بررسی تغییرات نسخه 4.9.5 وردپرس و قابلیت‌های افزوده‌شده به آن

تغییرات نسخه 4.9.5 وردپرس

وردپرس به عنوان برترین سیستم مدیریت محتوای دنیا که به کاربران اجازه راه‌اندازی انواع سایت‌ها را می‌دهد، دلایل زیادی برای جذب کاربر دارد. در واقع قابلیت‌ها، پشتیبانی‌ها، آموزش‌ها و مهم‌تر از آنها ارائه بروز رسانی‌های مدوام از جمله مهم‌ترین مواردی است که سبب شده است تا کاربران زیادی از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنند. از طرفی بسیاری از سایت‌های برتر دنیا در حال انتقال محتوای خود به این CMS حرفه‌ای هستند. در این مقاله قصد داریم تغییرات نسخه 4.9.5 وردپرس که اخیرا منتشر شده را مورد بررسی قرار دهیم، و قابلیت‌های کاربردی افزوده ‌شده به آن را ببینیم.

تغییرات نسخه 4.9.5 وردپرس

در ماه اخیر Matt Cromwell که مدیریت بخش پشتیبانی و ارتباطات مجموعه Givewp را بر عهده دارد، طی جلسه‌ای که با Matt Mullenweg (بنیانگذار وردپرس) داشت، در مورد انتشار نسخه 5.0 وردپرس گفتگوهایی داشتند… نتیجه این جلسه پاسخ به سوالات کاربرانی بود که می‌خواهند از تاریخ انتشار نسخه 5.0 وردپرس مطلع شوند و تاریخ آن پیش از آوریل است.

جالب است بدانید قابلیت Gutenberg یا همان ویرایشگر Gutenberg که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم، در سال گذشته آماده شده بود، اما باتوجه به بررسی‌های صورت گرفته این قابلیت آماده انتشار به صورت گسترده نبود و اکنون زمان انتشار آن فرا رسیده است. برای نسخه جدید وردپرس یک قابلیت جدید فراهم ‌شده است، که با استفاده از آن قادر به نصب سریع‌تر یک افزونه در صورت اجازه کاربر خواهید بود.

wordpress4.9.5- تغییرات نسخه 4.9.5 وردپرس

متن دکمه در قابلیت Gutenberg به روش‌‏های زیر تغییر می‌یابد:

 • اگر قابلیت Gutenberg در وردپرس نصب ‌شده باشد، کاربر می‌تواند افزونه‌ها را نصب کند و به او دکمه نصب هم‌اکنون نمایش داده می‌‎شود.
 • اگر قابلیت Gutenberg در وردپرس نصب ‌شده اما فعال نباشد، کاربر می‌تواند افزونه‌ها را نصب کند و به او دکمه فعال ‌سازی هم‌اکنون نمایش داده می‌‎شود.
 • اگر قابلیت Gutenberg در وردپرس نصب و فعال نباشد، کاربر می‌تواند افزونه‌ها را نصب کند و به او دکمه “هم‌اکنون امتحان کنید” نمایش داده می‌‎شود.
  آموزش کامل رفع خطای مسدود شدن کوکی در وردپرس

در تغییرات نسخه 4.9.5 وردپرس اگر قابلیت Gutenberg در وردپرس فعال نشده باشد، کاربران قادر به نصب افزونه نخواهند بود. یکی از مشکلاتی که در این بروز رسانی دیده می‌شود، عدم قابلیت مشاهده اخطار خطراتی است که در هنگام نصب به کاربران نمایش داده می‌شود؛ که در این حالت به کاربران نمایش داده نمی‌شود. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، پیشنهاد می‌شود پیش از نصب هرگونه افزونه، از سایت خود یک نسخه پشتیبان کامل تهیه کنید.

در نسخه قبلی وردپرس که نسخه 4.9.4 است، برخی از حفره‌های امنیتی دیده می‌شد که در نسخه جدید این مشکلات امنیتی نیز برطرف شده است.

برخی از تغییرات مربوط به حفره امنیتی

 1. ایجاد تفاوت‌هایی میان نسخه لوکال‌ هاست و نسخه هاست وردپرس
 2. استفاده صحیح از رشته‌ها در هسته وردپرس
 3. استفاده از هدایت‌های امن، هنگام ورود کاربران وردپرس به سایت 

چند مورد دیگر از تغییرات وردپرس 4.9.5

 • بازسازی سبک قبلی استفاده از شورت‌کدها
 • پشتیبانی از دستگاه‌های لمسی در بخش مدیریت و سایت وردپرس
 • بروز رسانی مقادیر رشته‌ها نظیر خطاهای نمایشی به کاربران برای درک بهتر کاربران
 • ثابت ‌شدن فضای آپلود و دایرکتوری مربوط به آن در نسخه جدید
 • قابلیت سفارشی ‌سازی عملکرد REST API در کلاینت‌های جاوا اسکریپت
 • بهبود سازگاری نسخه جدید وردپرس با PHP 7.2
 • و…

نتیجه‌گیری

بروز رسانی‌های اخیر وردپرس همواره شامل اضافه ‌شدن قابلیت‌های جدیدی است که در نسخه 4.9.5 وردپرس نیز شاهد تغییرات و اضافه ‌شدن قابلیت‌های جدید به وردپرس بودیم. در این مقاله به بررسی برخی از تغییرات نسخه 4.9.5 وردپرس پرداختیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. مدتی از انتشار نسخه 4.9.5 میگذره اما هنوز نسخه فارسی منتشر نشده. چکار کنیم؟