نحوه اتصال ساب دامین به هاست دیگر در سی پنل و دایرکت ادمین

اتصال ساب دامین به یک هاست دیگر

ساب دامین یعنی زیردامنه‌ای که وابسته به دامنه اصلی بوده و معمولا برای برخی از صفحات سایتمان آن را در نظر می‌گیریم. پنل‌های هاست چنین امکانی را داشته و می‌توان به کمک آن‌ها ساب دامنه را افزود. اما گاهی اطلاعاتی که در ساب دامین خود داریم زیاد بوده و هاست اصلی فضای لازم را ندارد. از این رو باید ساب دامین را به هاست دیگری متصل کنیم. اما مگر می‌شود؟ بله چنین چیزی امکانپذیر است تنها کافیست آموزش امروز پیرامون اتصال ساب دامین به یک هاست دیگر در دو پنل سی پنل و دایرکت ادمین را مشاهده کنید.

اتصال ساب دامین به یک هاست دیگر

چگونه یک زیر دامنه را به یک سرور متفاوت هدایت کنیم؟
یکی از مواردی که وبلاگ نویسان باید بدانند این است که یک زیر دامنه به عنوان بخشی از استراتژی سئو است. این مسئله به شما امکان می‌دهد وبسایت خود را به گونه‌ای سازماندهی کنید که استفاده از آن آسان‌تر باشد. اما چگونه می‌توان آن را به سرور و میزبان متفاوتی متصل کرد؟ چند دلیل برای قرار دادن یک ساب دامین در سرور دیگری وجود دارد که در این قسمت این دلایل را ارائه خواهیم داد.

۱- امنیت

یکی از مواردی که باید در دنیای آنلاین از آن اجتناب کنید، هک شدن است. وبسایت‌ها آسیب پذیر بوده و اگر کل وبسایت شما فقط به یک هاست وابسته باشد، یک حمله موفقیت‌آمیز به سرورهای میزبان می‌تواند برای شما ویرانگر باشد. اگر زیر دامنه‌های شما در سرورهای مختلف قرار گیرد، یک هک موفقیت آمیز فقط به بخشی از سایت در میزبان آسیب می‌رساند، نه به همه آنها.

۲- قابل اعتماد بودن

وقتی بلاگ شما رشد کرد، روزانه هزاران بازدید کننده خواهید داشت. فرض کنیم که شما قبلاً وبسایت خود را به چندین بخش یا دسته تقسیم کرده‌اید. همچنین این احتمال وجود دارد که قبلاً تعداد زیادی محتوا ایجاد کرده باشید. به همین دلیل، شما بارهای زیادی را روی سرور خود قرار می‌دهید، به خصوص اگر فقط از یکی استفاده می‌کنید. وقتی هزاران نفر به یک سرور دسترسی دارند، ممکن است از کار بیفتد یا واقعا کند شود.

۳- عملکرد

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود شما یک زیر دامنه را به یک سایت دیگر در نظر بگیرید، عملکرد است. یک مثال خوب از آن Grammarly است. Grammarly شرکتی است که نرم افزار رایگان و پولی ارائه می‌دهد که گرامر و سبک نوشتاری را بررسی می‌کند. دامنه اصلی Grammarly.com است. تا زمان ثبت نام و استفاده از سرویس، به زیر دامنه‌ای به نام APP.GRAMMARLY.COM منتقل می‌شوید.
همانطور که می‌بینید، این شرکت اکنون از یک زیر دامنه برای خود برنامه گرامر استفاده می‌کند.

۴- طراحی مجدد

آخرین دلیلی که باعث اتصال ساب دامین به یک هاست دیگر می‌شود این است که در حال طراحی مجدد وبسایت خود باشید. در این صورت، می‌توانید محتوای خود را به طور موقت در هاست دیگری بارگذاری کنید، فقط چند مورد انتخاب شده و سپس از یک زیر دامنه موقت استفاده کنید.

  آیا وردپرس برای سایت های سازمانی گزینه خوبیست؟

ایجاد ساب دامین در هاست دایرکت ادمین

ابتدا باید ساب دامنه را در دایرکت ادمین هاست جانبی ایجاد کنیم. برای این منظور وارد کنترل پنل دایرکت ادمین شوید. از قسمت current domain بررسی کنید که نام دامنه اصلی متصل به هاست نیز صحیح باشد. حال از بخش your account روی ابزار subdomain management کلیک می‌کنیم.

مدیریت ساب ها

حال با وارد شدن به این بخش آماده ساخت ساب دامنه می‌شویم. حال باید از بخش Add Sub-Domain نام دامنه موردنظر خود را وارد کنیم و سپس روی گزینه create کلیک می‌کنیم.

ایجاد ساب دامین

حال ساب دامنه ما ایجاد شد. حال وارد هاست اصلی سایت خود شده و آغاز به عملیات اتصال ساب دامین به یک هاست دیگر می‌کنیم. این اتصال قرار است به کنترل پنل سی پنل باشد.

ایجاد ساب دامنه در سی پنل

در سی پنل که سایت اصلی موجود است از پنل general information از بخش primary domain بررسی کنید که نام دامنه اصلی موجود باشد. حالا از قسمت domains روی گزینه subdomain کلیک می‌کنیم تا وارد صفحه ساب دامنه‌های سی پنل شویم.

ایجاد ساب دامنه در سی پنل 

با کلیک روی این بخش به قسمت Create a Subdomain می‌رسیم. داخل فیلد Subdomain، ساب دامین ایجاد شده خود را وارد می‌کنیم. حال مستقیم روی create کلیک می‌کنیم. پیام سبز رنگی جهت انجام موفقیت آمیز عملیات دریافت خواهیم کرد.

تغییر رکورد ساب دامین در سی پنل

زمانی که این فعالیت‌ها را انجام دادیم باید کاری کنیم ساب دامین به هاست دایرکت ادمین متصل شده و از همان جا اجرا شود. برای این منظور باید رکورد این ساب دامنه را در سی پنل ایجاد شده است. برای این منظور مجدد از قسمت domain روی advanced zone editor کلیک کنید:

تنظیمات advanced zone editor

حال به قسمت Zone File Records بروید. در اینجا رکوردهای تنظیم شده روی سایت را نشان می‌دهد. رکورد موردنظر خود را در حالت ویرایش درآورده تا به هاست دیگری اشاره کند. کار تمام است. حال اتصال ساب دامین به یک هاست دیگر انجام شده و دیگر فضای زیادی از هاست اصلی اشغال نخواهد کرد.

جمع بندی نهایی

گاهی برای سایت خود نیاز به ساب دامین داریم. اما فضای هاست سایت اصلی آنقدر کافی نیست که ما چندین ساب دامنه را روی آن ایجاد کنیم. برای این منظور می‌توان از هاست دیگری استفاده کرد و اتصال ساب دامین به یک هاست دیگر را انجام داد.

سوالات متداول

ساب دامین یعنی زیردامنه‌ای که وابسته به دامنه اصلی بوده و معمولا برای برخی از صفحات سایتمان آن را در نظر می‌گیریم.
یکی از مواردی که وبلاگ نویسان باید بدانند این است که یک زیر دامنه به عنوان بخشی از استراتژی سئو است. این مسئله به شما امکان می‌دهد وبسایت خود را به گونه‌ای سازماندهی کنید که استفاده از آن آسان‌تر باشد.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.