معرفی بهترین ابزارها و سایت های سئو

بهترین ابزارها و سایت های سئو بهترین ابزارها و سایت های سئو

تسلط در بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو، بخصوص زمانی که تازه‌کار هستید، می‌تواند بسیار دشوار باشد. خوشبختانه یافتن بهترین ابزارها و سایت های سئو ، کار سختی نیست. تمامی این ابزارها بصورت فهرستی گردآوری شده است. ما با بهره گیری از نظرات بیش از 30 متخصص سئو بهترین ابزارهای سئو را پیدا کرده‌ایم و همچنین پی برده‌ایم که کدامیک از ابزار‌های ردیابی کلمات کلیدی بیشترین تاثیر را روی عملکرد متخصص سئو دارد. بنابراین شما  نیازی به امتحان کردن تمامی ابزارها ندارید بلکه تنها باید کارآمدترین ابزار را در جهت برآورده کردن هرچه بهتر نیازهای فروشگاه و سایت خود بیابید.

بهترین ابزارها و سایت های سئو

در اینجا 7 مورد از بهترین ابزارهای بهینه‌سازی سایت را برایتان در نظر گرفتیم که همگی تست شده بوده و در خدمت بهبود و سئوی سایت شما قرار می‌گیرند.

  • Ahrefs
  • Google Webmaster
  • SEMRush
  • KWFinder
  • Moz
  • Ubersuggest
  • google keyword planner

1- Ahrefs

Ahrefs یکی از متداول ترین ابزارهای سئوی آنلاین است و در مقام دومین بزرگترین خزنده وب بعد از گوگل قرار دارد. متخصصین سئو آن‌طور که باید و شاید از ویژگی‌های Ahrefs به عنوان بهترین ابزار تجزیه و تحلیل بهره نمی‌گیرند. ابزار Ahrefs  بخشی از وبسایت شما را برجسته می‌کند که برای به‌دست آوردن رتبه‌بندی بهتر نیاز به بهبود دارد. از دیدگاه تجزیه و تحلیل رقبا، این ابزار برای تعیین بک لینک‌های رقیبان مفید بوده و در نهایت از این بک‌لینک‌ها می‌توانید به عنوان نقطه شروع برند خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از این ابزار برای یافتن بیشترین پیوندهای داده شده به محتوای مورد نظر برای بازاریابی محتوایی خود بهره بگیرید.

ahref- یکی از ابزارهای سئو

سید عرفان اجمل، مدیر بازراریابی رشد در Ridester به ابزار Ahrefs علاقه ویژه‌ای دارد.

او می‌گوید: “Ahrefs درجایی که جنبه‌های مختلف سئو مانند بررسی کلیدواژه، ردیابی رتبه‌بندی، بررسی رقیب،  بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو، بررسی محتوای فراگیر و حتی بیشتر از این‌ها مد نظر باشد، محبوب‌ترین ابزار است.” Ahrefs می‌تواند به عنوان ابزاری برای مقایسه دامنه نیز بکار گرفته شود. کافی است وبسایت خود و 4 عدد از رقبای خود را اضافه کنیم. این ابزار قادر است که نشان دهد کدام  وبسایت‌ها در حالیکه هیچ لینکی با وبسایت ما ندارند به رقبای ما متصل هستند. اگر Ahrefs دارای بانک اطلاعاتی عظیمی از لینک‌ها نبود، نمی‌توانست به این اندازه با قدرت عمل کند. از دیدگاه دیگر، Ahrefs از این جهت می‌تواند سودمند باشد که سایت ما را برای چندین کلید واژه عمده رتبه‌بندی کرده و تعداد بازدید وبسایت را به بیش از 350000 بازدید در ماه می‌رساند.

مشاهده سایت

2- Google Webmaster

این ابزار برای دارندگان وبسایت بصورت رایگان در دسترس بوده و جزء بهترین ابزارها و سایت های سئو است. کنسول جستجوی گوگل امکان نظارت و تهیه گزارش از حضور وبسایت شما در SERP گوگل را فراهم می‌کند. برای شروع، تنها نیاز دارید که وبسایت خود را با اضافه کردن تعدادی کد تایید کرده و یا اینکه با رفتن به آنالیزکننده گوگل، نقشه سایت خود را برای ایندکس کردن ارسال کنید. هرچند که شما برای نمایش وبسایت خود در نتایج جستجوی گوگل به کنسول جستجوی گوگل نیازی ندارید اما می‌توان از آن برای کنترل اینکه چه چیزی ایندکس می‌شود و چگونه وبسایت شما با این حساب نمایش داده می‌شود، استفاده کرد.

search console- ابزارهای بهینه‌سازی سایت

کنسول جستجو به عنوان بررسی کننده‌ی سئو، می‌تواند به شما نشان دهد که گوگل و کاربران آن وبسایت شما را چگونه مشاهده می‌کنند و همچنین به شما امکان می‌دهد تا بهینه سازی مورد نظر را  برای ارائه هر چه بهتر وبسایت در نتایج جستجوی گوگل انجام دهید.

مشاهده سایت

3- SEMRush

یکی دیگر از ابزارهای بهینه‌سازی سایت مانند SEMRush از محبوبترین ابزارها در میان جامعه سئو هستند. متخصصین بیشتر این ویژگی را در خصوص ابزار SEMRush می‌پسندند که دسترسی شما به رتبه‌بندی خود و همچنین تغییر آنها برای دستیابی به فرصت‌های رتبه‌بند‌ی جدید را به آسانی امکان‌پذیر می‌کند. یکی از برجسته‌ترین ویژگی این ابزار سئو، تجزیه و تحلیل دامنه است. این ویژگی به راحتی این امکان را فراهم می‌کند که ما وبسایت خود را با رقبای خود مقایسه کنیم.

ابزارهای بهینه‌سازی سایت

اگر شما به دنبال گزارشی تحلیلی برای درک بهتر داده‌های جستجو، ترافیک و یا حتی رقبای وبسایت خود هستید می‌توانید دامنه و کلمات کلیدی را مقایسه کنید. ابزار سئوی بررسی کننده یک صفحه به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی رتبه‌بندی وبسایت خود را مشاهده کنید و همچنین پیشنهاداتی برای بهبود عملکرد سایت شما ارائه می‌دهد.‌‌‌

لیراز پوستان مدیر ارشد سئو و مدیریت محتوا در outbrain ابزار SEMRush را به عنوان یکی از بهترین ابزارهای سئو توصیه می‌کند. او می‌گوید:

ابزار سئو SEMRush با ویژگی “بینش بنیادین ترافیک” ابزار مورد علاقه‌ی من است. این ویژگی امکانی را برای من فراهم می‌کند تا تمامی مقالات پیشین خود را بر روی یک داشبورد به همراه کلمات کلیدی مرتبط، اشتراک گذاری‌ها در شبکه‌های اجتماعی و شمارش کلمات را مشاهده کرده و با یک مرور کلی مشاهده کنم که چه چیز به درستی عمل کرده و کجاها نیاز به بهینه سازی احساس می‌شود. من به طور کلی از ابزار SEMRush برای کارهای روزانه خود نیز استفاده می‌کنم، به عنوان بررسی کننده سایت عاشق این ابزار هستم و برای بهینه‌سازی سلامت سایت خود از آن استفاده می‌کنم. از زمانی که شروع به استفاده از ابزار SEMRush کرده‌ایم سلامت سایت‌های ما 100% افزایش یافته است و همچنین تغییرات را به 15% از محتوای صفحات خود افزایش داده ایم.

مشاهده سایت

4- KWFinder

یک ابزار سئوی کلمات کلیدی مانند KWFinder که جزء بهترین ابزارها و سایت های سئو است، کمک می‌کند تا ما کلمات کلیدی طولانی‌تری را بیابیم که دارای سطح پایین‌تری از رقابت هستند. متخصصین از این ابزار سئو برای یافتن بهترین کلمات کلیدی و همچنین تحلیل روی بک لینک‌ها و SERP استفاده می‌کنند. ابزار ردیاب رتبه‌بندی به آسانی رتبه شما را در زمانی‌که پیشرفت خود را بر مبنای یک معیار کلیدی مانیتور می‌کنید، تعیین می‌کند. اگر این‌ ویژگی‌ها برای شما کافی نیست با استفاده از این ابزار به اندازه یک تن ایده‌ی جدید از کلمات کلیدی برای بالاتر بردن رتبه وبسایت خود بدست خواهید آورد.

KWFinder- ابزار تحلیلی سئو

چورج پری متخصص SEM در Bandwidth در مورد ابزار سئوی کلیدواژه KWFinder مشتاقانه صحبت می کند.

من به این ابزار علاقه خاصی دارم نه تنها به این خاطر که اطلاعات مناسبی در مورد کلیدواژه‌ای که جستجو کرده‌ام در اختیار من قرار می‌دهد، بلکه به این خاطر که پیشنهادات خوبی بصورت اصطلاحات مرتبط با کلیدواژه مورد نظر و نحوه‌ی مقایسه آن‌ها (حجم، CPC، دشواری و غیره) ارائه می‌دهد. توانایی من در کمک رساندن به بزرگترین اهداف و همچنین اهدافی که در سطح پایین‌تری از قیف قرار داشته و شانس بهتری برای تغییر داشته‌اند این امکان را به من می‌دهد تا آنها را با محتوای متمرکز هدف‌گذاری کرده و به سوالاتی که در اصل از من می‌شود پاسخ دهم.

مشاهده سایت
  چگونه تجربه کاربری سایت وردپرس را بهبود دهیم؟

5- Moz

ابزار سئوی Moz به عنوان یکی از ابزارهای بهینه‌سازی سایت است که در حال حاضر جود دارد. بعضی از افراد به دلیل این واقعیت که با وجود الگوریتم تغییرات منظم گوگل چگونه Moz همیشه بروز بوده هیجان زده شده‌اند و بعضی دیگر نیز از وجود پرتال گفتگو در آن ابراز شادمانی می‌کنند چرا که در آن برای هر سوال، جوابی متفکرانه ارائه شده است. اگر به دنبال پیشنهاد کلمات کلیدی هستید و یا اینکه به دنبال یک سایت خزنده هستید، Moz یک پایگاه خدمات‌ رسانی تمام و کمال است. با استفاده از این ابزار می‌توانید بینش دقیقی از نحوه‌ی ارائه وبسایت خود و همچنین چگونگی ارتقای آن بدست آورید. این ابزار همچنین دارای یک نوار ابزار رایگان با نام Moz bar نیز هست که دانلود آن رایگان است. این نوار ابزار به شما اجازه می‌دهد تا معیارهای فروشگاه خود را در طول مرور هر صفحه مشاهده کنید. اگر شما به دنبال یادگیری هر چه بیشتر سئو هستید باید بررسی Moz را در کنفرانس‌های سالانه خود در نظر بگیرید.

MOZ- بهترین ابزارها و سایت های سئو

کری لیندنماتس، مدیر بازاریابی Kyle David Group معتقد است که هیچ ابزاری بهتر از Moz وجود ندارد. او می‌گوید:

ویژگی مور علاقه من در این ابزار “ویژگی بهینه سازی صفحه” است. این ابزار دقیقا گام‌هایی که باید طی شوند تا بهینه سازی برای موتورهای جستجوی وبسایت شما ارتقا یابد را نشان می‌دهد. به عنوان مثال به شما پیشنهاد می‌دهد که “عنوان صفحه شما باید شامل کلمات کلیدی باشد” و یا اینکه “عکسی با برچسب کلمه کلیدی اضافه کنید”.

مشاهده سایت

این ابزار بطور چشم‌گیری تجارت مشتریان ما را بهبود بخشیده است. همچنین با کمک این ابزار می‌توانیم ترافیک سایت خود را در مقایسه با رقبای خود سنجیده و مشاهده کنیم که کدام صفحه و یا عبارت جستجوی رقبای ما به خوبی عمل کرده و شیوه های وبسایت خود را در جهت رقابت با آنها تغییر دهیم. بدون وجود ابزاری مانند Moz، بهینه سازی برای موتورهای جستجو تبدیل به یک بازی پر از حدس و گمان خواهد شد. شما هیچ ایده‌‌ای ندارید که کجا خوب عمل کرده و کجای کار شما نیاز به پیشرفت دارد.

6- Ubersuggest

Ubersuggest- یافتن کلمات کلیدی

Ubersuggest توسط نیل پاتل به عنوان یک ابزار یابنده‌ی کلمات کلیدی توسعه یافته است. این ابزار به ما کمک می‌کند تا کلیدواژه‌ها و همچنین نیت پشت جستجوی آنها را با نشان دادن رتبه‌های برتر SERP برای آنها، شناسایی کنیم. همچنین می‌توانید برای عبارات کوتاه و یا طولانی، اصطلاحات مناسبی را برای استفاده در وبسایت خود بیابید و همچنین صدها پیشنهاد مناسب مربوط به کلیدواژه مورد نظر در این ابزار قدرتمند کلمات کلیدی رایگان در دسترس است. معیار این ابزار در گزارشات خود، حجم کلمه کلیدی، رقابت، CPC و ترند فصلی است. گروه‌های PPC این ابزار تعیین می‌کنند که آیا کلمه کلیدی ارزش هدف‌گذاری را دارد و تا چه حد رقابت پذیر است.

مشاهده سایت

7- google keyword planner

اگر چه تجزیه و تحلیل سئو بطور فزاینده‌ای برای سایت‌های یوتیوب، آمازون و اپ‌استور مهم است اما اکثر کارآفرینان به نحوه‌ی نمایش محتوای خود در گوگل اهمیت می‌دهند. برای دسترسی به قابلیت برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل به حساب Google AdWords نیاز دارید. بنابراین برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل برای اشخاصی که حساب کاربری گوگل دارند رایگان خواهد بود و البته که جزء بهترین ابزارها و سایت های سئو به شمار می‌رود.
این ابزار سئو دارای دو قابلیت است: کشف و یافتن کلمات کلیدی و در نظر گرفتن معیارهای کلمات کلیدی.

google keyword planner- برنامه ریز گوگل

در ابتدا کلماتی که با صنعت شما در ارتباط است را وارد کنید گوگل برای هرکدام از آنها فهرستی از کلمات‌کلیدی پیشنهادی ارائه خواهد داد. این فهرست شامل نتایج جستجوی ماهانه، برآورد هزینه هر کلیک و رقابت ‌است.

در مرحله دوم، می‌توانید از برنامه‌ریز واژگان کلیدی گوگل برای مقایسه تحلیلی کلمات کلیدی استفاده کنید. این ابزار تعداد کلیک ها و تاثیرگذاری هر تبلیغ سی روزه هدف‌گذاری شده برای یک کلمه کلیدی خاص را نشان می‌دهد. همچنین می‌توانیم برآورد کنیم که این تبلیغات چه میزان هزینه به دنبال دارد.

البته که هدف اصلی از بهینه‌ سازی برای موتورهای جستجو پرهیز از پرداخت هزینه برای تبلیغات است. در هر صورت این ابزار نشان می‌دهد که چقدر ترافیک صرف شده و یا اینکه با اعمال سیاست بهینه‌سازی چه مقدار در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد.

مشاهده سایت

ابزارهای بهینه‌سازی سایت

در فهرست بالا درباره بهترین ابزارها و سایت های سئو صحبت کردیم اما کافی نیست. منظورم این است که این ابزارها قطعا به شما کمک می‌کنند تا درک بهتری از چگونگی بهبود و بهینه‌سازی وبسایت خود داشته باشید، اما این ابزارها کاری برای شما انجام نخواهند داد. این شما هستید که باید با بکارگیری این ابزارها نتایج مدنظر خود را بدست آورید. بدین معنی که محتوایی که برای موتورهای جستجو بهینه شده است، بازنویسی تمامی توضیحات تولید کننده، تبدیل آنها به چیزی که مناسب برای بازاریابی گوشه‌ای (نیچ مارکتینگ) شما باشد و هر آنچه که از این ابزارهای سئو آموخته‌اید را دربرمی‌گیرد. اگر شما بودجه‌ی محدودی دارید، باید بدانید که بیشتر این ابزارها رایگان هستند و یا اینکه می‌توانید با نسخه‌ی آزمایشی آنها کار کنید. امتحانشان کنید. ابزارهای بررسی سئو به عنوان یک مربی هر آنچه را که شما برای بهبود به آن احتیاج دارید به شما خواهند آموخت. پیشنهادات آنها را برای رشد هرچه سریع‌تر خود بکار بگیرید. موفقیت شما فقط به خودتان بستگی دارد پس گام بعدی را بردارید.

هر نظر و پیشنهادی دارید در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین برای اینکه آمار بهتری از بهترین ابزار سئوی وردپرس بدست آورید، حتما در نظرسنجی شرکت کنید.

منابع:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.