وردپرس از آغاز تا کنون …

وردپرس از گذشته تا امروز

در طول این سالها، وردپرس به یک نیروگاه CMS تبدیل شده است. با ریشه های عمیق آن در وبلاگ نویسی، به یک سیستم مدیریت محتوا بدل شده است که برای انجام هر کاری که فکرش را بکنید، انعطاف پذیر و قابل توسعه است.

وردپرس 1.0.0

wordpress-through-the-ages-2 wordpress-through-the-ages-1

وردپرس 1.0.0 اولین نسخه ی پایدار وردپرس بود. پیش از آن هرگز کسی یک ابزار چنین قدرتمند و آسان برای استفاده ندیده بود. امروز ما به آن نگاه می کنیم و در مورد رنگ سبز زشت تم پیش فرض و داشبورد بسیار پیش پا افتاده ی آن صحبت می کنیم، اما در زمان انتشار اولیه، واقعا یک اثر هنری بود، این نسخه به ههمه ی آنچه که ما هم اکنون از آن لذت می بریم شکل داد.

وردپرس 1.2

wordpress-through-the-ages-3 wordpress-through-the-ages-4

در حالی که در ظاهر تغییر بسیاری ایجاد نشده بود (هنوز هم همان رنگ سبز زشت بود)، وردپرس قابلیت های افزونه ای را که ما امروز به آنها تکیه کرده ایم، به دست آورد. افزونه هنوز هم نمی توانست به طور مستقیم از وردپرس و از طریق داشبورد وردپرس شما دانلود شود، اما آنها می توانستند مستقیما از طریق هر نوع منبع خارجی در افزونه ها آپلود شوند.
این نسخه نه تنها شامل پشتیبانی افزونه می شد، بلکه شامل زیر دسته ها هم می شد، پشتیبانی thumbnail، کلمه ی عبور ریز شده ی MD5 و وارد کردن از طریق RSS و Livejournal. وردپرس 1.2 واقعا شروع محصول بالغی بود که ما می شناسیم و دوستش داریم.

وردپرس 1.5

wordpress-through-the-ages-5 wordpress-through-the-ages-6

در وردپرس 1.5، رنگ سبز زشت برداشته شد و با یک تم آبی بسیار زیبا که اگر به یاد داشته باشید برای مدتی فعال بود، جایگزین شد. در این نسخه صفحات استاتیک قابل اداره شدن بود که به وردپرس اجازه می داد بیشتر از اینکه یک پلت فرم وبلاگ نویسی باشد، به یک CMS تبدیل شود. علاوه بر تم پیش فرض جدید، سیستم تم گذاری تعمیرات اساسی شده بود و سفارشی سازی بسیار بهتری را ارائه می داد.
همینطور مدیریت وردپرس نیز به یک بخش در داشبورد که همه ی اخبار وردپرس و فعالیت های وبلاگ را نمایش می داد، مجهز شده بود.

وردپرس 2.0

wordpress-through-the-ages-7 wordpress-through-the-ages-8

وردپرس 2.0 گنجی از امکانات و ویژگی ها را در این نسخه اصلی اضافه کرده بود. در داخل آن، داشبورد جذاب تری با رنگ های پخش شده، شامل شده بود. و به دلیل اجرای TinyMCE حالا دیگر نویسنده ها قادر به استفاده از ابزار ویرایش متن بسیار غنی (که هنوز هم تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد)، آپلود سریع تصاویر و توسعه دهندگان افزونه عاشق این نسخه شدند. نه تنها تغییرات زیادی در ظاهر کاربری بوجود آمد که باعث آسان تر شدن همه چیز برای کاربران شد، اما در ظاهر مدیریتی برای کمک به فشار بارگذاری، تعمیرات کامل انجام شد.
ویژگی های بسیار جذابی در وردپرس 2.0 معرفی شد که اگر بخواهیم همه ی آنها را نام ببریم، باید همه ی فضای این مقاله را به آن اختصاص دهیم. خواندن یادداشت انتشار این نسخه، حتی همین حالا هم باعث هیجان زده کردن من می شود.

وردپرس 2.1

wordpress-through-the-ages-9 wordpress-through-the-ages-10

وردپرس 2.1 تغییرات ظاهری بسیار ظریفی را ارائه داد، اما مقدار زیادی تغییر در عملکرد آن بوجود آمده بود. قابل توجه ترین قابلیتی که تا به امروز بسیاری هنوز هم به شدت به آن تکیه می کنند، قابلیت ذخیره ی خودکار است. قبل از 2.1، شما مجبور بودید که مرتبا کار خود را ذخیره کنید. بعد ازاینکه قابلیت ذخیره ی خودکار در وردپرس 2.1 معرفی شد، اطلاعات شما نیز به صورت دوره ای در طول پیشرفت و به روز رسانیف ذخیره می شد. ویژگی های دیگری که ما به عنوان توانایی از آنها یاد می کنیم: تنظیم یک صفحه به عنوان صفحه ی اصلی، AJAX برای زمینه های سفارشی، مدیریت آپلودها و بهینه سازی پایگاه داده ها به منظور افزایش تجربه کلی، است. این نسخه همچنین اولین نسخه ای بود که شما می توانستید توانایی موتورهای جستجو را برای فهرست کردن سایت خود در طول فرآیند راه اندازی، حذف کنید.

وردپرس 2.2

wordpress-through-the-ages-11 wordpress-through-the-ages-12

این نسخه چیزهای زیادی را تغییر نداد، اما پشتیبانی برای مناطق ابزارکی در درون تم را اضافه کرد که هنوز هم چیزی است که ما به شدت به آن تکیه می کنیم.

وردپرس 2.3

wordpress-through-the-ages-13 wordpress-through-the-ages-14

وردپرس 2.3 چندین ویژگی جدید را به ارمغان آورد. یکی از بهترینها، دادن اخبار به روز رسانی بود. نه تنها اخبار به روز رسانی فایل های اصلی وردپرس را ارائه می داد، بلکه به روز رسانی افزونه ها را نیز اطلاع می داد. متاسفانه، نمی توانستید مستقیم از طریق داشبورد، به روز رسانی را انجام دهید، اما حداقل می دانستید که چه زمانی در دسترس خواهد بود. وردپرس 2.3 ابزارهای جدید مدیریت محتوا، مانند بهبود مدیریت پیش نویس ها و پست ها، و همچنین دکمه های پیشرفته ی ویرایشی در TinyMCE.
از URLهای زیبا استفاده می کنید؟ خوب می توانید از وردپرس 2.3 برای این امر تشکر کنید. بدون آنها، موتورهای جستجو قطعا از سایت های وردپرس ما متنفر بودند.

وردپرس 2.5

wordpress-through-the-ages-15 wordpress-through-the-ages-16

در وردپرس 2.5، ظاهر داشبورد تعمیرات اساسی داشت و قابلیت جستجو برای صفحات و پست ها اضافه شد.

وردپرس 2.6

wordpress-through-the-ages-17 wordpress-through-the-ages-18

در وردپرس 2.1، قابلیت ذخیره خودکار معرفی شد، اما در وردپرس 2.6 با اضافه کردن قابلیت بررسی اصلاح قبلی، پیشرفته تر شد. در حالی که این تجدید نظرها نمی توانست ویرایش یا چاپ شود، اما می توانستید ببینید که از آن زمان به بعد چه چیزهایی تغییر کرده است. علاوه بر این تغییر، بسیاری از تغییرات ظریف دیگر مانند: فشردن این bookmarket، مرتب سازی گالری، و به روز رسانی به TinyMCE 3.1، اضافه شد.
علاوه بر این تغییرات کاربری، به توسعه دهندگان نیز مسیرهای جدیدی ارائه شد که می توانست به منظور تعریف فهرست های مختلف محتوا و افزونه، در فایل wp-config.php تعریف شود.

وردپرس 2.7

wordpress-through-the-ages-19 wordpress-through-the-ages-20

در وردپرس 2.7، شاهد یک تغییر عمده در مدیریت وردپرس بودیم. این تغییر کاملا شبیه به آنچه که امروز می بینیم، بود. وردپرس 2.7 هم نصب افزونه تنها با یک کلیک را معرفی کرد و هم به روز رسانی برای افزونه و هسته ی اصلی وردپرس را.Comment threading و صفحات نیز در زمان تبدیل وردپرس به CMS، که ما امروز می بینیم، معرفی شد.

  خطای مجوز فایل‌ها و پوشه‌ها File and Folder Permissions Error + راه حل

وردپرس 2.8

wordpress-through-the-ages-21 wordpress-through-the-ages-22

در حالی که تغییرات در وردپرس 2.8 بسیار زیرکانه تر بود، شامل یک رابط جدید کشیدن و رها کردن برای ابزارک ها هم بود. درست مانند اضافه شدن قابلیت نصب افزونه در مدیریت وردپرس در نسخه ی 2.7، تم ها هم قابل مرور شدن و نصب در مدیریت وردپرس 2.8 شدند.

وردپرس 2.9

wordpress-through-the-ages-23 wordpress-through-the-ages-24

از کاربران وردپرس 2.9 خواسته شد که فورا در هنگام ورود به سیستم، رمز عبور خود را که به طور تصادفی تولید شده بود، تغییر دهند. در این نسخه یک پست، صفحه و یا نظر، به یک پوشه ی سطل زباله منتقل می شد به جای اینکه فورا به طور کامل حذف شود. علاوه بر این ویژگی ها، چند ویژگی پشت صحنه مانند: تنظیمات برای لینک کردن تگ ها، یک به روز رسانی TinyMCE دیگر، و نمایش مرتب نظرات بر اساس تاریخ، نیز وجود داشت.

وردپرس 3.0

wordpress-through-the-ages-25 wordpress-through-the-ages-26

وردپرس 3.0 اولین نسخه ای بود که به شما اجازه داد تا رمز عبور خود را در طول مراحل نصب، تنظیم کنید، همچنین یک تم پیش فرض بسیار جدید را معرفی کرد.API تم گذازی به طور چشمگیری تغییر کرد، که پشتیبانی بود برای منوهای سفارشی، شورت لینکها و API سر برگ ها یا پس زمینه های سفارشی. وردپرس 3.0 قطعا ثروت هنگفتی از ویژگی های جدید را برای کاربران و توسعه دهندگان، به ارمغان آورد.
علاوه بر تمام این تغییرات، وردپرس MU نیز در توزیع اصلی وردپرس ادغام شد.

وردپرس 3.1

wordpress-through-the-ages-27 wordpress-through-the-ages-28

وردپرس 3.1 چیزهای زیادی برای کمک به اجرای صفحات و پست های فردی معرفی کرد. قابل توجه ترین آنها اضافه شدن نوار مدیریت به بالای سایت در هنگام وارد شدن به سایت به عنوان یک مدیر بود که به افراد اجازه می داد تا پست های خود را در زمان بازدید از سایتشان به آسانی، به روز رسانی کنند. همچنین شامل یک سیستم ارتباط داخلی برای جستجو کردن آسان پست ها و لینک شدن مستقیم به آن درست در خود پست، می شد. پست های سفارشی و انواع محتوا نیز معرفی شدند که به توسعه دهندگان تم اجازه ی وارد کردن سبک های از پیش ساخته شده را می داد.

وردپرس 3.2

wordpress-through-the-ages-29 wordpress-through-the-ages-30

به روز رسانی وردپرس 3.2 کمی سریع تر از حد معمول یعنی تنها 4 ماه پس از به روز رسانی قبلی، به بازار آمد، اما در طراحی داشبورد آن کمی تغییرات ایجاد شده بود و تم پیش فرض جدید دوهزار و یازده نیز در آن معرفی شد. علاوه بر چندعنصر طراحی تغییر یافته، شامل یک ویرایشگر صفحه ی نمایش جدید و کامل، گسترش نوار ابزار مدیریت، و سازگاری افزایش یافته است با هر دو مرورگر کاربری، و تغییرات بهینه سازی در سمت سرور، نیز می شد.

وردپرس 3.3

wordpress-through-the-ages-31 wordpress-through-the-ages-32

وردپرس 3.3 بر روی کاربر پسند کردن وردپرس برای مبتدیان متمرکز بود. این نسخه شامل تشخیص آسان تر فایل در هنگام آپلودها، آپلود کننده ی کشیدن و رها کردن، یک نوار ابزار مجددا طراحی شده و منو های شناور در بخش مدیریت، ویژگی های جدید اشاره گر برای راهنمایی کاربران در جهت درست، و بسیاری امکانات دیگر که ما هنوز هم آنها را می بینیم. وردپرس 3.3 توانایی ایجاد وردپرس بسیار کاربر پسند را به شدت افزایش داد.

وردپرس 3.4

wordpress-through-the-ages-33 wordpress-through-the-ages-34

وردپرس 3.4 بیشتر بر روی تصفیه ی تم ها متمرکز شد تا هر گونه ویژگی دیگری. در اینجا، ما شاهد آمدن ابزار سفارشی کننده ی تم و تغییر آسان بخشهای خاص تم انتخابی یک کاربر، بودیم. هدرها و پس زمینه های سفارشی نیز در هسته ی وردپرس این نسخه بدون نیاز به هر گونه افزونه جایگذاری شد.

وردپرس 3.5

wordpress-through-the-ages-35 wordpress-through-the-ages-36

با انتشار وردپرس 3.5، پشتیبانی از نمایش شبکیه ی اپل و تم دوهزار و دوازده جدید را دیدم. تم دوهزار و دوازده اولین تمی بود که به طور بومی از طرح بندی های متحرک حمایت می کرد و برای هر وبلاگی عالی به نظر می رسید.مدیریت رسانه نیز معرفی شد که به کاربران وردپرس یک تجربه ی عالی می داد و به آنها اجازه داد تا همه ی فایل های رسانه ای را از درون یک رابط بصری واحد مدیریت کنند.
در حالی که ظاهر کاربری قابل توجه ترین بود، ظاهر مدیریتی یک صفحه ی خوش آمد گویی جدید دریافت کرد، و برای کاربران screenreaders، صفحات لمسی و صفحه کلید نیز دسترسی بهتری ایجاد شد.

