هزینه خدمات سئو شامل چیست؟  چقدر است؟

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتور جستجو یکی از موثرترین و قدرتمندترین ابزارهایی است که برای دیده شدن در نتایج برتر موتور های جستجو بسیار مفید و کاربردی است.  توسعه کسب و کارهای آنلاین در دنیای امروز باعث شده که تعداد وب‌سایت‌ها روز به روز افزایش پیدا کرده و به تبع آن شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات SEO سایت هم بیشتر و بیشتر شوند. هر کدام از این شرکت‌ها هزینه‌های بسیار متفاوتی را برای ارائه خدمات سئو سایت ارائه می‌دهند. اما سوال اینجا است که قیمت واقعی دریافت خدمات بهینه سازی سایت چقدر است و چه عواملی بر روی آن تاثیر می‌گذارند؟ به عبارت بهتر چگونه می‌توان بهترین شرکت را با مناسب‌ترین قیمت برای SEO سایت تشخیص داد؟ با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره نحوه محاسبه هزینه خدمات سئو و عوامل موثر بر آن به شما بگوییم.

سئو چیست؟ آیا برای همه کسب و کارها مفید است؟

SEO خلاصه عبارت سه کلمه‌ای Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است. اما باید بدانید که اقدامات انجام شده برای سئو سایت و بهینه سازی آن بر اساس الگوریتم‌های سرچ انجین‌ها، چندان ساده نیست و جنبه‌های مختلفی را در برمی‌گیرد. به همین دلیل است که SEO سایت شامل یک فهرست بلندبالا از خدمات مختلف می‌شود که می‌توانند به شما کمک کنند تا رتبه وب‌سایت خود را در میان نتایج ظاهرشده در هر موتور جستجویی بالا ببرید. هر کدام از این خدمات بسته به شیوه انجام و میزان سختی و آسانی، هزینه و قیمت متفاوتی دارند.

منظور از خدمات سئو چیست؟

زمانی که به سراغ بررسی تعرفه سئو سایت در یک شرکت دیجیتال مارکتینگ می‌روید، اولین موردی که باید بررسی کنید، فهرست خدماتی است که در این زمینه به شما ارائه می‌دهد. این فهرست خدمات و امکانات برای SEO سایت، ممکن است در شهرهای مختلف متفاوت باشد. برای مثال شاید یک شرکت فعال در زمینه سئو در اصفهان خدمات مربوط به بهینه سازی سرعت سایت را هم با پکیج‌های خود، به شما ارائه دهد؛ در حالی که شاید چنین امکانی در سایر شهرها، در پکیج‌های سئو سایت تعریف نشده باشد. بسته به این امکانات، هر شرکت یا شخصی قیمت و هزینه متفاوتی را برای شما تعریف می‌کند. اما دقیقا منظور از خدمات سئو چیست و چطور باید بهترین قیمت را در این زمینه تشخیص داد؟

الف. نحوه اجرای پروژه

اولین موردی که معمولا در فهرست خدمات سئو وارد می‌شود، نحوه اجرای پروژه است. این موضوع تاثیر زیادی بر روی روند تخمین تعرفه سئو دارد و یکی از اصلی‌ترین دلایل وجود اختلاف در قیمت SEO و بهینه سازی سایت است. به طور کلی 4 روش برای انجام پروژه‌های سئو سایت وجود دارند که عبارت‌اند از:

1. پروژه سئو به صورت ساعتی

برخی افراد با این تصور که سئو سایت یک فرایند کوتاه‌مدت است، ترجیح می‌دهند که این خدمات را به صورت ساعتی دریافت کنند. باید بدانید که این کار می‌تواند هزینه زیادی روی دست شما بگذارد؛ زیرا فرایند SEO معمولا بین 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد و با انتخاب این مورد، شما باید به ازای هر ساعت از این فرایند پول بپردازید. در حال حاضر قیمتی که فریلنسرها برای هر ساعت مشاوره و انجام کارهای بهینه سازی سایت ارائه می‌دهند، برابر 200 هزار تومان است. بنابراین شما ناچار خواهید بود هزینه گزافی را برای این کار بپردازید؛ در حالی که خروجی قابل مشاهده‌ای نخواهید داشت.

2. سئو پروژه ای

یکی دیگر از روش‌های انجام پروژه سئو که در فهرست خدمات دیده می‌شود، حالت پروژه ای است. در این صورت سئوکاران با مطالعه بازار هدف و محصولات و خدمات شما، کلمه‌های کلیدی را تحقیق کرده و بر این اساس یک استراتژی می‌نویسند. در این شیوه بهینه سازی سایت، قرارداد کاملا مشخص است و هدف شما در آن ذکر شده است. در نتیجه تعرفه سئو را در ازای رسیدن به هدف مورد نظر و هر کلمه کلیدی خواهید پرداخت. در حال حاضر هزینه سئو سایت پروژه ای بر اساس نوع وب‌سایت، قدرت رقبا، کلمه‌های کلیدی مورد نظر و جایگاه اولیه وب‌سایت شما تعیین می‌شود و حداقل قیمت آن برابر 5 میلیون تومان به ازای هر کلمه کلیدی است.

3. سئو کلمه کلیدی

در بعضی موارد شما نیاز دارید که تنها برای برخی از کلمات کلیدی به رتبه‌های برتر دست پیدا کنید و باید همه تمرکز خود را بر روی این موضوع قرار دهید. به همین دلیل به سراغ سئو کلمه کلیدی خواهید رفت. تعرفه سئو در این مورد بر اساس میزان سختی این کلمه و وضعیت رقبای شما تعیین خواهد شد. اما در این مورد هم باید بدانید که احتمالا در نهایت هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید، بسیار بیشتر از نتیجه‌ای خواهد بود که به دست آورده‌اید. زیرا نتایج موتورهای جستجو برای یک کلمه کلیدی هرگز ثابت نمی‌شوند و شما باید به طور دائمی برای بالا بودن در یک کلمه خاص هزینه کنید.

4. سئو ماهیانه

اگر می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری بلندمدت را بر روی وب‌سایت خود انجام دهید و رشد مداوم آن برایتان اهمیت دارد، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات سئو ماهیانه است. به این ترتیب شما انجام کارهای مربوط به بهینه سازی وب‌سایت را به یک شرکت یا شخص می‌سپارید و به صورت ماهانه به او پول می‌دهید. این شرکت یا شخص هم وظیفه دارد که در پایان هر ماه گزارشی از پیشرفت کار به شما ارائه دهد تا مطمئن شوید که همواره در مسیر پیشرفت قرار دارید. سئو ماهیانه می‌تواند یک ارتباط دائمی را میان شما و سئوکار ایجاد کرده و به این ترتیب تاثیر زیادی در روند رشد شما داشته باشد. در حال حاضر تعرفه سئو ماهیانه از 3 تا بیشتر از 10 میلیون تومان متفاوت است و بستگی به کارهایی دارد که سئو کار باید در طی یک ماه برای شما انجام دهد.

ب. مشاوره سئو

به جز نحوه اجرای پروژه، مشاوره سئو هم یکی از مواردی است که باید در فهرست خدمات SEO وجود داشته باشد. با استفاده از این امکانات شما می‌توانید به یک دید کلی از جایگاه وب‌سایت خودتان در میان رقبا دست پیدا کرده و در نتیجه بهترین راه را برای رسیدن به هدفتان پیدا کنید. مشاور سئو بر اساس تجربه‌ای که در این زمینه دارد، می‌تواند راهکارهایی را به شما ارائه دهد که زمان و هزینه SEO سایت را برای شما تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

هزینه مشاوره سئو چقدر است؟

هزینه مربوط به مشاوره سئو در شرکت‌های مختلف متفاوت است و معمولا بر اساس مواردی که در گزارش نهایی باید به شما ارائه شود، مشخص می‌گردد. یک مشاور سئو کارهای زیادی را برای شما انجام می‌دهد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نکات مهم در بهینه سازی صفحات اصلی سایت
  • مشخص کردن کلمه‌های کلیدی
  • بررسی رقبا و جایگاه آن‌ها
  • ارائه توصیه‌هایی برای بهبود ترافیک ارگانیک
  • پیشنهاد روش‌های صحیح برای بالا بردن رتبه در موتورهای جستجو
  • بررسی خطاهای فنی موجود در سایت و پیشنهاد دادن روش‌های برطرف کردن آن‌ها
  • بهینه سازی محتواهای موجود در سایت و سر وسامان دادن به قسمت بلاگ و لندینگ‌ها
  • تدوین استراتژی سئو سایت و برنامه‌ریزی برای افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری

هرچند مواردی که گفته شد در شرح وظایف مشاور SEO قرار می‌گیرد، اما همه افراد این امکانات را در ازای دریافت مبلغ مشخصی به شما ارائه نمی‌دهند. برای مثال ممکن است ناچار شوید برای تحقیق کلمه‌های کلیدی و تدوین استراتژی سئو هزینه جداگانه‌ای بپردازید. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم قبل از رزرو وقت برای مشاوره سئو سایت، حتما درباره خدمات ارائه‌شده سوال کرده و هزینه را برآورد کنید.

