سطح دسترسی کاربران در وردپرس با Advanced Access Manager

سطح دسترسی در وردپرس سطح دسترسی در وردپرس

وردپرس به شما این اجازه را می‌دهد تا نقش‌های مختلف کاربری را به اعضای تیم خود اختصاص دهید. این نقش‌ها عبارتند از: مدیر، نویسنده، مشارکت‌کننده، مشترک و کاربر معمولی. هر نقشی نیز با توانایی‌ها و محدودیت‌های خاصی همراه شده است. حال فرض کنید وبسایتی دارید که می‌خواهید به بعضی از کاربران خود دسترسی ویژه‌ای اعطا کرده یا برعکس محدودیت‌هایی در دسترسی ایجاد کنید، چه باید بکنید؟ به عنوان مثال به کاربران نویسنده دسترسی به قسمت دیدگاه‌ها بدهید تا دیدگاه‌های مرتبط به پست خود را پاسخگو باشند. وردپرس به طور پیش‌فرض، شامل یک سیستم مدیریت کاربر داخلی است، با این حال به شما اجازه‌ی کنترل کامل روی کاربران را نمی‌دهد. سطح دسترسی در وردپرس به صورت پیش‌فرض قابل تنظیم نیست و انعطاف‌پذیری لازم را در موارد این چنینی ندارد. برای اینکه بتوانید کنترل بیشتری روی کاربران خود داشته باشید، می‌توانید از بسیاری افزونه‌های مدیریت دسترسی کاربران کمک بگیرید. افزونه مدیریت دسترسی کاربران می‌تواند به شما کمک کند که نقش‌ها و قابلیت‌های هر کاربر را در وب سایت خود اصلاح کنید. با همیار‌وردپرس همراه باشید.

سطح دسترسی در وردپرس

در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • افزونه مدیریت دسترسی کاربران AAM
 • نصب و فعالسازی افزونه
 • ویرایش نقش‌های کاربری موجود در وردپرس
 • افزودن نقش کاربری جدید در وردپرس
 • ویرایش دسترسی کاربران خاص در وردپرس
 • افزونه مدیریت دسترسی کاربران

افزونه مدیریت دسترسی کاربران AAM

Advanced Access Manager که به اختصار AAM خوانده می‌شود، افزونه‌ای قدرتمند است که می‌توانید از آن برای مدیریت نقش کاربر یا بازدید کننده در وب سایت خود استفاده کنید. با کمک این افزونه می‌توانید نقش های کاربر خود را مدیریت و همچنین سفارشی سازی کرده و سطح دسترسی در وردپرس را برای هر نقش به صورت دلخواه تنظیم کنید. برای هر یک از نقش‌ها، سه گزینه اصلی وجود دارد که عبارتند از: مدیریت ، ویرایش و حذف. همچنین قادر هستید در خود این افزونه نقش‌های جدیدی را اضافه کنید. AAM امکان سفارشی کردن دسترسی برای نقش، کاربر یا بازدید‌کننده را به صورت جداگانه فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید به کمک این افزونه ، دسترسی پیش‌فرض کاربر به پست‌ها، صفحات، انواع ارسال‌های سفارشی، دسته‌بندی‌ها و طبقه‌بندی‌ها را شخصی‌سازی کنید.

نصب و فعالسازی افزونه

بعد از دانلود افزونه و نصب آن منوی جدیدی با نام AAM در پیشخوان وردپرس شما اضافه می‌شود که با کلیک روی این بخش می‌توانید وارد صفحه‌ی اصلی افزونه مدیریت دسترسی کاربران شده و سطح دسترسی در وردپرس را برای نقش‌ها و کاربران مختلف سایتتان تنظیم و سفارشی سازی کنید. لینک دانلود افزونه که توسط همیار وردپرس فارسی‌سازی شده است در انتهای مطلب قرار دارد.

حالا به بررسی و آموزش بخش های مختلف افزونه می‌پردازیم.

AAM Plugin-سطح دسترسی در وردپرس
تنظیمات افزونه

ویرایش نقش‌های کاربری موجود در وردپرس

برای ویرایش نقش‌های کاربری که به صورت پیش‌فرض روی وردپرس موجودند مطابق تصویر روی علامت چرخ دنده در کنار نقش موردنظر کلیک کرده و از منوی سمت چپ روی قابلیت‌ها کلیک کنید. حال می‌توانید در قسمت میانی از میان قابلیت های نمایش داده شده دسترسی‌هایی که می‌خواهید به آن نقش اضافه شود با زدن تیک کنار هر قابلیت فعال یا با برداشتن تیک غیرفعال کنید. لازم به ذکر است که گزینه های بسیار زیادی در بخش قابلیت‌ها وجود دارد که می‌توانید آنها را پیکربندی کنید اما همه آن‌ها در یک صفحه نشان داده نمی‌شوند. برای اینکه به تنظیمات بیشتری دسترسی داشته باشید روی پنجره‌ی کشویی موجود در بالای گزینه ها کلیک کرده و 100 را انتخاب کنید.

  امکان اجاره تجهیزات در ووکامرس با Bookings for WooCommerce
edite roles-سطح دسترسی در وردپرس
ویرایش نقش‌های کاربری موجود در وردپرس

ما به عنوان نمونه در تصویر بالا سطح دسترسی در وردپرس را برای کاربر نویسنده تغییر دادیم و دسترسی به دیدگاه‌ها را نیز به آن اضافه نمودیم تا بتواند دیدگاه‌های ثبت شده کاربران را نیز تایید و جواب بدهد. همانطور که می‌دانید دسترسی به دیدگاه‌ها فقط برای مدیریت وجود دارد و از آنجا که نقش مدیر دسترسی کاملی به تمام بخش‌های سایت دارد، دادن همچین نقشی به کاربر نویسنده می‌تواند منجر به خرابکاری شود.

لازم به ذکر است که برای پیدا کردن راحت‌تر قابلیت مورد نظر می‌توانید از قسمت فیلتر نوع قابلیت را مشخص کنید یا در کادر جست‌وجو قابلیت موردنظرتان را سرچ کنید. همچنین با زدن دکمه ایجاد می‌توانید قابلیت جدیدی به قابلیت‌های موجود اضافه کنید.

افزودن نقش کاربری جدید در وردپرس

برای افزودن نقش کاربری جدید و تنظیم سطح دسترسی در وردپرس برای نقش مورد نظر ابتدا در پنل کاربری روی دکمه بعلاوه که در سمت راست قرار دارد کلیک کنید و در پنجره باز شده در کادر اول نام دلخواه خود برای نقش را وارد کنید. در کادر دوم باید مشخص کنید که دسترسی‌های کاربری این نقش جدید از کدام نقش موجود به ارث گرفته شود با انتخاب هر نقش قابلیت‌های این نقش جدید مشابه آن نقش خواهد شد.

البته هر زمان بخواهید می‌توانید دسترسی‌های این نقش را مطابق میل خود شخصی سازی کنید. اگر می خواهید تنظیمات دسترسی AAM (منوی سرپرست، متاباکس‌ها، ریدایرکت‌ها و غیره) برای این نقش کپی شود تیک آن را بزنید. دقت داشته باشید که نام نقش را باید با حروف انگلیسی وارد کنید. در صورت نوشتن به فارسی با خطا روبرو خواهید شد.

add new role
افزودن نقش کاربری جدید در وردپرس

ویرایش دسترسی کاربران خاص در وردپرس

در این افزونه همچنین می‌توان دسترسی‌های کاربران را فارغ از نقشی که دارند نیز پیکربندی کرد. برای این منظور در پنل کاربری که در سمت راست قرار دارد به قسمت کاربران بروید. در این قسمت تمامی کاربران به همراه نقش لیست شده‌اند. برای پیدا کردن راحت‌تر کاربر مورد نظر، می‌توانید نام آن را در کادر وارد کرده و نامش را جست‌وجو کنید. برای اضافه کردن کاربر جدید نیز با زدن روی بعلاوه به صفحه‌ی کاربران در پیشخوان وردپرس هدایت خواهید شد که می‌توانید در آن بخش کاربر جدید خود را ایجاد کنید.

