آیا باید بلیط رفت و برگشت را همزمان بخریم؟

بلیط رفت و برگشت همزمان

همیشه هنگام خرید بلیط هواپیما برای مسافران سوال است که آیا باید بلیط رفت و برگشت را همزمان با هم بخریم؟ پاسخ این سوال به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا برخی کشورها هستند که باید برای دریافت ویزای فرودگاهی آن‌ها، بلیط برگشت را نشان دهید. اما جدا از جاهایی که باید قانونا بلیط برگشت را همزمان با بلیط رفت تهیه کنید، این کار چه ضرورتی دارد؟ باید بگوییم که معمولا وقتی دو بلیط را همزمان تهیه کنید، هزینه کمتری پرداخت می‌کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با هم ببینیم چه زمان‌هایی اینگونه است و چه زمانی بلیط رفت و برگشت را همزمان بخریم.

آیا واقعا تهیه همزمان بلیط رفت و برگشت ارزانتر است؟

یکی از امکانات موجود هنگام تهیه بلیط هواپیما که از مزایای سفر با هواپیماست، تعیین تاریخ و ساعت دقیق برای برگشت از شهر مقصد است. البته این ویژگی برای افرادی که سفرهای زیادی دارند و باید در زمان مشخصی به شهر مبدا برگردند، اهمیت بیشتری دارد. به صورتی کلی در اکثر اوقات وقتی بلیط رفت و برگشت را همزمان می‌خرید، هزینه آن بسیار کم‌تر از زمانی است که دو بلیط یکطرفه خریداری می‌کنید. پس بهتر است اگر زمان برگشت خود را می‌دانید از این موضوع غافل نشوید.

اما اینکه در چه مواقعی بلیط را رفت و برگشت بخریم که هزینه کمتری هم پرداخت کنیم، برای اکثر مسافران در هاله‌ای از ابهام است. جالب است بدانید با توجه به برخی نکات ساده می‌توانید بلیط هواپیما را به صورت رفت و برگشت و ارزان خریداری کنید. خرید بلیط هواپیما ارزان، به عوامل زیادی وابسته است. تاثیر این عوامل با هم است که در نهایت منجر به این می‌شود که بتوانید در کنار صرفه جویی در بخش‌های دیگر سفر، بلیط ارزان‌تری خریداری کنید.

در این میان از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر خرید بلیط ارزان هواپیما، می‌توانیم به زمان اشاره کنیم. اینکه بلیط خود را در چه زمانی خریداری کنید، بر قیمت بلیط شما تاثیر دارد. همچنین مقصد سفر و نوع بلیط هم در این امر موثر هستند.

تهیه بلیط به صورت رفت و برگشت، یکی از روش‌های خرید بلیط هواپیما ارزان داخلی و یا خارجی است. این کار بسته به زمان خرید، می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی روی قیمت بلیط داشته باشد. در حالت عادی خرید بلیط به صورت رفت و برگشت با بلیط یک طرفه تفاوتی ندارد. اما در ادامه برخی شرایط تاثیرگذار بر قیمت بلیط رفت و برگشت را با هم بررسی کرده‌ایم:

 

چه زمانی برای خرید بلیط هواپیما رفت و برگشت اقدام کنیم؟

همانطور که گفتیم، زمان خرید بلیط رفت و برگشت تاثیر بالایی بر قیمت نهایی آن دارد. معمولا بلیط ارزان هواپیما در روزهای مختلف سال قیمت متفاوتی دارد. به طور مثال در تعطیلات نوروز و هنگامی که مسافران بیشتری به سفر می‌روند، بلیط هواپیما با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد. علت آن هم طبیعتا درخواست بالای مسافران برای سفر به یک شهر خاص است. پس بهتر است سعی کنید بلیط رفت و یا برگشت را در زمانی بخرید که با ایام تعطیلی مصادف نباشد.

 

البته در این میان استثنائاتی نیز هستند. مثلا اگر زمان برگشت شما مصادف با روزهای تعطیل سال باشد، بهتر است هنگام خرید بلیط رفت، بلیط برگشت را هم خریداری کنید. چرا که با نزدیک شدن به زمان تعطیلی، تضاضا برای خرید بلیط بیشتر می‌شود و امکان خرید بلیط ارزان وجود ندارد. در صورتی که تاریخ برگشت شما با ایام خاصی مصادف نیست توصیه می‌کنیم، بلیط برگشت را در روزهای نزدیک به پرواز و به صورت جدا بخرید. اما اگر احتمال می‌دهید هنگام برگشت بلیط پیدا نکنید، قبل از سفر رزرو بلیط هواپیما برگشت را انجام دهید.