پ. آموزش سئو سایت

هیچ‌کس مثل شما نمی‌تواند در زمینه کاریتان متخصص شده و نیازهای آن را به خوبی تشخیص دهد. به همین دلیل بهتر است که رفته‌رفته فرایند سئو و بهینه سازی سایت را یاد بگیرید و خودتان این فرمان را در دست داشته باشید. برای این کار بهترین راه شرکت کردن در دوره‌های آموزشی SEO و بهینه سازی سایت است که توسط افراد متخصص ارائه می‌شود. هرچند ممکن است در ابتدا فکر کنید که یادگیری سئو کاری سخت و طاقت‌فرسا است، اما نه‌تنها می‌تواند هزینه‌های شما را در درازمدت کاهش دهد؛ بلکه شما را به یک شرکت مستقل تبدیل خواهد کرد.

در این مورد بهتر است که خودتان را محدود به شهر محل زندگی نکرده و به دنبال بهترین دوره‌ها در سراسر ایران باشید. زیرا امروزه یادگیری آنلاین دیگر همه محدودیت‌ها را برداشته و می‌تواند شما را به کلاس‌های بهترین اساتید ببرد. پس قبل از هر چیز عبارت‌هایی مانند آموزش سئو در اصفهان، تهران، شیراز یا هر شهر دیگری را جستجو کنید تا بتوانید به بهترین دوره‌ها از سرتاسر کشور دسترسی پیدا کرده و با توجه به سرفصل‌ها و هزینه‌ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

هزینه یادگیری سئو سایت چقدر است؟

امروزه دوره‌های زیادی برای یاد گرفتن اصول SEO سایت در سرتاسر ایران برگزار می‌شوند. هر کدام از این دوره‌ها سرفصل‌هایی را برای خود تعریف کرده و بر اساس تعداد ساعت‌های آموزش و موارد دیگر، هزینه را اعلام نموده‌اند. به طور معمول دوره‌هایی که به تازگی برگزار شده‌اند، قیمت کمتری در مقایسه با سایر دوره‌های آموزشی با سابقه دارند. البته در انتخاب این دوره‌های آموزشی تازه کار باید دقت کنید که مدرس دوره حتما نمونه کارهای قابل‌قبول و تجربه خوبی در زمینه سئو سایت داشته باشید و بتواند این موارد را به خوبی به شما منتقل کند.

ت. آنالیز سئو سایت

شاید شما هم این موضوع را تجربه کرده باشید که به دلیل انتخاب غلط شرکت سئو سایت، با وجود صرف هزینه زیاد، به نتیجه دلخواه نرسیده باشید. در این صورت باید به سراغ یک سئوکار حرفه‌ای بروید که فرایند بهینه سازی سایت شما را بررسی کرده و پیشنهادهایی را برای بهتر شدن وضعیت به شما ارائه دهد. خدمات آنالیز سئو سایت تا حد زیادی به مشاوره SEO شباهت دارند. اما در مشاوره، نکات کلی به شما ارائه می‌شود که با استفاده از آن‌ها ممکن است بتوانید رتبه خود را بهبود ببخشید. در حالی که در فرایند آنالیز SEO سایت، همه چیز مانند کدنویسی سایت، محتواهای موجود، صفحات اصلی و لندینگ‌ها بر اساس رتبه‌بندی فعلی شما است و راهکارهای ارائه‌شده کاملا عملی و کارآمد هستند.

هزینه آنالیز سئو سایت چقدر است؟

هزینه آنالیز SEO معمولا به صورت پروژه ای محاسبه می‌شود. در طی این پروژه، جایگاه فعلی صفحات مختلف در وب‌سایت شما بررسی شده و گزارشی از آن‌ها ارائه خواهد شد. به علاوه به شما گفته می‌شود که اشکال کارتان کجا است و چگونه می‌توان مشکل را برطرف کرد. در برخی از شرکت‌های دیجیتال مارکتینگ، آنالیز سئو سایت یکی از خدماتی است که در پکیج‌های SEO ارائه می‌شود؛ اما در برخی موارد هم این خدمت به صورت جداگانه ارائه خواهد شد که ممکن است از 2 تا 6 میلیون تومان بر اساس نوع وب‌سایت و تعداد صفحات آن برای شما هزینه داشته باشد.

خلاصه مطلب

هزینه خدمات سئو سایت یک مورد متغیر است که عوامل بسیار زیادی بر روی آن تاثیرگذار هستند. به همین دلیل نیاز است که قبل از ثبت سفارش در هر شرکتی، با موارد موثر بر روی تعرفه سئو سایت آشنا شوید و بدانید که به ازای کدام خدمات باید پول بپردازید. ما در این مقاله مهم‌ترین مواردی را که معمولا در مشخص شدن قیمت SEO و بهینه سازی سایت در نظر گرفته می‌شوند، برای شما بیان کردیم. به علاوه هزینه تقریبی هریک از این خدمات را هم ارائه دادیم تا بهتر بتوانید برای انتخاب یک سئو کار یا شرکت SEO بر اساس هزینه‌های اعلام‌شده تصمیم بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید