وردپرس 5.7 چه ویژگی هایی خواهد داشت؟

وردپرس 5.7 وردپرس 5.7

همانطور که می‌دانید سیستم مدیریت محتوای وردپرس کاملا پویاست و دائما در حال بروزرسانی است. بطوریکه این پویایی سبب افزایش امنیت و کارایی آن می‌شود. در این مقاله از همیار وردپرس قصد داریم ویژگی های وردپرس 5.7 و تغییرات وردپرس را به طور کامل بررسی کنیم. پس حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

وردپرس 5.7

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • اولین نسخه از وردپرس در سال 2021
 • ویژگی های وردپرس 5.7

اولین نسخه از وردپرس در سال 2021

چند روزی است که وردپرس نسخه آزمایشی خود یعنی “وردپرس 5.7 بتا” را معرفی کرده است و این نسخه در نهم مارس 2021 رونمایی خواهد شد. به همین خاطر ما این نسخه آزمایشی را به طور کامل بررسی کرده و در این مقاله، شما را با ویژگی‌ها و اسکرین شات‌هایی که در وردپرس 5.7 وجود خواهد داشت آشنا خواهیم کرد. البته توجه داشته باشید که شما نیز می‌توانید در زمان رونمایی این نسخه، با استفاده از افزونه تستر وردپرس، نسخه بتا را در محیط لوکال هاست یا یک سایت آزمایشی امتحان کنید.

نسخه اصلی و جدید وردپرس یعنی وردپرس 5.7 هنوز در حال توسعه است و برخی از ویژگی‌ها هنوز هم می‌توانند تغییر کنند و ممکن است به نسخه نهایی نرسند. با این اوصاف، بیایید نگاهی به آنچه که در وردپرس 5.7 وجود خواهد داشت، بیاندازیم.

ویژگی های وردپرس 5.7

1. بهبود ویرایشگر

1.1 کشیدن و رها کردن بلوک‌ها

ویرایشگر وردپرس مهمترین ابزاری است که صاحبان وب سایت از آن برای ایجاد برگه‌ها و نوشته‌ها استفاده می‌کنند.

معمولا هر نسخه وردپرس ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدیدی را برای ویرایشگر خود به ارمغان می‌آورد. وردپرس 5.7 نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برخی ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید برای بهبود ویرایشگر خود ایجاد خواهد کرد.

در نسخه 5.7 وردپرس ویژگی کشیدن و رها کردن برای قراردادن بلوک‌های مختلف به نوشته‌ها و برگه‌ها اضافه شده است. بدین صورت، مطابق آنچه که در شکل زیر می‌بینید می‌توانید با کشیدن و رها کردن محل قرارگیری هر بلوک را مشخص کنید.

کشیدن و رها کردن هر بلوک در محل قرارگیری
کشیدن و رها کردن هر بلوک در محل قرارگیری

2.1 بلوک‌های تمام قد (full-height Blocks)

آیا دوست دارید از بلوک‌های تمام عرض برای کاورها و ستونها استفاده کنید؟ وردپرس 5.7 اکنون به شما این امکان را می‌دهد بلوک‌هایی با ارتفاع کامل و طرح بندی‌های خیره‌کننده بصری ایجاد کنید. این بلوک‌ها تمام ارتفاع صفحه کاربر را پر می‌کنند و باعث جذابیت صفحات شما در سایت می‌شود.

بلوک‌های تمام قد در وردپرس 5.7
بلوک‌های تمام قد در وردپرس 5.7

3.1 قابلیت تغییر سایز آیکون ‌شبکه‌های اجتماعی

مطابق شکل زیر، در نسخه 5.7 وردپس این امکان به شما داده می‌شود تا اندازه آیکون‌ها را در بلوک آیکون‌ شبکه‌های اجتماعی تنظیم کنید.

تغییر سایز آیکون ‌شبکه‌های اجتماعی در نسخه جدید وردپرس
تغییر سایز آیکون ‌شبکه‌های اجتماعی در نسخه جدید وردپرس

4.1 دکمه‌های بهبود یافته

یکی دیگر از ویژگی های وردپرس 5.7 امکان ترازبندی عمودی دکمه‌ها در ویرایشگر بلوک است.

تنظیم تراز بندی دکمه ها
تنظیم تراز بندی دکمه ها

5.1 تغییر وزن قلم

مطابق آنچه در شکل زیر می‌بینید، در این نسخه از وردپرس شما می‌توانید علاوه بر وارد کردن سایز قلم، وزن قلم را نیز وارد نمایید.

امکان تغییر وزن قلم
امکان تغییر وزن قلم

2. مهاجرت راحت‌تر از HTTP به HTTPS

قبلاً هنگام انتقال وردپرس از HTTP به HTTPS، مجبور بودید URL‌های تعبیه شده در محتوای خود را به صورت دستی به روز کنید. اما اکنون در وردپرس 5.7 مهاجرت وب سایت به HTTPS بسیار آسان‌تر شده است. برای انجام اینکار مطابق شکل زیر، کافیست به بخش ابزارها در پیشخوان وردپرس و زیر بخش سلامت سایت بروید. در قسمت وضعیت (Status) بر روی دکمه بروزرسانی سایت به HTTPS کلیک کنید.

مهاجرت راحت‌تر از HTTP به HTTPS
مهاجرت راحت‌تر از HTTP به HTTPS

با این کار تنظیمات URL وردپرس و سایت شما تغییر کرده و URL‌های موجود در محتوای شما برای استفاده از HTTP به روز می‌شوند.

  آپدیت امنیتی در وردپرس 6.3.2

3. بارگذاری تنبل برای آی‌ فریم‌ها

وردپرس 5.7 به طور خودکار بارگذاری تنبل برای آی‌ فریم‌ها اعمال می‌کند.

بارگذاری تنبل یا Lazy Loading تکنیکی است که برای بهبود سرعت وب سایت در هنگام بارگیری صفحه استفاده می‌شود. در اصل به مرورگر کاربر می‌گوید فقط وقتی موردی را مشاهده کرد، بارگیری کند.

البته وردپرس در نسخه‌های قبلی خود یعنی وردپرس 5.5 به طور پیش فرض از بارگذاری تنبل صرفا برای تصاویر استفاده می‌‍کرد.

در نسخه 5.7 آی فریم‌ها نیز شامل بارگذاری تنبل می‌شوند. این بدان معنی است که همه جاسازی‌هایی که از ifram‌ها استفاده می‌کنند، مانند فیلم‌های آپارات یا YouTube، از بارگذاری تنبل برای بهبود سرعت بارگذاری صفحه شما استفاده می‌کنند.

4. اعمال تغییرات در هوک‌ها

وردپرس 5.7 همچنین تغییراتی را در هوک‌ها برای توسعه‌دهندگان ایجاد کرده است. تا آنها را در قالب‌ها، پلاگین‌ها و پروژه‌های خود از آنها استفاده کنند. برخی از آنها به شرح زیر است:

وردپرس 5.7 توابع جدید is_post_status_viewable ()  و is_post_publicly_viewable ()  را برای بررسی اینکه آیا یک پست از نظر عموم قابل مشاهده است معرفی می‌کند. (جزییات بیشتر را در اینجا بخوانید)

عملکرد بلوک رندر اکنون به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا محتوای یک بلوک را فیلتر کنند. (جزییات بیشتر را در اینجا بخوانید)

وردپرس 5.7 یک قلاب فیلتر برای دستکاری متغیر user_data$ در طول تابع retrieve_password ()  اضافه می‌کند. این امر به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا در هنگام بازنشانی گذرواژه، بررسی اعتبار سنجی سفارشی را انجام دهند. (جزییات بیشتر را در اینجا بخوانید)

5. Robots API جدید

وردپرس 5.7 یک API جدید Robots را معرفی می‌کند. این API به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا متا تگ روبات‌ها را به صورت برنامه نویسی در یک وب سایت کنترل و به روز کنند.

متا تگ Robots به شما این امکان را می‌دهد که به ربات‌های موتور جستجو بگویید که چگونه یک وب سایت را خزش (crawl) و ایندکس کنند. با افزودن یک پرونده robots.txt به پوشه اصلی((Root سایت خود و یا با استفاده از برچسب متا روبات می‌توان به این مهم دست یافت.

تابع جدیدی به نام wp_robots در وردپرس 5.7 معرفی خواهد شد. در این تابع توسعه دهندگان می‌توانند با افزودن فیلترهای اختصاصی به تابع، متا تگ ربات‌ها را اصلاح کنند. در اینجا مثالی از نحوه عملکرد آن آورده شده است:

function wporg_wp_robots_add_follow( $robots ) {
  $robots['follow'] = true;
  return $robots;
}
add_filter( 'wp_robots', 'wporg_wp_robots_add_follow' );

در نسخه وردپرس 5.7 همچنین پیش فرض max-image-preview: large directive را به متا تگ روبات‌ها اضافه می‌کند.

این متا تگ به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا از تصویر بزرگ برای پیش نمایش در نتایج جستجو استفاده کنند.

در اینجا نحوه مشاهده آن در کد منبع سایت شما آمده است:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta name="robots" content="max-image-preview:large" />
  </head>

ضمنا وردپرس به طور خودکار این تگ را برای وب سایت‌هایی که قابلیت مشاهده موتور جستجو در آنها خاموش است پنهان می‌کند.

وردپرس 5.7 چه ویژگی هایی خواهد داشت؟

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، سیستم مدیریت محتوای وردپرس کاملا پویاست و دائما در حال بروزرسانی است. بطوریکه این پویایی سبب افزایش امنیت و کارایی آن می‌شود. ما در این مقاله ویژگی های وردپرس 5.7 را پیش از انتشار رسمی آن به طور کامل معرفی کردیم. در نهایت از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها ما با به اشتراک بگذارید.

منبع: wpbeginner.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.