تفاوت پلن های هاستینگ

تفاوت پلن های هاستینگ صبا هاست

انتخاب هاستینگ و پلن بهینه برای سایت همیشه یکی از مراحل پر ریسک در فرایند کسب و کارهای آنلاین است. چه انتخاب نادرست یک پلن میزبانی، می تواند مسیر کسب و کار را از خط سیر صحیح خود منحرف کند و یا اینکه باعث افزایش هزینه های سایت شود. گذشته از این امر انتخاب آگاهانه یک پلن که دقیق و فکر شده انجام گرفته باشد می تواند زیرساخت بسیار معقولی برای کسب و کار ایجاد کرده و ریسک کار را کم کند.

انواع پلن های هاستینگ

منظور از پلن های هاستینگ پکیج هایی از میزان منابع و امکانات است. سرویس های ارائه دهنده خدمات میزبانی ترکیب های مختلف و هدفمندی از منابع و امکانات را همراه با قیمت های متفاوت به کاربران عرضه می کنند.

در پلن هایی که سرویس های هاستینگ ارائه می شود باید تمام مشخصات هاست لحاظ شده باشد.

مشخصات پلن هاستینگ

هر سرویس هاستینگی که ارائه می شود در واقع مجموعه ای از قابلیت ها و منابع است. برای مثال Ram یا حافظه کوتاه مدت یکی از منابعی است که در سرویس هاستینگ استفاده شده و برای آن هزینه پرداخت می شود. آیتم های زیادی وجود دارند که در هنگام خرید هاست باید به آنها دقت کنیم؛ اما برخی آیتم ها در قیمت و کیفیت سرویس میزبانی تأثیر زیادی دارند؛ در ادامه چند مورد از مهمترین آیتم هایی که باید در انتخاب هاست دقت کنیم معرفی می شوند:

Ram

رم در واقع حافظه کوتاه مدت و فعال سرور است که نقش بسیاری زیادی در سرعت و کارایی وب سایت خواهد داشت. میزان رم که در هاست می تواند مورد استفاده قرار بگیرد در شرکت های مختلف معمولا از 512 مگابایت تا 32 گیگابایت متغیر و موجود است. البته این میزان می تواند به صورت سفارشی تعیین شود و با قیمتی غیر از پلن های استاندارد هاستینگ مورد استفاده قرار بگیرد.

میزان حافظه هارد

تمام فایل ها و نرم افزار هایی که در سایت استفاده می شود روی هارد دیسک سرور قرار می گیرد. هر فایلی که در سایت بارگذاری می کنیم در واقع بر روی فضای فیزیکی دیسک ذخیره می شود. این حافظه در کارکرد درست و بموقع سایت نقش اصلی را دارد. میزان هارد دیسکی که مورد نیاز کاربران است با توجه به حجم کار تغییر خواهد کرد. در پلن هایی که در سایت های ایرانی یا خارجی مورد توجه قرار گرفته اند فضای هارد دیسک از حد اقل پنج گیگابایت شروع شده و در اندازه های مختلف در پکیج یا به صورت سفارشی می تواند تا سیصد گیگا بایت و بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

قدرت پردازنده

قدرت پردازنده در وب سایت بسته به پلنی که انتخاب می کنیم و یا سفارشی که به شرکت هاستینگ می دهیم تعیین می شود. ممکن است یک هاستینگ CPU های یک یا دو هسته ارائه دهد و ممکن است هاستینگ دیگری از پردازنده های قوی تر استفاده کند. اما در هر صورت با توجه به قرار دادی که بسته می شود میزان قدرت پردازشی سیستم که برای سایت شما مورد استفاده قرار می دهد میزان مشخص و معلومی است. معمولا میزان قدرت پردازشگری که به سایت اختصاص می یابد بر حسب کسری از کل مگاهرتز واحد پردازش مرکزی در سرور است. قدرت پردزنده از حدود 1000 مگاهرتز به بالا در پلن های سرویس دهندهگان ایرانی و خارجی ارائه می شود.

ترافیک ماهانه

صبا هاست
صبا هاست

این شاخص محدودیت ورودی و ترافیک به سایت در طول یک ماه را نشان می دهد. برای سایت های پر بازدید بهتر است در پلنی که انتخاب می کنیم این شاخص را حتماً به خوبی بررسی کنیم؛ برای سایت هایی که بازدید کننده ترافیک بالایی دارد بهتر است حتماً این معیار میزان مناسبی داشته باشد. ترافیک ماهانه در وب هاستینگ از چند گیگا بایت تا چند صد گیگابایت می تواند انتخاب شود. این محدودیت در قالب تعداد باز دید روزانه و همزمان هم می تواند اندازه گیزری شود و این محدودیت ها نیز در وب سایت و هاستینگ وجود خواهد داشت.

محل سرورهای هاستینگ

یکی از مواردی که در سرعت و کیفیت ارائه خدمات از سوی سرورها اهمیت بالایی دارد لوکیشن یا محل قرارگیری سرورها به صورت فیزیکی است. برای مثال می توانیم از سرورهای آلمان یا فرانسه برای هاستینگ استفاده کنیم. راه حل دیگر خرید هاست ایران است. یعنی می توانیم در داخل کشور از سرویس دهندگان هاستینگ هاست ایران خریداری کنیم.

قیمت هاستینگ

قرارداد های هاستینگ به صورت های یک ماهه سه ماهه شش ماه و یکساله معمولا بسته می شوند. باید گفت قیمت هاستینگ در قرار داد های یک ماهه یا چند ماه متغیر خواهد بود.

نکته بعدی که باید در باره قیمت هاستینگ خاطر نشان کرد نوع سرویسی است که دریافت می کنیم. برای مثال قیمت یه هاست اشتراکی با یک سرور اختصاصی فرق زیادی با هم دارند.

ترکیب های مختلفی از منابع در پلن های تأمین کنندگان وجود دارد. در بازار ایران معمولاً هاست اشتراکی با اشتراک یک ماهه در این تاریخ حدود 70 هزار تومان به صورت ماهانه هزینه خواهد داشت. گذشته از این مطلب برای سرورهای اختصاصی این مبلغ به بالای دو میلیون تومان در ماه می رسد.

شرکت های هاستینگ خارجی که هم در این زمینه فعال هستند در مورد سایت های اشتراکی مبلغی حدود 40 الی 120 هزار تومان در ماه بسته به امکانات پلن ارائه می دهند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید