کاربرد جک پنوماتیک و شیلنگ پنوماتیک چیست + قیمت روز اتصالات هیدرولیک

asrehydraulic

کاربرد جک پنوماتیک

جک پنوماتیک یکی از پرکاربردترین محصولاتی است که در صنایع مختلف و سیستم‌های پنوماتیک به کار می‌رود. همانطور که می‌دانید در سیستم‌های پنوماتیک از گازها برای انتقال نیرو استفاده می‌شود. در صنایعی که سیستم‌های پنوماتیک به کار می‌روند، هوای فشرده عامل انتقال نیرو است و در این میان جک‌ها نقش مهمی دارند. کاربرد جک پنوماتیک عملکرد سیستم را کنترل می‌کند و شرایط این انتقال نیرو را فراهم می‌کند. به این جک‌ها سیلندر پنوماتیک نیز گفته می‌شود.

عملکرد جک پنوماتیک چگونه است؟

سیلندر یا جک پنوماتیک با استفاده از فشار هوا شروع به کار می‌کند. در واقع با تجمع هوای پرفشار پشت جک صفحه متصل به شفت باعث به حرکت در آمدن جک می‌شود. با این کار جک عملکرد خود در تنظیم فشار و جابجایی خطی نیرو را تحریک می‌کنند.

این جک خود از قطعات مختلفی مثل دریچه، شیرهای کنترل، رگلاتور، محرک و محفظه‌های سیلندر تشکیل شده است. البته سیلندر پنوماتیک محفظه‌هایی برای اتصال لوله و اتصالات پنوماتیک نیز دارد. در واقع سیلندرها انرژی حاصل از فشار هوا را ذخیر می‌کنند و با کنترل کاربر این فشار به گونه‌ای تنظیم می‌شود که مورد انتظار است. البته سیلندرهای پنوماتیک انواع و کاربردهای مختلفی دارند و بسته به این موضوع ممکن است طراحی متفاوتی نیز داشته باشند.

چه نکاتی را باید در هنگام خرید جک پنوماتیک مورد توجه قرار دهیم؟

برای انتخاب جک پنوماتیک مناسب باید یک سری نکات را مورد توجه قرار دهید. در واقع برای یک خرید اصولی باید توجه داشته باشید که ویژگی‌های سیلندر با نیازها و انتظارات شما از سیستم پنوماتیک هماهنگ باشد. یکی از مهم‌ترین عوامل طول کورس و قطر پیستون است که نقش موثری در کارایی جک پنوماتیک دارد. توجه داشته باشید که قطعات مختلف این جک‌ها در عملکرد آنها بسیار موثرند.

طول کورس که در پاراگراف قبلی به آن اشاره کردیم، به معنی دامنه حرکتی جک است که در تمام سیلندرها یکی از معیارهای عملکرد است. یعنی طول مسیری که جک طی می‌کند برای انتخاب ما مهم است. هر چه جک ابعاد بزرگی‌تری داشته باشد احتمالاً طول کورس و قطر پیستون آن هم افزایش می‌یابد.

شیلنگ پنوماتیک

یکی دیگر از مهم‌ترین اجزای یک سیستم پنوماتیک، شیلنگ پنوماتیک است که می‌توان گفت برای انتقال نیرو ضروری‌ترین بخش است. این شیلنگ‌ها مسیر انتقال هوای پرفشار را تامین می‌کنند و به همین دلیل باید به درستی در سیستم تعبیه شوند.

شیلنگ پنوماتیک چیست

شیلنگ پنوماتیک چیست؟

شیلنگ پنوماتیک چیست  قطعه‌ای است که به مانند یک لوله انرژی مورد نیاز در یک سیستم پنوماتیک را فراهم می‌کند. در اغلب سیستم‌های پنوماتیک به علت استفاده از هوا، به جای لوله از این شیلنگ‌های مخصوص استفاده می‌کنند. شیلنگ‌های پنوماتیک اگر از یک برند و شرکت معتبر تهیه شوند، می‌توانند مزایای زیادی به ما ارائه کنند. بازدهی بالا در انتقال فشار، سادگی نصب و سهولت در نگهداری از بارزترین ویژگی‌های شیلنگ پنوماتیک است.

شیلنگ پنوماتیک علاوه بر انتقال موثر فشار هوا باید مسیر حرکت آن را هموار کند و با سایر قطعات ارتباط برقرار کند. این شیلنگ باید به خوبی در مقابل فشار مقاومت کند و سوپاپ‌ها را به خوبی حرکت دهد.

قابلیت‌های شیلنگ پنوماتیک

شیلنگ پنوماتیک بر خلاف لوله می‌توان به راحتی پیچ بخورد و به همین دلیل می‌توان آن را به صورت یک سیم پیچ فنری طراحی کرد. در واقع در سیستم‌های پنوماتیک لازم است شیلنگ‌ها به صورت خاصی چیده شوند. قابلیت‌های شیلنگ پنوماتیک  ممکن است بر حسب ویژگی‌های آن تعیین شوند. یعنی شما برای اینکه بتوانید عملکرد مناسب را از این شیلنگ‌ها برآورده کنید لازم است به ویژگی‌های آن توجه کنید.

سیم پیچ‌های شیلنگی که سایز کوچک‌تری دارند قابلیت جمع پذیری بیشتری دارند اما در مقابل فشارهای قوی مقاومت کمتری نشان می‌دهند.

گاهی ممکن است برای کاربردی بودن شیلنگ پنوماتیک، این محصولات را ویژگی‌های خاصی مد نظر قرار دهیم. برخی از این ویژگی‌های بارز شامل:

  • سازگاری شیلنگ با عبور یک ماده شیمیایی خاص
  • مقاومت شیلنگ در برابر حرارت
  • مقاومت در برابر سایش
  • انعطاف‌پذیری بیشتر شیلنگ
  • هدایت الکتریکی شیلنگ پنوماتیک
  • مقاومت در برابر فشار

قیمت اتصالات هیدرولیک

قیمت اتصالات هیدرولیک

در برخی صنایع ممکن است از سیستم‌های هیدرولیک برای برقراری ارتباط بین سیالات و انتقال نیرو استفاده شود. اتصالات هیدرولیک تجهیزاتی هستندکه برای صنایع مختلف هیدرولیک کاربرد دارند. این اتصالات استانداردهای خاصی دارند و شامل قطعات خاصی می‌شوند که برای فعالان این صنایع آشنا هستند. در واقع نمی‌توان از هر اتصالاتی برای ایجاد یک سیستم هیدرولیک استفاده کرد. این اتصالات ممکن است زاویه دار یا مستقیم باشند اما به هر حال از آنها برای انتقال نیروی هیدرولیکی استفاده می‌شود.

اتصالات هیدرولیک شامل قطعاتی مثل شیلنگ، لوله، دریچه، سیلندر و … هستند که ممکن است با توجه به هر سیستم متفاوت باشند. تجهیزات هیدرولیک اغلب تحت فشارهای بالای سیالات عمل می‌کنند و ممکن است ثابت نباشند. از این رو اتصالات هیدرولیک باید مستحکم و قابل اطمینان باشند تا مصرف کننده بتواند با اعتماد به این تجهیزات از آنها استفاده کند.

اتصالات هیدرولیک را چطور نصب می‌کنند؟

اتصالات هیدرولیک ممکن است ثابت باشند و نیازی به حذف قطعات یا تغییر آنها نباشد؛ در این حالت برای اطمینان بیشتر این اتصالات را به هم جوش می‌دهند. اما برای سیستم‌های تخصصی که کاربردهای خاص دارند، باید اتصالات را به گونه‌ای نصب کرد که قابلیت تعویض یا جابجایی قطعات وجود داشته باشد.  البته طراحی سیستم با استفاده از این اتصالات باید به صورت اختصاصی و متناسب با نیازهای هر شرکت انجام شود.

عصر هیدرولیک طیف گسترده‌ای از اتصالات هیدرولیک را در ابعاد، تیپ‌ها و طبقه‌بندی‌های مختلف ارائه می‌کند تا شما عزیزان بتوانید مطابق با نیازهای خود بهترین اتصالات را تهیه نمایید. قیمت محصولات عصر هیدرولیک بسیار به صرفه بوده و می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد. برای اطلاع از قیمت اتصالات هیدرولیک مورد نیاز خود، توصیه می‌کنیم از سایت عصر هیدرولیک بازدید نمایید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید