولات به سختی مشخص میشد اما این دو با هم یکی شده و با عنوان تخفیف درصدی در دسترس است.

تخفیف درصدی- ووکامرس3.0

یکی دیگر از تغییرات حذف آیتم خریداری شده در بخش سفارشات است. زیرا تمامی آیتم های خریداری شده در این بخش جمع میشود و باعث جلوگیری از بارگذاری سریع صفحه شده و جلوی سرعت را میگیرد. حال که این بخش حذف شده صفحه ی سفارشات با سرعت بهتری بارگذاری می شود زیرا منتظر لود شدن آیتم های خریداری شده نمی ماند.

آیتم های خریداری شده- ووکامرس 3.0

تغییر دیگر بر روی گزینه مالیات است. این گزینه به صورت خودکار ذخیره می شود و نیازی به طی کردن مسیر به صورت دستی نیست. موضوع بعدی به انتخاب منوهای دراپ دان موجود در بخش پیکیربندی ووکامرس بر میگردد. این انتخاب ها بسیار سریع شده و کوچکترین زمانی از شما نمیگیرد.

مالیات - ووکامرس 3.0

ابزارهای اشکال زدایی

چند ابزار اشکال زدایی موجود در ووکامرس در نسخه جدید بروز رسانی شده. در حالی که به طور منظم استفاده نمی شود اما برای پشتیبانی از قسمت های مختلف فروشگاه مفید است. شما می توانید این ابزارها را در قسمت ووکامرس>> وضعیت سیستم>> ابزارها مشاهده کنید و در صورتی که به آنها نیاز ندارید آن را غیر فعال کنید.

verity - ووکامرس 3.0

در بخش لاگ ها نیز تغییراتی ایجاد شده و شما می توانید ارور لاگ ها را حذف کنید. همچنین می توانید ارورها را مشاهده کرده و در پی حل آن باشید.

logs-ووکامرس 3.0

ووکامرس 3.0 برای توسعه دهندگان

کدهای ایجاد شده در ووکامرس 3.0 برای کار کردن توسعه دهندگان سازگار است و تمامی قسمت های آن اعم از محصولات، کوپن، مشتریان و سفارشات دارای هسته شی گرا هستند و این امر برای توسعه دهندگان یک مزیت به حساب می آید. درست است که برای این افراد ساده تر می باشد اما همچنان مواردی برای یادگیری دارد تا بتوان کامل با آن کار کرد. برخی از ابزارها در ووکامرس 3.0 برای وبلاگ نویسان محیا شده که به آنها اشاره می کنیم:

 • بروز رسانی ابزارهای CLI
 • اضافه شدن بخش راهنما برای کار کردن با گالری جدید
 • تغییر جزئی در بروز رسانی افزونه ها، قالب ها و…
 • و…

سعی کردیم در این مقاله تقریبا تمامی بخش هایی که تغییر کرده اند را بررسی کنیم. منتظر بروز رسانی های بعدی ووکامرس باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. سلام وقت به خیر ببخشید من وقتی میخوام یک محصول دانلودی ایجاد کنم و بعد از مدتی آپدیت هایی رو قرار بدم این اتفاق نمیافته مثلا الان من محصولی رو که کلا ویدیو هست رو با 4تا فایل قرار میدم، بعد 2 ماه میخوام 2 تا فایل به محصول اضافه کنم و کاربرایی که تهیه اش کردن به فایل های جدید دسترسی داشته باشن ولی این اتفاق نمیافته و فقط فایل های قدیمی نشون داده میشه براشون!! و فقط کاربرای جدید به همه فایل ها دسترسی دارن یعنی محصول آپدیت نمیشه میشه راهنمایی بفرمایید ممنون

 2. سلام و خسته نباشید .
  بعد از آپدیت به نسخه 3.0.1 ووکامرس مشکلات بسیار جدی در سایتم به وجود آمده که اعم از درست کار نکردن برخی از افزونه ها ، مچ نبودن قالب با ووکامرس و …
  چطوری میتونم به نسخه قبل تر برم ، البته افزونه Roll Back رو دارم ، متاسفانه اون به خوبی دانگرید نمیکنه .
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم .

 3. ممنون از مقاله تون. یک موردی برام جالی سوال داره اونم اینه که بخش ساعت محصول متغییر از بین رفته و جایگزینی وجود نداره و توی مقاله اشاره نکردید. این بخش به کجا نتقال پیدا کرده؟