آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک وردپرس

ویرایشگر کلاسیک وردپرس
ویرایشگر کلاسیک وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به عنوان یکی از پرطرفدارترین ابزارهای طراحی سایت در دنیا شناخته میشود که افراد بسیار زیادی به دلیل مزایای فراوان آن ، از این ابزار برای طراحی سایتهای جذاب با کارآیی بالا استفاده میکنند و تیم پشتیبانی وردپرس هم همواره و به طور مداوم برای بهبود کارآیی و تجربه کاربری مخاطبین خود تغییراتی در این ابزار ایجاد میکند و گاهی هم ویژگی های جدیدی به آن اضافه میکند.

یکی از تغییراتی که تیم فنی وردپرس در این سیستم مدیریت محتوا ایجاد کرده است تغییر ادیتور یا همان ویرایشگر آن از ویرایشگر کلاسیک به ویرایشگر گوتنبرگ است تا امکانات بیشتری در اختیار کاربران قرار دهد.

با وجود امکانات بیشتر و مزایای فراوانی که ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس نسبت به ویرایشگر کلاسیک دارد برخی از کاربران با آن خیلی احساس راحتی نمیکنند و استفاده از ویرایشگر کلاسیک را به ویرایشگر گوتنبرگ ترجیح میدهند.

تیم فنی وردپرس هم برای این افراد امکان استفاده از ویرایشگر قدیمی وردپرس یا همان ویرایشگر گوتنبرگ را فراهم کرده است تا به نوعی به کاربران برای انتخاب ویرایشگر مورد نظر خود حق انتخاب داده باشد.

ما در این محتوا در ادامه مجموعه محتواهای آموزش وردپرس سایت همیاروردپرس در مورد آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک وردپرس با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد.

در ادامه این محتوا در مورد هر یک از بخشهای زیر به صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد:

 • ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟
 • علت تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس به ویرایشگر کلاسیک
 • روشهای تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک در وردپرس

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟

ویرایشگر گوتنبرگ ، جدیدترین ویرایشگر وردپرس است که از نسخه 5 وردپرس به بعد به عنوان ویرایشگر پیشفرض وردپرس تعریف شد تا امکانات و ویژگی های بیشتری را در اختیار کاربران این سیستم مدیریت محتوا قرار دهد. نمای کلی ویرایشگر وردپرس به صورت شکل زیر است که تا حدودی میتوان گفت شبیه به افزونه های صفحه ساز در وردپرس است و کاربران با استفاده از این ادیتور حرفه ای میتوانند محتوای جذاب و منحصربفردی ایجاد کنند و از امکانات ویژه ای مثل  drag & drop استفاده کنند و فقط با کشیدن و رها کردن المانها ، آنها را به صفحه یا پست مورد نظر خود اضافه کنند.

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟

علت تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس به ویرایشگر کلاسیک

همانطور که گفتیم ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس از نسخه 5 به بعد ، از سال 2018 در این سیستم مدیریت محتوا به عنوان ادیتور پیشفرض وردپرس تعیین شد و بسیاری از کاربران وردپرس مدت طولانی با ویرایشگر کلاسیک وردپرس کار کرده اند و با آن احساس راحتی بیشتری میکنند و استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس را به ویرایشگر گوتنبرگ ترجیح میدهند.

علاوه بر این همانطور که گفتیم این ویرایشگر از سال 2018 به بعد به عنوان ویرایشگر پیشفرض وردپرس تعریف شد و بسیاری از افزونه های قدیمی وردپرس ، هنوز با این ادیتور سازگار نیستند و این موضوع هم میتواند یکی از دلایل استفاده از  ادیتور کلاسیک به جای ادیتور گوتنبرگ است.

به طور کلی نمای ویرایشگر کلاسیک وردپرس مطابق به شکل زیر است و همانطور که میبینید نسبت به ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس کمی ساده تر و قابل فهمتر است.

علت تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس به ویرایشگر کلاسیک

روشهای تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک در وردپرس

در ادامه محتوای آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک وردپرس در این بخش روشهای مختلف این کار را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

به طور کلی برای تغییرویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک در وردپرس سه روش وجو دارد که عبارتند از :

 • استفاده از پلاگین Classic Editor وردپرس
 • استفاده از پلاگین Disable Gutenberg وردپرس
 • غیرفعالسازی ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با استفاده از کدنویسی

در ادامه این محتوا برای آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک در مورد هر یک از روشهایی که بیان کردیم به طور جداگانه توضیح خواهیم داد.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ با استفاده از پلاگین Classic Editor

افزونه Classic Editor WordPress یک پلاگین جدید با ویژگی های خیلی ویژه نیست بلکه کاربران با استفاده از این پلاگین وردپرس میتوانند ویرایشگر کلاسیک این سیستم مدیریت محتوا را بازیابی کنند.

پلاگین Classic Editor WordPress توسط گروهی از کاربران وردپرس طراحی شده است و این پلاگین محبوب وردپرس که در حال حاضر بیش از 5 میلیون نصب فعال دارد توسط تیم پشتیبانی فنی وردپرس به طور کامل تایید شده است.

برای نصب این افزونه پرطرفدار مثل هر افزونه دیگری میتوانید از طریق مخزن وردپرس اقدام کنید برای این منظور کافی است مطابق شکل زیر به بخش افزونه ها یا همان plugins در داشبورد وردپرس سایت خود بروید ، از طریق مخزن افزونه های وردپرس آن را جستجو کنید و با کلیک روی گزینهnow  install یا همان نصب ، آن را نصب و سپس با کلیک روی گزینه فعالسازی یا همان activate آن را فعالسازی کنید.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ با استفاده از پلاگین Classic Editor

با نصب این پلاگین وردپرس هیچ منوی جدیدی به داشبورد وردپرس سایت شما اضافه نمیشود فقط برخی تنظیمات اضافی به بخش تنظیمات یا همان settings اضافه میشود.

بعد از نصب این افزونه محبوب وردپرس به منوی تنظیمات یا همان settings در پیشخوان وردپرس خود بروید و در این بخش روی گزینه نوشتن یا همان writing کلیک کنید تا با صفحه ای مطابق شکل زیر روبه رو شوید.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ با استفاده از پلاگین Classic Editor

همانطور که میبینید بعد از نصب پلاگین Classic Editor ، در این بخش دو گزینه اضافه شده است.

گزینه اول default editor for all users است و همانطور که از متن آن مشخص است از طریق آن میتوانید ویرایشگر پیشفرض وردپرس برای تمامی کاربران را تعیین کنید که میتوانید ویرایشگر کلاسیک یا ویرایشگر گوتنبرگ را انتخاب کنید.

گزینه دوم هم که Allow Users To Switch Editors است تعیین میکند که آیا کاربران عادی سایت میتوانند ویرایشگر وردپرس را تغییر دهند یا نه.

با انتخاب هر یک از گزینه ها در بخش  Allow Users To Switch Editors دو حالت ایجاد میشود که در ادامه به صورت جداگانه در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد.

 حالت اول : کاربر امکان تغییر ویرایشگر پیشفرض وردپرس را ندارد

اگر در بخش تنظیمات همانطور که توضیح دادیم ویرایشگر کلاسیک را به عنوان ویرایشگر پیشفرض وردپرس تعیین کنید و به کاربر اجازه تغییر ویرایشگر را ندهید صفحه نوشته ها یا همان posts سایت شما به صورت زیر خواهد بود و همانطور که میبینید گزینه ای برای تغییر ویرایشگر پیشفرض وردپرس در اختیار کاربر قرار ندارد.

 حالت اول : کاربر امکان تغییر ویرایشگر پیشفرض وردپرس را ندارد

حالت دوم : کاربر امکان تغییر ویرایشگر پیشفرض وردپرس را دارد.

اگر در بخش Allow Users To Switch editors در بخش تنظیمات داشبورد گزینه yes را انتخاب کنید به کاربر امکان تغییر ویرایشگر پیشفرض وردپرس را خواهید داد.

در این حالت مطابق شکل زیر در ویرایشگر کلاسیک ، دو گزینه ویرایشگر گوتنبرگ یا Block editor و ویرایشگر کلاسیک یا Classic Editor به بخش بخش نوشته ها یا posts اضافه میشود که کاربر میتواند بین این دو ویرایشگر به دلخواه خود یکی را انتخاب کند و با استفاده از ویرایشگر وردپرس مطلوب خود نوشته یا post خود را ایجاد کند.

حالت دوم : کاربر امکان تغییر ویرایشگر پیشفرض وردپرس را دارد.

در این حالت اگر ویرایشگر پیشفرض وردپرس ، ادیتور گوتنبرگ هم باشد و شما امکان تغییر ویرایشگر پیشفرض توسط کاربران عادی سایت را فراهم کرده باشید صفحه نوشته ها یا posts مشابه تصویر زیر خواهد بود و همانطور که در شکل میبینید میتوانید از ویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک سوییچ کنید.

حالت دوم : کاربر امکان تغییر ویرایشگر پیشفرض وردپرس را دارد.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با استفاده از پلاگین Disable Gutenberg

در ادامه محتوای آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ در این بخش در مورد نحوه غیرفعالسازی این ویرایشگر وردپرس با استفاده از پلاگین Disable Gutenberg صحبت خواهیم کرد.

به طور کلی بیشتر کاربران برای تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک در وردپرس از افزونه Classic Editor استفاده میکنند ولی برای این منظور میتوان از افزونه Disable Gutenberg هم استفاده کرد که نسبت به پلاگین Classic Editor جزییات نسبتا بیشتری دارد.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با استفاده از پلاگین Disable Gutenberg

افزونه Disable Gutenberg در حال حاضر حدود 600  هزار نصب فعال دارد که نسبت به تعداد نصبهای ویرایشگر Classic Editor عدد بسیار کمتری است.

برای استفاده از این پلاگین وردپرس مشابه سایر پلاگینها ابتدا باید آن را نصب و فعالسازی کنید برای این منظور میتوانید از بخش مخزن پلاگینهای وردپرس در پیشخوان وردپرس نام این پلاگین رو جستجو کنید و پس از یافتن آن از بین پلاگینهای موجود در مخزن وردپرس ، آن را از طریق گزینه install now یا همان نصب ، نصب و سپس با کلیک روی گزینه فعالسازی یا activate فعال کنید.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با استفاده از پلاگین Disable Gutenberg

با نصب و فعالسازی این پلاگین وردپرس ، در انتهای منوی تنظیمات یا همان settings داشبورد وردپرس مطابق شکل زیر یک گزینه به نام Disable Gutenberg اضافه میشود که از طریق آن میتوانید تنظیمات مربوط به ویرایشگر پیشفرض وردپرس سایت خود را مدیریت کنید.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با استفاده از پلاگین Disable Gutenberg

در این افزونه وردرپرس اگر تیک گزینه Compelete Disable را بزنید ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس به طور کلی برای تمامی بخش ها و کاربران سایت شما غیرفعال میشود و ویرایشگر کلاسیک به عنوان ویرایشگر پیشفرض وردپرس تعیین میشود.

ولی اگر تیک گزینه Compelete Disable در داشبورد وردپرس را نزنید این پلاگین وردپرس مطابق شکل زیر گزینه ها و آبشنهای مختلفی برای غیرفعالسازی ویرایشگر گوتنبرگ برای حالات مختلف در اختیار شما قرار میدهد.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با استفاده از پلاگین Disable Gutenberg

همانطور در در تصویر بالا میبینید با برداشتن تیک گزینه Compelete Disable ، با استفاده از این پلاگین وردپرس میتوانید ویرایشگر گوتنبرگ را برای کاربران با نقشهای مختلف غیرفعال کنید به عنوان مثال میتوانید این ادیتور وردپرس را برای کاربران با نقشهای نویسنده یا همان Author ، مشترک یا همان subscriber ، ویرایشگر یا همان Editor و یا هر نقش کاربری دیگری که میخواهید غیرفعال کنید.

حتی با استفاده از این پلاگین میتوانید ویرایشگر گوتنبرگ را برای پست تایپهای مشخص مثل برگه ها یا همان pages و یا نوشته ها یا همان posts غیرفعال کنید.

نکته جالب این پلاگین این است که با استفاده از آن میتوانید ویرایشگر گوتنبرگ را برای نوشته ها یا همان posts با id مشخص غیرفعال کنید برای این منظور کافی است در بخش Disable Post Ids در بخش تنظیمات این افزونه ، آی دی پستهایی که میخواهید ویرایشگر گوتنبرگ در آنها غیرفعال شود را وارد کنید و بین آنها یک کاما یا همان علامت “,” قرار دهید.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ با استفاده از کدنویسی

در ادامه آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس ، در این بخش در مورد غیرفعالسازی این ادیتور وردپرس با استفاده از کدنویسی که روشی تقریبا حرفه ای و تخصصی است با شما صحبت خواهیم کرد.

برای غیرفعالسازی ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس با استفاده از کدنویسی کافی است قطعه کد زیر را در فایل functions.php که در بین فایلهای هر سایت وردپرسی حتما وجود دارد قرار دهید.

add_filter(‘use_block_editor_for_post’, ‘__return_false’, 10);

در هنگام اضافه کردن قطعه کد به فایل functions.php و تغییر فایل آن ، دقت کنید که کلمات را به درستی و بدون غلط املایی در این فایل وارد کنید زیر هر تغییر نادرست در این فایل میتواند عملکرد کل سایت را مختل کند به همین دلیل قبل از هر تغییری در فایل functions.php بهتر است یک بک آپ از آن داشته باشید تا در صورت بروز هر نوع مشکلی از آن استفاده کنید.

اگر میخواهید به فایل functions.php سایت وردپرسی خود قطعه کدی اضافه کنید پیشنهاد میکنیم از پلاگین Snippets  Codeاستفاده کنید.

پلاگین Snippets  Code، یک پلاگین بسیار مفید و کاربردی برای افزودن کدهای تمیز ، ساده و قابل فهم به سایتهای وردپرسی است.

شما میتوانید این پلاگین را مشابه سایر پلاگینهای وردپرس از مخزن پلاگینهای وردپرس نصب و فعالسازی کنید پس از فعالسازی این پلاگین ، یک منو با عنوان Snippets به داشبورد وردپرس شما اضافه خواهد شد که برای افزودن قطعه کد باید از داخل این منوی روی گزینه افزودن یا Add New مطابق شکل زیر کلیک کنید.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با استفاده از پلاگین Disable Gutenberg

بعد از کلیک روی گزینه Add new در منوی Snippets در داشبورد وردپرس ، به صفحه ای مطابق شکل زیر منتقل خواهید شد که در آن باید برای قطعه کد خود یک نام را انتخاب کنید و سپس قطعه کد مورد نظر خود را در بخش code قرار دهید و در نهایت تیک گزینه only run in administration area را در پایین صفح بزنید و برای ذخیره تغییرات هم روی دکمه save changes در پایین صفحه کلیک کنید.

آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با استفاده از پلاگین Disable Gutenberg

به این ترتیب به راحتی میتوانید قطعه کد مورد نظر خود را با استفاده از پلاگین Snippets  Code ، به سایت وردپرسی خود بدون هیچ مشکلی اضافه کنید.

همانطور که در این بخش مشاهده کرد به راحتی و با اضافه کردن فقط یک خط کد به فایل functions.php میتوان ویرایشگر گوتنبرگ را غیرفعال کرد.

نتیجه گیری

در این محتوا در ادامه مجموعه محتواهای آموزش وردپرس به موضوع آموزش تغییر ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس پرداختیم و ضمن بیان دلایل احتمالی این تغییر ، 3 روش بسیار کاربردی برای این منظور به شما عزیزان آموزش دادیم.

دانلود افزونه Classic Editor

دانلود افزونه Classic Editor

صفحه افزونه

راه حل نهایی برای کسب و کار های آنلاین
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 1 سال عضو همیار وردپرس

  عرض سلام و وقت بخیر
  ببخشید من ویرایشگر کلاسیک رو فعال کردن اما فقط خط اولش برای بنده فعال هستش و خط دومش موجود نیست .
  یعنی امکان تغییر رنگ نوشته و خط کشیدن زیر محتوا برای من وجود نداره
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   باید برای فعال کردن اون بخش افزونه Advanced Editor Tools رو نصب کنید.

 2. 4 سال عضو همیار وردپرس

  سلام من مشکل php.ini دارم حتی max file size هم نصب کردم اما موقع نصب افزونه ها ایراد میگیره

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   این موضوع رو با پشتیبانی هاست در میون بگذارید. احتمالا مشکل از نسخه پی اچ پی هستش