5 روش کاربردی برای حفظ و نگهداری وردپرس

تقریبا همه چیز مستلزم نگهداری است. ماشین، خانه، کامپیوتر و حتی خودتان! وب سایت وردپرسی هم مستثنا از این مساله نیست. البته، شما می توانید تعمیر و نگهداری هر یک از این موارد را رها کنید، اما این کار موجب بروز مشکلاتی خواهدشد.
به عنوان مثال به وب سایت وردپرس خود مراجعه کنید. هنگامی که برای اولین بار راه اندازی و نصب می شود، همه چیز به طور منظم است و شما در اجرای کسب و کارتان مشغول به کار هستید، و برای ماه ها، وب سایت شما اجرا می شود اما در طول زمان، نشانه هایی از کندی شروع می شود که حفظ و نگهداری وردپرس را
می طلبد
. ضعیف می شود در بدترین حالت سرعت وب سایت شما کاهش می یابد و یا به دلیل تعمیر و نگهداری ضعیف هک می شود!

حفظ و نگهداری وردپرس

وردپرس یک پلت فرم شگفت انگیز که دارای کارکرد آسان، انعطاف پذیر، مقرون به صرفه و بسیار توسعه پذیر می باشد. با این همه واقعیت این است که نیاز بهحفظ و نگهداری وردپرس وجود دارد. وظایف تعمیر و نگهداری وردپرس بسیار ساده است و باصرف مدت زمانی اندک میتوانید سرعت سایت خود را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشید.

عملکرد پشتیبان گیری و نسخه های بک آپ خود را بررسی کنید

backup-حفظ و نگهداری وردپرس

با وجود تذکرهای بسیار، باز هم سایت هایی وجود دارند که پشتیبان گیری را فراموش میکنند. ابزارهای حمایتی بسیاری برای بک آپ گیری در وردپرس وجود دارند و اکثر آنها تنها نیاز به یک بار راه اندازی دارند ازجمله : BackupBuddy، BlogVault و VaultPress. همچنین می توانید از یک شرکت میزبان مانند FlyWheel یا WP Engine استفاده کنید که پشتیبانی به عنوان بخشی از برنامه های میزبانی آنها می باشد.
در آخر اینکه که پشتیبان گیری یکی از مهمترین کارهای حفظ و نگهداری وردپرس است که بایدانجام دهید.

پلاگین ها، تم ها و فایل های اصلی را به روز نگه دارید

وردپرس یک پلت فرم امن نرم افزاری است و در آن امنیت کاملا جدی گرفته می شود. تقریبا 25 کارشناس در تیم وردپرس حضور دارند که مقوله امنیت را مدیریت می کنند.
با وجود وضعیت امنیتی قوی، وردپرس هنوز به حمله آسیب پذیر است. یکی از بهترین راههای پیشگیری این است که تمامی فایلها و سیستم وردپرس خود را به روز نگه دارید.

هسته وردپرس

حتی به روز رسانی های جزئی وردپرس نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال، ممکن است به روز رسانی از نسخه 4.1 به 4.1.2 را مشاهده کنید و فکر کنید که مهم نیست. در حقیقت، این به روز رسانی های جزئی مورد نیاز است زیرا آنها برای اشکالات و باگ های بحرانی و آسیب پذیر امنیتی پچ شده اند. این به روز رسانی های کوچک را نادیده نگیرید! آنها تنها چند ثانیه برای پردازش زمان میگیرند. اما به حفظ و نگهداری وردپرس کمک شایانی خواهند کرد.

فایل های پلاگین

پس از اطمینان از بروز رسانی نسخه وردپرسی، به لیست افزونه ها بروید و مطمئن شوید که همه آنها به روز هستند. پلاگین ها می توانند منبع قابل توجه آسیب پذیری های بالقوه باشند، به ویژه اگر ضعیف نگهداری شوند، با این حال تیم امنیتی وردپرس اغلب با توسعه دهندگان پلاگین برای حل و فصل آسیب پذیری های شناخته شده کار می کنند. پس برای حفظ امنیت باید تمامی فایل ها به روز نگه داشته شوند.

فایل های مربوط به پوسته

اگر از یک پوسته قدیمی استفاده می کنید، مجددا بایستی فایل ها را بروز نگه دارید. پوسته ها (همراه با پلاگین ها) خطر امنیتی بیشتری را متوجه وردپرس میکنند. در هر لحظه به روز رسانی پوسته در دسترس است، ایده خوبی است که آن را در اسرع وقت پردازش کنید و با این کار گامی در حفظ و نگهداری وردپرس بردارید.

حذف پلاگین و تم های غیرکاربردی و بلا استفاده

بسیاری از افراد فقط برای تست کردن چند پوسته مختلف و چندین افزونه را در وردپرس خود نصب میکنند. در نهایت، شما در مورد ترکیب ایده آل پوسته ها و پلاگین ها تصمیم می گیرید اما پوسته ها و پلاگین های غیر قابل استفاده را فراموش نکنید!

  1. پلاگین های بلا استفاده باعث بروز مشکلاتی خواهند شد. ازجمله:
  2. پلاگین های فعال غیرقابل استفاده ممکن است منجر به ناسازگاری یا ایجاد مشکلاتی برای تشخیص منبع ناسازگاری ها شوند.
  3. هر تم و افزونه در سایت شما سطح حمله احتمالی هکرها را افزایش می دهد. تم های کمتر و افزونه های چندگانه به معنی آسیب پذیری بالقوه کمتری است.
  4. نصب های وردپرسی شلوغ و غیر سازماندهی باعث میشوند که مسائل مهم مربوط به سازماندهی وردپرس را نادیده بگیرید.
  5. حداقل چند بار در سال، باید موارد فعال و غیر فعال در وردپرس را بررسی کنید یعنی از سازماندهی آن اطمینان حاصل کنید و موارد بلا استفاده را جهت حفظ و نگهداری وردپرس پاک کنید.

پاک کردن پایگاه داده

از بانک اطلاعاتی خود به عنوان آشپزخانه مجازی یاد کنید! هنگامی که برای اولین بار کار با آشپزخانه خود را آغاز کردید را به یاد دارید؟ هر کشو و هر کابینت سازماندهی شده بود، همه چیز در یک محل مرتب و کاملا بدون درهم برهم ریختگی و اغتشاش بود. این مثال به نوعی مانند پایگاه داده وردپرس شما است که برای اولین بار آن را راه اندازی کردید. اما با گذشت زمان،روند سازماندهی کاهش یافته است. هر بار موارد جدیدی به پایگاه داده اضافه میشوند. یکی از ویژگی های پایگاه داده همین است. یعنی توجه به سازماندهی!

  نمایش یک نوار اعلان در وردپرس با کدهای HTML/CSS

خوب، فقط با کمی بررسی، می توانید این مشکل را حل کنید و وب سایت خود را در این روند سریعتر کنید. آیتم های اصلی مورد توجه عبارتند از:

Spam Comments (نظرات هرزنامه): هروب سایت دارای سیل بی پایان از نظرات اسپم است برخی مدیران وردپرسی آنها را دوست دارد و تا پایان 30 روز که به خودکار از بین میروند صبر میکنند! بعضی از وبسایت ها نظرات زیادی در خصوص هرزنامه دریافت می کنند که در پایان هر هفته بهتر است آنها را حذف کنید.

ویرایش پست: اگر شما پست خود را در ویرایشگر وردپرس نوشتید، باید بدانید که وردپرس به طور خودکار هر بازبینی پست را در پایگاه داده ذخیره می کند. بسته به تعداد ویرایشهای کوچکی که برای هر صفحه و پست ایجاد میکنید، می توانید این کار را به سرعت انجام دهید. چرا سایت شما 200 پست و 800 نسخه دارد؟ پس پست های ناکارآمد و اضافی را بازبینی کنید. پیش نویس های ناکارآمد را باقی نگذارید.

جدول overhead: هر زمان که چیزی را دی اکتیو میکنید، به عنوان مثال، حذف یک افزونه، معمولا ردیف اطلاعات را از پایگاه داده خود حذف می کنید. با این حال، پایگاه داده شما فضای ذخیره شده برای آن سطرها را برای استفاده های آینده اشغال می کند. این فضای اشغال شده خالی از داده، جداول overhead یا table overhead نامیده می شوند. در مقیاس کوچک، این مورد یک مشکل محسوب نمیشود، اما همانطور که پایگاه داده شما رشد می کند، افزایش روند اشغال فضا می تواند سرعت وب سایت شما را کم کند.

تصویر زیر نمایانگر یک سایت نسبتا شلوغ است و میبینید که در حدود 30 روز چه اتفاقی در وردپرس رخ می دهد. برای حل این مشکل، یک بار در هر ماه می توانید یک پاکسازی سریع و بهینه انجام دهید. این کار را می توان به صورت دستی از طریق phpMyAdmin انجام داد اما روش ساده تر این است که از یک پلاگین محبوب مانند WPSweep استفاده کنید که با روش کار این افزونه در مقاله های قبلی همیار وردپرس آشنا شدیم.

Table Overhead-حفظ و نگهداری وردپرس

بررسی کردن ساختار لینک های داخلی

لینک های داخلی باعث خزیدن Googlebot (ربات جستجوگر گوگل) در وب سایت ما میشوند. برای یک وب سایت وردپرس کوچک، بررسی تک تک این لینک ها موضوع بزرگی نیست. و به طور دستی میتوان این لینک ها را بررسی کرد. اما از آنجا که وب سایت شما رشد می کند، نباید وقت خود را با آزمایش هر یک از لینک های شخصی تلف کنید. گزینه هایی برای بررسی این لینک ها وجود دارد که موجب صرفه جویی در وقت شما می شود و علاوه بر حفظ ساختار لینک داخلی، مطمئن میشوید که این لینک ها به درستی کار میکنند. و در نتیجه حفظ و نگهداری وردپرس را تضمین می کنید.

Google Search Console (کنسول جستجوی گوگل)

اولین مکان بررسی و جستجو در کنسول جستجوی گوگل شماست. اگرچه Googlebot هر خطایی را دریافت نمی کند، اما به سادگی به GSC سر بزنید و در سمت چپ ناوبری به Crawl >> Crawl Errors رجوع کنید. در اینجا لیستی از تمامی اشتباهات شناسایی شده توسط Google را خواهید یافت. شما می توانید هر یک را بررسی کرده و هر کدام را برای حل و فصل در کنسول. علامت گذاری کنید.

در تصویر زیر می بینید که Googlebot چندین خطای 404 را شناسایی کرده است. خیلی مهم است که هر یک از این خطاها را رفع کنید. نه تنهاخطای 404 خزنده Googlebot را سرگردان می کند، مهمتر از همه، این خطا یک تجربه کاربری ضعیف از شما به دیگران نشان می دهد. به علاوه، ممکن است برخی از آن 404 ها به یک صفحه مهم یا فروش مهم پیوند داشته باشند. پس باید به بررسی لینک های داخلی نیز بپردازیم.

url error-حفظ و نگهداری وردپرس

همچنین دراین زمینه برنامه های بسیاری وجود دارند که به سادگی آدرس مورد نظر را دریافت و در یک دوره بسیار کوتاه، یک لیست از مشکلات بالقوه ارائه میدهند. که می توانید داده های خود را با توجه به لیست خروجی مرتب کنید و به اصلاح مسائل ذکرشده بپردازید و نهایتا حفظ و نگهداری وردپرس را انجام دهید. 

اهمیت نگهداری وردپرس

همان طور که بررسی کردیم حفظ و نگهداری وردپرس نیازمند صرف زمان زیاد یا کار دشواری نیست. هر یک از موارد فوق را می توان در عرض چند دقیقه کوتاه و با کمترین دانش فنی فنی تکمیل کرد.

مساله مهم درحفظ وب سایت وردپرس، تنظیم برنامه ها است تا هر وظیفه به صورت منظم و درست انجام شود. اگر موارد ذکر شده و وظایف نگهداری ساده را رعایت کنید، وب سایتی سریع، کارآمد و کاربر پسند خواهد داشت.

موفق باشید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.