اکنون هر کاربری که می‌خواهید سطح دسترسی در وردپرس را برایش تغییر دهید را انتخاب کرده و روی چرخ دنده‌ی کنار آن کلیک کنید. سپس مشابه مراحل قبل که چگونگی تغییر و شخصی سازی قابلیت‌ها را برای نقش‌های کاربری توضیح دادیم عمل ‌کنید و قابلیت‌هایی که در نظر دارید به آن کاربر خاص اضافه یا کم شود را با زدن یا برداشتن تیک کنار هر قابلیت تنظیم کنید. این مرحله عینا مشابه قبل است با این تفاوت که تغییر سطح دسترسی در وردپرس در این مورد فقط برای آن کاربر خاص سفارشی سازی می‌شود. درحالی که مورد قبلی تمامی کاربرانی که نقش مورد نظر را دارا بودند، دربر می‌گرفت.

edite access role
ویرایش دسترسی کاربران خاص در وردپرس

افزونه مدیریت دسترسی کاربران

همانطور که ملاحظه کردید در این مقاله سعی کردیم شما را با افزونه‌ی AAM که شاید بتوان آن را بهترین افزونه مدیریت دسترسی کاربران اطلاق کرد آشنا کنیم. هرگونه تجربه‌‌ی کاربری در مورد این افزونه یا افزونه‌های ماشبه دارید با ما درمیان بگذارید.

دانلود افزونه Advanced Access Manager

دانلود افزونه Advanced Access Manager صفحه افزونه

سوالات متداول

نقش‌های کاربری مختلفی در وردپرس موجود است. نقش مدیر، ویرایشگر، نویسنده، مشترک و... برا اینکه هر شخص تنها به بخش‌های مختلفی که ما می‌خواهیم دسترسی داشته باشد از سطوح دسترسی مشخصی استفاده می‌کنیم.
Advanced Access Manager که به اختصار AAM خوانده می‌شود، افزونه‌ای قدرتمند است که می‌توانید از آن برای مدیریت نقش کاربر یا بازدید کننده در وب سایت خود استفاده کنید. با کمک این افزونه می‌توانید نقش های کاربر خود را مدیریت و همچنین سفارشی سازی کرده و سطح دسترسی در وردپرس را برای هر نقش به صورت دلخواه تنظیم کنید.
شما می‌توانید با کمک این ویژگی، هر بخشی که مربوط به نقش‌ها نمی‌شود را پنهان کنید. این مسئله موجب افزایش امنیت بیشتر و مدیریت بهتر خواهد شد.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام وقت بخیر با این افزونه یا افزونه ای میشه که دسترسی کاربران به سایت رو محدود کرد؟ مثلا دسته بندی خاصی رو ببیینن؟

 2. 8 سال عضو همیار وردپرس

  سلام این افزونه، کاملش رو به چه صورت و از چه سایتی میتونم تهیه و خریداری کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید سپاس.

 3. 5 سال عضو همیار وردپرس

  عرض سلام و خسته نباشید.
  من حساب های کاربری در سایت خودم ایجاد کردم و به جز قسمت محصولات سایر قسمت ها رو بسته ام.اما وقتی کاربر وارد سایت میشه میتونه از داخل سایت به طور مثال ویرایش برگه یا ویرایش نوشته رو داشته باشه و از اون طریق وارد پنل بشه در صورتی که اون قسمت نباید در دسترس باشه.
  ایراد کار از کجاست و چه طور جلوگیری کنم؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   چطور کاربر به بخش ویرایش نوشته یا برگه دسترسی داره؟

 4. 5 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام
  بنده میخوام اعضای جدید فقط به یک پلاگین خاص در داشبورد وردپرس دسترسی داشته باشن و مطلب نفرستن صفحه اضافه نکنن فقط و فقط به اون پلاگین دسترسی داشته باشین
  لطفا راهنمایی کنید چکار کنم با تشکر فراوان

