15 رفتاری که برای رسیدن به موفقیت در هدف باید رها کنید

رسیدن به موفقیت در هدف

آیا تا به حال به این فکر کرده‌­اید که چرا به سطح بالاتری در زندگی و کار نمی‌­رسید؟! در این مقاله خواهید دید که عوامل زیادی وجود دارند که ما را از رسیدن به موفقیت در هدف باز می­‌دارند. همه ما عادت‏‌های بد، رفتارهای مخرب و باورهای محدود کننده­‌ای داریم که به آن­ها چسبیده‌­ایم.

رسیدن به موفقیت در هدف

در ادامه 15 موردی که برای موفقیت در کسب و کار باید کنار بگذارید، بیان می­‌شود. خواهید دید که تبدیل رکود به پیشرفت، اغلب ناشی از تغییرات نامحسوس و به ظاهر ساده است.

1- نقاب‏ خود را رها کنید

همه ما به خاطر اینکه آسیب نبینیم و یا طرد نشویم، خود واقعی‏‌مان را پشت نقابی مخفی می‌‏کنیم. نقاب ما، فردی را به نمایش می­‌گذارد که تصور می­‌کنیم باید آن‌گونه باشیم.
شجاع باشید، خود واقعی‏تان باشید و احساسات واقعی‏تان را نشان دهید و پشت آن­ها بایستید. حتی اگر ممکن است توسط طرافیان طرد و یا انتقاد شوید. این راه رسیدن به موفقیت در هدف است!

همان‌طور که جنبه­­‌های خوب خود را می‌­پذیرید، جنبه‌­های­ آسیب­‌پذیرتان را هم در آغوش بکشید؛ زیرا آسیب‌­پذیری طبیعی است. آسیب‌­پذیری سرچشمه خلاقیت و نوآوری است و فرصت­‌ها را خلق می­‌کند.

” آسیب‌­پذیری مانند حقیقت، احساس شجاعت می­‌کند. حقیقت و شجاعت همیشه راحت نیستند، اما هرگز ضعیف هم نیستند.” برن براون

2- تمرکز ذهنی بر آینده را رها کنید

بله درست است… تمام امیدها، آرزوها و رویاهای ما در آینده هستند. اما آینده شما به انتخاب‏‌های امروزتان بستگی دارد. به زمان حال باور داشته باشید. تنها زمانی که دارید زمان اکنون است. گذشته رفته است و آینده هنوز به کسی نشان داده نشده است و تنها زمان حال وجود دارد.
موفقیت در همین لحظه کنونی، با انتخاب‌­هایی که انجام می­‌دهید، شروع می‌­شود. تمرین کنید که در زمان حال باشید. این یک راه رسیدن به موفقیت در هدف است.

به چیزهایی که اطرافتان است، دقت کنید. آنچه که می­‌بینید، می‌­شنوید، لمس می‌­کنید و می‏‌بویید… به چیزهایی که تجربه می‌­کنید و با آن­ها در ارتباط هستید، دقت داشته باشید.

” عمیقاً زمان حال را درک کنید؛ این تمام آنچه است که شما دارید. تمرکز اصلی زندگیتان روی اکنون باشد.” اکهارت تولی

3- سندروم شی درخشان‏تان را رها کنید

 آیا ایده درخشان یا راه میان‌بری برای موفقیت وجود دارد؟ همه ما مجرم این اعتیاد هستیم که راه میان‌بری برای موفقیت را جستجو می­‌کنیم.
افرادی که با دیدن اشیا درخشان، توجه­‌شان جلب می‌­شود و تنها به شی درخشان توجه دارند، دچار سندروم شی درخشان هستند. پس دنبال کردن هر آنچه که جذاب به نظر می‌­رسد، اغوا کننده است. اما زمانی که خود را محدود به یک روش می‌­کنید و تنها به یک راه توجه دارید، باعث می‌­شود که تنها همان را ببینید و متوجه یک میلیون روش متفاوت دیگر نباشید. روش­‌هایی که ممکن است، موفقیت­‌های بیشتری را نتیجه دهد.
وقت خود را برای شناسایی ایده‌­ها و راهکارهای ارزشمند صرف کنید، آن­ها را دنبال کنید و به آنها پایبند باشید.

“اگر شما بخواهید به آب برسید، شش چاه یک فوتی حفر نمی‌­کنید؛ بلکه یک چاه شش فوتی حفر می­‌کنید.” بودا

4- نیاز به تایید شدن توسط دیگران را رها کنید

اگر به دنبال تایید گرفتن از دیگران هستید و هدفتان اجتناب از عدم تایید است، بدانید که رسیدن به موفقیت در هدف را نابود می‌­کنید. غرورتان همیشه به دنبال تایید شدن خواهد بود و هیچ‌گاه این درخواست پایانی نخواهد داشت. در این شرایط شما فرصت­‌ها را از دست خواهید داد. زیرا از انتقاد و یا طرد شدن می­‌ترسید. باید عاقلانه بین آنچه که برای موفقیت لازم است و آنچه که برای غرورتان مناسب است، یکی را انتخاب کنید.

“شخصی که واقعاً قوی است، نیاز به تایید دیگران ندارد. مثل شیری که به تایید گوسفندان نیاز ندارد.” ونون هوارد

5- “نه” را به عنوان یک پاسخ نبینید

بازخوردی که شما به رفتارها دارید، بستگی به تفسیر شما دارد. می‌­توانید پاسخ “نه” را این‌گونه تعریف کنید: “نه” به معنای “نه” نیست… فقط به این معنی است که “در حال حاضر، نه “یا” با این روش، نه”.

در راه رسیدن به موفقیت در هدف، هیچ‌گاه پاسخ “نه” را یک جواب نهایی نبینید؛ از آن یک بازخورد مثبت و مفید بگیرید، و “نه” را معنی کنید: باید ادامه دهی…

 6- تمایز بین زندگی شخصی و زندگی کاریتان را رها کنید

همه جنبه­‌های زندگی با هم در ارتباط هستند. اگر معتقد هستید که زندگی خصوصی شما در زندگی کاریتان تاثیری ندارد، خود را گول می­‌زنید. اگر پیشرفت و بهبود برخی از بخش‌­های زندگیتان را کنار گذاشته­ باشید، شما خود مانع رشدتان خواهید بود.

در تمام جنبه­‌های زندگیتان مشتاق، با پشتکار و شاد باشید. به عنوان یک کارآفرین یا یک دوست… تمام جنبه­‌های زندگی خود را به سوی رسیدن به موفقیت در هدف پیش ببرید.

7- بی­‌میلی برای درخواست کمک کردن از دیگران را رها کنید

به عنوان یک انسان بالغ بپذیرید که همه چیز را نمی‌­دانید و در برخی شرایط به کمک و راهنمایی دیگران نیاز دارید. درخواست کمک را به عنوان نشانه‌­ای از ضعف نبینید. در عوض آن را نمادی از قدرت خود ببینید که صداقت، هوش و تمایل به پیشرفت در شما را نشان می­‌دهد.

“فرد قوی کسی است که هرگاه به کمک نیاز دارد، آن را تقاضا می‌­کند.” رونا بارت

8- تمرکز روی نقاط ضعفتان را رها کنید

ما در جامعه‌­ای زندگی می­‌کنیم که به داشتن مهارت­‌های زیاد تاکید می­‌کند. افراد موفق به کسب مهارت‌­ها توجه دارند، اما ضعف­‌های خود را می­‌پذیرند و آن­ها را مدیریت می­‌کنند.
روی نقاط ضعف خود تمرکز نکنید؛ بلکه بر نقاط قوتتان سرمایه‌گذاری کنید. زیرا شما بیشتر در زمینه‌­هایی که استعداد دارید، رشد خواهید کرد.

“نقاط قوت را برجسته کنید، و به نقاط ضعف توجه نکنید.” تیموتی فریسس 

9- تلاش برای کامل بودن را رها کنید

 کمال گرایی بر پایه این باور اشتباه نیست که معتقد باشید اگر کاری را کامل و صحیح انجام دهید، از شکست اجتناب کرده‌اید و یا اینکه همیشه باید کار‌ها را کاملاً بی‌نقص انجام دهید.
اینکه بخواهید کارهایتان را کامل و بی‌­ایراد انجام دهید تا تایید و پذیرش دیگران را بدست آورید، خواسته و هدف خطرناکی است.

انتظار نداشته باشید که تمام کارها را کامل و بی­‌نقص انجام دهید. همیشه از خودتان سوال کنید که آیا صرف زمان اضافی در انجام هر کاری در طولانی مدت به موفقیت شما منجر خواهد شد یا خیر.
همیشه به دنبال پیشرفت به سوی کمال باشید.

“کمال گرایی درخواست برای بهترین بودن نیست. بلکه به ما می‌­گوید که هر کاری که انجام می‏‌دهیم، همیشه به اندازه کافی خوب نخواهد بود و باید مجدداً تلاش کنیم.” جولیا کامرون 

10- انجام کار­های کوچک را رها کنید

ما همه از شکست می‌­ترسیم، بنابراین کارهای کوچک را انجام می‌­دهیم. کارهای بزرگ‏تر یعنی شما مسیر رسیدن به موفقیت در هدف خود را دنبال می­‌کنید. به شهودتان گوش فرا دهید و آنچه را که احساس می­‌کنید درست است، انجام دهید نه آنچه را که دیگران به شما می­‌گویند.

با کارهای کوچک، شما به خودتان و دیگران خدمتی نمی‌­کنید. کارهای بزرگ انجام دهید… از منطقه راحت و امن خود خارج شوید. همیشه برای اشتباه کردن، شکست خوردن و احساس ترس، آماده باشید.

“اگر شما با ترس فلج شده‌­اید، این نشانه خوبی است. این ترس به شما آنچه را که باید انجام دهید، نشان می­‌دهد.” استیون پرسفیلد

11- وابستگی به اراده را رها کنید

صرف نظر از اینکه آیا اراده محدودیت دارد یا نه، تلاش کنید تا فعالیت­‌هایتان به صورت خودکار در راستای اهدافتان باشد. آنچنان‌که انجام فعالیت­‌هایی که شما را به موفقیت نزدیک می­‌کند به یک عادت تبدیل شود، نه اینکه برای انجام هر یک از اقدامات لازم در مسیر هدفتان، نیاز به اراده راسخ داشته باشید.

برای رسیدن به موفقیت در هدف، باید کارهایی انجام دهید که در راستای پیشرفت‌تان باشند و با فعالیت­‌ها و اهدافتان هم‌خوانی داشته باشند. روشی را در پیش بگیرید که به طور خودکار، در راستای اهداف‌تان گام بردارید. در خصوص کار، سلامت، تناسب اندام و روابط‌تان آگاهانه هدف­‌گذاری کنید و رفتارهای هم‌سو با هدفتان را به یک عادت تبدیل کنید.

12- مقاومت در برابر آنچه که رخ داده است را رها کنید

در مقابل آنچه که اتفاق افتاده است، مقاومت نکنید. زیرا خارج از اختیار ماست که روی زمان حال اثر بگذاریم. شما نمی‌­توانید آنچه را که درست حالا اتفاق افتاده است، تغییر دهید. به جای تلف کردن انرژی خود برای مبارزه، غمگین بودن، عصبانی بودن و ناامید بودن، یاد بگیرید که تماماً لحظه حال و احساسات و افکار کنونی‌­تان را بپذیرید.

چه چیزی احمقانه‌­تر از مقاومت در برابر چیزهایی است که نمی‌­توانیم تغییر دهیم؟

قبول آنچه که اتفاق افتاده به معنی این نیست که شما آن را تایید می­‌کنید و به معنی این نیست که شما نمی‌­توانید، کاری کنید تا شرایط را به یک حالت مطلوب تغییر دهید. در عوض به معنای بله گفتن به زندگی حال‌حاضر و سپس حرکت رو به جلو است.

به جلو حرکت کنید و در مقابل شرایط کنونی­‌تان مقاومت نکنید. به آنچه که احساس می‏‌کنید بله بگویید و بله به آنچه که دقیقاً الان اتفاق افتاده است. وقتی که شما این کار را انجام می‌دهید، زندگی خیلی آسان­‌تر می‌­شود و کارها خیلی راحت­‌تر پیش می‌­روند، نسبت به اینکه در مقابل آنها حالت تدافعی داشته باشید و بر علیه‌­شان باشید.

“هر چه که در لحظه اکنون وجود دارد را بپذیرید، درست مثل اینکه خودتان آن را انتخاب کرده‌ باشید. همیشه با زمان حال کار کنید نه اینکه علیه آن باشید.” اکهارت تولی

13- تلاش برای هوشمند بودن را رها کنید

متفاوت عمل کنید و نوآوری داشته باشید، اما نه برای اینکه متفاوت به نظر بیاید، بلکه به این علت که کارها را بهتر انجام دهید. برای رسیدن به هدف­‌هایتان،بر بی‌­انگیزگی خود غلبه کنید و از روش­‌های تایید شده و مشاوره خوب بهره ببرید.

سعی نکنید هوشمند باشید تا تایید بیشتری از طرف دیگران به دست آورید و اعتبار خود را نزد آن­ها افزایش دهید. هدفتان بهبود شرایط و خدماتتان باشد؛ آنگاه در پایان شما در این روند هوشمندانه پیروز بوده‌­اید.

14- انتظار برای شانس را رها کنید

شانس اساساً بر پایه آمادگی فرد ایجاد می‌شود. برای رسیدن به موفقیت در هدف مجبور نیستید که فقط خوش‌شانس باشید تا شرایط و فرصت­‌های خوب برای شما پیش بیاید. اما باید آماده باشید و از فرصت‏‌ها استفاده کنید.

یک انسان واقع‌گرا باشید. همیشه در مکان صحیح و در زمان صحیح، آماده استفاده از فرصت­‌ها باشید. انسان­‌های خوش شانس به طریقی عمل می‌کنند که از فرصت­‌ها برای تغییرات، نهایت استفاده را می­‌کنند.

برای تغییر و پیشرفت باید ذهنی باز داشته و خوش‌­بین باشید. برای خوشبختی آماده شوید، تا آن را به دست آورید. یک ضرب‌المثل قدیمی می‌­گوید: فرصت­‌ها جایی است که شما آن را پیدا می­‌کنید نه جایی که آن­ها شما را باید بیابند.

15- نسخه دیگران برای موفقیت را رها کنید

موفقیت، آن‌چنان که انتظار دارید به شما احساس شادی و رضایت نمی‌­دهد.
موفقیت کلمه‌­ای با معانی مختلف است و برای هر فردی موفقیت متفاوت معنی می‌­شود. دنبال کردن رویاهای دیگران، خیانت به خودتان است. نسخه موفقیت خود را، خودتان تعریف کنید و نسخه دیگران را کنار بگذارید.

“تنها یک موفقیت وجود دارد و آن این است که قادر باشید، زندگیتان را در مسیر خودتان سپری کنید.” کریستوفر مورلی

نتیجه‌گیری

در این مقاله 15 عنوان برای نزدیک شدن و رسیدن به موفقیت در هدف مطرح شد. شاید هزاران راه دیگر هم برای موفق شدن وجود داشته باشد!
چیزی که باید خوب به خاطر داشته باشید این است که برای رسید به نقطه موفقیت، قبلاً باید هزاران راه سخت و نفس‏‌گیر را طی کرده باشید… موفقیت هرگز یک شبه اتفاق نمی‏‌افتد. هر انسانی بارها در مسیر زندگی، ناامید می‏‌شود. اما موفقیت و کامیابی نصیب آنهایی می‏‌شود که در راه خود استوار هستند.

ترجمه و تهیه توسط سرکار خانم سمیه زارع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.