همچنین ممکن است زمان رفت و برگشت شما فقط به فاصله چند روز و در یک هفته باشد. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم بلیط هواپیما را در روزهای میانی هفته بخرید. چرا که در روزهای انتهایی هفته به دلیل تقاضای بالا برای بلیط هواپیما، معمولا بلیط‌ها با قیمت بیشتری به فروش می‌رسند. پس خلاصه حرفمان این است: زمان برگشت خود را در نظر داشته باشید و اگر احتمال می‌دهید زمان شلوغی باشد، بلیط برگشت را از قبل خریداری کنید. برای پیدا کردن ارزانترین بلیط هواپیما می‌توانید به سفرمارکت مراجعه کنید.

پیدا کردن ارزانترین بلیط هواپیما

آیا بهتر است بلیط رفت و برگشت را چارتری بخریم؟

این مسئله که بلیط رفت و برگشت را چارتری بخریم یا نه، سوال مسافران زیادی بوده است. چنین سوالی ناشی از تاثیر این بلیط‌ها در هزینه نهایی است. چرا که بلیط چارتر معمولا ارزانتر است. بلیط چارتر به دلیل نداشتن نرخ مصوب و همچنین فروش توسط شرکت‌های واسطه، قیمت ثابتی ندارد. این بلیط در روزهای مختلف، دچار نوسان قیمت می‌شود و گاهی به عنوان بلیط هواپیما ارزان شناخته می‌شود. این بلیط‌ها بر اساس تقاضای مسافران برای بلیط رفتار می‌کنند و با افزایش تقاضا، گران‌تر می‌شوند. در واقع بلیط چارتر در فصول شلوغ می‌تواند از بلیط سیستمی هم گرانتر باشد.

بلیط هواپیما چارتر معمولا در مسیرهای پرتردد و توسط شرکت‌های چارترکننده ارائه می‌شوند. این بلیط‌ها نوسان قیمتی بالایی دارند که در برخی روزها به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند. در صورتی که برای خرید بلیط برگشت مردد هستید، به زمان برگشت خود توجه کنید. اگر در تاریخ برگشت شما، معمولا تقاضا برای سفر کمتر باشد، توصیه می‌کنیم بلیط چارتر خریداری کنید.

شرایط بلیط رفت و برگشت سیستمی چگونه است؟

بلیط سیستمی شکل دیگری از بلیط هواپیما است که در همه مسیرهای پروازی ارائه می‌شود و بر خلاف بلیط چارتر دارای نرخ مصوب است. این بلیط‌ها به صورت مستقیم از سمت ایرلاین‌ها ارائه می‌شوند و آژانس‌ها نمی‌توانند آن را با قیمت بیشتری بفروشند. این بلیط‌ها کمتر دچار نوسان قیمت هستند. همین نرخ ثابت آن‌ها به یکی از مزیت‌های آن‌ها تبدیل شده و گاهی پیشنهاد می‌شود برای خرید بلیط رفت و برگشت ارزان، بلیط سیستمی خریداری کنید.

 

این که بلیط رفت و برگشت را سیستمی بخرید یا نه، به زمان برگشت شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید در زمانی برگردید که معمولا بیشتر افراد به مسافرت می‌روند، توصیه می‌کنیم بلیط سیستمی را از چند روز قبل خریداری کنید. این بلیط‌ها معمولا از چندین روز قبل خریداری می‌شوند. اما در صورتی که زمان برگشت شما با ایام خاصی همزمان نیست، می‌توانید بلیط هواپیما را چارتری بخرید. در نظر داشته باشید که در ایام خاص و تعطیلات، بلیط سیستمی طرفداران بیشتری دارد. پس خرید پیشاپیش آن را از دست ندهید.

شرایط بلیط رفت و برگشت سیستمی

پیش از خرید بلیط رفت و برگشت، به این نکات توجه کنید

قیمت بلیت هواپیما از عوامل متعددی تاثیر می‌گیرد. همانطور که گفتیم خرید بلیط رفت و برگشت یا یک طرفه نیز بر قیمت نهایی سفر شما موثر است. علاوه بر این‌ها پیش از خرید اینترنتی بلیط هواپیما به نکات زیر نیز دقت کنید:

  1. ایرلاینی که از آن بلیط هواپیما را تهیه می‌کنید، بر قیمت نهایی آن موثر است. برخی ایرلاین‌ها به دلیل تازه تاسیس بودن و یا ارائه خدمات کم‌تر در طول پرواز، بلیط هواپیما را با قیمت پایینی ارائه می‌دهند. پس بهتر است قبل از خرید بلیط، ایرلاین‌های مختلف را از نظر قیمت با هم مقایسه کنید.
  2. از تخفیف‌های برخی شرکت‌های هواپیمایی بهره ببرید. کودکان و نوزادان با خرید بلیط سیستمی، از تخفیف شرکت‌های هواپیمایی بهره‌مند خواهند شد. این تخفیف‌ها در ایرلاین‌های مختلف، میزان متفاوتی داشته و از ۲۰ درصد الی ۹۰ درصد متغیر است.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.