 5. 5 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  سطوح دسترسی رو حداقل نام میبردید و مشخص میکردید که برای چه سطح دسترسی ای چه آپشنی رو باید تغییر داد
  مثلا من میخوام نویسنده هام فقط و فقط دسترسی به نوشته ها داشته باشن
  خوب الان باید کدوم دسترسی رو فعال و کدوم دسترسی رو محدود کنم؟
  و از طرف دیگه میخوام ادیتور های من دسترسی به تمام نوشته های سایر کاربران منجمله خودم داشته باشن
  حالا باید چه دسترسی ای رو تیک بزنم؟
  در قسمت رولز حدود 190 دسترسی مشخص شده
  باید کدوم یکی رو برای چه کاری در نظر بگیریم؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   در جدول سمت راست همه دسترسی ها مشخصه. از بخش capability میتونید تعیین کنید. هر کدوم رو که میخواید فعال یا غیرفعال کنید.

 6. 5 سال عضو همیار وردپرس

  سلام من افزونه را نصب کردم. میخوام ی سطح دسترسی داشته باشم که کاربر بتونه در وردپرس کاربر جدید بسازه و ویرایش کاربر انجام بده… تا ی جایی پیش رفتم و مشکلش اینه که نمیدونم از کجا سزح دسترسی ویرایش آدرس صورتحساب و حمل و نقل مشتری را بهش بدم
  ممنون میشم بهم یاد بدید

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   افزونه ای که در این پست به شما آموزش دادیم از ووکامرس پشتیبانی نمیکنه اما اگه تمایل دارید دسترسی کاربران ویژه ای رو برای قسمت های مختلف فروشگاه آزاد بگذارید، پیشنهاد میکنم از افزونه Capability Manager Enhanced

 7. 6 سال عضو همیار وردپرس

  سلام

  بعد از نصب و فعال سازی و ورود به صفحه، متاسفانه در سمت راست افزونه ی ذیل Users / Roles Manager و در زیر هر کدام از قسمت های users , roles , … هیچ چیزی نشان داده نمی شود

  ممنون می شم راهنمایی کنید

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   از مخزن وردپرس نسخه بروز شده رو دریافت کنید.

  • 6 سال عضو همیار وردپرس

   جدیدترین نسخه نصبه

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   دو مورد رو بررسی کنید لطفا:
   1- غیرفعال کردن تمامی افزونه‌ها به جز افزونه مذکور. اگر در اگر در اینصورت افزونه شما کار کرد یعنی با یکی از افزونه‌ها در تداخله و باید عیب یابی بشه.
   2- استفاده از قالب پیش‌فرض. ممکنه افزونه با تم موجود سازگاری نداره برای اینکه این موضوع رو متوجه بشیم باید قالب رو به حالت پیش‌فرض ببریم.

 8. سلام من از این افزونه استفاده کردم یه زمانی و سایتم خراب شد مجدد میخوام ازش استفاده کنم ولی یه سوال دارم

  من کاربر رو محدودش کردم ولی تنظیمات افزونه توی پنلش نشون داده میشه من نمیخوام اثری از افزونه توی پنل کاربر باشه چه کنم ؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   وقتی بخش افزونه ها رو غیرفعال کنید دیگه هیچ افزونه ای ظاهر نمیشه.
   همچنین لطفا همیشه بروزترین نسخه رو استفاده کنید.

 9. با سلام ایا افزونه و یا قالبی میتوان در وردپرس پیدا کرد حالا فروشگاهی و یا چندمنظوره که به مدیر سایت اجازه میده که چندین سطح دسترسی به پنل مدیریت رو به کارمندان خود بده ؟ مثلا برای فروش محصول و یا برای درج محصول در سایت گارمندان بتونن محصول رو به سایت اضافه کنند در نهایت مدیر سایت ان محصولات رو تایید کنه و درسایت قرار بگیره ؟

 10. سلام ممنون از مقاله خوبتون. آیا با این افزونه میشه دسترسی نویسنده های دیگه به فایل های کتابخانه رو محدود کرد. یعنی هر نویسنده فقط تصاویر و فایل های خودش رو ببینه و بقیه فایل های کتابخانه رو نبینه

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   کلا میشه این دسترسی رو حذف کرد اما نمیشه محدود کرد.