وردپرس 3.6

wordpress-through-the-ages-37 wordpress-through-the-ages-38

سریع ترین تغییر قابل توجه در وردپرس 3.6 گنجاندن تم جدید دوهزار و سیزده است. گذشته از این، بهبود UI در صفحات منوهای جهت یابی ایجاد شد، تجدید نظرها بهینه سازی شد، یک ویژگی پیش نمایش به صفحات ویرایش رسانه ای اضافه شد، و برای هر دوره ی تمام شده یک in-line login اضافه شد.

وردپرس 3.7

wordpress-through-the-ages-39 wordpress-through-the-ages-40

وردپرس 3.7 توانایی به روز رسانی خودکار سایت های خود را معرفی کرد که هم کاربرها و هم میزبان ها به یک اندازه و بسیار زیاد به آن نیاز داشتند. تا حد زیادی، قابلیت بروز رسانی خودکار، یکی از بهترین ویژگی های معرفی شده در چندین سال بوده است. علاوه بر این، یک قدرت سنج رمز عبور جدید معرفی شد و همچنین ویژگی های جستجو نیز بهبود یافت.

وردپرس 3.8

wordpress-through-the-ages-41 wordpress-through-the-ages-42

وردپرس 3.8 یک ظاهر کاربری و یک ظاهر مدیریتی دوباره طراحی شده به طور کامل را معرفی کرد. وردپرس در حال حاضر شفاف تر و کاملا پاسخگو است که تجربه ی بهینه شده ای را به کاربر می دهد. وردپرس 3.8 نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه کد داخلی نیز بهینه سازی شده است که این نسخه را به یکی از عالی ترین به روز رسانی های تاریخ وردپرس تبدیل می کند. این نسخه واقعا از وردپرس یک اثر هنری می سازد.

توجه کنید که تمام نسخه های ذکر شده نسخه فارسی هم داشتنند که برخی نسخه های اولیه شاید آن قدر منظم و کاربر پسند نبوده ! ولی خوشحالیم که تا کنون حدود 2.5 سال نیز همیار وردپرس در کنار فارسی زبانان حضور داشته و همچنان هم حضورش ادامه خواهد داشت .

موفق و پیروز باشید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. روزهای اولش نسخه فارسی اومد و ما هم به روزرسانی کردیم. ولی مثل اینکه خراب بود و مشکل زیاد داشت، برش داشتند و الان هم مثل اینکه در حال کار کردن روش هستند…..

 2. ای بابا انگار یه عده فقط منتظرن یکی تو این شرایط بدون هیچ مزد و مواجبی بید ترجمه کنه وقتشو بزاره اینا بیان بگن کپی بود ترجمه خوب نبود عمو جون خوب تو که لالای بلدی چرا خوابت نمیبره بسم الله تو هم بیا ترجمه کن والله یه نفرم میاد یه حرکتی بکنه و اگاهی بده کاری کنید پشیمون شه ندا خانوم شما کار خودتنو بکنید همیشه ناخاله پیدا میشه

 3. ممنون ندا خانوم امشب که این مطلبو خوندم دقیقا یه دور کامل از بهترین لحظاتی که با ورد پرس داشتمو مرور کردم از همون لحظه که کاروبلاگ نویسی با وروپرس کام رو شروع کردم هییییییییییییییی روزگار یه چند سال دیگه میبنی 10.10هم اومد جوری که همه رقبا دس از مدیریت محتوا ساختن وردارن و بیان تو کار توسعه وردپرس : رویای در سر داشتم تو چند سال پیش امروز به حقیقت پیئسته اینم دور از انتظار نیست مخصوصا اجتماعی شدنش (وی پی شخصی) امیوارم این کامتنم دیگه تائید شه بابا تو این کامنت خودمو کشتم این کرم ترولی رو کنترل کنم نشد که نشد بی خیال

 4. وردپرس با نسخه 3.8 کامل تر از همیشه شد من که واقعا از داشبوردش لذت میبرم.

 5. عالی بود ممنون از مطلب مفیدتون.

 6. پس ورژن فارسی 3.8 چی شد 😀
  انتشار نسخه فارسیش نصبت به قبلیا خیلی بیشتر داره طول میکشه ها

 7. ميشه گفت وردپرس از نسخه 2.7 تا 3.7 تغيير چندانی در ظاهر مديريت نداشته. ولي مطلب خوبي بود. اطلاعات مفيدي به دست اورديم.

 8. سلام
  خوب بود
  عنوان اصلی: WordPress through the ages
  منبع:
  http://www.inmotionhosting.com/support/website/wordpress/wordpress-through-the-ages