بروزرسانی Dashicons پیشخوان وردپرس بعد از 3 سال در وردپرس 5.2

بروزرسانی Dashicons پیشخوان وردپرس

Dashiconها یا آیکون‌های موجود در پیشخوان وردپرس، بعد از 3 سال قرار است بروزرسانی شوند. اولین آپدیت این آیکون‌ها در وردپرس 4.5 اتفاق افتاد و اکنون در وردپرس 5.2 شاهد نسخه جدید آیکون‌های داشبورد وردپرس خواهیم بود که در این بروزرسانی Dashicons پیشخوان وردپرس، 13 آیکون جدید به مجموعه آیکون ها اضافه می‌شود.
نسخه 5.2 وردپرس از فرمت (WOFF2 (Web Open Font Format 2 استفاده می‌کند که جایگزین فرمت فعلی WOFF 1.0 است. یکی از مزیت‌های این فرمت، داشتن قابلیت فشرده‌سازی بهینه است که باعث کاهش حجم صفحه و در نتیجه سرعت بهتر در بارگذاری خواهد شد. البته لازم به ذکر است که فرمت پیشین نیز همچنان در هسته وردپرس باقی خواهد ماند تا نسخه‌های مختلف و قدیمی قالب‌ها و افزونه‌ها نیز بتوانند از این آیکون‌ها استفاده کنند.

بروزرسانی Dashicons پیشخوان وردپرس

فرایند جدیدی در مخزن در نظر گرفته شده است تا ساخت آیکون های جدید در وردپرس را آسان‌تر کند. اکنون وقتی فایل‌های SVG برای اضافه کردن آیکون‌های جدید آپلود می‌شوند، این آیکون‌ها به طور خودکار در ظاهر و در فایل‌های CSS قرار داده خواهند شد. البته وردپرس اعلانی در این خصوص به شما نشان نمی‌دهد اما فرآیند جالبی برای افزودن آیکون‌های جدید به وردپرس است.

فرمت فونت WOFF 2.0

در وردپرس 5.2 شاهد (WOFF2 (Web Open Font Format 2 خواهیم بود که جایگزین مدرن و مناسبی برای فرمت WOFF 1.0 محسوب می‌شود و این هم به خاطر استفاده از فشرده سازی بهبود یافته است که در کاهش حجم صفحات و مصرف پهنای باند تاثیرگذار است. متاسفانه نسل جدید فرمت آیکون‌ها از مرورگر Internet Explorer پشتیبانی نخواهد کرد ولی بقیه مرورگرهای مدرن امروزی می‌توانند از این آیکون‌ها به خوبی استفاده کنند و آن‌ها را نمایش دهند.

فرمت WOFF 1.0

همانطور که گفته شد، فرمت WOFF 1.0 نیز همچنان در هسته وردپرس باقی خواهد ماند تا قالب‌ها و افزونه‌هایی که از Dashicon‌ها استفاده می‌کنند و فایل dashicons.woff را از مسیر wp-includes/fonts/dashicons.woff فراخوانی می‌کنند، به مشکل نخورند. این فایل برای اضافه کردن آیکون‌های جدید آپدیت نشده است. این فرآیند جدید فقط اجازه استفاده از یک نوع فرمت آیکون‌ها را می‌دهد؛ چون WOFF2 مدرن‌تر است، از این به بعد این فرمت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فرمت WOFF 1.0 به عنوان یک فونت جاسازی شده، مستقیما در فایل dashicons.css قرار دارد. این فرمت، آپدیت شده تا آیکون های جدید در وردپرس را در خود داشته باشد. اگر می‌خواهید از آیکون‌های جدید استفاده کنید ولی به خاطر سازگاری با Internet Explorer نیاز دارید از فرمت WOFF 1.0 استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم از فایل dashicons.css که در هسته وردپرس قرار دارد استفاده کنید تا بتوانید Font Face Dashicon های جدید را تعریف کنید.

  ووکامرس خود را به نسخه 8.5.1 بروز کنید!

از طرف دیگر می‌توانید فرمت OpenType جاسازی شده در wp-includes/fonts/dashicons.eot نیز استفاده کنید که از همه نسخه‌های Internet Explorer پشتیبانی می‌کند و دارای آیکون‌های جدید نیز هست.

dash icons- آیکون های پیشخوان وردپرس
آیکون های جدید و موجود در پیشخوان وردپرس

داستان جالب در مورد Dashicon های جدید وردپرس

آقای Nate Allen، مهندس وب ارشد شرکت 10up، در ساخت کتابخانه جدید Dashicon ها مشارکت می‌کند. او می‌گوید:” تا جایی که یادم می‌آید، وردپرس از یک آیکون Businessman استفاده می‌کند؛ اما فاقد آیکونی است که جنسیت را نشان دهد یا به صورت عمومی باشد. اما اکنون این آیکون‌ها نیز در وردپرس 5.2 در دسترس قرار خواهند گرفت.” همچنین بیان می‌کند:” قبلا در شرکت Firefly Partners کار می‌کردم که در زمینه ساخت سایت برای شرکت‌های غیر انتفاعی کار می‌کند. یکی از پروژه‌هایی که داشتیم مربوط به یک ارگان حمایت از حقوق زنان بود که در سایت وردپرسی خود نیازمند یک پست تایپ اختصاصی برای کارکنان این ارگان بودیم. کمی ناخوشایند به نظر می‌رسید که به آن‌ها توضیح دهیم فقط می‌توانیم از آیکون یک Businessman به صورت رایگان استفاده کنیم و اینکه برای داشتن آیکون یک Businesswoman باید مبلغی برای طراحی آیکون پرداخت می‌کردند.”

پس از 5 الی 6 ماه، Allen نحوه کار با نرم افزار Illustrator را یاد گرفت و خودش 3 آیکون جدید برای نسخه جدید وردپرس طراحی کرد.

dash icon- آیکون های جدید در وردپرس

آیکون های جدید در وردپرس

بروزرسانی Dashicons پیشخوان وردپرس در نسخه 5.2 انجام شد. البته 18 آیکون اضافی نیز که قبلا در فایل فونت‌ها وجود داشتند ولی فاقد فراخوانی CSS مربوطه بودند نیز هم اکنون در دسترس است.

کلام پایانی

این آیکون‌های جدید برای استفاده در پروژه‌های مختلف که نیازمند پست تایپ‌های اختصاصی و یا هر قسمت و صفحه‌ای که نیازمند آیکون هستند، کاربردی و مناسب است. ما هم بی صبرانه منتظر انتشار نسخه 5.2 وردپرس هستیم تا بتوانیم از این آیکون های جدید در وردپرس استفاده کنیم.
شما می‌توانید dashicon ها را در مخزن وردپرس مشاهده کنید.

منبع: Dashicon

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.