افزودن پرسش و پاسخ امنیتی با WP Security Question

افزودن پرسش و پاسخ امنیتی با WP Security Question

با سلام خدمت دوستان عزیز وردپرسی!

امنیت وبسایت یکی از موضوعات و دغدغه‌های مهم هر مدیر سایتی می‌باشد که با کمترین سهل انگاری امنیت سایت را دچار اختلال خواهد کرد و باعث نفوذ و سوءاستفاده کردن توسط افرادی سودجو که قصد خرابکاری و یا سرقت اطلاعات و داده‌ها از سایت شما را دارند، خواهد شد. یکی از راه‌های جلوگیری از نفوذ چنین افرادی به وبسایت توسط فرم‌های ثبت نام و عضویت در سایت و فرم ورود در سایت می‌باشد. معمولا مدیران سایتها برای فرم ورود از افزونه‌های کپچا استفاده می‌کنند، اما در این مقاله قصد دارم تا به معرفی افزونه‌ای کارآمد بپردازم که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا پاسخ امنیتی برای ورود در سایت ایجاد کنید.

حال شاید بپرسید منظور از پاسخ امنیتی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که منظور از سوال و جواب امنیتی این است که شما به معرفی سوالاتی در وردپرس می‌کنید و کاربران به انتخاب خود یکی از سوالات را انتخاب کرده و پاسخ خود را برای آن ثبت می‌کنند، حال از این پس هنگام ورود در سایت علاوه بر وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، پاسخ امنیتی که انتخاب کرده اند را برای سوال مورد نظر وارد می‌کنند، در صورت صحیح بودن هر سه گزینه می‌توانند وارد سایت شوند.

افزونه WP Security Question

افزونه‌ای که قصد معرفی آن را دارم با نام WP Security Question در مخزن وردپرس ثبت شده است و تا به امروز توانسته است تا بیش از 200 نصب فعال و کسب امتیاز 5 را ازآن خود نماید.

پس از نصب و فعال سازی افزونه مطابق تصویر زیر منویی در پیشخوان سایت وردپرسی شما با نام WP Security Question افزوده خواهد شد، روی آن کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات افزونه هدایت شوید.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید مطابق توضیحات ارائه شده تنظیمات خود را سفارشی سازی کنید.

Setup Questions: در این بخش به صورت پیشفرض در این افزونه 10 سوال امنیتی به زبان لاتین درج شده است، اما از آنجایی که فارسی زبان هستیم ابتدا با دکمه Remove موارد پیش‌فرض را حذف کرده و سپس با کلیک بر روی دکمه Add More یک سوال جدید وارد کنید. سوالاتی که وارد می‌کنید دلخواه شما بوده و به هر تعداد که بخواهید قابل تعریف می‌باشد.

در نهایت در سایر بخش‌ها که با نام‌های Login Screen ، Register Screen و Forgot Password Screen درج شده است می‌توانید با فعال کردن تیک گزینه مورد نظر تعیین کنید که به ترتیب در فرم عضویت، فرم ورود و فرم فراموشی کلمه عبور گزینه درخواست جواب امنیتی از کاربر نمایش داده شود یا خیر؛ سپس بر روی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

حال تنظیمات شما اعمال شده و پس از این نوبت کاربران است تا به سوال مورد نظر خود پاسخ داده و جواب خود را ثبت کنند تا در فرم‌های مورد نظر نمایش داده شود.

برای این منظور کاربران لازم است تا به ویرایش شناسنامه من مراجعه کرده و مشابه تصویر زیر در بخش مربوط به تعیین پاسخ امنیتی سوال مورد نظر را انتخاب و پاسخ آن را ثبت نمایند.

پس از اینکه پاسخ ثبت شد مشابه تصویر زیر می‌بینید که در فرم ورود از کاربر پاسخ امنیتی درخواست می‌شود.

حال ممکن است سوالی برای شما پیش آید “اگر کاربری در پروفایل خود جواب امنیتی تعیین نکرده باشد آیا نمی‌تواند وارد سایت شود؟”

در پاسخ به این سوال باید بگوییم تا زمانی که کاربری جواب امنیتی برای خود تعیین نکرده باشد و در فرم ورود درخواست جواب از وی خواسته شود، باز هم می‌تواند وارد سایت شود. اما اگر سوال امنیتی تعیین شده باشد و به آن پاسخ داده نشود از کاربر درخواست خواهد شد تا پاسخ خود را وارد کند.

اگر هم کاربری پاسخ امنیتی که وارد کرده است را به اشتباه وارد کرده باشد مشابه تصویر زیر پیغام خطایی مبنی بر اشتباه بودن جواب امنیتی برای وی نمایش داده خواهد شد.

شاد باشید…

دانلود افزونه WP Security Question

سوالات متداول

امنیت وبسایت یکی از موضوعات و دغدغه‌های مهم هر مدیر سایتی می‌باشد که با کمترین سهل انگاری امنیت سایت را دچار اختلال خواهد کرد و باعث نفوذ و سوءاستفاده کردن توسط افرادی سودجو که قصد خرابکاری و یا سرقت اطلاعات و داده‌ها از سایت شما را دارند، خواهد شد. یکی از راه‌های جلوگیری از نفوذ چنین افرادی به وبسایت توسط فرم‌های ثبت نام و عضویت در سایت و فرم ورود در سایت می‌باشد.
شما با ایجاد پرسش و پاسخ امنیتی می توانید بخش ورود و ثبت نام را ایمن سازی کنید. این کار با کمک افزونه WP Security Question امکانپذیر است.
در پاسخ به این سوال باید بگویم که منظور از سوال و جواب امنیتی این است که شما به معرفی سوالاتی در وردپرس می‌کنید و کاربران به انتخاب خود یکی از سوالات را انتخاب کرده و پاسخ خود را برای آن ثبت می‌کنند، حال از این پس هنگام ورود در سایت علاوه بر وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، پاسخ امنیتی که انتخاب کرده اند را برای سوال مورد نظر وارد می‌کنند، در صورت صحیح بودن هر سه گزینه می‌توانند وارد سایت شوند.
دانلود صفحه افزونه
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

  1. 5 سال عضو همیار وردپرس

    سلام ، لینک دانلود خرابه